BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jadłospis dla starszego psa z utrudnionym pasażem jelit.
Autor Wiadomość
Lucyna__ 

Wiek: 27
Dołączyła: 02 Mar 2018
Posty: 7
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-06, 08:27   Jadłospis dla starszego psa z utrudnionym pasażem jelit.

Pies ma utrudniony pasaż jelit przez porażenia nerwów w spondylozie odcinka lędźwiowego kręgosłupa - kupa zalega w jelitach i fermentuje, do tego tworzą się gazy. Ostatnie dwa dni w ogóle mało co je (teraz dostaje rozmoczoną suchą karmę - był na suchej 8 lat w schronisku, więc jest mocno przyzwyczajony do tej formy jedzenia, próbowałam kiedyś gotować, przyjął to bez entuzjazmu, ale ze względu na obecny stan rzeczy myślę, że warto spróbować znowu - wolałabym gotować mięso na pewno póki mam dostęp tylko do mięsa z hodowli przemysłowej).

Pies ma straszny stan zapalny w jamie ustnej ze względu na kamień (będziemy usuwać) i ogólnie zęby ma straszne, więc nie powinien gryźć twardych rzeczy, do tego ma naczyniaki w wątrobie i przewlekły stan zapalny trzustki (dostaje enzymy).

Czytałam te wszystkie wątki o karmieniu psów przy chorej wątrobie/trzustce/nowotworze/zaparciu itd, ale wydaje mi się, ze to trochę inny przypadek mimo wszystko. Dlatego proszę Was o pomoc? - czym karmić? (tj co w jakich proporcjach) jakie mogę dać mu zioła i w jakiej formie?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-03-06, 12:44   

Lucyna__,
trudne zagadnienie! Moja pierwsza myśl, to była stopniowa rezygnacja z warzyw, bo to one fermentują w jelitach i są przyczyną gazów. Do tego przy zapaleniu trzustki rezygnacja z warzyw również wskazana. Ale po chwili zastanowienia, jeśli jest porażenie nerwów, brak ruchów perystaltycznych w jelitach, wykluczymy warzywa, qpa zrobi się twarda i jeszcze trudniej będzie się pieskowi wypróżniać ☹ Chyba żeby w przypadku zaparć + osłonowo zastosować kisiel z nasion lnu (pomiędzy posiłkami, żeby nie zaburzał wchłaniania). Obawiam się, że w tym przypadku zioła czy suplementy nic nie zmienią, pozostaje jedynie dbałość o „poślizg”.
Przy spondylozie i ogólnie problemach ze stawami warto podawać MSM w połączeniu z wit. C (np. dzika róża). Oczywiście przeciwzapalne Omega3, drożdże jako suplement B. Możesz też wypróbować czarci pazur. Polecała mi go znajoma, która ze świetnymi rezultatami podaje swojej klaczy. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, sama nie stosowałam jeszcze (mam sucz ze zwapnieniami kręgosłupa i syndromem końskiego ogona, na razie, odpukać, jeszcze w pełni sił, ale przygotowuję się już na niezbyt różową przyszłość), więc mogę jedynie zachęcić Cię do zapoznania się z tym ziołem, może poprawi jakość życia psiaka.
 
 
Lucyna__ 

Wiek: 27
Dołączyła: 02 Mar 2018
Posty: 7
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-06, 17:17   

Dzięki za odpowiedź!
Które warzywa by były dobre w takiej sytuacji? Marchewa, nie? A inne? Dodawać trochę białego ryżu/ziemniaków, czy lepiej mięcho plus (20%?) warzyw. Kisiel z lnu jak często? Taki z 1/4 łyżeczki? Zalać wrzątkiem czy gotować? Czarci pazur i dzika róża w jakiej formie?
Jeszcze raz dzięki.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-03-06, 18:11   

Marchewka jest bezpieczna, można trochę korzenia pietruszki, selera, dynię – dobrze tolerowane po ugotowaniu. Jeśli w tej chwili psina je suchą, nie napisałaś jaką, zakładam więc, że ma sporo wypełniaczy jak większość karm na naszym rynku, to zacznij nawet tak od 30% warzyw i zmniejszaj stopniowo obserwując, czy nie nasilają się problemy z wypróżnianiem. Ryż i ziemniaki odpuść.

Co do róży, potrzebna jest dla lepszego wchłaniania MSM. To MSM pomaga na stawy. Podaje się je w proporcjach 1:1, dawkowanie lecznicze MSM musisz sprawdzić na opakowaniu produktu, zwykle jest to ok 5g na 100 kg masy ciała. MSM i różę podajesz razem z mięsem, by była obecna wit. B 12.

Szukaj czystych preparatów, bez wypełniaczy, antyzbrylaczy itp. Na początek możesz zamówić wszystko w jednym sklepie (również skorupki jaj, algi, drożdże, korę wiązu itd.) z czasem zaczniesz wyszukiwać różne okazje w internetach, gdzie można kupić taniej.
MSM
Czarci pazur
Róża

Kisiel z lnu doraźnie, będziesz musiała obserwować i dobrać ilość. ¼ łyżeczki na początek może być ok. Całe nasiona zalewasz ciepłą wodą, nie gotujesz, nie mielisz.
Rzuć jeszcze okiem na wątek o zaparciach, może coś Cię zainteresuje (co prawda o kotach, ale to bez znaczenia).
 
 
Lucyna__ 

Wiek: 27
Dołączyła: 02 Mar 2018
Posty: 7
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-06, 20:27   

Z tego co mówił wet to on stawy ma w porządku, tylko kręgosłup nie.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-03-06, 21:16   

Opis producenta:
Cytat:
MSM wykazuje właściwości przeciwbólowe, zapobiega skurczom mięśni niweluje ich stany zapalne oraz ułatwia regenerację po wysiłku. Łagodzi objawy refluksu żołądkowego oraz alergii wywołanej pokarmami i pyłkami.
Wskazania: profilaktycznie i wspomagająco w przypadku leczeniu chorób stawów, ścięgien, skóry, regeneracji powysiłkowej mięśni, łagodzenia alergii, poprawy krążenia, w przypadku zaburzeń wchłaniania i przyswajania substancji komórkowych. Wykazuje działanie przeciwreumatyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Ty decydujesz czy stosować czy nie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne