BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-05-27, 19:52   

Jak to w końcu jest z tym tłuszczem? Ma być go więcej niż 2,8g/kg m.c./dzień czy mniej niż 2,9g/kg m.c./dzień? Bo w tej wąskiej granicy bardzo trudno się zmieścić :-/ Nie mówiąc już o tym, że chcąc utrzymać białko w granicy 4-5g/kg m.c./dzień i stosunek białka do tłuszczu 2:1, musiałabym dążyć do 2-2,5g/kg m.c./dzień tłuszczu.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-27, 20:06   

Lunszpik :kwiatek:
Ilość białka do tłuszczu powinna wynosić 2 :1. I to jest optymalny stan dla nerkowca i nie tylko.
Wic polega tylko na tym, że bardzo ciężko jest osiągnąć białko w mieszance na poziomie poniżej 4,9g na kg.m.c kota na dzień i tłuszcz 2,5g. Dlatego proponuje się troszkę wyższy tłuszcz w mieszance, bo kot jedząc tłuściejszą mieszankę zjada jej mniej, energie zachowuje a białka mniej przyswaja. I w ten sposób wszystko sie wyrównuje. I wcale nie musisz utrzymywać tłuszczu między 2,8 - 2,9g. Wszystko i tak zależy od kota...czego i ile będzie jadł.
 
 
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-05-27, 20:21   

Shana :kwiatek:
Ile więc maksymalnie może być tłuszczu w mieszance o ok. 4,7g białka? A, i jeszcze - 36mg sodu na kg na dzień jest ok, czy jeszcze obniżyć? Stosunek K:Na jak na razie wychodzi mi 1.88. Moje futro nie jest wybredne, zje co będzie ;-) .
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-27, 20:28   

Lunszpik :kwiatek:
2,4 - 2,6g... zobaczysz jak kot będzie jadł i czy takiej mieszanki nie będzie miał za mało i za chudo. Nie wiem niestety jaka jest norma samego sodu na dzień w mieszance, ale myślę że kalkulator pokaże Ci górną granice normy. Proporcja dobra możesz nawet do 2 zjechać.
 
 
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-05-27, 20:36   

Shana :kwiatek:
Z tego, co widzę górna granica sodu to ok. 59mg, zostawię chyba w takim wypadku na razie to 36, a za miesiąc sprawdzę jak będzie wyglądał poziom sodu w krwi. Dziękuję :-) .
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-27, 21:40   

No mecyje z tymi wyliczeniami są....ale ja już chyba sobie odpuszcze dążenie do ideału. Przy ilości kota więcej niż jeden i tak całą misterną konstrukcję białkową szlag trafia....znaczy bardziej żarłocznemu kotu do brzucha trafia :hair:
Tłustsza mieszanka u mnie też nie wchodzi w grę bo: primo i tak wcale nie najadają się szybciej, secundo: musimy ograniczać tłuszcz ( w miare barfowych mozliwosci) wg zalecenia lekarza. Wierzę jednak w instynkt moich kotów, że kiedy jednego dnia zje więcej niż powinien to innego dnia mniej. I bilans białkowy wyjdzie ok. :-P
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-27, 22:25   

Ewik72 :kwiatek:
Nie mecyje :mrgreen: tylko wiedza podstawowa jak Ci zależy na zdrowiu kota i tyle.
Wcale to nie jest trudne ....po paru miesiącach przeliczania mieszanek nabiera się takiej wprawy, że na pamięć wiesz które mięsa kupić żeby dobrze było. Ja mam 6 kotów...razem 32kg. Trzy starsze dachowce i trzy młode NFO. Najstarszy dachowiec miał krea 1,9 więc mieszanka dla nerkowca, reszta ok :mrgreen: jeden NFO po czterech epizodach struwitowych więc też uważamy .... Dziś wszystkie na barfie mieszankę taką samą nerkową wszystkie jedzą. Różni się tylko wielkością porcji i dodatku tłuszczu dla poszczególnego kota. :mrgreen:
A ideał .... ciężko osiągnąć, bo życie swoje a koty swoje :twisted:
Najważniejsze żeby jadły, masę mięśniową utrzymały, tłuszcz zrzuciły a wyniki w normach się utrzymały. Czego Wam i sobie życzę :kwiatek: :kwiatek:
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-27, 22:57   

Shana, tak wiem, ale kiedy widzę jak kocisko wyjada drugiemu bo zwyczajnie szybciej zjada, to zaraz zapala mi sie czerwona lampka z alarmem: ponad 5 gram białka na kilokota kocię właśnie wtrząchnęło :-? ! Dlatego nastepna mieszanke chce zrobic z bialkiem na tyle niskim żeby w takiej sytuacji nie dostawać zawału. U nas kreatynina 2,4 i 2,5 :-( Pozdrawiam i dziękuję za wsparcie :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-27, 23:09   

Ewik72 :kwiatek:
A kto komu wyjada??. Kocurek Kici?? To co się dziwisz to w sumie jeszcze młode koty on może być normalnie głodny. Nie pamiętam czemu im tłuszcz ograniczasz. Miałaś ich na gotowanym barfie i wracasz na surowe tak?? Napisz coś więcej szczegółów, wiek, wagę, co jedzą, pomyślimy jakby im białko, wapń i fosfor w normie trzymać a żeby kot się najadł. I nie wpadaj w panikę... to zły doradca.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-28, 00:00   

Shana :lol:
Więc tak: Waga razem 7,4 ( Misiek 4,1 Kicia 3,3). 2 lata, bardzo aktywne. Podstawę stanowi udo kurczaka, wołowiny póki co nie chcą. Zamówiłam na jutro udo gęsi, kurczaka , wątróbke kurczaka ( moge tez miec indycza) i serca kacze. Wstepnie wyliczylam ze dzięki gesi mocno spada białko. I serca kacze robią też swoje ( Karakalek dzięki :kwiatek: )
Mięso eko.
Ograniczenie tłuszczu ( lekarka poprosiła żebym z mieszanki usunęła skóry z udek, usunęłam z połowy) z powodu Miśka, wyniki trzustkowe nie są idealne.
Ale tak sobie myślę...badania były robione po trzech miesiącach gotowanego plus czasami saszetka. Jednak surowe białko i tłuszcz wchłaniane są znacznie lepiej. Może zrobić normalnie mieszankę z całym przynależnym udkom tłuszczem i zobaczymy co będzie w wynikach...
Co jeszcze ważne z jonogramu : wapń i, potas i sód w górnych granicach normy, żelazo w dolnych. Nie to że panikuje, wydaje mi się że dzięki pomocy otrzymanej od Karakalka ,od Ciebie Shano i innych kumam już co nie co ;-) ale wciąż mam różne wątpliwości i drąże różne aspekty barfa dla nerkowców...bo mi na tych moich futrach baaardzo zależy. Zresztą jak wszystkim tutaj :-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-28, 12:52   

Ewik72 :kwiatek:
Przeliczałaś przepis na każdego kota z osobna? Z wagi i zdjęć wynika, że szczuplutkie są a rosyjskie niebieskie do najmniejszych kotów nie należą. Licząc na "piechotę" to Kocurek do swojej wagi (4,1kg) powinien dostawać 25g mięsa na kg.m.c co daje na dzień 105g. Mieszanki będzie więcej bo suple plus woda, w/g kalka to 140g. Analogicznie licząc ilości dla Koteczki (waga 3,3kg): mięsa 25g na kg.m.c kota co daje 85g na dzień, w/g kalka to 115g mieszanki. Oparłam się na Twoim przepisie z poprzednich stron, bo to przepis co ma wszystko w normie. Jeśli koty tyle jedzenia dostają na dobę i dalej głodne, to żeby nie zwiększać ilości a podnieść kaloryczność mieszanki trzeba dołożyć tłuszczu. Kotu potrzebne są obydwa składniki i to właśnie w proporcji 2 : 1 (optimum). A przy bardzo ruchliwych kotach tą proporcję trzeba zmienić zwiększając tłuszcz w mieszance. Przykładowo na 4,95g białka trzeba 2,7g tłuszczu lub więcej, żeby się kot najadł. Co do trzustki może trzeba mu podawać enzymy na lepsze trawienie?? Jest na forum wątek o chorobach trzustki, poczytaj, może się czegoś ciekawego dowiesz.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=71
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-28, 13:50   

Shana, moje koteczki są raczej drobne, taka "odmiana" rasy, rodzice też tacy drobni. Ale Misiek mógłby odrobinę przybrać na wadze. Już w ostatnich dwóch tygodniach na surowym złapał 100 gram :hura:
Tak, przeliczyłam na kazdego, jest po 25 gram miesa na kota plus dodatki. Myślę że problemem jest zbyt mało tłuszczu.

Poczytam na wątku trzustkowym i wypytam jeszcze lekarkę o co dokładnie chodzi. Bo trzustka nie jest chora, coś tam tylko z lekka jej się nie spodobało i stąd miał być eksperyment z obniżeniem tłuszczu.
Zrobię mieszankę z gęsią i kaczymi serduszkami , umieszcze tutaj przepis z prośbą o sprawdzenie, myślę że przyda się też innym nerkowym głodorom ( Dziubelkowi- nowemu barfowiczowi) :lol: .

Swoją drogą przy okazji takie pytanie ( w sprawie innego kota): jeśli kot schudł sporo, a teraz wrocil apetyt, to mieszanke robic na bieżący stan wagi kota czy docelowy ( tak jak jest to w przypadku kociąt). Bo Dziubel strasznie głodny wciąż i dzielnie odrabia stracone kilogramy. Zostało mu ze 3 kg do przygarnięcia jeszcze. Na pewno dla Dziubela łata wołowa dobrze zrobi ( bo lubi), prawda?
:kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-28, 14:40   

Myślę, że pasowałoby na docelową wagę liczyć mieszankę, jeśli kot ma tyle do nadrobienia. Ale z drugiej strony to nerkowiec i trzeba białko, wapń, fosfor i sól w normie utrzymać, zarówno do wagi obecnej jak i powoli zwiększającej się.
Hmmm...Spróbowałabym zrobić mieszankę na troszkę wyższą wagę kota powiedzmy o pół kilo tak, żeby białko nie przekroczyło 5g, ale tłuszczu dałabym tyle, żeby było 3g na kg.m.c.kota na dzień i zobaczyła co się będzie działo. I oczywiście o dodatkowej wodzie nie zapominać!!
Tylko jemu ten tłuszcz oczywiście jeśli reszta ma wagę w normie. Albo wszystkim jeśli mają niedobory wagowe. Kot najedzony zapada w drzemkę... moje pojedzone potrafią spać 8-10godzin z brzuchami do góry z niewielką przerwą na dokładkę :mrgreen:
Suchego unikajcie jak ognia, lepiej podzielić dzienną porcję na kilka podań i do każdej odrobinkę tłuszczu dokładać. Więc on może spać bo się najadł.... Ale badańa nie szkodzi zrobić.

Mówię oczywiście o tłuszczu surowym takim z mięsa. Wołowina łata, szponder, mostek to tłuściutkie mięska nadadzą się, udka z kurczaka ze skórą i tłuszczem im tłustsze tym lepsze. Indyk mięso ze skórą, kaczka ze skórą i gęś ze skórą. To tez tłuste mięsa ale tylko na niewielką dokładkę polecam, bo fosfor mają trochę za wysoki, jak dla nerkowca. Więc wszystko i tak do przeliczenia w kalku :mrgreen:
 
 
Lunszpik 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 35
Skąd: Wrocław/Kraków
Wysłany: 2015-05-28, 23:24   

Proszę o ocenę tej mieszanki (kot 3,1kg) :-)

Wołowina średniotłuste mięso 600g
Wołowina pręga 300g
Kurczak skrzydełka ze skórą, bez kości 500g
Kurczak serce 300g
Wołowina żołądek 300g
Gęś wątróbka 35g
Żółtko jaja 2szt
Tran z wątroby dorsza 3g
Mączka z alg morskich 3g
Drożdże piwne 4g
Krew wołowa suszona 15g
Tokovit E 200 1tabletka
Olej z łososia 52g
Skorupki jaj 15g
Sól morska niejodowana 2g
Tauryna 5g
Pietruszka lub marchewka 100g
Woda 400g
 
 
MB 

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 120
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-06-20, 18:31   

Kobity doradźcie. Piszę w imieniu Dyktatury, w tej chwili nie ma dostępu do kompa, później pewnie się sama odezwie. Jej kot Lilo to nerkowiec i alergik. Przedostatnie wyniki:
http://wstaw.org/w/4vyb/

Robiłyśmy mu jakiś tydzień temu mieszankę wg tego przepisu:
1 200,0g Kaczka mięso ze skórą
300,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
150,0 g Indyk serce
75,0 g Wątroba kurczaka
3,2 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,6 g Mączka z alg morskich
10,0 g Spirulina
5,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
23,3 g Hemoglobina wołowa suszona
1,9 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
18,0 g Cytrynian wapnia 21%
4,5 g Sól himalajska
5,0 g Tauryna
950,0 g Woda
plus z własnej inicjatywy dałam warzywnego gerberka :oops: żeby był fajniejszy "sosik"

Wczoraj miał znowu badaną krew, kreatynina spadła, ale trochę wzrósł mocznik, z 18,5 do 22,5 (nie mam wyników, Dyktatura może wstawić jak już będzie przy kompie). Wetka stwierdziła, że skoro kot je mięso, to za dużo białka i trzeba dać więcej węglowodanów. W mieszance faktycznie węglowodanów co kot napłakał, bo raptem tyle co w tym gerberku, za to tłuszczu było całkiem sporo, osobiście kroiłam wszyskie skóry z kaczych biustów.
Co wy na to? Korygować mieszankę? Jeżeli tak to w jaki sposób?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne