BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 2)
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-02, 15:29   

karolajn :kwiatek:
Nic nie piszesz, czy kot dorosły czy młody, czy zdrowy czy coś mu dolega.
Zapraszam do powitalni koteczka przedstawić, zdjątka załączyć :mrgreen:

A przepis:
Ma przekroczone normy wapnia i fosforu, sodu i potasu. Trzeba to koniecznie obniżyć. Mało miedzi, mogłoby być więcej tauryny. Białko na kg.m.c. kota jest ok i tłuszcz też. Wody dolej do 75%. Popraw przepis, czyli przelicz na nowo z nowymi ilościami.
 
 
karolajn 

Dołączyła: 06 Kwi 2017
Posty: 9
Wysłany: 2017-09-04, 23:18   

Kot właśnie skończył rok, zdrowy, niebawem przedstawie w powitalni ;)

Przesyłam poprawiony przepis:
https://ibb.co/gbNbmv
Wapń, fosfor, sód, potas - obniżyłam znacznie zawartość, czy tak może być?
Nie za bardzo wiem tylko co zrobić z miedzią, aby był odpowiedni poziom - jakieś wskazówki? :)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-04, 23:38   

Jeszcze za dużo wapnia i fosforu, chociaż proporcje dobre. Pamiętaj, że w kalku są dwie kolumny jedna to NORMA a druga to SUMA i wartości w tych kolumnach muszą być takie same lub w kolumnie SUMA trochę niższe. Tylko proporcje muszą być identyczne, wtedy będzie wszystko ok. W kalkulatorze na dole strony są zakładki z mięsem, suplementami, rybami i tłuszczami i preparatami do barfa. Otwórz zobacz tam wszystko jest wyszczególnione.
Zobaczysz tam, że dużą zawartość miedzi ma np. wątroba kacza, wołowa.... :mrgreen:
 
 
karolajn 

Dołączyła: 06 Kwi 2017
Posty: 9
Wysłany: 2017-09-05, 21:33   

Dzięki za porady! Myślałam, że minimalne wykroczenia są akceptowane, jednak jak widać jednak każdy gram jest mega ważny.
A czy przy niektórych pozycjach na normy można patrzeć z przymrużeniem oka?

W chwili obecnej wyszło mi już praktycznie wszystko idealnie, jedynie przy niektórych witaminach wyszły mi drobne przekroczenia - m.in. K i C.
Przepis do wglądu: https://ibb.co/edKXBv

Powoli tracę wiarę, że mi się to uda ułożyć... :-(
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-05, 22:13   

karolajn :kwiatek:
Przepis jest bardzo dobry.
Niewielkie przekroczenia witamin A, E, są dopuszczalne ale na prawdę niewielkie. Możesz spokojnie przekroczyć taurynę, wit. z gr.B czyli drożdże, niewielki potas ponad normę też może być. Ale wit.D, wapń, fosfor, sód już nie, bo w kolumnie NORMA i tak jest już górna nieprzekraczalna granica.
Te trzy przekroczone elementy tak jak i białko dużo powyżej 5g na kg.m.c. kota na dzień, podawane przez dłuższy czas, mogą w przyszłości zagrozić chorobami nerek. Dlatego czytaj Forum uważnie, bo nie tylko idealny przepis jest istotny powinnaś też znać zależności.
Myślę, że prędko się tego nauczysz, bo dobrze Ci idzie :mrgreen:
Barf to nie apteka ale trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na kota i jego dobro.
Witaminami K i C nie masz sie co przejmować. Kot weźmie tyle ile potrzebuje reszte wydali, a wit.K sam sobie syntetyzuje w jelitach.
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 647
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-09-05, 22:52   

shanno55,zrobiłaś przepis dla mojego Liska kilka linków wcześniej-chore jelitka,nerki,trzustka,dołączyła jeszcze tarczyca.Czy mogę mu go podawać?,czy potrzeba korekty?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-05, 23:29   

Pieszczoch :kwiatek:
O ten Ci chodzi??
Kod:
Przepis:
Mieszanka na 10 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 140 g mieszanki.

200,0 g Kurczak udziec ze skórą
300,0 g Indyk podudzie ze skórą
400,0 g Wołowina pierś chuda
100,0 g Kurczak serce
1,0 szt Żółtko jajka
45,0 g Wątroba kacza
2,0 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
1,1 g Mączka z alg morskich Lunderland
4,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
8,9 g Fortain
1,1 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
6,1 g Mączka ze skorupek Lunderland
2,5 g Sól himalajska
2,5 g Tauryna
350,0 g Woda
Białko jak dla nerkowca 4,67g na kg.m.c. kota na dzień, tłuszczu trochę więcej.
Fosfor 49,5mg. na kg,m.c. kota na dzień.
Stosunek wapń - fosfor 1,21, Stosunek potas - sód 1,62 i nie dawać więcej soli.


Możesz podawać. Korekta nie potrzebna bo reszta chorych organów w środku nie puści.
Chociaż jeśli nadczynna tarczyca?? to możesz jeszcze odrobinę tłuszczu dołożyć.
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 647
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-09-06, 08:28   

Dziękuję shano,o ten przepis mi chodziło.Dzięki.
 
 
karolajn 

Dołączyła: 06 Kwi 2017
Posty: 9
Wysłany: 2017-09-06, 08:49   

To świetna wiadomość, zamawiam suplementy i działamy! :)
Dziękuje Shano za pomoc!
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-06, 21:18   

Pieszczoch, karolajn :kwiatek:
Proszę bardzo dziewczyny :mrgreen:
 
 
SiDi 

Barfuje od: 2017
Udział BARFa: 50-75%
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 11
Wysłany: 2017-09-08, 11:08   

shana55 napisał/a:
/.../.
Właściwa ilość białka to + - 5g. U Ciebie w przepisie jest 5,17g. Więc następna powinna być z białkiem 5g. Przekroczona jest też wysoko norma sodu i potasu to trzeba obniżyć. Kociak jest młody przydało by się w mieszance trochę mięsnych kości (skrzydełka z kurczaka) żeby podnieść wapń i fosfor dla rosnącego kota, dużej rasy.
/.../


Bawię się tym kalkulatorem i nie ma szans by wyszły idealne wartości takie jak napisałaś, shana55. Jeśli już jakimś przepisem obniżę sód oraz potas poniżej tych norm, a pozostałe składniki również nie przekraczają wartości z kolumny NORMA to wtedy stosunek tego białka do wagi kota oraz ilości dni wychodzi grubo ponad 5. Jakieś 5,25 lub 5,4.
Natomiast kiedy zbliżam się do stosunku o wartości 5 to wtedy potas, sód i czasami jeszcze wapń oraz fosfor wykraczają poza normę :/
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-09-08, 12:36   

shana55, czy mogłabys mi pomóc w kwestii wit D

Dziwne wartości są w kalku odnośnie wit D np. :
* Kurczak pierś bez skóry - 30 I.E.
* Kurczak pierś ze skórą - 0,4 I.E.
czy to nie dziwne :-/ Hmmm, to samo mięso ze skórą nie ma wit D, a bez skóry ma dużo więcej. Czyżby skóra powodowała, ze ta witamina (w tym samym mięsie) się ulotniła?
Co sądzisz na ten temat?


-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czy mogłabyś również sprawdzić mój przepis :kwiatek: , bo wydaje mi się, że jest za dużo białka.
To kot praktycznie wolno żyjący, wsiowy ;-) , śpi i je w domu, ale życie spędza na wsi (4,1 kg waży). Jest baaaardzo aktywny, oprócz mojego Barfa zjada też myszki i mnóstwo owadów (jak to doliczyć do mieszanki :mrgreen: ) Może w przypadku takiego energicznego dzikusa to białko jest ok, a może wprost przeciwnie - doprowadzę kota od choroby nerek....

Dałam szponder i do tego chudą pierś, aby zrównoważyć ten tłusty szponder.
Kombinowałam aby zamiast piersi dać np golonkę z indyka ("Indyk podudzie ze skórą"), ale wtedy mieszanka wychodzi mi za tłusta.
Kombinowałam z innymi mięsami, ale albo mam za tłusto, albo mam za dużo białka. Nie potrafię nic sensownego ułożyć z tym nieszczęsnym szpondrem.
Nie wiem czy dobrze zrobiłam, kupiłam 2 kg tego szpondru i teraz mam problem.


Mieszanka wygląda tak:
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-09-08, 14:38   

Chyba udało mi się ułożyć coś bardziej sensownego z tym nieszczęsnym szpondrem

tak wygląda mieszanka:
jednak musiałam zmniejszyć ilość na porcję, aby białko było 5.0 g kg m.c
Wg kalka porcja miała być 145, ale wtedy białko wychodziło 5,2.
Zrobiłam porcję 140 i białko mam 5,0

 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-08, 18:52   

SiDi :kwiatek:
Białko obniża się tłuszczem, im wyższy tłuszcz tym niższe białko. :mrgreen:
Wapń z fosforem nie maja aż takiego wpływu na ilość białka, natomiast sód z potasem łatwo utrzymać w ryzach stosując odpowiednią ilość soli. Rób symulacje na "sucho" z różnymi mięsami, np. kurczak udziec, wołowina tłuste mięso i indyk udo. Policz sobie tak dla ćwiczenia i napisz co Ci wyszło. :twisted:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-08, 19:26   

..Asia..
Co do witaminy D w piersi z kurczaka bez skóry....hmm nigdy się nad tym nie zastanawiałam, nie używam tego rodzaju mięsa do barfa z powodu bardzo wysokiego białka a niskiej zawartości tłuszczu. Możliwe, że w kalku jest błąd albo takie dane miały dziewczyny odnośnie tej piersi. Ja byłabym skłonna bardziej do tego, że tam nie ma tyle tej witaminy. Ale zapytaj jeszcze w wątku o danych w kalkulatorze.
Co do równoważenia białka w mieszance, to już napisałam wyżej w poście do SiDi, białko równoważymy tłuszczem. Im wyższy tłuszcz tym niższe białko. Nie bój się tego tłuszczu tak, możesz spokojne podnieść jego ilość w mieszance do 36% a nawet do 38%. Kot energię z tłuszczu pozyska, naje się do syta mniejsza ilością, mniej tego białka wtedy przyswoi i wszystko się wyrówna. U Ciebie w przepisie kaloryczność mieszanki jest mała. Powinna dawać 50 kcal na kg.m.c. kota na dzień a piszesz że kot wychodzący i bardzo aktywny a Ty mu chcesz ilość mieszanki zmniejszyć :shock: Dołóż tłuszczu dolej wody przelicz wszystko po nowemu i zobaczymy co wyjdzie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne