BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Problemy z płodnością w hodowli
Autor Wiadomość
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-07-21, 00:21   Problemy z płodnością w hodowli

Witajcie.
Szukam hodowców (pies, kot, bez znaczenia), którzy barfują już dłuższy czas (wyprowadzili kilka/naście miotów na barfie), może znacie takie osoby, nawet zagraniczne, chętnie porozmawiam z takimi ludźmi bo mam kilka ważnych pytań, ale kontaktu brakuje :oops:
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-21, 00:48   

Z tych osób, które znam z forum to Sihaya i Agal odchowują "dzieciaki" na BARFie
 
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-07-21, 10:34   

Nie muszą być forumowi, aby byli rozgadany i mogli odpowiedzieć na kilka pytań.
Pytam bo przyjaciółka zwróciła mi uwagę, że w hodowli mamy "zniżkę", kiedy inni odchowują spokojnie poprawne mioty, u nas ciężko jest z zajściem w ciążę (średnio jedna na cztery zachodzi), wiem, że jest to spowodowane dietą, nie wiem tylko co robimy źle.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
AniaR 


Barfuje od: 2005
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 447
Skąd: z daleka
Wysłany: 2012-07-21, 19:06   

Harpia - sprobuj tu --> http://holisticferret60.proboards.com/index.cgi
i tu --> http://www.ferretvillage....iewprofile&u=57 (tu wiem, ze "crazy lady" hoduje fretki i karmi miesem, napisz do niej). Niestety po angielsku :mrgreen:
_________________
http://www.garnek.pl/aniar/a
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-21, 20:39   

Odkąd mam hodowlę, czyli ok 21 lat już będzie ;-) odchowuję kociaki na surowym mięsie. Nie nazywam tego BARF, bo kiedyś nie wiedzialam nawet co to znaczy suplement. A teraz taki pełnosuplementowy BARF jest od ok 6-7 tygodnia, wcześniej czyli od skończenia 3 tygodni, kociaki dostają mięsko, samo. dodatki wprowadzam baardzo powoli i ostrożnie.
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-07-22, 09:32   

Niekoniecznie to musi być spowodowane jakimiś błędami dietetycznymi, może jest inny czynnik wspólny. Zrób dziewczynom wymazy z pochwy i badania poziomu hormonów płciowych.
Wina może też oczywiście leżeć po stronie samca.
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-22, 09:52   

Coraz więcej hodowców chartów odchowuje mioty na BARFie. Porównanie wychodzi zdecydowanie na korzyść surowizny - bezproblemowe ciąże i porody (+homeopatia), równy, prawidłowy rozwój szczeniąt, szybsze dochodzenie suki do formy. Nawet niedawno na charcim forum pojawiły się wypowiedzi hodowców na ten temat.
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-22, 10:19   

W hodowli Blue Majesty też mioty są chowane na diecie BARF i już chyba trochę takowych miotów było http://www.blue-majesty.c...ic_Cattery.html
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-07-22, 11:56   

Sihaya napisał/a:
Niekoniecznie to musi być spowodowane jakimiś błędami dietetycznymi, może jest inny czynnik wspólny. Zrób dziewczynom wymazy z pochwy i badania poziomu hormonów płciowych.
Wina może też oczywiście leżeć po stronie samca.


Sihaya, problem dotyczy co najmniej dwóch hodowli, to jakieś 10-12 samic z różnych linii, w różnym wieku, wszystkie zdrowe, nie mamy ze sobą styczności (mieszkamy 2,5 tys km. od siebie), samce typowe mięsojady również mają podobne problemy (samic, który w zeszłym roku dał młode, w tym zachowuje się jak bezpłodny)
Mój samiec dał w tym roku przy pierwszym jego kryciu 7 maluchów, ale on nie jest barfiarzem, to "śmieciarz" zjadający surowe mięso, kości, ale również gotowane domowe gerbery i podgryza to suchą karmą, mój wcześniejszy samiec Misiek, już kastrowany jadł tak samo jak Shogun, miał cztery krycia w życiu, żadnego pustego...
Moja Niobe jako hodowlana była hybrydowa (mięso+suche), dała trzy mioty - 7, 5 i 2 maluchy w wieku 1, 3 i 4 lat. Freja to barfiara od urodzenia, pierwszy rok pusty, drugi rok pusty, trzeci rok 5 maluchów (z Miśkiem), czwarty rok jeden maluch, cesarka i kastracja.
Myszka (już nie żyje - błąd przy kastracji) w pierwszym roku 9 sztuk (była mięsojadem) w drugim roku 5 sztuk, bardzo ciężki poród, śmierć czwórki maluchów, jeden odchowany u mamki.
Podobnie mogę wypisać krycia u przyjaciółki, roczniaki zachodzą "łatwiej" i dają pełne mioty, zniżka zaczyna się w 2-3 roku, trzy latki praktycznie nie zachodzą.

Mam frety zdrowe, pod tym względem nie mam zastrzeżeń, jedyne czego nie jestem pewna to dieta, może psom i kotom barf służy lepiej bo lepiej jest dla nich dopasowany i rozpisany, może my robimy błędy przez brak informacji o zapotrzebowaniu (bo to nadal jest uogólnione dla fretek), mamy piękne, duże zwierzęta z długą, lśniącą sierścią, niektóre fretki u innych nie mają na zimę futra tak okazałego, jak nasze latem, to cieszy, ale i zastanawia, czy taki "dobrobyt" nie szkodzi.
Dziękuję za linki, poczytam i pozaczepiam (angielski nie problem, trochę ja, trochę translator i jakoś sobie radzę :mrgreen: )
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-22, 12:19   

Absolutnie nie znam się na fretkach, czy im bada się nasienie? Robi USG narządów? Pewnie głupie pytanie, na pewno tak - czyli te badania też nie wykazują nic niepokojącego?

BARF dla psów jest z pewnością już dość dobrze opisany, coraz więcej dostępnych źródeł, ale szczerze mówiąc zdecydowana większość barfujących psiarzy nie korzysta z kalkulatorów i nie podaje (albo prawie nie podaje) suplementów.
Pamiętam dyskusje na psich forach sprzed kilku lat (5? 6?), zdaje się problemy z płodnością zaczęły pojawiać się u suk, chyba labradorów czy innych retrieverów, karmionym surowizną, ale była to praktycznie monodieta kurczakowa. Problemy z zachodzeniem w ciążę, niedonoszone (resorbowane) ciąże i różne inne komplikacje prowadzące do przejściowej czy stałej bezpłodności (ropomacicza u młodych suk).
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-07-22, 13:19   

Tilia napisał/a:
Absolutnie nie znam się na fretkach, czy im bada się nasienie? Robi USG narządów? Pewnie głupie pytanie, na pewno tak - czyli te badania też nie wykazują nic niepokojącego?

BARF dla psów jest z pewnością już dość dobrze opisany, coraz więcej dostępnych źródeł, ale szczerze mówiąc zdecydowana większość barfujących psiarzy nie korzysta z kalkulatorów i nie podaje (albo prawie nie podaje) suplementów.
Pamiętam dyskusje na psich forach sprzed kilku lat (5? 6?), zdaje się problemy z płodnością zaczęły pojawiać się u suk, chyba labradorów czy innych retrieverów, karmionym surowizną, ale była to praktycznie monodieta kurczakowa. Problemy z zachodzeniem w ciążę, niedonoszone (resorbowane) ciąże i różne inne komplikacje prowadzące do przejściowej czy stałej bezpłodności (ropomacicza u młodych suk).


Tak, bada się, USG to standard ;-)

Właśnie podobnie jest u nas z tymi problemami, które opisujesz, ja bazuję na drobiu różnorakim (głównie indyk, potem kurczak i kaczka/gęś) a przyjaciółka karmi już bardziej różnorodnie (bo ma dostęp lepszy)
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-22, 15:17   

Hm...kurczaki hormonalnie pędzone? w tym coś może być.
Ja bardzo dlugo karmiłam koty głównie wołowym.
Od BSE wolowe strasznie podrożało i stopniowo przeszłam na drób.
Nie zauważyłam, żeby kotki mniej rodzily.
Natomiast, moim zdaniem, bardzo źle zrobily kotkom ograniczenia w ilości miotów. Kiedyś można bylo mieć 2 mioty w roku, i to było akurat tyle, żeby kotkom nie trzeba było dawać hormonów.
Teraz 3 mioty na 2 lata i bez blokowania się nie da.
W moim przekonaniu, podawanie kotce hormonów bardzo zaburza rozród. (pomimo że u mnie kotki po odstawieniu hormonw dostają ruję i zachodzą w ciążę bez problemu).
 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2012-07-22, 18:35   

Sihaya napisał/a:
Niekoniecznie to musi być spowodowane jakimiś błędami dietetycznymi, może jest inny czynnik wspólny. Zrób dziewczynom wymazy z pochwy i badania poziomu hormonów płciowych.
Wina może też oczywiście leżeć po stronie samca.


ja miewam kocieta po suchożernych i mięsożernej kocicy (całe zycie miesożerna wyłacznie 8 lat )
nie zauwazyłam żadnej roznicy,zalezności ani wiekszych problemów po jakiejkolwiek ze stron

miewałam problemy z zajsciem, cesarki u tych i u tych
 
 
AniaR 


Barfuje od: 2005
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 447
Skąd: z daleka
Wysłany: 2012-07-22, 22:05   

harpia napisał/a:

Dziękuję za linki, poczytam i pozaczepiam

Harp, tak z ciekawosci - jak dojdziesz do jakis wnioskow - podziel sie informacjami :kiss:
_________________
http://www.garnek.pl/aniar/a
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-07-22, 23:36   

zenia napisał/a:
Sihaya napisał/a:
Niekoniecznie to musi być spowodowane jakimiś błędami dietetycznymi, może jest inny czynnik wspólny. Zrób dziewczynom wymazy z pochwy i badania poziomu hormonów płciowych.
Wina może też oczywiście leżeć po stronie samca.


ja miewam kocieta po suchożernych i mięsożernej kocicy (całe zycie miesożerna wyłacznie 8 lat )
nie zauwazyłam żadnej roznicy,zalezności ani wiekszych problemów po jakiejkolwiek ze stron

miewałam problemy z zajsciem, cesarki u tych i u tych


Skupmy się może na tym "zachodzeniu". Harpia dała za mało informacji. Dieta, ale co poza tym, jakie są inne czynniki wspólne, bo zrozumiałam, że problem nie jest wybiórczy i dotyczy co najmniej kilku fretek w stadzie. Nie znamy szczegółów, nie wiemy gdzie jest problem, czy nie dochodzi do owulacji, czy jednak do niej dochodzi a z jakiegoś powodu nie następuje zapłodnienie. Kogo "winić" samca, czy samicę? Tutaj można postawić kolejnych tysiąc pytań. Pierwsze z nich: czy samice, które nie zaszły w ciążę były kryte tym samym samcem, czy różnymi?

Kurczaki fermowe, żywione takim śwaksem jak obecnie, oczywiście fatalnie wpływają na układ hormonalny samicy, zaburzają produkcję hormonów w osi przysadka-podwzgórze-jajniki wpływają na podwyższony poziom FSH, obniżają LH, zaburzają syntezę prolaktyny.

Znam kilku hodowców psów, którzy właśnie z powodu problemów z płodnością u suk zrezygnowało z klasycznego psiego BARFa, tylko ten BARF polegał właśnie na wciskaniu psom komercyjnych kurczaków i ich kości. Nie ma więc co się dziwić.

Z drugiej strony jak słyszę od znajomych, w kuchni których królują właśnie kurczaki i wszystkie rarytasy typu fast food, dziwię się, że jeszcze nikt z nich nie doszedł do wniosku, że najprawdopodobniej to dieta jest przyczyną wczesnego miesiączkowania u ich niedawno co posłanych do podstawówki córek, przyspieszonego dojrzewania u dzieci obojga płci, agresji i nadpobudliwości u chłopców.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne