BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 2)
Autor Wiadomość
dionizywielki 


Dołączył: 28 Wrz 2017
Posty: 7
Wysłany: 2017-10-02, 18:01   

..Asia.. napisał/a:
z powodu wirusa Aujeszkiego


Czytałam o tym, ale na form jak i na grupie napisano, że mięso ze sklepu nie jest zagrożeniem, a dorwałam ją po prostu na przecenie w Biedronce.

Jeszcze tak napiszę, że ta mieszanka nie może być na długo, bo mam tylko jedną studencka szufladę dla siebie i Dyzia.

I jeszcze podpytam, bo aktualnie nie mam jeszcze przywiezionej z domu maszynki do mięsa, czy jakbym tą mieszankę całą pokroiła, to nie będzie miało to negatywnego wpływu na połączanie się suplementów np? Jeśli tak to trzeba uwzględnić tam mięso mielone. Pozdrawiam :kwiatek:
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-10-02, 20:23   

Ja początkowo wszystko kroiłam ręcznie, bo nie miałam maszynki (to był koszmar, szczególnie skóry drobiowe-kroiłam to lekko zmrożone)
Suple mieszałam blenderem z wodą, żółtkami i później ładnie mi się to łączyło z mięsem. Wody dawałam trochę mniej niż kalk przewiduje - łatwiej mi się łączyło gęstą papkę z mięsem, ale później ZAWSZE dodawałam wodę do każdego posiłku (mój kot je 4 razy na dobę)





Shana czy dla kota niewychodzącego, średnio aktywnego (mało śpi w dzień, ale nie biega, nie zużywa dużo energii, po prostu chodzi, wygląda przez okno itp) mogę przyjąć takie wartości mieszanki:

białko: - 5g
energia: - 44,2 (tu się obawiam, że jest za mało)
23 g mięsa na 1kg wagi kota

Ten kot oprócz Barfa dostaje dziennie groszki suchej karmy (ok 10 kuleczek) Applaws i paseczki suszonego mięsa czy ryby Tigeria (1 paseczek). To wszystko w formie zabawy - musi to wydobyć z np. pojemnika po jajkach, albo z kartonika, gdzie są wycięte małe otwory.
Ostatnio zmieniony przez ..Asia.. 2017-10-02, 20:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-10-02, 21:16   

..Asia.. :kwiatek:
Możesz, ale obserwuj kota, żeby nie był głodny, bo będzie więcej spał, mniej się bawił i będzie ospały. A jak wygląda sprawa z tłuszczem? Możesz mu zrobić tłuściejszą mieszankę.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-10-02, 22:29   

Wygląda to tak:
59% białko
31% tłuszcz
stosunek białko:tłuszcz - 1,89

Chciałam podnieść tłuszcz, ale zawsze wzrasta mi białko. Moze po prostu sypnąć tłuszczu wołowego Grau (mam jeszcze w domu, z czasów kiedy dotłuszczałam psu mieszanki)

To mieszanka ułożona przeze mnie dla koleżanki. Kot "żarłok" bez problemu je i barfa i inne rzeczy. Nie grymasi, typowy łasuch.
Jeszcze się dowiedziałam, że oni dają temu kotu czasami do wylizania wieczko od śmietanki 30% :-? .
Nie wiem czy powinni barfować, skoro i suchych chrupek dostaje i śmietankę i pewnie inne łakocie, o których nie wiem.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-10-02, 23:01   

Przelicz tłuszcz na kilo kota, procenty nie są adekwatne do ilości faktycznej na kg.m.c.kota na dzień.
Jeśli oni tak dziwnie karmią kota to za chwile kot się nie uniesie na nogach i padną mu nerki...
Mieszankę musisz mieć prawidłowo zbilansowaną i ostrzeż koleżankę że między suchym a Barfem musi być 5-6 godz. przerwy a między Barfem a Suchym wystarczy 4 godz. i najlepiej niech zrezygnuje z suchego w ogóle.
Jeśli wzrasta tłuszcz to zawsze maleje białko, nie możliwe że jak podniosłaś tłuszcz to białko również Ci wzrosło. Myślę o czystym tłuszczu, albo o wybitnie tłustym mięsie typu mostek wołowy czy udo z kaczki.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-10-03, 10:08   

przeliczyłam tłuszcz i wychodzi mi 2,7 na 1 kg m.c.
Chyba odpuszczę u koleżanki to barfowanie, bo oni faktycznie mieszają karmy, będzie na niekorzyśc kota.








Zrobiłam kolejny przepis (będe go dawała naprzemiennie z tym od Ciebie z krewetkami :mrgreen: )

Czy jest poprawny?
(celowo dodałam FC, żeby miedzi trochę więcej było w mieszance)


Mieszanka na 21 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 125 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

900,0 g Kurczak udziec ze skórą
500,0 g Wołowina pręga
150,0 g Indyk pierś bez skóry
300,0 g Indyk skrzydło mięso ze skórą
250,0 g Kurczak serce
75,0 g Wątroba kurczaka
0,7 g Mączka z alg morskich Lunderland
4,2 g Drożdże browarnicze Lunderland
15,0 g Fortain
0,8 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
3,0 g Mączka kostna (35/25)
5,1 g Cytrynian wapnia 21%
2,0 g Sól himalajska
4,0 g Tauryna
400,0 g Woda
18,0 g Felini Complete

i tak: kot 4 kg, ostatnio mniej aktywny (chyba rozpacza z powodu aresztu domowego, mniej sie bawi i biega, wcześniej był kotem wychodzącym):

na 1 kg m.c:
białko - 4,9
tłuszcz - 2,8
energia - 45,5

w całej mieszance:

białko - 59%
tłuszcz - 35%
stosunek białko : tłuszcz - 1,7

------------------------------------------------
wiem, że białka powinno być ok 5 g na 1 kg m.c
ile powinno być tłuszczu dla średnio aktywnego kota?
--------------------------------------------------
 
 
fumkaola 

Dołączyła: 11 Lip 2017
Posty: 16
Skąd: Rumia
Wysłany: 2017-10-03, 17:13   

Testuję ogarnianie kalkulatora z użyciem suplementów, które chcę dziś zamówić. Póki co mam tylko FC (na wykończeniu). W najbliższej mieszance będę dorzucać zakupione suplementy. Proszę sprawdźcie czy taki przepis będzie ok dla kici:


i tu jeszcze moje parę pytań:
1. czy nie za dużo dodatkowych supli jak na pierwszy raz skoro kicia jadła tylko mieszanki z FC?
2. czy dokupić jeszcze jakiś suplement?
3. Waga warzyw jest liczona na "surowo" czy po ugotowaniu, bo gotuję je na parze?
4. mam kalkulator dla OO i czy hemoglobina z pokusy to to samo co krew wołowa z kalkulatora?
5. i takie pytanie trochę z innej beczki - w przepisie mam jakąś ilość mięska, natomiast dostałam w sklepie więcej (duża pierś, duży szponder itp.). Czy dopuszczalne jest zamrożenie takiego świeżego mięsa, następnie rozmrożenie do następnego BARFU i zamrożenie w postaci mieszanki?
Taki sam problem co do podrobów typu - serce wołowe.
 
 
JadwigaPawlicka 

Barfuje od: 2 tyg
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Wrz 2017
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-10-03, 17:56   

shana55 - Bardzo Ci dziękuje za propozycję ułożenia przykładowego przepisu. Robiłam chyba z 6 i każdy coraz gorzej :P
Młoda ma 3,5msc i waży 1,65kg. Mięska jakie lubi : wołowina, wieprzowina , kura i indyk . Z racji nie posiadania maszynki z końcówką do mielenia kości to mięska muszą byc bez nich ( jak juz się dorobie i tego to będę układać z kośćmi).
Moje suplementy jakie mam w domu :
Lunderland: Olej z wątroby dorsza ,Algi morskie dla psów i kotów,Mączka z małży nowozelandzkich,Drożdże browarnicze ,Olej z dzikiego łososia z Alaski,Mączka ze skorupek jaj plus Tokovit 100. Grau Mączka kostna, tauryna, hemoglobina w proszku

:)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-10-03, 20:34   

fumkaola :kwiatek:
W/g przepisu to za mało jodu, za mało żelaza, zła proporcja potas-sód powinno być 1,35 do 1,38, to najlepsza proporcja. Kalkulator w OO ma stare dane, lepiej poczekaj na nowszą wersję ma być na dniach, taka sama jak Excel 1,9a.
A po za tym to:
ad.1 to jest prawidłowa mieszanka jeśli kot jadł już z FC to nie powinno być problemów z jedzeniem.
ad.2 waga warzyw jest podana po ugotowaniu.
ad.3 hemoglobina z Pokusy to jest hemoglobina wieprzowa czyli Fortain.
ad.4 przydałyby się kwasy Omega 3 i to co braknie w przepisie po wycofaniu FC.
ad.5 można zamrozić mięso i podroby, a przed następną mieszanką rozmrozić w lodówce tak żeby tylko dało się przerobić szybciutko i z powrotem w zamrażalnik jako mieszankę.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-10-03, 20:48   

..Asia.. :kwiatek:
Przepis jest dobry, dołóż jeszcze żółtka 1szt na 1kg mięsa, będzie jeszcze lepsza mieszanka i po zmianach przelicz przepis na nowo, nie zapomnij.
Ilość tłuszczu jest indywidualna dla każdego kota. Jedne lubią więcej inne mniej.
Skoro wiemy że z tłuszczu kot nie tyje wyliczanie ilości mija się trochę z celem.
Ale taka proporcja białka do tłuszczu, żeby było się na czymś oprzeć to 1,9 : 1.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-10-03, 21:22   

No ja właśnie początkowo miałam te żółtka, ale później usunelam, bo z FC mi nie grało, a chciałam tą miedź utrzymać na dobrym poziomie (z FC ja czerpię)

Po przygotowaniu mieszanki z krewetkami, rozbijaniu tych skrzydełek, dzisiejszej meczarni z tym przepisem.....szczerze powiem, że zaczęłam przeglądać wątki o dobrych mokrych karmach. Mam mega zwątpienie, zrezygnowanie, mam poczucie, że nic nie wiem, że zepsuje zdrowie kota.
Ja go tak naprawdę nie znam, nie umiem ocenić czy ma dość tłuszczu, boje się, że albo rozwale nerki, albo trzustkę.
Moj kotek jest w domu od 3 tyg, wcześniej był kotem wychodzacym. Mam obecnie ciężki okres z kotem,dodatkowo stale mam odczucie, że źle robię jeśli chodzi o żywienie. Weterynarz mnie potępia, wciska swoje karmy i durne banialuki nt surowizny.

Nawet nie wiem czy jest aktywny czy nie, raz śpi cały dzień, raz bawi się, biega, szaleje. Jak tu ustalić mieszankę?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-10-03, 21:26   

JadwigaPawlicka :kwiatek:
Na początek zapraszam do powitalni :mrgreen: zdjęcia koteczka chcemy oglądać :love:
Podrzucam wątek do przeanalizowania!! Barf dla kociąt!!
Lektura nr.1 dla posiadaczy maluszków http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547
Zasada jedna kociętom nie wylicza się ilość mieszanki na dzień jedzą tyle ile chcą.
Dokładne wyliczenia ilości do Twojej wiadomości wyliczysz sobie z kaloryczności mieszanki.
Przepis:
Mieszanka na 27 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 149 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
1 000,0g Wołowina średniotłuste mięso
500,0 g Wieprzowina szynka
800,0 g Kurczak udziec ze skórą
350,0 g Kurczak serce
3,0 szt Żółtko jajka
150,0 g Wątroba kurczaka
5,6 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
2,9 g Mączka z alg morskich Lunderland
12,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
35,0 g Fortain
3,0 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
6,0 g Mączka kostna (35/25)
15,2 g Mączka ze skorupek Lunderland
10,0 g Sól himalajska
6,0 g Tauryna
1 000,0g Woda

Tabela:
Waga g 3 941
Energia kcal 5 454
Białko g 55% 548
Tłuszcz g 38% 374
Woda g 75% 2 951
Węglowodany 0,9% 9

Wszystkie parametry w normach.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-10-03, 21:34   

..Asia.. :kwiatek:
Mieszanka podobna jak dla nerkowca zawsze jest bezpieczna!. Mniejsze ilości ale tłustszego mięsa kotu na pewno nie zaszkodzą, boisz się kości to nie dawaj, Jeśli jesteś tylko na Barfie nie mieszaj proszę tego z puszkami a już w żadnym razie ze suchym!!
Zaufaj kotu, on Ci pokaże co chce jeść i ile i nie przejmuj się na zapas, że coś tam jest mniej lub więcej. Barf to nie apteka a różnorodność mięs i podrobów, suplementów i dodatków, wyrówna wszystkie niedobory. Nos do góry wszystko jest ok!! :twisted: :kiss:
 
 
JadwigaPawlicka 

Barfuje od: 2 tyg
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Wrz 2017
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-10-03, 21:38   

Bardzo dziękuje za pomoc :):):):)
Lecę w takim razie się przywitać :D
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-10-03, 21:49   

JadwigaPawlicka :kwiatek:
Zapomniałam dopisać, że jak olej z dzikiego łososia to nie tran z wątroby dorsza, oba są suplementami wit.D. Przydało by się jeszcze do mieszanki trochę kwasów Omega 3.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne