BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Olej i mączka z kryla
Autor Wiadomość
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-10-17, 16:58   

witam wlasnie szukam alfernatywy dla oleju z lososia bo wydaje mi sie ze kocurek po nim sie drapie,je puszki macs 200 gram dziennie wiec ile mam dac kapsulek i jaka firme kupic?
_________________
madzia
 
 
Jacek625 

Wiek: 58
Dołączył: 19 Cze 2016
Posty: 2
Wysłany: 2016-11-23, 22:02   

Witam, jestem nowy i dopiero się uczę. Znalazłem przepis na 11dni dla kota 4,3kg i korzystając z kalkulatora przy tłuszczach mam info że Oleju z łososia powinienem dodać 2-3 łyżeczek na 1kg mięsa, oleju nie mam ale mam Kryla z Pokusy i mięsa mam 1,150kg . Jeżeli miał bym dać olej to dał bym 3 łyżeczki czyli 50 g mączki. Według Pokusy należy dać 2g na dobę czyli razy 11 dni = 22g a nie 50g. Której wersji się trzymać ? Z góry dziękuję za pomoc .
_________________
Jacek
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-11-23, 22:26   

Sama chciałam wypróbować tę mączkę i przeliczałam ilość, więc coś podpowiem.
Jacek625 napisał/a:
Jeżeli miał bym dać olej to dał bym 3 łyżeczki czyli 50 g mączki.

Te 50 g to wziąłeś z przeliczeń, które zrobiła saphirith1987 kilka postów wyżej?
Z tą mączką jest jeden problem - nie ma jej w kalku i trzeba ją najpierw wprowadzić ze wszystkimi wartościami, żeby poprawnie zbilansować mieszankę. Mączka zawiera między innymi fosfor, przy stosowaniu 2 g dziennie to w sumie drobiazg, ale przy 50-60 g troszkę zmienia się ten współczynnik wapń-fosfor. Przymierzałeś się do tego? No i tak jak zaznaczyła saphirith1987
saphirith1987 napisał/a:
Trzeba tylko pamiętać, żeby wyliczyć zawartość tłuszczu w tej mączce przy wprowadzaniu do kalkulatora, żeby mieć w miarę wiarygodny obraz B/T.

No i druga sprawa - dowiedziałam się, że niektóre koty mają biegunki po tej mączce, więc chyba trzeba uważać i na początek, na próbę ja bym dawała te 2 g do miseczki, nie do całej mieszanki. Zresztą chyba producent zaznacza żeby ewentualnie stopniowo ją wprowadzać.
Tyle sama wiem, nie wiem czy pomogłam :-)
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-24, 22:38   

W związku z tym, że pojawił się jakiś czas temu na rynku nowy produkt z kryla (mączka) i został już w tym wątku przywołany, przygotowałam porównanie mączki z dwoma olejami:

http://i67.tinypic.com/xo0ac0.png


Jeszcze kilka słów o zaletach kryla :
Największą zaletą oleju i mączki z kryla jest obecność fosfolipidów.
Fosfolipidem zawartym w krylu jest fosfatydylocholina.
W tej właśnie formie - fosfolipidów (liposomów) występują w oleju z kryla kwasy omega 3.
Badania naukowe wykazały, że fosfolipidy są najbezpieczniejszymi i najskuteczniejszymi nośnikami EPA i DHA dostarczając je bezpośrednio do komórek.
Wszystkie trzy porównywane produkty posiadają znaczne ilości fosfolipidów, mączka ma ich najmniej.

Astaksantyna najsilniejszy znany obecnie antyutleniacz. Jego obecność w produktach z kryla ma znaczenie w przypadku oleju NKO (wydaje się, że jednak niewielkie w porównaniu z produktami zawierającymi czystą astaksantynę w ilości 24 mg.w 1 gramie). W mączce Pokusy i w Olimpie Gold ilości są znikome. W mączce ponadto astaksantyna występuje w postaci estrów (swoją drogą to dość dziwne, póki co nie znalazłam żadnych informacji nt takiej postaci astaksantyny).

Dawkowanie i koszty

Opierając się na tym, że olej z łososia podaje się (zdrowemu, ok 4 kg kotu) w ilości 1 gram dziennie (pisała o tym już na poprzedniej stronie wątku Saphirith) to mączki należy dawać ok 6 gram dziennie, oleju NKO 1 gram dziennie a Olimpu 1,3 gram dziennie.

Wówczas dzienny koszt będzie następujący:
Mączka Pokusy 1,07zł
Olimp 1,05 zł
NKO 2 zł

Ja liczę inaczej zapotrzebowanie na omega 3: biorę pod uwagę tylko kwasy EPA i DHA (a przede wszystkim EPA których powinno być znacznie więcej niż DHA, o tym dlaczego, można poczytać tutajhttp://naturopatia-s...-ile-jak-i.html oraz na słynnej już stronie http://www.felinecrf.org/...equirements.htm gdzie w rozdziale o olejach z ryb zamieszczonych jest szereg badań w których mowa jest głównie o suplementacji i dawkowaniu EPA I DHA ).

Po przeczytaniu wyżej przywołanych zaleceń dawkowania kwasów EPA i DHA dla kotów z problemami zdrowotnymi doszłam do wniosku, że dla kotów zdrowych można przyjąć dawkę ok 20 EPA na kg mc ( przykładowy 4 kg kot 80 EPA).

Zgodnie z tym podejściem mączki z kryla należy podawać 3 gr dziennie, oleju NKO i Olimp 0,5 g dziennie.

Cenowo dawka dzienna wyglądałaby tak:
mączka 0,53 zł
NKO 2 zł
Olimp 0,96.

Wygrywa więc pod tym względem mączka. Ja jednak nie podałabym tego produktu moim kotom ze względu na obecność szkodliwych metali ciężkich oraz fluoru. Olej z kryla pozbawiony jest tych atrakcji.
Ostatnio zmieniony przez Ewik72 2017-01-24, 22:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-01-24, 22:50   

Ja w końcu z mączki zrezygnowała bo poczytałam trochę o niej i doszłam do wniosku, że nie warto. Kryla z Olimpu moje koty bardzo lubią. A gdzie go ostatnio kupowałaś? Bo w DOZ widzę, ze jest niedostępny, w innych aptekach widziałam ale sporo droższy był.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-24, 22:53   

Saga, szukam sobie przez ceneo najtańszej opcji. Ostatnio udało mi się kupić w cenie 23 zł. Teraz widzę najtaniej za 29 zł.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-01-24, 22:55   

No właśnie widzę, że chyba zdrożał, bo wydaje mi się że kupowałam coś koło 25-26 zł.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-25, 14:23   

IzabelaW napisał/a:
Saga, może to nie jest zły preparat, ale zastanawiają mnie 2 rzeczy:
- na ile to "pozbywanie egzoszkieletu" oraz mielenie przed liofilizacją wpływa na zawartość kwasów omega


Też mnie to ciekawi.
A dokładniej zastanawiam się
po pierwsze: jaki wpływ na "jakość" wiązań w nienasyconych kwasach tłuszczowych ma proces liofilizacji,
a po drugie: co się dzieje z tymi kwasami w mączce w długim okresie ważności do spożycia który wynosi 1 rok :hmm:


Wiemy że oleje z ryb, mimo ich "zakonserwowania" wit E i tak mają krótki czas przydatności do spożycia, powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze i szklanych ciemnych butelkach. Podgrzewanie czy wystawienie na działanie temp pokojowej powoduje szybkie utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych które stają się wtedy niezwykle szkodliwe.
Obszernie na ten temat pisała Dagnes tutaj:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=352

A to kilka istotnych moim zdaniem fragmentów:

dagnes napisał/a:
Podwójne wiązanie pomiędzy atomami węgla w cząsteczce kwasu tłuszczowego nienasyconego usztywnia ją w tym miejscu, uniemożliwiając wokół tego wiązania wzajemną rotację końców łańcucha węglowego. Dodatkowo, wiązanie podwójne powoduje lekkie zagięcie łańcucha w tym miejscu. Taka budowa cząsteczek kwasów nienasyconych (usztywnione i zagięte) powoduje, że trudniej dopasowują się do siebie wzajemnie i dlatego nawet w dość niskich temperaturach są cieczami. Im więcej wiązań podwójnych ma dany kwas tłuszczowy (im bardziej jest nienasycony) tym większa jest jego płynność, właśnie dlatego, że cząsteczki są bardziej powyginane i jednocześnie usztywnione.


dagnes napisał/a:
Niezwykle łatwo rozerwaniu ulega wiązanie podwójne pod wpływem tlenu, który jest bardzo reaktywny. Tlen przyłącza się błyskawicznie do cząsteczki nienasyconego kwasu tłuszczowego, ulteniając ją. Reakcja utleniania nienasyconych kwasów tłuszczowych zachodzi bardzo szybko już w temperaturze pokojowej


dagnes napisał/a:
Ponieważ kwestia niebezpieczeństw związanych ze spożywaniem przez nasze domowe drapieżniki zbyt dużej ilości i/lub niewłaściwych nienasyconych kwasów tłuszczowych jest niezwykle istotna, dlatego w tym miejscu przytoczę dosłownie to, co na ten temat mówi "Biochemia Harpera". Używane w podręczniku pojęcie "peroksydacja" oznacza wieloetapowy proces utleniania tłuszczów. Lipidy to ogólne określenie tłuszczów.

"Biochemia Harpera", 22. edycja, wydanie III, 1995 (Rozdział 16 str. 184-185):

Cytat:
PEROKSYDACJA LIPIDÓW JEST ŹRÓDŁEM WOLNYCH RODNIKÓW IN VIVO

Peroksydacja (autooksydacja) lipidów narażonych na działanie tlenu jest przyczyną nie tylko psucia się żywności (jełczenie), lecz także uszkodzenia tkanek in vivo, które z kolei może być przyczyną odczynów zapalnych, nowotworów, miażdżycy, starzenia się itp. Szkodliwe działania są inicjowane przez wolne rodniki (ROO*, RO*, OH*) powstające podczas tworzenia nadtlenków kwasów tłuszczowych zawierających wiązania podwójne oddzielone grupą metylenową, a więc takie jak te, które znajdują się w naturalnych wielonienasyconych kwasach tłuszczowych. Peroksydacja lipidów jest procesem lawinowym, zapewniającym ciągłą dostawę wolnych rodników, które inicjują następne reakcje peroksydacji. (...)

Ponieważ molekularnym prekursorem dla inicjacji procesu jest zazwyczaj wodoronadtlenek ROOH, peroksydacja lipidów jest rozgałęzionym procesem łańcuchowym z potencjalnymi skutkami niszczycielskimi. W celu kontroli i ograniczenia peroksydacji lipidów natura używa związków przeciwutleniających. (...)

Przeciwutleniacze dzielą się na 2 klasy:
1) przeciwutleniacze zapobiegające, które zmniejszają szybkość inicjacji peroksydacji
2) przeciwutleniacze przerywające proces lawinowy, które utrudniają rozprzestrzenianie peroksydacji.
Przeciwutleniacze zapobiegające obejmują katalazę i inne peroksydazy, które reagują z ROOH, oraz związki chelatujące jony metali, takie jak DTPA (dietylenotriaminopentaoctan) i EDTA (etylenodiaminotetraoctan). Przeciwutleniacze przerywające rozprzestrzenianie peroksydacji są często fenolami lub aminami aromatycznymi. In vivo głównymi przeciwutleniaczami przerywającymi rozprzestrzenianie są: dysmutaza ponadtlenkowa, która działa w fazie wodnej, wychwytując wolne rodniki ponadtlenkowe (Oi*), być może moczan oraz witamina E, która działa w fazie lipidowej, wychwytując rodniki ROO*. (...)

Peroksydacja jest katalizowana in vivo również przez związki hemowe i przez lipooksygenazy znajdujące się w płytkach krwi, leukocytach itp.


Przytoczyłam powyższe fragmenty Biochemii po to, aby uświadomić czytelnikom kilka bardzo istotnych spraw. Przede wszystkim to, jak bardzo niszczycielskie właściwości mogą mieć nienasycone kwasy tłuszczowe w organizmie oraz to, jak niebezpieczne jest magiczne myślenie, iż dodanie witaminy E do oleju załatwi sprawę i spowoduje, że tłuszcz stanie się nieszkodliwy, bo się nie utleni. Z powyższych fragmentów wyraźnie wynika, że utlenione i utleniające się nienasycone kwasy tłuszczowe mogą powodować poważne patologie w organizmach, nawet jeśli zostały spożyte jako świeże i nie zjełczałe, gdyż wewnątrz organizmu jest nie tylko dostatek tlenu ale również dostatek substancji ułatwiających (katalizujących) utlenianie tych kwasów tłuszczowych. Witamina E jest tylko jednym z przeciwutleniaczy, a nie jedynym, a do skutecznej obrony przed niszczycielską działalnością utleniających się kwasów tłuszczowych potrzebne są wszystkie wytwarzane przez organizm substancje obronne. Każdy organizm wytwarza przeciwutleniacze, jednak ich ilości są biologicznie ograniczone. Aby zapewnić skuteczność działania przeciwutleniaczy organizm wytwarza ich tyle, ile potrzeba przy spożyciu nienasyconych kwasów tłuszczowych w naturalnych warunkach dla zaspokojenia zapotrzebowania na te kwasy. Przy spożyciu przewyższającym zapotrzebowanie (czyli wtedy, gdy do diety dodawane są nie występujące w naturze, wyizolowane oleje roślinne), organizm zostaje zalany wolnymi rodnikami, z którymi nie potrafi sobie poradzić, gdyż nie jest do tego biologicznie przystosowany.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-01-26, 06:56   

Ewik72, mam pytanie dotyczące tabelki: do jakiej porcji danego produktu odnoszą się te dane?
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-26, 10:48   

IzabelaW,
w lewym górnym rogu tabelki jest informacja : mg w 1 gramie. Dotyczy pozycji bez podanych jednostek.
W przypadku kapsułek oleju to są dwie kapsułki.
Dla metali ciężkich, fluoru i "innych składników analitycznych" nie przeliczałam, jest skopiowane ze strony Pokusy.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-01-26, 19:58   

No i właśnie tych danych z Pokusy nie rozumiem. To są zawartości na kg?
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-26, 21:05   

IzabelaW,
Kopiowałam ze strony i teraz widzę że nie wkleiłam info na ile te wartości.

Składniki analityczne na 100 gram a metale ciężkie i fluor na 1000 gram.

Tutaj link:
http://pokusa.org/kryl-arktyczny/

Zawartości EPA i DHA oraz fosfolipidów nie ma w składzie w opisie na stronie, te informacje uzyskałam po zapytaniu drogą mailową. Nie ma też informacji o zawartości jodu, pojawi się na początku lutego (jest badany).
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-01-26, 21:50   

Jakbyś przeliczyła te metale ciężkie oraz żelazo, fosfor, cynk, miedź, wapń, magnez i fluor na ilość mg w 1 g produktu to by to było bardziej czytelne i przejrzyste (dla niewtajemniczonych :mrgreen: ).

A poza tym skąd wiadomo, że w tych olejach z kryla nie ma żelaza, fosforu itd. (jak wyżej) oraz metali ciężkich ? Producent nic na ten temat nie pisze (albo ja nie zauważyłam) :hmm:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-30, 00:05   

Skipper napisał/a:
Jakbyś przeliczyła te metale ciężkie oraz żelazo, fosfor, cynk, miedź, wapń, magnez i fluor na ilość mg w 1 g produktu to by to było bardziej czytelne i przejrzyste (dla niewtajemniczonych ).


Myślę że dla "wtajemniczonych", oraz tych mniej, to jest wygodniejsza informacja.
Bo w kalku mamy te wartości ( poza metalami ciężkimi, bo tych kalkulator nie przewidział) wyrażone w przeliczeniu właśnie na 100 gram. I to ułatwi wprowadzenie ich do kalka. Zawartość składników odżywczych w mączce jest istotna, szczególnie w przypadku kotów z problemami nerkowymi. Dlatego powinno się je wprowadzić do kalkulatora (w przypadku stosowania).
A "wtajemniczeni" (kimkolwiek są i po cokolwiek im to potrzebne ) przeliczą błyskiem ;-)
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-01-30, 00:12   

Z pewnością. Część będą musieli pomnożyć przez 100, część przepisać jak jest a część podzielić przez 10.

Tylko nadal zastanawiam się skąd wiadomo, że w tych olejach z kryla nie ma żelaza, fosforu, cynku, miedzi, wapnia, magnezu i fluoru oraz metali ciężkich ? Producent nic na ten temat nie pisze (albo ja nie zauważyłam) :hmm:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne