BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Mam nerkową kotkę
Autor Wiadomość
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2019-05-22, 19:02   

Anilina, to chyba nie będzie 38%. W dobrym kierunku idziesz, 40% Ca z 98% to wyjdzie 39,2%. Dobrze liczę? Nie wiem czy to jest sens osobno wpisywać do kalka. Chociaż sama nie wiem, to kot nerkowy.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-05-22, 19:20   

Saga,
jak policzysz 98% z 40% to fakt, 39,2%. Ale ja szłam drogą, że w tym preparacie jest 98% CaCO3 i dopiero z tego liczyłam Ca, dlatego wyszło mi 38%. A czyja wersja bliższa rzeczywistości, to ja nie wiem :lol:

Jakby nie było, możemy na tę chwilę przyjąć, że 2,4g w przepisie jest ok, bo i tak lekko wapń podnosimy. A może jakiś ścisły umysł się tu zlituje i coś podpowie.

Anna Katarzyna,
teraz przepis jest ok.
Wychodzi Ci 4,93g białka na kg kota/dzień (71g z rubryki SUMA/4 dni/3,6kg kota) - całkiem ok,
56 mg fosforu (810/4/3,6) - do przyjęcia
3,68 g tłuszczu, to jest trochę dużo, ale biorąc pod uwagę, że kotka ma b. wysoki mocznik, na ten moment akceptowalne.
Jest też dużo węglowodanów (dynia) ale znów - walczymy z mocznikiem, więc na ten moment ok.
Kotka może jeść.

Przeanalizuj sobie, jak robiłam te wyliczenia, bo w przepisach dla kotów nerkowych to podstawa: białko, tłuszcz i fosfor na dzień na kg masy ciała kota.

Przy tak niewielkich ilościach jest trudno manipulować składnikami.

Na przyszłość podnieś trochę poprzeczkę i postaraj się obniżyć tłustość mieszanki (pamiętaj, że dodatkowo dajesz jeszcze olej omega 3, czyli dodatkowy tłuszcz), nie przekraczaj przy tym białka powyżej 5g, a chwilowo nawet staraj się utrzymać niże, w okolicach 4,6-4,8g i idealnie, jeśli z fosforem zejdziesz do 50mg. To taki ideał, do którego powinnaś dążyć, aczkolwiek niełatwo to uzyskać. Trzeba manipulować różnymi mięsami i suplementami.

Aha, jeśli algi masz Lunderlandu, dodaj ich trochę mniej, tj 0,35g. W Kalkulatorze wybrałaś uśrednione "algi morskie" a w produkcie Lunderlandu zawartość jodu jest odrobinę wyższa.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2019-05-22, 19:28   

Anilina napisał/a:
Ale ja szłam drogą, że w tym preparacie jest 98% CaCO3 i dopiero z tego liczyłam Ca, dlatego wyszło mi 38%

No fakt, masz rację :-)
 
 
Anna Katarzyna 

Barfuje od: 13-05-2019
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 13 Maj 2019
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-05-22, 20:31   

Dzięki dziewczyny za pomoc. Postaram się robić postępy. Co prawda nie rozumiem, jak wyliczałyście ten wapń, bo myślałam, że jest go 98% w 100 g, i zupełnie nie wiem skąd wzięło się to 40%. Chciałabym to jakoś dodać do kalkulatora, żeby mi wyliczał ten wapń, ale nie wiem jak.
Dobrej nocki :kwiatek:
_________________
Ania
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2019-05-22, 20:37   

No dlatego spytałam co Ty chcesz dopisywać do kalka bo czułam, ze dla Ciebie CaCo3 to to samo co Ca ;-) . W specyfikacji podali 98% to jest czystość proszku, czyli w 100 g proszku jest 98g CaCo3 i z tego dopiero trzeba obliczyć zawartość Ca bo to jest ważne w barfie. Ty zbyt chaotycznie podchodzisz do wszystkiego, zacznij od kalka i przeanalizuj co w nim jest, poszczególne rubryki. Musisz się skupić i czytać dokładnie etykiety, porównać z kalkiem, wtedy zrozumiesz o co chodzi.
Kalkulator pomaga zrobić przepis, ale nie obliczy Ci ile jest Ca w CaCO3, on nie do tego służy ;-)
 
 
Anna Katarzyna 

Barfuje od: 13-05-2019
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 13 Maj 2019
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-05-22, 21:19   

Wybacz Saga i Alinka, ale ‘wyliczanki” to nie moje klimaty. Wolę pisać o podróżach i czytać wiersze niż o tym ile jest wapna w wapnie. Przymuszam się do tematu bo bardzo kocham moją Kiciołkę, która jest kotem niezwykle wrażliwym i delikatnym. W ogóle bardzo kocham moje koty (sztuk 5) i pewnie wszystkie niedługo przedstawię na barfa. Ostatnie lekcje z chemii miałam „ooochooo, albo i dłużej” (dawniej) i konia z rzędem temu, kto na tym forum pamięta z czego to cytat ;0). Kocham was za wasze zaangażowanie i pomoc, bo robicie to dla dobra często bezbronnych i porzuconych zwierząt, które przygarnęliście i kochacie jak nie wiem co ;0) podobnie jak ja (wszystkie moje to przybłędy). Dlatego tylko proszę o wyrozumiałość – z czasem wszystko ogarnę – z waszą pomocą.
Pozdrowionka, dobrej nocki, i miłego dnia.
_________________
Ania
 
 
Anna Katarzyna 

Barfuje od: 13-05-2019
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 13 Maj 2019
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-05-23, 14:12   

Anilina :-D
Próbuję kombinowac z tym przepisem, ale nic mi nie wychodzi. Mam obniżyć i białko i tłuszcz. Jak obniżam tłuszcz, to wychodzi za dużo białaka. Jak obniżam białko, to znowu za tłuste. Kombinowałam z róznymi mięskami i nic to nie dało. Pewnie są jakieś wypełniacze, typu flaki wołowe (?). Nie wiem co z tym zrobić. Poza tym nie moge dodać do kalkulatora niczego inneo poza tym co w nim już jest. Proszę o poradę. Może jakiegoś linka, bo nie mogę nic znalezć.
_________________
Ania
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2019-05-23, 14:14   

Ale co Ty chcesz dodawać do kalkulatora? Przecież masz wszystko co potrzeba
 
 
Anna Katarzyna 

Barfuje od: 13-05-2019
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 13 Maj 2019
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-05-23, 14:28   

Saga,
Anilina sugerowała mi, żebym obniżyła zarówno poziom białka, jak i tłuszczu. Jak to zrobić? Bo to chyba jakieś czary? Jak pisałam wyżej, albo za tłuste, albo za dużo białka.
_________________
Ania
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2019-05-23, 14:31   

Ale co to wspólnego z dopisywaniem czegoś do kalka? No ja tu czegoś nie rozumiem. Zmiana ilości białka czy tłuszczu w przepisie polega na zmianie ilości mięsa albo w ogóle zmianie mięs.
 
 
Anna Katarzyna 

Barfuje od: 13-05-2019
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 13 Maj 2019
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-05-23, 14:33   

Kombinowałam z innymi mięsami, tymi, które są dla mnie dostępne i jest jak wyżej. Jeśli chodzi o ilość białka dobrze wychodzi noga z kaczki ze skórą, ale jest znowu za tłusta. Muszę zbić mocznik u Kiciołki i to sporo.

Widziałam jakiś czas temu w necie taki kalkulator, który "kazał" dodać do mieszanki żwacz krowi, ale już nie pamiętam gdzie to było.
_________________
Ania
 
 
Artoo 

Barfuje od: lato 2017
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lip 2017
Posty: 363
Wysłany: 2019-05-23, 14:45   

Dla nerkowców zwiększenie tłuszczu powoduje, że energetycznie kot je mniej barfa. Tym samym je mniej fosforu. Tłuszcz nie posiada fosforu.
Co do żwacza - zdania na forum są podzielone.
Nie można przesadzić z ilością żwacza gdyż dostarcza on znaczącą ilość bakterii jelitowych. Nadmiar może zaburzać pracę jelit.
Osobiście jestem za żwaczem w niewielkiej ilości.
UWAGA: żwacz pachnie specyficznie i może wpłynąć na chęć jedzenia barfa zarówno pozytywnie jak i negatywnie - zależne od danego kota
_________________

Homo Sapiens - brzmi dumnie, a myślenie nie boli
 
 
Anna Katarzyna 

Barfuje od: 13-05-2019
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 13 Maj 2019
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-05-23, 14:49   

Dzięki Artoo.
Problem z moją Kiciołką jest taki, że ona nie je sama. Karmię ją łyżeczką, dlatego trudno mi ocenić do końca czy już się najadła czy nie. Zanim zaczęłam dawać jaj barfa jadła bardzo mało i tylko wysokobiałkowe karmy (niestety). W związku z tym schudła ok. 0,5 kg.
Dlatego jestem przeczulona i mam skłonność do przekarmiania jej.
Jak jej spadnie mocznik to pewnie zacznie jeść sama, bo przestanie jej jedzonko śmierdzieć mocznikiem.
_________________
Ania
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2019-05-23, 14:51   

Zerknęłam tak na szybko na przepis. Nie da się zrobić mieszanki w ten sposób jak robisz, kaczka jest tłusta i zawsze będzie za dużo tłuszczu. Jeśli robisz tylko z jednego mięsa (jak tu z kaczki) to musisz dać część ze skórę, część bez. Kaczka się dobrze komponuje z innymi mięsami. Poza tym widzę dość sporo fosforu jak dla nerkowca to chyba za dużo (mogę się mylić, znawca od kotów nerkowych niech mnie poprawi). Za dużo fosforu jest stąd, że dałaś dużo podrobów, według mnie za dużo. Nie robi się żadnych wypełniaczy w barfie tylko stosuje się mięsa i ich ilości tak, by to białko czy tłuszcz obniżyć. W kalku masz opisane ile powinno być. Po trzecie - po co Ci ta spirulina? Podwyższasz potas.
 
 
Anna Katarzyna 

Barfuje od: 13-05-2019
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 13 Maj 2019
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-05-23, 14:52   

Ale jak to zbilansować w kalkulatorze? Tam można dodać tylko jeden rodzaj mięsa.

A spiruliny na razie nie dodałam, bo czekam dopiero na przesyłkę. Spirulina ma właściwości regenerujące dlatego dałam. Ale może faktycznie niepotrzebna.
_________________
Ania
Ostatnio zmieniony przez Anna Katarzyna 2019-05-23, 14:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne