BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Siemię lniane
Autor Wiadomość
Colin's Garden 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 51
Dołączyła: 08 Gru 2012
Posty: 19
Skąd: Ireland
Wysłany: 2012-12-09, 17:40   

Witam, wracając do siemienia lnianego to ja stosuje napar z mielonego zawsze jak przeprowadzam odrobaczanie kotów i maluszków, działa super ;-)
 
 
Rapsodia 
BARFny Hodowca

Dołączyła: 19 Lis 2013
Posty: 28
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-12-06, 23:28   

Czy kisiel z siemienia podawany w przypadku biegunki musi być koniecznie odcedzony z ziarenek? Pytam bo próbowałam przed chwilą je odcedzić z marnym skutkiem.. Przez małe siteczko kisiel w ogóle nie spływał, za to przez troszkę większe przelatywał w końcu cały, wraz z ziarenkami... Może za dużego glutka zrobiłam? Nawet z garnka trudno to to zmyć ;-)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-12-06, 23:41   

http://www.barfnyswiat.or...php?p=3038#3038
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-02-03, 12:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rapsodia 
BARFny Hodowca

Dołączyła: 19 Lis 2013
Posty: 28
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-12-07, 08:42   

Dzięki, ale już wczoraj to czytałam, tylko ja zrozumiałam, że nie wolno podawać suchych nasionek, bo one po namoknięciu się przyklejają. Natomiast chciałam doprecyzować, czy jeśli one już są zagotowane w formie gęstego kisielu, to również nie wolno ich podawać, być może mają już wtedy inne właściwości, a oddzielić tego nie mogłam mimo prób ;-)
 
 
mapi_ 

Barfuje od: I 2013 r.
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 59
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2013-12-07, 09:23   

Jakie proporcje wody i siemienia stosujecie do przygotowania glutka?
I jak go przygotowujecie?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-12-07, 10:53   

Trochę na ten temat jest na str 2 tegoż wątku :-P ...ale wszystko zależy jaką metodę przyjmiesz do przygotowania;
1. całe ziarenka siemienia gotowane muszą być dłużej i np. 1 łyżeczka płaska + ok. 1/2 szklanki wody,
2. zmielone siemię wystarczy zalać odrobiną wrzątku i zamieszać. Jeżeli masz siemię własnoręcznie mielone to wody troszkę mniej.
3. siemię kupowane w aptece jest pozbawione wody więc słusznym jest dodać jej więcej.
W każdej sytuacji z tych trzech możesz popróbować na małej ilości a zobaczysz co Ci wyjdzie.
Jeśli ma służyć jako balast do mieszanki nie powinno być zbyt geste aby łatwiej dało sie połączyć z pozostałymi składnikami.
Moja metodę, szybka i łatwa, a skuteczna.
Na dno miseczki daję 2 x szczyptę zmielonego siemienia (tyle ile się mieści w miedzy dwoma palcami, kciukiem i wskazującym) i zalewam łyżką stołową wrzątku, mieszam i dodaje resztę mieszanki.
  Zaproszone osoby: 2
 
rashka 
BARFny Hodowca

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 08 Lut 2013
Posty: 79
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-07, 11:02   

Siemię kupowane w aptece jest zazwyczaj odtłuszczone, a więc dla nas bezużyteczne, bo nam najbardziej zależy na kwasach tłuszczowych Omega- 3 zawartych w siemieniu, a te z kolei występują w tłuszczu.

Najbardziej wartościowym będzie, gdy ziarenka siemienia zmielisz w drobny mak, np. w młynku do kawy. Będzie dzięki temu dużo lepiej przyswajalny.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-12-07, 11:26   

Jeśli zalejesz wrzątkiem lub zagotujesz (wysoka temperatura niszczy kwasy omega 3 ) to zostanie ich tyle co kot napłakał.
Nawet przechowywanie w temp. pokojowej je utylizuje bardzo szybko.
Jeśli chcesz mieć na kilka dni to po zmieleniu przetrzymuj w lodówce.
Funkcje balastowe mają inne zadania, a lecznicze inne.
Siemię jest błonnikiem i pomaga wymiatać złogi przetworzonej karmy.
Glut ma powlekać i chronić jelita, a tutaj bardzo ważne są odstępy w podawaniu o których jest szczegółowo w aktualnym wątku.
Roślinne omega 3, 6 są dla mięsożerców znikomym źródłem kwasów, a więc należałoby się skupić bardziej na funkcji siemienia; balastowej i leczniczej.
a o siemieniu również dla ludzi co nie co i więcej.... tutaj;
http://www.akademiawitalnosci.pl/
  Zaproszone osoby: 2
 
mapi_ 

Barfuje od: I 2013 r.
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 59
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2013-12-07, 12:59   

Dziękuję :-)

Chodziło mi o przygotowanie siemienia dla celów leczniczych (dla zwierzaką znajomych).
Moje koty nie mają problemów z układem trawiennym.
Odkąd u mnie są (ok. rok, praktycznie cały czas na barfie), ani razu nie przytrafiła im się biegunka albo zaparcie.

Przy okazji spytam zatem - czy jeżeli nie ma zaparć, to można w ogóle nie podawać substancji balastowych - warzyw, siemienia, itp.?
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2013-12-07, 17:17   

Ja do mieszanek daję niewielkie ilości Colon C. Skip jest u mnie 1 rok i 4 miesiące - w tym czasie chyba 2 razy pupę myłam (raz jak wypił śmietanę z octem po sałatce ogórkowej, a drugi jak wymieszałam chrupki z BARF-em - to były początki barfowania), Rico 1 rok i 1 miesiąc i u niego trawienie wzorcowe. Miesiąc temu obaj mieli lekkie zaparcie ale to chyba po tym, jak przez 3 tygodnie buraki gotowane do BARF-a dodawałam. Po tym fakcie wróciłam do Colon C i jest zero problemów :->
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
agal 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Wrz 2011
Posty: 296
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-08, 08:19   

Nie miała baba kłopotu, podała kotom suche. Johnny rzyga od rana wodą z żołądka (trochę z sokami, żółtawą), śniadania odmowił - mądry kotek, biega, jest wesoły. Chcę mu podac siemię - jak przyrządzić glutka lekarstwowego? Nie bardzo mogę znaleźć :( tu jest tylko jak do jedzenia :( A chcę wracając z jogi, kupić trochę siemienia w mojej ulubionej budce warzywnej, która ma wszystko :)

Słoniocy!!

Ag.
  Zaproszone osoby: 1
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-01-08, 08:42   

agal, najpierw należy zmielić łyżkę stołową siemienia lnianego w młynku elektrycznym. Następnie zalać wrzątkiem i zostawić na 2-3 godziny. W naczyniu będziesz miała gluta, który trzeba podać w mieszance albo strzykawką do pysia. O przeciwwskazaniach i sposobie podawania napisano już w tym wątku.
Lekarstwo trzeba podać od razu, inaczej traci swoje właściwości, a nawet staje się trujące.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
agal 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Wrz 2011
Posty: 296
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-08, 08:49   

Dzięki, Sojuz. A jednak zmielić :-? Czyli muszę udać się do taty, który swój stary młynek do kawy zamienił w młynek do siemienia. Mój nadal jest do kawy ;-)

Ag.
  Zaproszone osoby: 1
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-01-08, 10:20   

agal, jeżeli chcesz podać gluta "leczniczo" na zołądek, absolutnie nie musisz nic mielić. Zalewasz całe ziarna siemienia wrzątkiem i odstawiasz na 0,5h., w międzyczasie mieszając. Szybszy (i moim zdaniem lepszy) efekt osiągniesz, zalewając ziarna (np 1 łyżkę) zimną wodą (np. 1/3-0,5 szklanki) w garnuszku i ustawiając na małym ogniu (może nawet delikatnie zawrzeć). 5-10 minut i masz gluta.
Mieli się ziarna, jesli chcemy dodać do mieszanki jako środek odkłaczający lub ułatwiający wypróżnienie.
Gluta podaj najpóźniej na 20-30minut przed jedzeniem, a nie z jedzeniem, bo utrudni wchłanianie składników odżywczych.
 
 
agal 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Wrz 2011
Posty: 296
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-08, 12:46   

O! Utłukłam w moździerzu, bo nie chciało mi sie jechac do taty, zalałam gorącą (nie wrzącą) - stoi, nabiera mocy. A teraz zrobię wg twojego przepisu - na szybsze przygotowanie - druga porcję.

Dziękuję bardzo :)

Ag.
  Zaproszone osoby: 1
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne