BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 2)
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-21, 22:19   

Volli :kwiatek:
Możesz bez obaw zmniejszyć proporcję soli do 1,40. Popatrz też na mięsa które z nich maja wysoki poziom potasu i takich w tym konkretnym przepisie pasowało by zmniejszyć ilość.
Zamiast piersi z indyka i podudzia dałabym udo ze skórą. :twisted:
Ćwicz pilnie dobrze Ci idzie.
 
 
Volli 

Barfuje od: teraz
Dołączyła: 18 Gru 2016
Posty: 15
Skąd: Toruń
Wysłany: 2017-08-22, 00:13   

hyhyhyhy.... ćwiczę :D a moje koty coraz bardziej domagaja sie barfa. bywa, ze maja dzień puszki jak wyjeżdżam i dba o nie moja rodzina. Potem rzucają się na barfa. nawet te brejowate porcje ze spiruliną znikają. tylko zamrażarka za mała na barfa....

koniec offtopu.
sól zmniejszyłam i kombinuję z mięsami... może co wydzie...
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-22, 00:19   

No widzisz !!
Ciesz się :mrgreen: nie wszystkim koty rzucają się na Barfa tak jak u Ciebie. A takie chętne jedzenie Barfa uskrzydla pańcie...I aż się chce mieszankę robić :twisted: :kciuk:
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-08-24, 19:26   

Mam wielką prośbę o sprawdzenie przepisu. Dziś odebrałam wyniki nerkowej kotki, lecą na łeb na szyję, zwątpiłam w swoje możliwości. Wydawało mi się, że opanowałam kalkulator i podstawową wiedzę n.t. diety nerkowców, ale obawiam się, że robię coś źle :cry: Przepis jest na 9 kg kota (3,8 kotka nerkowa, reszta to kocur, który je to samo).
Wyniki kotki:
Kreatynina 3,5 ; wzrosła w ciągu 1,5 miesiąca z 2,9 mg/dl (norma 1,0-2,0)
Mocznik 96,0 ; wzrósł z 94 mg/dl (norma 25-70)
Fosfor 4,5 ; wzrósł z 3,8 mg/dl (norma 3,0-6,8 )
Sód 155,3 mmol/l (norma 143,6 - 156,5)
Potas 5,4 mmol/l (norma 4,1 - 5,6)
Chlorki 117,6 (norma 101,5 - 118,4)
Wapń całkowity 10,7 mmol/l(norma 8,0-11,1)
Kotka 2 razy w tygodniu dostaje po 100 ml kroplówki (Ringer).

Przepis:



Na czerwono świeci się tylko to, co powinno być zmodyfikowane przez nerkowca, ale teraz już sama nie wiem.


Myślę o podziale na 8 porcji, bo obydwa koty lekko przybrały na wadze na BARFie. Z góry dziękuję za pomoc.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-24, 22:46   

Anilina :kwiatek:
Stanowczo za dużo warzyw, jeśli musisz podawać to do 5% ilości mięsa. Warzywa podnoszą Ci potas. Parametry mieszanki są idealne dla nerkowca, ale Twoja kicia ma wysoki wapń więc nie powinnaś zwiększać stosunku wapń-fosfor powyżej 1,3 raczej włącz do leczenia jakiś lekki wyłapywacz fosforu po konsultacji z wetem oczywiście, fosfor za niski tez nie jest dobry. Soli też mogłabyś dawać mniej stosunek 2,1 ale dla zdrowego kota to za mało, jemu musisz dać troszeczkę więcej soli. Możesz faktycznie policzyć tą mieszankę na więcej dni ale uważaj, bo dla zdrowego kota 4,2g białka na kg m.c.kota na dzień to już graniczna ilość, niżej nie możesz zejść. Brakuje biotyny i kwasu foliowego, zmień indyczą wątróbkę na drobiową, kaczą albo gęsią, powinno się to poprawić, wzrośnie też miedź.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-08-25, 07:48   

Shano, bardzo dziękuję :kwiatek:
Warzyw dawałam dotąd o połowę mniej, tak do 3% wskazanych w kalkulatorze, a wobec tego nawet tyle za dużo. wystraszył mnie ten skok kreatyniny i podnoszący się fosfor, uznałam, że może bezpieczniej dać więcej, w okolicach 5% w kalku. W takim razie obniżę zdecydowanie ilość i będę liczyć do samego mięsa. Wapń robiliśmy pierwszy raz (u mojego weta nie było go w standardzie nerwowym, musiałam dołożyć) więc niewykluczone, że podniosłam jego ilość przez wcześniejsze mieszanki, gdzie wapń - fosfor robiłam w okolicach 1,4. Sól jeszcze zwiększyć jak rozumiem? Z wątróbką cenna rada - nie zwróciłam na to w ogóle uwagi. Będzie drobiowa, bo innych już szukałam, ale bez sukcesu. O zmniejszeniu porcji pomyślałam, ponieważ do tej pory też dostawały mniej niż wynikało z kalkulatora, a i tak przytyły równo. Do tego widać, że dieta obydwu służy. Mają dużo energii, humory dopisują, mimo ich wieku urządzają takie gonitwy, że aż psica przybiega uspokajać. Poza przepisem, Tita jest suplemenyowana betaglukanem i olejem z kryla - z nimi dopiero zaczynamy, bo wczoraj przyjechała dostawa.
O wyłapywaczu porozmawiam na pewno, tylko jeszcze raz przeczytam wątki w tym temacie - muszę się przygotować do dyskusji z wetem.
Jeszcze raz dziękuję :kwiatek:
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-08-25, 18:17   

Shana :kwiatek: , jeśli znajdziesz chwilę będę wdzięczna za rzucenie okiem. Przepis mocno zmieniłam, bo wołowina nie mogła leżeć (wczorajsza dostawa) i poszła na psi BARF. Jutro rano kupię świeżyznę, natomiast będę spokojniejsza, jeśli sprawdzisz, czy dobrze zrozumiałam Twoje wskazówki. Z solą zrobię tak, że zbadam ile zdrowemu kotu (choć z dużym prawdopodobieństwem może on być w I fazie PNN) wyrównać i będę mu dodawać do dziennych porcji.
Oczywiście o wyłapywaczu będę rozmawiać z wetem jak najszybciej.

 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-25, 20:46   

Anilina :kwiatek:
Dobrze zrozumiałaś. Soli dla kici mniej tak jak policzyłaś 2,1 dla kocurka troszkę więcej żeby było 1,5. Wapń fosfor ok. Mieszanka bardzo tłusta aż za. Im wyższy tłuszcz tym niższe białko.
O to chodzi... ale koty będa jadły mniej, dla kici to lepiej ale dla kocurka nie.
No i nie samym tłuszczem kot żyje. Trzymaj się jednak 38% tłuszczu w mieszance. 40% to już nie przekraczalna granica. :twisted:
Sól zmniejszamy, żeby ciśnienie w nerkach obniżyć ale nie możemy jej bardziej ograniczyć, bo kot przestanie pić a przy PNN picie wskazane.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-08-25, 21:19   

Cenna uwaga z tłuszczem, dokładam do notatek. Ocenię, na ile tluste będzie mięso i skóry i najwyżej trochę tłuszczu odkroję. Zresztą, nakładając im porcje, też nieco tłustsze kawałki wybieram dla dziewczyny. Zwłaszcza, że kocurek skłonny do nadwagi. Więc karmimy i diagnozujemy się dalej. Dziękuję za Twój czas Shana :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-25, 22:28   

Anilina :kwiatek:
Koty tyją od węglowodanów, trochę więcej tłuszczu im nie szkodzi (chyba że maja problemy z trzustką czy wątrobą). Ale jak to mówią wszelka przesada jest szkodliwa :mrgreen:
Działaj i smacznego koteczkom. :food:
 
 
Szary 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Sie 2017
Posty: 47
Wysłany: 2017-08-29, 16:04   jak odmierzac

Jesli niewlasciwy dzial, przepraszam.

Jestem poczatkujacym BARFowcem. Chce dodac do kociego dania nieco tauryny.
Jest to ponoc proszek, w paczkach po 100g. Na kg miesa trzba 2 g. Jak toto odmierzyc, odwazyc? Trzeba sie zaopatrzyc w aptekarska wage? Problem dotyczy oczywiscie nie tylko tauryny, mam ten sam zgryz ze sproszkowana skorupka jajka ( i in.) , choc tu jest o tyle prostsze, ze wazy ona 5g i jest to akurat tyle, ile nalezy dac na kg miesa (poprawcie, prosze, jesli sie myle).
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-29, 17:58   

Szary :kwiatek:
Zapraszam do powitalni przedstawić kociaki :mrgreen:
Polecałabym najpierw do poczytania wątki o tym co to Barf, jak się to robi, co do Barfa potrzeba, jest też wątek o technikaliach
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=50
Tam się dowiesz jakie urządzenia polecamy i co się sprawdza.
Potem jak już poczytasz co trzeba zaopatrz się w kalkulator Barfowy, będzie Ci łatwiej przepisy i mieszanki robić.
 
 
SiDi 

Barfuje od: 2017
Udział BARFa: 50-75%
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 11
Wysłany: 2017-08-31, 08:36   

Za namową Shany przygotowałem nowy przepis.
Tutaj
Natomiast tak przedstawia się strona BARF
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-31, 18:11   

Sidi :kwiatek:
No i bardzo dobrze, przepis znacznie lepszy.
Chciałam Ci tylko zwrócić uwagę na to, że w kalkulatorze są dwie kolumny NORMA i SUMA.
Wartości w kolumnie NORMA to są górne granice ilości składnika na daną mieszankę. Wartości w kolumnie SUMA muszą być albo takie same albo poniżej wartości z kolumny NORMA.
Wtedy wszystko jest ok. Białko przeliczaj na kg.m.c.kota na dzień czyli wartość z kolumny suma przez wagę kota i ilość dni na które jest mieszanka.
Właściwa ilość białka to + - 5g. U Ciebie w przepisie jest 5,17g. Więc następna powinna być z białkiem 5g. Przekroczona jest też wysoko norma sodu i potasu to trzeba obniżyć. Kociak jest młody przydało by się w mieszance trochę mięsnych kości (skrzydełka z kurczaka) żeby podnieść wapń i fosfor dla rosnącego kota, dużej rasy.
No i pamiętaj, że kociak je bez ograniczeń, poczytaj wątek o żywieniu kociąt.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547
 
 
karolajn 

Dołączyła: 06 Kwi 2017
Posty: 9
Wysłany: 2017-09-02, 11:16   

Cześć,

mam wielką prośbę o sprawdzenie przepisu oraz ewentualne wskazówki. To mój pierwszy BARF, więc zależy mi na tym aby wszystko było ok. :)
Kot 4,1 kg, mieszanka na 22 dni.

Z góry dziękuję za pomoc.

Przepis: https://ibb.co/mn1xOa
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne