BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jadłospis bez kości (pies dorosły)
Autor Wiadomość
japanisze 


Barfuje od: 06 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Cze 2012
Posty: 9
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-06-14, 23:26   Jadłospis bez kości (pies dorosły)

Witam, jestem właścicielką dwóch dorosłych buldogów francuskich - niemalże dwuletniej suki uczulonej na drób, wołowinę i zboża, oraz półtorarocznego psa tolerującego praktycznie każde jedzenie. Do tej pory starałam się prowadzić psiaki na karmach suchych dobrej jakości (obecnie Wolfsblut), ale powoli przygotowuję się do przygody z BARFem - chcę spróbować, ale najpierw muszę się dowiedzieć w co się tak naprawdę pakuję ;), więc czytam, czytam, czytam...

Sporo tematów na tym forum już przeczytałam, a nie natknęłam się na informację o osobach barfujących bez kości - są takie czy porywam się z motyką na słońce? Miałam kilka nieprzyjemnych epizodów zatwardzeniowych po podaniu suce minimalnych ilości kości (jeden skończył się wizytą u weta wraz z czopkami, lewatywą i innymi przyjemnościami, których nie wspominam dobrze) - stąd moje pytanie - da się BARFować bez kości? Jeśli tak jakimi suplementami i w jakiej ilości je zastąpić?

Wyliczyłam sobie mniej - więcej jadłospis dla psiaków z tematu: http://www.barfnyswiat.or...der=asc&start=0

i wyszło mi tak, że Rózia (9-10 kg) winna jeść tygodniowo:
mięso:550 g
kości:170 g
podroby:170 g
żołądki:225 g
warzywa:210 g
owoce:70 g

natomiast Karol (13 kg):
mięso: 730 g
kości: 220 g
podroby: 220 g
żołądki: 290 g
warzywa: 270 g
owoce: 90 g

Moje pytania:

1. jakimi suplementami zastąpić kości w przypadku, gdy nie chcę ich w ogóle podawać (wyjątkiem będą chrząstki w gotowych produktach mrożonych typu primex, ale nie wiem czy to jest to samo) i czy to w ogóle możliwe?
2. W jaki sposób zbilansować posiłki w przypadku niepodania kości - czego dać więcej - mięsa? Podrobów? Żwaczy?
3. Chcę zacząć jak najprościej i nie wiem jakie suplementy są konieczne oraz w jakich dawkach podawać i w jakim dostępie czasu (bilansowane jest tygodniowo czy dziennie?) - w domu obecnie mam olej z łososia, kapsułki z kwasem Omega 3, algi i susz zmielony z dzikiej róży (staram się suplementować w miarę potrzeb suche kulki, ale z tym jest łatwo, bo daję się codziennie określoną dawkę preparatu, który akurat jest potrzebny).

Jeśli pytania się powtarzają i odpowiedź widnieje gdzieś na forum z góry przepraszam, za wszelką pomoc i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania będę niewypowiedzianie wdzięczna :)
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-15, 08:19   

japanisze napisał/a:
1. jakimi suplementami zastąpić kości w przypadku, gdy nie chcę ich w ogóle podawać (wyjątkiem będą chrząstki w gotowych produktach mrożonych typu primex, ale nie wiem czy to jest to samo) i czy to w ogóle możliwe?


Jest to możliwe. W przypadku nie podawania kości należy je zastąpić mączką kostną lub np. mączką ze skorupek jaj w połączeniu z mączką kostną. Ważne jest aby wyliczyć stosunek wapnia do fosforu w posiłkach i na tej podstawie dostosować dawkę aby zachować prawidłowy stosunek Ca:P.

japanisze napisał/a:
2. W jaki sposób zbilansować posiłki w przypadku niepodania kości - czego dać więcej - mięsa? Podrobów? Żwaczy?


Moim zdaniem można to rozłożyć na pozostałe składniki diety (podroby, żwacze, mięso)

japanisze napisał/a:
3. Chcę zacząć jak najprościej i nie wiem jakie suplementy są konieczne oraz w jakich dawkach podawać i w jakim dostępie czasu (bilansowane jest tygodniowo czy dziennie?) - w domu obecnie mam olej z łososia, kapsułki z kwasem Omega 3, algi i susz zmielony z dzikiej róży (staram się suplementować w miarę potrzeb suche kulki, ale z tym jest łatwo, bo daję się codziennie określoną dawkę preparatu, który akurat jest potrzebny).


Moim zdaniem podstawowy zestaw to suplement wapniowy: mączka kostna/ze skorupek jaj, olej z łososia (źródło kwasów Omega-3), algi morskie (jod i minerały), suszona krew (Fortain/suszona hemoglobina) i sól niejodowana (himalajska/z Kłodawy/morska). Dobry jest też dodatek drożdży browarniczych jako iż zawierają witaminy z grupy B.

Co do ilości to sporo zależy od jadłospisu i na razie ilości można określać "na oko". W przygotowaniu jest kalkulator do wyliczania ilości suplementów na BARFie dla psów i mam nadzieję iż niebawem będzie dostępny.
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-06-17, 11:24   

koniczynka napisał/a:
japanisze napisał/a:
2. W jaki sposób zbilansować posiłki w przypadku niepodania kości - czego dać więcej - mięsa? Podrobów? Żwaczy?


Moim zdaniem można to rozłożyć na pozostałe składniki diety (podroby, żwacze, mięso)



Ja bym dawała przede wszystkim mięso "odpadowe" - nie czyste mięśnie, tylko wszelkie fragmenty chrzęstne, z żyłami i błonami , w dalszej kolejności żwacze i podroby. Podroby jako podstawa mogą nadmiernie obciążać nerki, mogą też powodować luźne stolce (i w konsekwencji problemy z zatokami okołoodbytowymi). W ramach elementów chrzęstno - mięsnych można stopniowo wprowadzać miększe kości - np ogon cielęcy, szyjka drobiowa.
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-17, 12:47   

Tilia napisał/a:
. Podroby jako podstawa mogą nadmiernie obciążać nerki, mogą też powodować luźne stolce (i w konsekwencji problemy z zatokami okołoodbytowymi).


Nikt tutaj oczywiście nie mówi o podrobach jako podstawie diety, jednakże są one bardzo ważne jako iż zawierają dużo witamin i minerałów. Owe 15% przypadające na kości można rozłożyć w ten sposób, że dorzucić 5% do mięsa, 5% do podrobów i 5% do żwaczy na przykład.

Oczywiście mięso z dużymi przerostami, żyłami itd. jest dla psa najlepsze, czyli takie II,III,IV kategorii.
 
 
japanisze 


Barfuje od: 06 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Cze 2012
Posty: 9
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-06-17, 17:41   

Dziękuję za rady i pomoc - coś pokombinuję z tym jadłospisem i dam znać co mi wyszło - zapewne będę kompletować tygodniowo, nie dziennie. To do dzieła :)

Doradzono mi, żeby dla buldożka dawać jedną łyżeczkę dziennie mączki kostnej z mączką ze skorupek z jajek (wolę kupić gotową, bo suka wrażliwy żołądek ma i na 90% będzie wymiotować po większych kawałkach skorupek), sól dwa razy w tygodniu szczypta, z tego co przeczytałam z gotowych jadłospisów. Dobrze kombinuję?

Czy olej z łososia można dawać codziennie po łyżeczce czy to przesadnie dużo? Teraz, do suchej karmy, daję codziennie 2 razy po łyżeczce.

Wiem, że strasznie to dokładnie chcę zrobić, ale mam bardzo mały zamrażalnik, więc nie ominą mnie zakupy co najmniej raz w tygodniu, a żeby coś kupić, to najpierw muszę wiedzieć co ;) Dodatkowo dochodzi alergia suki na popularne rodzaje mięsa, więc dodatkowa trudność.
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-17, 18:46   

japanisze napisał/a:
Doradzono mi, żeby dla buldożka dawać jedną łyżeczkę dziennie mączki kostnej z mączką ze skorupek z jajek


Nie jest to takie proste. Dobór ilości mączki ze skorupek jaj i mączki kostnej nie zależy od rasy psa a od jadłospisu. Ważne jest aby utrzymywać stosunek wapnia i fosforu w diecie na odpowiednim poziomie jeśli już wdajemy się w szczegóły. Tutaj są kalkulatory wapń:fosfor- http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=301

japanisze napisał/a:
sól dwa razy w tygodniu szczypta, z tego co przeczytałam z gotowych jadłospisów. Dobrze kombinuję?


Możesz spokojnie dodawać nawet szczyptę codziennie do posiłku. Ważne aby to była sól bez antyzbrylaczy, dodatków i najlepiej aby nie była jodowana.

japanisze napisał/a:

Czy olej z łososia można dawać codziennie po łyżeczce czy to przesadnie dużo? Teraz, do suchej karmy, daję codziennie 2 razy po łyżeczce.


Ja bym podawała max. 1/2-1 łyżeczki dziennie. Zbyt duża ilość oleju z łososia może u wrażliwszych psów powodować rozluźnienie stolca. 2x po łyżeczce dziennie to moim zdaniem za dużo.
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-06-17, 22:01   

Z tym olejem to najlepiej popróbować (z resztą jak ze wszystkim). Jeśli po podaniu mniejszej ilości będzie ok, to zwiększyć. Ja dawałam na prawie 40 kg psy nawet po dwie łyżki oleju z łososia lub rybnego dziennnie i nie było problemów, ale wiadomo, co pies to reakcja.
 
 
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-09-10, 21:00   

hej

jestem tu nowa , ale przygodę z barfem zaczęłam z 3 lata temu..
piszesz ze swoja suka jest uczulona na drób i wołowinę .. skad ta pewność?
robiłaś jej jakies testy, czy na podstawie obserwacji?
bo w przypadku mojej bulterierki było podobnie.. tz na początku była karmiona suchą karmą. i byłam święcie przekonana że jest uczulona na kurę.. zmiana karmy i niby lepiej ale ciągle cos nie tak. po przejściu na barfa wszystkie problemy zdrowotne znikły.. a jej ulubionym daniem była porcja rosołowa.. :mrgreen:
 
 
japanisze 


Barfuje od: 06 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Cze 2012
Posty: 9
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-09-20, 14:02   

Nina77 napisał/a:
hej

jestem tu nowa , ale przygodę z barfem zaczęłam z 3 lata temu..
piszesz ze swoja suka jest uczulona na drób i wołowinę .. skad ta pewność?
robiłaś jej jakies testy, czy na podstawie obserwacji?
bo w przypadku mojej bulterierki było podobnie.. tz na początku była karmiona suchą karmą. i byłam święcie przekonana że jest uczulona na kurę.. zmiana karmy i niby lepiej ale ciągle cos nie tak. po przejściu na barfa wszystkie problemy zdrowotne znikły.. a jej ulubionym daniem była porcja rosołowa.. :mrgreen:


Już zadawano mi to pytanie - wiem z obserwacji, było wiele podejść do kurczaka i wołowiny, pod wieloma postaciami z różnych źródeł i efekt zawsze piorunująco zły (uszy, zapalenia między palcami, okropne łzawienie, drapanie, zatkane gruczoły, w efekcie wysypka).
Ostatnio doszedł kolejny alergen - cielęcina :evil:
Nie może też jeść indyka (znów - robiłam kilka podejść i efekt zawsze zły zarówno na mięso jak i podroby).

Super reaguje na jagnięcinę, koninę, nutrię, dziczyznę, ryby, królika i takie mięso będzie dostawać, bo nie ma sensu jej katować kurczakiem czy krową, skoro ich nie toleruje.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-09-20, 21:19   

No wiesz...cielęcina to też w końcu wołowina...młoda co prawda ale jak wołowina szkodzi to cięlęcina - nie ma bata, też będzie szkodzić. Podajemy sobie łapkę :mrgreen:
 
 
japanisze 


Barfuje od: 06 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Cze 2012
Posty: 9
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-09-20, 22:11   

isabelle30 napisał/a:
No wiesz...cielęcina to też w końcu wołowina...młoda co prawda ale jak wołowina szkodzi to cięlęcina - nie ma bata, też będzie szkodzić. Podajemy sobie łapkę :mrgreen:


Naiwnie wierzyłam, że to może nie na mięso, a jakieś świństwa, którym faszerowane są starsze krowy - niestety cielęcina też jest be.

A dziś kupiłam tanio królika w Biedronce i będzie wyżerka :food: (malce już jedzą kości!!! :mrgreen: Karol zazwyczaj kurczaka albo indyka - fajne, mięsne korpusy z szyjami są w Carrefour - a Rózia właśnie królika :))
 
 
Salhal 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 2
Skąd: Karków
Wysłany: 2013-01-02, 19:45   Prośba o pomoc w jadłospisie bez kości

Witam,

Nie zdążyłam się jeszcze przedstawić ponieważ jestem całkiem " świeżutka ". Obiecuję, że nadrobię to jutro albo nawet jeszcze dziś.

Posiadam dwa psy. 5 letniego Briarda o średniej aktywności i 3 letniego PON-A o średniej aktywności. Do tej pory psy dostawały mielone mięso wołowe czasem drobiowe z ryżem.

Od razu napiszę, że wszelkiego rodzaju kości, żwacze lub gotowe mieszanki np. Primex nie wchodzą w rachubę. Psia dieta może być kosztowna ale mnie to nie przeszkadza.

Jakimś sposobem tj.
Produkty pochodzenia zwierzęcego 80%:
50% mięso (mięsień)
15% kości
15% podroby
20% żołądki
Produkty pochodzenia roślinnego 20%:
warzywa 75%
owoce 25%
znalezionym na forum i lekko przekształconym na własne potrzeby obliczyłam, że potrzebuję dla ok. 40 kg briada 750 g posiłku dziennie

112 g warzyw dziennie
35g owoców dziennie
400g mięsa dziennie - może być mielone wołowe, albo surowe obrane z kości ?
90g podrobów dziennie
112g " wypełnniacza" dziennie np. ryżu, makaronu (rzadko)

a dla ok. 18 kg PON-A 350g posiłku dziennie

50g warzyw dziennie
17g owoców dziennie
150g mięsa dziennie - - może być mielone wołowe, albo surowe obrane z kości ?
42g podrobów dziennie
91g " wypełnniacza" dziennie np. ryżu, makaronu (rzadko)

Czy taki jadłospis może być ?

Z góry dziękuję za wszystkie uwagi :)
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-02, 20:17   

Przeniosłam do tego tematu aby nie powielać dwa razy tego samego.

Co do jadłospisu. To podając samo mięso i podroby bez żadnego suplementu wapniowego Twoje psy będą dostawały duże ilości fosforu, a bardzo małą ilość wapnia.

Nie rozumiem też dodatku "wypełniacza" w BARFie niejako rolę "wypełniacza" stanowią warzywa i owoce, które są źródłem węglowodanów. Nie trzeba podawać ryżu czy też makaronu.

Dodatkowo dodałabym do diety psów podstawowe suplementy (szczególnie jeśli nie używasz kości to musi być suplement wapnia), a także jajka.

Co do mięsa to dieta BARF ma być jak najbardziej różnorodna, dlatego zaleca się okresowe wymienianie rodzajów mięsa, podrobów oraz warzyw i owoców.
 
 
Salhal 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 2
Skąd: Karków
Wysłany: 2013-01-03, 13:44   

koniczynka napisał/a:

Co do jadłospisu. To podając samo mięso i podroby bez żadnego suplementu wapniowego Twoje psy będą dostawały duże ilości fosforu, a bardzo małą ilość wapnia.


Mogę kupić mączkę ze skorupek jaj ?

koniczynka napisał/a:

Nie rozumiem też dodatku "wypełniacza" w BARFie niejako rolę "wypełniacza" stanowią warzywa i owoce, które są źródłem węglowodanów. Nie trzeba podawać ryżu czy też makaronu.


Warzywa i owoce tylko w postaci zmiksowanej. Jedyny wyjątek stanowią mandarynki. Ale czymś muszę chyba wypełnić ten psi żołądek. Dlatego używam ryżu. W tym momencie (do jutra) psy są na mielonym surowym mięsie z ryżem. Jeżeli to tej diety którą przedstawiłam nie użyłabym ryżu to czy nie było by to dla nich za mało ?

koniczynka napisał/a:

Dodatkowo dodałabym do diety psów podstawowe suplementy (szczególnie jeśli nie używasz kości to musi być suplement wapnia), a także jajka.


Dzięki. Zapomniałam o nich wspomnieć w jadłospisie. W planie jest olej z pestek dyni, jajka mniej więcej 1 całe raz na 2 tyg. i żółtko raz w tygodniu max.2 i mączka ze skorupek.


A co do względu proporcji w moim jadłospisie nie masz zastrzeżeń ? Czegoś więcej lub mniej ?
 
 
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-01-03, 17:27   

Przede wszystkim nie upieraj się na ten ryż. On nie przedstawia żadnych wartości dla psa- mięsożercy.
Pamiętaj, że pies to nie człowiek. Żołądka mu nie trzeba niczym "zapełniać". Pokarm ma być wartościowy, a nie obiętościowy.

Pies ma jeść białko zwierzęce: mięso, kości i podroby. Różnego pochodzenia. W odpowiednich proporcjach. Ewentualnie dodajesz najogólniej mówiąc niskokaloryczne warzywa (czyli ziemniak już niekoniecznie, żadnych zbóż czy kasz, ani kluchów) i suplementy naturalne takie jak drożdże piwne, suszona krew, olej z łososia, algi. I tyle!
_________________
teriery irlandzkie - hodowla Zofijówka http://www.zofijowka.cba.pl
Hand Made'owe saszetki na smakołyki http://www.facebook.com/pages/KLIK-Smakołyk/330114460426507?sk=photos_albums
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne