BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF w chorobach dolnych dróg moczowych
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-09-15, 20:57   

Agusiad :-)
Dzięki, tez mi się wydawało, że dobrze kalkuluję :-D ale wiesz to już nie ta głowa do takich precyzyjnych wyliczeń :lol: .Problem jest w tym, że te mieszanki jedzą 4 koty, nie robię wyjątku i jedzą tylko 2/3 dziennych porcji (pisałam o tym w temacie koty nie chcą jeść) koty maja 8lat, 7lat i 6lat i tylko z Młodym rocznym NFO jest problem, nigdy żaden mój kot nie miał takich problemów, temu szukam wyjaśnienia sprawy. I widzisz skoro mieszanki są dobre czemu problem powrócił :cry: ????
A jak dołożę jeszcze więcej tłuszczu to nie zaszkodzi pozostałym??
Bo jeśli chodzi o ilość białka to spokojnie mogę zejść nawet do 54 % ale czy dla reszty nie będzie to za mało??
 
 
agusiad 

Barfuje od: 2009 roku
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 43
Dołączyła: 16 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: Siechnice
Wysłany: 2012-09-15, 21:12   

Shano a korzystasz z Liczydła dla kota (forumowego)? 54% nie będzie za mało - zobacz jak to wygląda w liczydle - minimum kot musi dostać 5g/kg mc/dzień - a tak jak Ci napisałam jak "podtłuściłam" Twoją mieszankę to i tak było jeszcze 5,5 g - więc spokojnie za mało nie będzie. Zwłaszcza, że Twoje koty już są dorosłe, a im kot starszy tym tak naprawdę mniej tego białka potrzebuje. Tłuszczu też za dużo nie będzie - Dagnes pisała wiele razy, że kot musi mieć tłuściutkie mięso - żadne tam polędwiczki czy filety :-) .

Czemu problem powrócił nie umiem wytłumaczyć - być może właśnie białka trochę za dużo i jakoś te struwity się potworzyły. To jedyne czego mogłam się "czepić" w Twojej mieszance :-) Mój Bazyl też po 2,5 roku BARFa miał epizod struwitowy i też byłam w szoku czemu. Doczytałam, pokombinowałam i wyszło mi, że raz, że BARF był bez kalkulatora, więc nie wiadomo czy taki super (zapewne nie), a dwa, ze suplementowany FC - teraz jestem mądrzejsza i wiem, że FC alkalizuje mocz. Przy kotach problematycznych jak widzisz nie wystarczy mieć wszystkiego "w normie" wg kalkulatora - trzeba jeszcze pilnować odpowiedniej granicy w widełkach tej normy :-) Spróbuj dotłuścić mieszanki - jeżeli któryś z kotów ma nadwagę, to możesz wtedy dać mu troszkę mniejszą porcję po prostu.

Aha Shano sprawdziłam też ten drugi przepis - ze skrzydełkami. No tu już jest zdecydowanie więcej fosforu - właśnie przez te skrzydełka. Mieszanka ma za to lepsze proporcje białka i tłuszczu (mniej białka, więcej tłuszczu - przyjęłam że antrykot to średniotłuste mięso). Prawdę mówiąc testowałam już wcześniej (teoretycznie w kalkulatorze) różne kombinacje z mięsem z kośćmi i niestety zawsze mi wychodziło baaaardzo dużo fosforu:-/ (tzn jak dla kota struwitowego). Na razie nie wymyśliłam jak to obejść, poza tym że na razie nie używam mięsa z kośćmi, a wapń suplementuję osobno. Dagnes pisała kiedyś, że mieszanki z kośćmi fajnie regulują pH - niemniej jednak fosforu zawierają bardzo dużo, więc trochę się jednak boję podawać ich Bazylowi. Jak coś mądrego wymyślę w tej kwestii - dam znać :-)
_________________

Bazyl
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-09-15, 21:32   

Aha tak sie ma sprawa, czyli generalnie powinnam odejść od mięsa z koścmi, białko utrzymać na poziomie 54% a tłuszcz 33% minimum tak?? Moje koty mają razem ponad 20kg czyli raczej są "przy kości", Mruczuś ma 4.80kg, Collin 5,00kg, Rafajel 4,50kg a Młody 6,25kg i rośnie dalej, więc do szczupłych nie należą, a i tak nie jedzą tyle Barfa co powinny, starsze juz kastraty a Młodego nie możemy ciachnąć, bo co sie umawiamy na termin to on ma problem z siusianiem. :-( Wet mówi, że trzeba poczekać aż będzie zdrowy, ale w domu sytuacja się zagęszcza..........
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-09-15, 21:44   

Słuchajcie, z tym białkiem, fosforem i każdym innym składnikiem/minerałem to jest tak, że najważniejsze jest nie to ile jest go w suchej masie, tylko ile rzeczywiście w spożywanej porcji dziennej kot ich dostanie. Co z tego, że kalkulator pokaże 54% białka w suchej masie skoro po przeliczeniu ilości białka w całej mieszance i podzieleniu tej wartości przez ilość dni, na jakie ma starczyć mieszanka i wagę ciała kota wyjdzie nam, że kot dostaje powyżej 5 gram/kg m.c. (czyli ponad normę). Ja zawsze zwracam uwagę na ilość białka (fosforu też) w przeliczeniu na kg masy ciała kota (w tym jest lepszy kalkulator Judy's barf niż nasz), ale w naszym tez sobie na piechotę wyliczam.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-09-15, 22:19   

Margot, mieszanki przemrażam, potem powoli odgrzewam i dolewam ciepłej wody, tak żeby było nie za gęste ani nie za płynne ale cieplutkie :-) chociaż widzę, że wolały świeże mięso bez krwi i suplementów, za podrobami nie przepadają, jedyny wyjątek to serce wołowe. A nie ma czym zastąpić hemoglobiny, żeby nie było to jedzenie takie krwiste a żelazo zawierało?? Np. jakiś preparat z apteki. Ja mieszanki robię z 2kg mięsa, porcjuję po 0,5kg i mam mieszankę na 6 dni dla 4 kotów na rano i wieczór, bo tylko tyle zjedzą :-| 250g rano i 250g wieczór do tego dolewam po 20ml wody a teraz dokładam saszetki łyżeczkę, sosik zwłaszcza no i co nie zjedzą, to się ich trochę dokarmi, a reszta co zostaje to albo dojedzą w ciągu 2 godz, albo wyrzucam na łąkę tam sobie to ktoś doje :-) a co do innych kalkulatorów to nie wiem o czym mówisz tak zaawansowana to nie jestem :-D
 
 
agusiad 

Barfuje od: 2009 roku
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 43
Dołączyła: 16 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: Siechnice
Wysłany: 2012-09-15, 23:19   

Margot napisał/a:
Słuchajcie, z tym białkiem, fosforem i każdym innym składnikiem/minerałem to jest tak, że najważniejsze jest nie to ile jest go w suchej masie, tylko ile rzeczywiście w spożywanej porcji dziennej kot ich dostanie. Co z tego, że kalkulator pokaże 54% białka w suchej masie skoro po przeliczeniu ilości białka w całej mieszance i podzieleniu tej wartości przez ilość dni, na jakie ma starczyć mieszanka i wagę ciała kota wyjdzie nam, że kot dostaje powyżej 5 gram/kg m.c. (czyli ponad normę).

Właśnie po to korzystamy z liczydła dla kota (dostępne tu na forum) :-) Właśnie tam możesz sobie sprawdzić ile kot dostanie czego (białka, wody) na kg masy ciała, jeśli podasz mu określoną masę mieszanki dziennie :-)
_________________

Bazyl
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-09-17, 21:30   

No i wylądowaliśmy u weterynarza :-( Młody dziś rano wysikany, pojedzony, pobawiony, po podaniu no-spy i Uroseptu i wypiciu 90ml pokrzywy poszedł spać. I o 14 wstał i zaczął sikać z krwia :cry: i tak latał z kuwety do kuwety przez godzinę i wszędzie usikiwal różowo-czerwone kropelki. Włosy mi stanęły dęba :-( :shock: Pojechaliśmy do veta, debatować co zrobić, najpierw Młody się pięknie wysikał na wadze i zaraz robiliśmy badanie paskowe moczu i wyszło tak barwa słomkowa, przejrzysta, leukocyty (+), białko (+), ciężar wł. 1015, pH 6,5, krew i troszeczkę piasku z dna pęcherza, nie było na razie podstaw do podania antybiotyku, bo przy poprzednim zatkaniu i po cewnikowaniu na wstrętnym z wyglądu moczu nie wyhodowano żadnych bakterii, wygląda to na ewidentny SUK, więc dostał tylko małą dawkę relanium na uspokojenie i mam utrzymać no-spę i Urosept a na odstresowanie dostalam dla niego syrop Kalm-Aid i trzeba go szybko kastrować, bo może jego stress wywołuje także brak kotki, (bo chodzi śpiewa, spać w nocy nie daje, pod drzwiami stoi a jak już z nim wyjdę na spacer po nocy to nie chce wrócić). W domu też sytuacja się zagęszcza, chodzi i zaczepia inne koty :-( a to kawał kota ;-) .......
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-09-17, 22:28   

shano, poczytaj tu na forum o zabiegach kastracji/sterylizacji i o bezpieczniejszych narkozach. Dagnes pisała o tym . Warto zainwestować w bezpieczną narkozę.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-09-17, 23:08   

Dzięki Margot za info :-) pod koniec tygodnia jak się sytuacja uspokoi, chcielibyśmy to zrobić, ale musi być Młody zdrowy. Wrócilismy od Veta to pojadł, popił, posikał w kuwetach na różowo i czerwono, teraz dojadł Barfa z dodatkowa wodą i śpi wyciągnięty :-) a ja się cały czas zastanawiam, pH moczu 6,5 i skąd takie sensacje?? masz może jaki pomysł??
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-09-17, 23:17   

Szkoda, że w badaniu moczu niektóre istotne parametry były badane paskami. To podważa ich wiarygodność. Dobrze, że nie podano antybiotyku, bo nie ma takiej potrzeby. Cały czas dopajasz młodego? A odstawiłaś tę sucha karmę? PH 6,5 (jeśli wiarygodnie oznaczone, w paskową metodę nie bardzo wierzę), to odczyn słabo kwaśny. W takiej sytuacji nawet jeśli kryształy są, to przy takim lekko kwaśnym ph nie powinny się dalej wytrącać, bo to niesprzyjające środowisko. Ale może to ten FIC. Czy kot nie jest dalej czymś zestresowany?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-09-18, 00:45   

Mocz był łapany "na gorąco" w gabinecie ze środkowej strugi i taki wynik wyszedł, a piasek był wysikany w czasie sprawdzenia bolesności pęcherza, który bolesny nie był, usikał jeszcze trochę i tam właśnie w tym siku było troszkę piaseczku. Więcej parametrów było w poprzednim badaniu moczu z posiewem i było więcej białka i leukocytów i osad był i pH 7 i jeszcze coś ale vet powiedział, że to wszystko miało prawo być bo Młody nie sikał wtedy aż 15 godz. Sucha karma odstawiona całkowicie od piątku, dopajam go cały czas, ponad 150 ml na dobę, tyle się udaje bez stresu no i mokre je i tam tez wodę dolewam choć 10ml :-D , ja nie wiem do końca czym on może być zestresowany :-( dostał to relanium powinien spać wysikany i pojedzony a on krąży po domu i śpiewa i gada i kłóci się ze mna i na pole chce wyjść,(moja wina, pokazałam mu jak się po nocy spaceruje po okolicy na smyczy myślałam że dobrze robię) pobawił się na chwile pióreczkami na patyczku i znów łazi i śpiewa :-( na dłuższą metę to wkurzające......... może wreszcie zaśnie i będzie można pospać trochę :-| bo reszta towarzystwa smacznie śpi.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-09-18, 16:58   

shana55 napisał/a:
ja nie wiem do końca czym on może być zestresowany :-( dostał to relanium powinien spać wysikany i pojedzony a on krąży po domu i śpiewa i gada i kłóci się ze mna i na pole chce wyjść

Jak moja Inez oczyszczała pęcherz ze struvitów (a trochę to trwało) to siusiu pojawiało się w odcieniach różu. Piasek lubi sie zlepiać i przechodząc przez cewkę rani ją.
Podawałam kotce glukozaminę (juz pisałam o tym) dla wzmocnienia ścianek pęcherza i cewki.
Ciąć...i nie czekać, bo Młody żyć nie da i życiorys Ci zatruje :twisted:
Wolę bożą chłopak poczuł, a nie stres. Filozofowanie panie Janie :lol:
Jak juz nie wiadomo co rzec to zawsze mamy stres w zanadrzu. Przepraszam wszystkich urażonych, ale taka jest prawda.
Ciąć :evil:
  Zaproszone osoby: 2
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-09-18, 20:03   

Co do Młodego, to opcja znerwicowanej pańci, której stres odbija się na kocie, jak najbardziej w grę wchodzi. Wszystkie problemy u kota, zaczęły się w momencie kłopotów z moim zdrowiem, chodzeniem po lekarzach, lekami itd itp. a to był czerwiec i Młody miał jeszcze miesiąc do kastracji, kiedy dostał krwiomocz i antybiotyki i sprawa z kastracją się przesunęła w czasie. Potem to już poszło, zaczopowanie cewki moczowej, cewnikowanie, pH 7 i żadnych bakterii, nerwy i stres bo kot chory i wogóle wszystko postawione na głowie ;-) . A on dorósł i zaczął odspiewywać swoje arie :-D i nudzić panią o wyjście na wieczorny spacer :-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-09-24, 19:50   

Tydzień minął, u Młodego żadnych sensacji ze zdrowiem nie było, je barfa, pije syropek i wodę, a dziś miał zabieg kastracji :-) mamy więc kastrata :-D i mam nadzieję, że cała sytuacja się uspokoi i problemy sikaniowe Młodego odejdą w niepamięć :-D
 
 
amanka 


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 53
Dołączyła: 26 Lis 2011
Posty: 12
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-09-30, 10:47   

I my też mamy problem :( Od wczoraj Summer kropelkuje, częściowo poza kuwetą, np. w wannie, gdzie widać, że w moczu jest krew :-? Z kuwety dochodzi buczenie i ma drażliwy brzuszek :cry:

Kotka karmiona jest naturalnym Barfem, z mielonymi kośćmi, dosyć rozwodnionym, czyli niby jak najbardziej optymalnie. Tak czytam tu wszystkie wątki i myślę, że zacznę od podania no-spy (herbatkę z pokrzywy podaję od wczoraj). Z wizytą u weta może jeszcze poczekam, bo przypuszczam, że od razu dostałaby antybiotyk, a opinia Dagnes na ten temat mnie przekonuje.

Tylko ile i jak podać no-spę? Sandra pisała, że na 9kg kota podała pół tabletki 40mg. Ja mam tylko forte (80 mg), czyli chcę podać 1/3 połówki (Summer waży 4 kg).
W kawałku? Czy można ją rozpuścić i podać strzykawką? Jak długo i jak często podawać?

Zastanawiam się też nad przyczyną ew. stresu. Tydzień temu nie było mnie w domu 4 dni, w tym czasie rodzina karmiła kotkę suchym i jedną noc spędziła sama - czy to może być przyczyną?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne