BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
chlor i suple na "niedokwasotą" żołądka
Autor Wiadomość
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-23, 21:54   chlor i suple na "niedokwasotą" żołądka

Wszyscy na forum wiemy jak ważny jest silnie zakwaszony żołądek u kotów czy psów.

Bobi ma problem z niedokwasotą - wszystkie objawy na to wskazują. Z weterynarzami ciężko się dogadać, bo większość nie ma wiedzy w tym temacie i gdy kot/pies przychodzi z objawami typu "odbijanie", "wymioty" serwują leki na nadkwaśność (przynoszą ulgę niwelując skutek) pogarszając w dłuższej perspektywie stan pacjenta. Obecnie znam tylko jednego weterynarza, który rozumie temat, ale niestety wie tylko jak postępować z psami (zaleca sok z cytryny lub ocet).

Objawy niedokwasoty sa bardzo podobne jak u ludzi.
Tutaj autorka ładnie przedstawiła możliwe objawy:

https://10blogdazdrowie.pl/index.php/niedobor-kwasu-zoladkowego-objawy-powazne-konsekwencje-rozwiazania/

Moje pytanie do Was:

Czy Betaine HCL jest bezpiecznym suplementem na niedokwasotę u kota:



Jak w temacie chciałbym również poruszyć kwestię chloru.
W kalkulatorze wartości poniżej normy nie palą się na czerwono. W easy barfie nie ma chloru wcale. Chlor chyba nie doczekał się swojego wątku nawet na forum i wydaje sie lekceważony. Dlaczego?

Soki żołądkowe głównie składają się z kwasu solnego HCL. Głównym składnikiem tego kwasu jest chlor. W jaki sposób koci żołądek może produkować odpowiednią ilość kwasu solnego jeśli nie dostarczamy w ogóle chloru suplementując np EB?
Jak powinniśmy patrzeć na chlor znajdujący się zarówno w zimnej jak i w zagotowanej wodzie z kranu?
 
 
Artoo 

Barfuje od: lato 2017
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lip 2017
Posty: 362
Wysłany: 2019-10-24, 10:45   

A próbowałeś ziół:
z przypraw dla kota kozieradka, kolendra czy bazylia są jadalne.
Osobiście poleciłbym kozieradkę o ile Twój kot nie stwierdzi, że niejadalna z uwagi na smak i zapach.

wszystkie wymienione są stosowane u ludzi przy niedokwaśności żołądka.

Dodatkowo organizmowi do kwasu solnego potrzebny jest dostęp do soli najlepiej Kłodawska lub Himalajska.
Czy dosalasz pokarmy?

Skuteczny jest piołun lecz nie nadaje się dla kota - toksyczny
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-24, 22:53   

Nie próbowałem - sprawdzę reakcję kota.

Chlor z soli suplementuję w zasadzie od 2 dni. Niestety easy barf nie pozwala na osobną suplementację sodu :/ - do tego stosunek Na/K mieliśmy 1.8 przez wysoki sód w jonogramie.

Dodałem również cytrynian i stanowi on teraz połowe wapnia. Na samym cytrynianie mieliśmy fosfor i wapń sporo powyżej norm mimo iż nie przekraczały norm w kalku.

Spróbuję jeszcze dodawać do jedzenia kwas askorbinowy - bo i tak podaję witaminę C - tylko obecnie między posiłkami i w postaci askorbinianu sodu.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-10-25, 00:04   

bobson :kwiatek:
Na początku tego wątku:
https://www.barfnyswiat.o...der=asc&start=0

Sihaya pisała
Cytat:
...koty same syntetyzują sobie witaminę C. Nie ma sensu podawać jej jako suplement diety. W jakiś chronicznych, przewlekłych infekcjach można się na to ewentualnie zdecydować. Ja tam wolę dawać kotom jeżówkę zamiast witaminy C mimo wszystko.


Przemyśl więc to podawanie kotu wit. C, bo jemu to nic nie daje a może mieć skutki uboczne.

Cytrynian też niczego nie zakwasza... jedynie mniej alkalizuje.
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-25, 19:29   

Kości obawiam się podawać przy parametrach nerkowych Bobcia i problemach z układem pokarmowym.
Pozostaje mi cytrynian - miałem pomysł, aby podawać go po posiłku - ale Analina mi potwierdziła, że wtedy nie będzie już wiązać fosforu.

Co do witaminy suplementujemy leczniczo.

W stresie, infekcjach, chorobach poziom witaminy C drastycznie spada. Koty wytwarzają jej stosunkowo niewiele, a w zaburzeniach wątroby czasami prawie wcale. Pobierają ją tylko z wątroby - Bobcio wątroby nie chce jeść. O leczniczym działaniu wit C możnaby napisać książkę. Bardzo dobrze działa w problemach z układem pokarmowym.

https://magwet.pl/25312,witamina-c-w-zywieniu-psow-i-kotow-cz-i
https://magwet.pl/25355,witamina-c-w-zywieniu-psow-i-kotow-cz-ii

Bobciowi pomogło bardzo doraźnie już po 2 dniu podawania.

Dużo można się dowiedzieć z książek i filmów Jerzego Zięby w kwestii działania u ludzi
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-10-26, 00:23   

bobson :kwiatek:
Koty to nie ludzie!!
Książki pana Zięby mam i znam :mrgreen: Wykłady również. Wit. C biorę taką
https://aliness.pl/pl/p/Witamina-C-1000-mg-Plus-x-100-kaps-VEGE/79
ona jest buforowana czyli łagodniejsza dla żołądka.

Jeśli jednak chodzi o koty ...obawiałabym się im podawać więcej niż 100mg na dzień i to tylko w razie przeziębienia. Jeżeli kot syntetyzuje ją sobie sam to po co mu dokładać chemiczną?
Nie wiem co myśleć o tych artykułach... Są już trochę stare i nic w nich nie piszą o kotach karmionych Barfem i o zakwaszaniu kociego żołądka...
Wiadome jest, że koty karmione karmami komercyjnymi mają niedobory ale nikt nie robił badań jak to jest w przypadku kotów na Barfie. Nie miałby Bobcio problemów gdyby jadł surowego Barfa.
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-26, 21:04   

Wet nam zalecił 500 mg askorbinianu sodu - gdyby nie podziałało to pewnie by wszedł steryd.

Na BARFA surowego nie ma szans - po podaniu 1 porcji biegunka w kuwecie.
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-31, 13:54   

musze skorygować to co napisałem wcześniej - w easy barf basic jest sód w postaci chlorku sodu, więc chloru po prostu nie ma w kalku wprowadzonego
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-10-31, 14:31   

Bobson :kwiatek:
Jaką wartość chloru należało by wpisać do kalkulatora, żeby wraz z sodem dała odpowiednia ilość soli w preparacie.
Da się to policzyć, taki rozdział?
Skoro przy solach jest podana wartość chloru, to moze przez analogie obliczyć w easy Barf Basic.
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-31, 15:04   

ja bym przyjął taki sam stosunek sodu/chloru jak w soli jodowanej czy himalajskiej w kalkulatorze.

czyli na 10g Easy barf basic 1970 mg chloru
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-10-31, 15:14   

bobson :kwiatek:
Zrób teraz przepis z poprawionymi danymi i napisz czy wszystko Ci się zgadza. :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne