BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Suszona hemoglobina
Autor Wiadomość
Wierciłapa
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-31, 13:55   

No u nas to posypanie właśnie sprawia, że psiaki wylizują z taką precyzją miskę :)

Jednak nigdy nie rozpuszczałam tego w wodzie by dać do wypicia. Czy wtedy żelazo lepiej się przyswaja?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-10-31, 14:01   

Sihaya napisał/a:
Annazoo, bezpieczna dawka bytowa jonów żelaza dla dorosłego kota to: 1,5 mg/kg m.c.

Nadmiar żelaza kumuluje się w narządach wewnętrznych, głównie w wątrobie, w związku z tym uważam, że z jego podażą nie ma co przesadzać. Długotrwała nadpodaż żelaza wraz z dietą prowadzi do hiperferremi, która jest dla kota niebezpieczna, wątroba się wtedy podtruwa i często dochodzi w takich przypadkach do żółtaczki.

Jeśli masz ochotę podawać kotu koktajl hemoglobinowy z wodą do picia (dla smaku), to nic strasznego się nie stanie jeśli spożyje on takowy raz na jakiś czas, codzienne jego spożywanie na pewno nie jest wskazane.


A mnie zastanawia znowu to samo... jest norma, której przekroczenie może zaszkodzić. Pytanie tylko czy dając naturalną krew tę norme jesteśmy w stanie przekroczyć? Czy kot dziki reguluje sobie to jakoś? Wczoraj jadłem świeże i krwiste więc dziś poczekam aż krew wycieknie bo przekrocze normę.

Wracając do psów i krwi - znam psy które się pokroić dadzą za krwawy koktajl do wypicia... i potem tak ślicznie wyglądają przez chwil pare - z krwawymi kroplami na wąsach i wargach. Ale znam też psy, które za nic do michy nie podejdą do krwi w formie płynnej.
Sprawa bardzo indywidualna.
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-10-31, 14:25   

To ja mam takie pytanie. Skoro mój pies je dosyć krwiście - każdy skrzep, każda torebka, każda miska jest do wylizania. Często dostaje serducha wołowe (wiem ile tam jest krwi, gdyż nie raz i nie dwa sie tym uciapałam siedząc w autobusie - mina ludzi bezcenna). To jak często tak pi razy oko powinnam podawać? Do badań troche trzeba poczekać, bo suka w okresie okołocieczkowym i każdy twierdzi, że wyniki mogą być zafałszowane.
 
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-10-31, 14:30   

Teraz w okresie okołocieczkowym daj jej 2 szklanki tygodniowo (oczywiście płynu) - skoro ma być honorowym krwiodawcą... to niech ma. Potem pozostań przy jednej. Ale kieruj się raczej wynikami badań.
 
 
Wierciłapa
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-31, 15:07   

isabelle30 napisał/a:
[
Wracając do psów i krwi - znam psy które się pokroić dadzą za krwawy koktajl do wypicia... i potem tak ślicznie wyglądają przez chwil pare - z krwawymi kroplami na wąsach i wargach. Ale znam też psy, które za nic do michy nie podejdą do krwi w formie płynnej.
Sprawa bardzo indywidualna.


Na moich czarnych i brązowym to niewiele zobaczę, w przeciwieństwie do twojego Brutusa :) Jedynie broda i wąsy do mycia :)

Ale i tak spróbuje im to podać w postaci płynnej, ciekawe czy im zasmakuje
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-10-31, 15:11   

No właśnie chciałabym, ale nie ma jak jej zrobić, aby były miarodajne. Wolę za jednym razem pobrać większą próbkę i zbadać wszsytko co nam potrzebne niż biegać z nią co chwila, bo to stres i dla niej i dla weta (dla weta dużo wiekszy, jakieś 40kg rottweilera większy).
 
 
 
endrjuck 

Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 63
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-03, 10:40   

Mam pytanie:

Jak dawkować 21 kg psiakowi hemoglobinę?

Pozdrawiam
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-12-03, 11:28   

Przeleć temat Suplementy w żywieniu psów, a dowiesz się znacznie więcej nie tylko o hemoglobinie :-P
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=441

...i jeszcze wypowiedź koniczynki
http://www.barfnyswiat.or...php?p=8410#8410
  Zaproszone osoby: 2
 
Hekate811 

Barfuje od: 25.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Paź 2013
Posty: 220
Skąd: Lędziny (śląsk)
Wysłany: 2013-12-03, 11:39   

koniczynka napisał/a:
8. Ile dodajemy krwi wołowej?
Dokładna jej ilość zależy też od tego czy dodasz i ile serc i nerek. Tak „mniej więcej” można dać około 30g krwi na 1kg mięsa, jeśli daliśmy też serca i trochę nerek. Bez nerek, ale z sercami dajemy około 40g krwi na 1kg mięsa, bez serc i nerek tak do 45g na 1 kg mięsa.


Domyślam się, że każda część ofiary jest ważna, ale co w przypadku psów które wręcz odmawiają jedzenia podrobów? Czy można zamiast nich podawać częściej hemoglobinę? Wprawdzie jedzą poprzerastane mięsa i inne rzeczy typu "odpadowe" (głowizna i świeca wołowa, przełyki wieprzowe), ale od śledziony, nerek czy wątróbki je odsuwa. Albo zje 1 z 3, a szkoda mi miejsca w zamrażalniku na nietrafione zakupy, gdy zwykłe na 1,5 tyg napychają go do pełna (puki co już myślę nad osobnym, specjalnie dla psiastych, dzienne porcje to niecałe 2kg i na dłuższą metę tak nie pociągnę). O ile wit A i D mogę dostarczać z tranu, to zastanawiam się co jeszcze psy czerpią odżywczego z podrobów? Hemoglobina wchodzi im ładnie i po prawdzie wieprzowa, ale nie mam problemu z zakupem jej w pobliskim sklepie masarskim.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-12-03, 11:42   

.....a w tym wątku jest odpowiedź Sihaya na str 4 ...tylko czytać, czytać.....to nie boli :lol:
http://www.barfnyswiat.or...p?p=29943#29943
  Zaproszone osoby: 2
 
kelpie87 
BARFny Hodowca

Barfuje od: VIII 2010
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 29 Wrz 2012
Posty: 257
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2013-12-03, 12:54   

Podajesz podroby w całości? Moja młoda nie tyka wątróbki i płucek bo są paskudne... bierze i wypluwa z obrzydzeniem... ale już zmielone wciąga jak odkurzacz. :lol:
_________________
Ania & czarne ruskie
www.infiniventus.pl
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2013-12-03, 14:17   

A ja bym ponowiła pytanie o przyswajalność hemo-dawać rozrobioną z wodą czy sypką? Bo mój psiur nie bardzo chce to pić - muszę mu opróżnić miskę z wodą i jak nabierze pragnienia to wciągnie acz niechętnie....
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-12-03, 16:21   

Antinet, jeśli Twój pies nie lubi rozwodnionej, to masz jeszcze co najmniej dwa sposoby.
W kapsułkach, czego ja osobiście nie polecam.
Oraz posypywanie krwawym prochem bezpośrednio na posiłek.
Również jest tutaj opisywany jako bardzo często stosowany. Prosty i szybki.
Rozpuszczanie w wodzie wymaga jednak więcej czasu.
http://www.barfnyswiat.or...php?p=8557#8557
W przyswajalności nie ma chyba aż tak dużej różnicy :-P
A poza tym czy to ktoś zbadał ?
  Zaproszone osoby: 2
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2013-12-03, 16:33   

Sandra, Dzięki dziś spróbuję posypać:) I przygotuję wiadro z wodą i mopa :twisted:
 
 
Hekate811 

Barfuje od: 25.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Paź 2013
Posty: 220
Skąd: Lędziny (śląsk)
Wysłany: 2013-12-04, 13:27   

Sandra napisał/a:
.....a w tym wątku jest odpowiedź Sihaya na str 4 ...tylko czytać, czytać.....to nie boli :lol:
http://www.barfnyswiat.or...p?p=29943#29943


Wątek czytałam, tylko z tamtej wypowiedzi wynika że hemoglobiną się suplementuje niezależnie od diety żelazo. Dla mnie suplement to dodatek uzupełniający w diecie jakiś konkretny składnik, ale nie daje odpowiedzi czy całkowicie zastąpi, gdyby w jadłospisie zupełnie z podrobów zrezygnować. Z cytowanego wcześniej fragmentu z innego wątku, Koniczynka napisała o zwiększonej dawce hemoglobiny na kg mięsa jeśli nie podaje się serc i nerek. Ale podroby to nie tylko serca i nerki, stąd moja ciekawość. No wliczyłabym do tej grupy jeszcze śledzionę bo ta wysoko ukrwiona, ale czy poza krwią czy wnoszą one w dietę psa coś jeszcze jak np wątróbka dostarczająca wit A i D.
Chyba najwyższy czas zaprzyjaźnić się z kalkulatorem :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne