BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niedobory w diecie psa
Autor Wiadomość
Bushido 

Barfuje od: 06.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Maj 2012
Posty: 66
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-02-28, 20:59   Niedobory w diecie psa

Bushkowi w badaniu krwi wyszedł niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego. Powiem szczerze, że jestem nieco zaskoczona bo wydawało mi się, że ma odpowiednio zróżnicowaną i suplementowaną dietę. Zastanawiam się co możemy zrobić aby zwiększyć ilość lub wchłanialność obu witamin. Nasz jadłospis wygląda następująco (wartości na 10 dni):

wołowina tłuste mięso 6000g
łosoś 400g
indyk serce 900g
indyk żołądek 900g
wątroba indycza 30g
sól himalajska 40g
mączka ze skorupek jaj 50g
tokovit 1,2kaps
drożdże piwne 30g
hemoglobina 65g
mączka z alg 10g
żółtko 10szt
olej z łososia 40ml
mączka z dzikiej róży 40g
+ warzywa i owoce - to co aktualnie dostępne w lodówce ;)

Co powinniśmy zmienić?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-02-28, 22:36   

Tych drożdży chyba jakoś mało...tak mi się wydaje. Ja łykam łyzeczkę, moja córka łyżeczke i pies też łyzeczkę dziennie. Nie wiem ile waży łyżeczka ale napewno więcej niż 3 gramy :mrgreen:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-02-28, 23:36   

A czy niedobór vit B12 i kwasu foliowego to nie jest anemia spowodowana pewną chorobą metabolicznę? Kiedy zwyczajnie organizm nie absorbuje tej witaminy z pożywienia
Wybaczcie, że źródło to akurat wikipedia, ale to tak ogólnikowo
http://pl.wikipedia.org/w...egaloblastyczna

może warto się temu bliżej przyjzeć?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Bushido 

Barfuje od: 06.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Maj 2012
Posty: 66
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-03-01, 10:44   

dzięki za wszystkie sugestie

isabelle30, łyżeczka to chyba 5g. te 3 gramy wyszły mi z kalkulatora, ale może rzeczywiście zwiększę mu dawkę.

ciocia_mlotek, niedokrwistość megaloblastyczna jeżeli dobrze rozumiem może być skutkiem niedoborów B12 i B9. mały dostał zastrzyk z B12, a B9 będzie dostawał dodatkowo w tabletkach. natomiast zastanawiam się co zrobić aby poprawić wchłanialność? z czym mu to podawać?
może też zwiększyć ilość wątróbki? może nerki dorzucić? jak myślicie?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-03-01, 12:29   

A dziewczynki...z czym witaminki B są wchłąniane, od czego jest ich wchłanianie zalezne? Bo może tu jest pies pogrzebany?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-01, 15:33   

Z tego, co wyczytałam na szybko na wcześniej wspomnianej Wikipedii to wchłanianie kwasu foliowego polepsza: kompleks witamin B, witamina B6, kwas para-aminobenzoesowy (PABA), witamina B12, witamina H, witamina C

Dobrym źródłem witaminy B12 są ryby, wątroba oraz nerki. Źródłem kwasu foliowego są jajka oraz wątroba. Drożdże też zawierają rzeczone witaminy. Jeśli Bushido jest zdrowy (niedobór witamin nie jest związany z chorobą) spróbowałabym do jego diety wcielić więcej ryb, zwiększyć ilość wątroby i drożdży oraz wcielić do diety nerki.

Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego może być związany na przykład z przerostem flory bakteryjnej w jelicie, może też wskazywać na inne dolegliwości. Rozumiem, że wet nie znalazł innych nieprawidłowości?

Na początek spróbowałabym zmienić dietę (możesz też spróbować podawać suplement witaminy B12 i kwasu foliowego lub witaminę B-complex zamiast drożdży, firma Solgar ma fajną witaminę B-complex) i sprawdziła za jakiś czas znowu poziom tych witamin.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-03-01, 16:26   

Ja tak czy siak polecałabym jakąś diagnostykę. Bo jeżeli, tfu tfu, jest to owa choroba, która zaburza lub wręcz uniemożliwia wchłanianie to ani suplementacja ani dieta jako taka nic nie dadzą i piesa będzie musiała brać zastrzyki
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Bushido 

Barfuje od: 06.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Maj 2012
Posty: 66
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-03-01, 22:12   

Robiliśmy bardzo dokładne badanie krwi i moczu, i to są jedyne nieprawidłowości. Kwas foliowy w zasadzie nie jest w niedoborze, ale jest w dolnej granicy normy (8,5 przy normie 6-39). B12 jest minimalnie poniżej (153 przy normie 155-362). W zasadzie ciężko ustalić czy obecnie idzie w górę czy w dół bo od czerwca jesteśmy na barfie, a wcześniej była sucha karma. Spróbujemy zmienić dietę tak jak koniczynka sugeruje i za 2-3 miesiące ponownie zbadamy poziom witamin. Dzięki wszystkim za wpisy.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-03-01, 22:21   

Ja ci szczerze i z całego serca życzę aby to były niedobory pokarmowe.
Wspomniałam o kwesti schorzenia bo niestety często jest to pomijane a to dość poważny problem. Muszę się podpytać bo mam internetowych znajomych z psami z tym problemem (psy na barfie )
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
bura4 

Barfuje od: 1998
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 18 Lip 2012
Posty: 327
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-03-21, 10:40   

A co jeżeli pies ma niedobór magnezu?? Norma jest od 1,7 do 2,9 mg/dl a on ma 0,7 ? Kupiłam mu mleczan magnezu z cytrynianem, ale ie wiem jakie dawkowanie na psa prawie 30 kilo.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2015-03-23, 22:30   

Postępuj tak, jak przy suplementacji magnezem u ludzi. Przy tej wadze pies powinien dostawać dawki w okolicach połowy tego, o czym piszemy w wątku magnezowym w Kulinariach dwunogów. Zacznij np. od dawki 100mg dziennie przez 2-3 dni, a potem zwiększaj o 50mg też co 2-3 dni aż zauważysz rozluźnienie stolca. Wtedy wiadomo, że osiągnęłaś max. Na tej maksymalnej dawce potrzymaj go kilkanaście dni i potem znów spróbuj zwiększyć (z czasem tolerancja dawki się zwiększa). Dziel dzienną porcję na kilka, nie mniej niż 3. Mleczan i cytrynian magnezu są oczywiście dobrymi związkami do suplementacji psa, tak samo jak ludzi.
Pies ma znaczny niedobór więc jego uzupełnianie pewnie potrwa długo. Efekty suplementacji warto skontrolować po około 2 miesiącach.
Zastanawiam się też jaka jest u niego przyczyna aż takiego niedoboru. Czy wiadomo coś na ten temat?
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
bura4 

Barfuje od: 1998
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 18 Lip 2012
Posty: 327
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-03-24, 08:22   

Niestety nie wiemy nic, jedyny trop to dieta, z uwagi na alergię i nie możność zastosowania wielu supli, była dość ograniczona w składnikach. Dzięki za informacje. Jeśli okaże się że zmiana diety plus suplementy nie działa tak jak powinna, będziemy diagnozować dalej. To znalazłam w necie:

Przyczyny
Ciężkie niedożywienie lub znaczne wyłączające choroby jelit
Leki nefrotoksyczne (leki, które są trujące dla nerek)
Cukrzyca
Stosowanie diuretyków (leki, aby pozbyć się nadmiaru płynu)
Nadmierne wydalanie wapnia z oddawaniem moczu
Zmniejszona podaż magnezu, mogą wystąpić z powodu braku magnezu w pozajelitowych (dożylnie lub wtryskiwana) płynów u pacjentów otrzymujących długotrwałą terapię płynu lub dializy


Serducho ma badane co roku praktycznie u kardiologów więc nie spodziewam się tam niespodzianek. W kwietniu będziemy rozmawiać z Garncarzami o tym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne