BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Felini Complete
Autor Wiadomość
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-31, 21:26   

Jako początkujący barfer mam dwa pytanka:

1. Czy mięso ( drób, wołosinę ) + FC mogę jeszcze dodatkową połączyć z wątróbką. Ale jeśli nie dodam wątróbki to mi brakuje witaminy A oraz żeleza. Natomiast z wątróbką ( oczywiście w niewielkiej ilość ) wszystko jest w normie, wapń ani fosfor nie są przekroczone. Dlaczego więc producent podaje, że nie można mieszać z wąrtóbką?

2. Czy FC można mrozić, czy też podczas mrożenia traci swoje właściwości i należy dodawać go po odmrożeniu konkretnej porcji?

Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości i pomoc w zdrowym żywieniu Endera :)
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-08-01, 09:42   

Zalecenia producenta są oparte na innych normach żywieniowych.
BARFny Kalkulator był konstruowany w oparciu o różnorodne najlepsze dostępne źródła. Tak bilansuj aby nic nie świeciło na czerwono. Wątróbkę dodaj ile trzeba.
Mrożenie w minimalnym stopniu pozbawia mieszankę swoich wartości odżywczych.
A poza tym jak sobie wyobrażasz dosypywanie FC z jubilerska dokładnością, codziennie do mieszanek.
BARFne mieszanki pomrożone w porcjach na zapas i na jakiś czas mają nam życie ułatwić, a nie skomplikować :->
  Zaproszone osoby: 2
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-08-03, 22:39   

trinity napisał/a:
1. Czy mięso ( drób, wołosinę ) + FC mogę jeszcze dodatkową połączyć z wątróbką. Ale jeśli nie dodam wątróbki to mi brakuje witaminy A oraz żeleza. Natomiast z wątróbką ( oczywiście w niewielkiej ilość ) wszystko jest w normie, wapń ani fosfor nie są przekroczone. Dlaczego więc producent podaje, że nie można mieszać z wąrtóbką?

Jeśli używasz Kalkulatora, to możesz dodawać wszystko, czego brakuje w przepisie zgodnie z sugestiami Kalka. Preparat Felini Complete nie jest idealnym suplementem, który dokładnie odwzorowuje zapotrzebowanie kotów na składniki odżywcze. Pomijając to, że zawiera przede wszystkim syntetyczne witaminy i minerały, to najprawdopodobniej jest skonstruowany dla uśrednionych wartości odżywczych mięsa, bez uwzględnienia zróżnicowania składu w zależności od gatunku i części tuszy (albo może tylko dla najpopularniejszych gatunków mięs). Tymczasem w Kalkulatorze masz większą gamę mięs i podrobów, a każdy z nich ma inny skład. Dlatego po wprowadzeniu w Kalkulator zwykle okazuje się, że czegoś brakuje albo jest za dużo. Nie da się zrobić uniwersalnego suplementu, który będzie pasował do każdego rodzaju mięsa i podrobów, dlatego producenci wybierają jakiś tam wariant, który nie spowoduje szkód u kotów bez względu na wybór bazy do BARFa.
Producent podaje, że nie można podawać wątróbki z FC ponieważ nie zakłada użycia naszego BARFnego Kalkulatora do konstruowania mieszanek. Zabezpiecza się tym samym przed sytuacjami, gdy niefrasobliwy opiekun kota poda mu np. 50% mięsa i 50% wątroby wraz z FC. Osoby nieobeznane z podstawami diety BARF często przesadzają z ilością podawanej kotom wątroby nawet bez używania FC, a preparat ten w założeniu ma być przecież prosty w użyciu i nie powodować konieczności wyliczania czegokolwiek. Dodatkowo, być może producent FC bazuje na innych normach niż Kalkulator (nasz BARFny Kalkulator opiera się na uśrednionych normach z kilku źródeł, więc jeśli ktoś weźmie tylko jedno źródło danych, to mogą być niewielkie różnice w szacowanym zapotrzebowaniu na daną substancję odzywczą).

trinity napisał/a:
2. Czy FC można mrozić, czy też podczas mrożenia traci swoje właściwości i należy dodawać go po odmrożeniu konkretnej porcji?

Tutaj masz temat o mrożeniu suplementów:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=199
Nie powinno być znaczących strat podczas mrożenia, w przeciwieństwie do sytuacji gdybyś suplement ogrzewała.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Yolla 

Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 40
Wysłany: 2014-08-06, 16:28   

na stronie zooplus pojawiła się (bo chyba wcześniej jej nie było) taka informacja dotycząca FC

Analiza:
witamina A (800.000 j.m.), witamina D3 (20.000 j.m.), witamina E (a-tocopherolacetat) 5.500mg, witamina B1 (320mg/kg), witamina (B12 1.650µg), kwas pantotenowy (720mg/kg), kwas foliowy (52mg/kg), żelazo (siarczany) (2.400mg/kg), miedź (siarczany) (160mg/kg), mangan (siarczany) (224mg/kg), cynk (siarczany) (900mg/kg), Jod (Ca-Jodat) (42mg/kg), tauryna (100.000mg/kg).

Ze względu na wysoką zawartość witaminy A, D3 i pierwiastków śladowych należy podawać ten produkt kotu tylko w 5% dziennej dawki.

Czy chodzi o nie podawanie innych preparatów z wit A, D3 w dawkach przekraczających 5% dziennego zapotrzebowania ???
 
 
Wariatka 

Udział BARFa: 25-50%
Wiek: 24
Dołączyła: 01 Maj 2014
Posty: 61
Wysłany: 2014-11-02, 08:13   

Mam pytanie. Bo na zooplusie tam, gdzie kupuję felini, pisze, że jest to preparat do mięsa bez kości, bo zawiera wapń. Moja kotka natomiast bardzo lubi kuleczkę ze zmielonej porcji albo jakieś skrzydełko czasem zjeść. Czyli takiej przekąski nie suplementować? Czy jeśli np. zrobić będę chciała mieszankę np. z całego królika to w grę wchodzą naturalne czy inny preparat?
_________________
Wolę zjeść na obiad ryż a kotu kupić puszkę, czy kawałek mięsa. Bo ja jestem wszystkożerna, a kot jest DRAPEŻNIKIEM, je MIĘSO. Tak jestem trochę nienormalna :)
 
 
MorgaineAnne 


Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 9
Wysłany: 2015-10-21, 08:43   

Dzień dobry wszystkim.
Kupiłam nowe felini complete - nie odważyłam się jeszcze przejść na pełną suplementację własną. I spotkała mnie niemiła niespodzianka. Preparat po rozpuszczeniu staje się koloru popiołu (wcześniej był żółciutki), pachnie bardzo syntetycznie (poprzedni pachniał zupełnie inaczej, przyjemniej), a koty nie mają najmniejszego zamiaru go tknąć. Czy ktoś miał podobne problem? czy też może zmieniła się przez ostatni rok, czy może trafił mi się wadliwy produkt....Jeśli ktoś miałby podobne doświadczenia bardzo proszę o posta.
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-10-21, 10:32   

Witaj! Ja bardzo dawno temu używałam preparatu FC, ale nie przypominam sobie żeby kiedykolwiek był "żółciutki". Z tego co pamiętam zawsze miał taki popiołowaty wygląd i charakterystyczny zapach z nutą typową dla syntetycznych witamin z grupy B.
Sprawdź datę przydatności do spożycia. Jeśli preparat budzi Twoją wątpliwość, zgłoś ją do sprzedawcy i poproś o wymianę.
 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2015-10-21, 12:34   

on był koloru popiołowo białego w stanie suchym
ale z wodą ciutek żólkł -przynajmniej ja tak pamiętam :oops:
_________________
 
 
MorgaineAnne 


Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 9
Wysłany: 2015-10-21, 12:42   

Po lewej jak wygląda stary proszek po rozpuszczeniu, po prawej jak wygląda nowy. Maila do producenta już wysłałam.

 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2015-10-21, 15:27   

faktycznie
ja pamiętam go tak jak ten po lewej
dlaczego teraz jest inny
ciekawe
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-10-21, 17:03   

zenia napisał/a:
był koloru popiołowo białego w stanie suchym
ale z wodą ciutek żólkł


Był popiołowy na sucho, a jak wyglądał sam z wodą trudno mi jest sobie w tej chwili przypomnieć.

Twoje zdjęcia Morgain... to jakby dwa różne produkty. Może producent zmienił skład?
Porównywałaś etykiety?
Poczekaj na odpowiedź od sprzedawcy i na wszelki wypadek na razie nie suplementuj tym kota.
 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2015-10-21, 17:07   

mój własnie był taki żółtawy z wodą
 
 
svea 


Dołączyła: 11 Wrz 2015
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-21, 20:48   

Sprawdziłam właśnie swój (data ważności 09.02.2017, partia nr 0902151160) kupiony we wrześniu i jest żółty. Opakowanie 125g. Jeśli nie jest wyprodukowany przed laty, to nic się w wyglądzie nie zmieniło. Nie śmierdzi też niczym szczególnym, zapach ma bardzo delikatny i nie jakoś dramatycznie syntetyczny.
 
 
MorgaineAnne 


Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 9
Wysłany: 2015-10-21, 22:15   

Dostaliśmy już odpowiedź od producenta. Absolutnie nie podawać tego kotom i wysyłają nam nowe właściwej jakości opakowanie. Nie wiedzą jeszcze co poszło źle, ale poszło coś i przyznali to w mailu. Jeśli ktoś ma serię 038151185 ważną do 03.02.2017 radzę uważać...

A koty mądre bestie. Mój luby próbował im to dać tylko raz rano (bo wczoraj opakowanie przyszło) i obudził mnie, bo koty nie chciały jeść, nawet nie tknęły, więc na szczęście ...
 
 
natalkwa 


Barfuje od: 01.11.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Paź 2015
Posty: 14
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2015-10-22, 18:34   

Dziękuję za podzielenie się informacjami, dzięki temu zorientowałam się, że i z moim Felini jest coś nie tak. A jest to mój pierwszy zakup, jeszcze nigdy nie robiłam barfa, więc nawet bym nie wiedziała, że to nie tak powinno wyglądać.

Moje egzemplarze też pochodzą z tej serii:



Napisałam do zooplusa i opisałam sytuację, poinformowano mnie, że wycofują ten produkt (zostało FC w mniejszych opakowaniach, pewnie z innej serii). Zwrócą mi pieniądze, ale gdzie ja teraz kupię FC w tak okazyjnej cenie? Kosztowało 129zł za 2 x 250g, a zostało tylko do wyboru opakowanie 125g za 50zł.

Czy macie jakieś sprawdzone miejsca, gdzie kupujecie FC? Czy 50zł za 125g to "normalna" cena?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne