BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Co to jest BARF?
Autor Wiadomość
aneta 

Barfuje od: 2007
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 50
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 79
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-13, 09:13   Co to jest BARF?

Na czym polega dieta BARF?

Dieta BARF oparta jest na karmieniu psa wyłącznie surowym jedzeniem. Pożywienie ma być jak najbardziej zbliżone do tego, jakie zwierzę jadłoby w warunkach naturalnych. Składniki diety BARF powinny odzwierciedlać rodzaje, zróżnicowanie oraz proporcje naturalnej diety dzikich przodków psa.

Cała więc tajemnica diety BARF to powrót do natury. Przodkowie psów domowych jedli mięso, wnętrzności i kości innych zwierząt. Tamte psy i nasze psy są MIĘSOŻERNE. Samo mięso jest najważniejszą częścią psiej diety.

Psy domowe a także dzikie posiłkują się również roślinami. Część ich diety stanowi żołądek i jelita ( z zawartością ) zwierząt roślinożernych. Psy nie pogardzą również dojrzałymi owocami. Owoce oraz warzywa są częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Zarówno warzywa jaki i owoce powinny być zmiażdżone ( przepuszczone przez sokowirówkę ) aby przypominały zawartość żołądka zająca, jelenia, czy owcy.

Niektórym się to nie spodoba - ale psy są również padlinożerne . Nie pogardzą rozkładającymi się szczątkami zwierzęcymi, a także ziemią i odchodami.

Psy potrzebują również dużej ilości kości, aby utrzymać doskonałą kondycję.

Psy polują na wszystko co się rusza : owady, jaszczurki, ptaki, gryzonie. Ofiarą stada psów pada czasami sarna lub owca. Głodny pies skorzysta z każdej nadarzającej się okazji aby zjeść co jest dostępne - to prawdziwy wszystkożerca.

Przy planowaniu psiej diety trzeba więc pamiętać aby wszystkie powyższe grupy znalazły się w psim menu (no może bez padliny ).

Karmienie psa surowym pokarmem dostarcza zwierzęciu świeżych składników pokarmowych, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Ważne jest też, że w diecie tej nie występują żadne sztuczne dodatki, barwniki, konserwanty oraz produkty zbożowe (produkty zbożowe nie są naturalnym pokarmem psa, a mogą prowadzić do wielu schorzeń i zaburzeń, jak choćby zaburzenie poziomu cukru we krwi). Surowe jedzenie dostarcza też odpowiednich enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przy BARFowaniu psów musimy pamiętać, że podstawą nie jest zbilansowana karma w każdym codziennym posiłku, lecz przez określony czas, np. tydzień czy 10 dni, tak jak to jest w naturze. Czyli całkiem inaczej niż przy BARFie dla kotów ;-) Tutaj najważniejsza jest mięsna różnorodność. :food:

Podawanie psu różnego rodzaju mięsa, ma na celu dostarczenie 8 podstawowych aminokwasów w krótkim czasie, natomiast 20 razem w jakimś czasie. Nie musi to być od razu. Mięso dzieli się na grupy, właśnie w zależności od zawartości aminokwasów. Aby pies jadł zdrowo powinien dostać raz w tygodniu mięso z każdej grupy, czyli raz wołowinę, raz kurczaka, raz indyka, baraninę, koninę, rybę itd. Surowa wołowina, kurczak, indyk, ryba morska, struś, konina, baranina to wspaniale naturalne białka, a wiec aminokwasy Prawdziwy BARF wyklucza wieprzowinę, bo fakt ze w niektórych krajach nie jest ona badana na wirusy, które są śmiertelne dla psa..

Najbardziej ogólnie można rzec, że dieta psa powinna składać się w około 80 % z surowych produktów pochodzenia zwierzęcego (mięso z tłuszczem i skórą, mięsne kości, podroby, jajka). Resztę powinny stanowić urozmaicone, dobrej jakości produkty roślinne, w tym mogą zawierać się roślinne resztki jedzenia ludzkiego. Większość produktów roślinnych powinna być surowa.


Czym różni się BARF od tradycyjnego żywienia psa?

Większość suchych karm zawiera sztuczne składniki, konserwanty oraz składniki o wysokiej zawartości skrobi (w diecie BARF one nie występują). Energia, której dostarcza sucha karma (szczególnie tańsze karmy) często pochodzi głównie z węglowodanów (w diecie BARF energia pochodzi głównie z białek oraz tłuszczy).

Domowe gotowane jedzenie ma tę wadę, że podczas gotowania traci cenne składniki (witaminy, minerały, enzymy, kwasy tłuszczowe), a także zachodzą wtedy niekorzystne reakcje pomiędzy składnikami pokarmowymi. W przypadku diety BARF wszystkie składniki odżywcze zostają zachowane w niezmienionej formie.


Czy dieta BARF nadaje się dla każdego psa?

W większości przypadków nie ma problemów z przestawieniem psa na dietę BARF. Może być ona stosowana u zwierząt w każdym wieku. Niektóre psy, które były zawsze karmione suchą karmą lub domowym jedzeniem mogą niechętnie zjadać surowe mięso. Czasami zdarza się, że takie zwierzę źle reaguje na nowy rodzaj pożywienia – należy wtedy poszukać przyczyny takich niewłaściwych reakcji i zmodyfikować odpowiednio dietę BARF.

Istotne jest też, aby mięso, które podajemy psu było świeże, zdrowe i dopuszczone do spożycia. Powinno pochodzić ze zwierząt zdrowych i młodych.


Jak przestawić naszego psa na BARF?

Najlepiej zacząć od najbardziej śmierdzącego składnika diety – żołądków wołowych (ja wychodzę jak psy dostają żwacze :-P ). Zawierają one potrzebną psu florę bakteryjną, której po suchej karmie psu jest absolutnie brak. Pies potrzebuje naturalnych bakterii, które sam sobie uzupełnia jedząc m.in. kocie, lub psie odchody i nie dlatego, że mu to smakuje. Podając nieczyszczone żołądki wołowe zapewnimy psu naturalna florę bakteryjna, po której barfowanie stanie się naturalnym pożywieniem psa. Obniżone pH żołądka do 1 oraz produkcja enzymów żołądkowych wspomoże żołądek aby był on w stanie poradzić sobie z kośćmi i dużymi kawałkami mięsa.

Technicznie jak przestawić psa? - Tak naprawdę Twój pies sam zdecyduje. Niektóre psy przechodzą z dnia na dzień na BARF i już nigdy nie chcą niczego innego, inne potrzebują zastosowania metody małych kroczków. Pewne jest jedno - każdy psiak przestawi się na BARFa.


Czego unikać w diecie BARF?

Nie powinno się karmić psa ugotowanymi kośćmi, kośćmi bardzo twardymi lub pochodzącymi od starych zwierząt. Jedynym zabronionym warzywem jest cebula (powoduje anemię). Należy też z umiarem stosować warzywa takie, jak kapusta, brokuły, kalafior, rzodkiew czy chrzan – zbyt duże ich ilości wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie tarczycy. Nadmiar surowej fasoli, grochu czy ziemniaków może prowadzić do rozstroju żołądka, dlatego ich ilość w diecie również powinna być ograniczona. Pozostałe warzywa są dozwolone.

Należy też uważać z podawaniem surowych całych kości szczeniętom, psom starszym lub chorym. Ten rodzaj pokarmu może powodować zaparcia, dlatego lepiej wtedy zmielić kości przed podaniem. Jeśli pies jest w mocno zaawansowanym wieku lub ma tendencje do zaparć można całkowicie wykluczyć surowe kości z diety, jednak należy zadbać o uzupełnienie diety w inne źródło wapnia (ziarno sezamowe, produkty mleczne).

Przy drobiu niebezpieczne mogą być kości długie, których układ tak zwanych beleczek kostnych sprawia, że pękając tworzą ostre szpikulce, które mogą uszkodzić przełyk, żołądek lub jelito. Dotyczy to jednak kości pochodzących od ptaków starych, "wybieganych". Te kupowane w sklepach pochodzą od ptaków młodych, z intensywnego tuczu, które mają kości miękkie, słabo zwapniałe.


Jakie są korzyści z BARF?

Dieta BARF ma korzystny wpływ na zdrowie i kondycję naszego psa. Po przestawieniu zwierzęcia na ten rodzaj karmienia często obserwuje się ustąpienie wielu dolegliwości zdrowotnych takich, jak problemy skórne, choroby układu kostnego, stany zapalne narządów wewnętrznych, niewydolność tych narządów itp. Oczywiście nie od razu – jak przy pstryknięciu palcami ;-)

Pies karmiony zgodnie z zasadami BARF ma więcej energii, radości życia, a jego zdrowie poprawia się. Skóra staje się zdrowsza, futro nabiera pięknego wyglądu, jest błyszczące, miękkie, gęste, jego kolor staje się bardziej nasycony, znika nieprzyjemny zapach sierści, mniej kłopotliwy staje się okres linienia. Poprawie ulega też stan uzębienia, zęby stają się mocniejsze, oddech z pyska jest świeży, ilość kamienia nazębnego ulega zmniejszeniu (ma to związek m.in. z zawartymi w surowym pokarmie enzymami pomagającymi zachować czystość w jamie ustnej).

Dieta BARF ma korzystny wpływ na układ odpornościowy zwierzęcia, gdyż składniki diety pomagają likwidować istniejące stany zapalne oraz zapobiegać powstawaniu infekcji, ustępują również dolegliwości alergiczne. Ponadto, zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, która zostaje zastąpiona tkanką mięśniową. Odchody zwierzęcia mają zwartą konsystencję, a ich zapach jest mniej intensywny. Psy tracą też często zainteresowanie odchodami, które znajdują na trawnikach podczas spacerów.

Oprócz tego, wydatki związane ze stosowaniem diety BARF są mniejsze niż w przypadku tradycyjnej diety – tańsze jest samo pożywienie, ale także koszty leczenia weterynaryjnego.


Skład BARF

- surowe mięsne kości

Mięsne kości są ważną częścią diety psa. Dobrym przykładem są skrzydełka, szyje, grzbiety lub korpusy z drobiu (kurze, indycze, kacze). Części te zawierają kości, chrząstki, tłuszcz i mięso. Kości z drobiu są najlepszym źródłem wapnia dla psa i powinny być podawane codziennie naszym podopiecznym - tak jak to się dzieje w naturze - wraz z mięsem i podrobami.

Surowe kości z drobiu mogą być serwowane każdemu psu niezależnie od rozmiaru czy wieku. Na przykład skrzydełka kurze mogą być częścią diety psów małych ras, a cale kurczaki będą lepsze dla większych ras.

Mimo, że wołowina jest popularna w żywieniu psów, kości wołowe są zbyt twarde i nie są z tego powodu dobrym źródłem pokarmu. Natomiast są świetne dla rozwoju mięśni i do czyszczenia zębów.

Oprócz mniejszych kości zdatnych do jedzenia, pies potrzebuje większe, twardsze z mniejszą ilością mięsa. Kości te stanowią doskonałą "zabawkę", rozbudowują mięsnie, czyszczą zęby, masują dziąsła i zaspakajają psychologiczne potrzeby psa. Kości są najlepszym źródłem minerałów, głównie wapnia i fosforu, zawierają również cenny szpik kostny, będący źródłem żelaza oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Czy kości są niebezpieczne ? Możliwe, że istnieje minimalne ryzyko. Ale przecież psy na drodze ewolucji rozwinęły zdolności jedzenia kości (tak wiec problemy z tym należą do rzadkości). Ale tylko surowe kości są miękkie i podatne na gryzienia.

Absolutnie nie można dawać psom kości gotowanych, gdyż są one kruche i rozszczepiają się na ostre drzazgi

- mięso i ryby

Każdy rodzaj mięsa jest dopuszczalny : wołowina, baranina, zając, sarnina itd. Dieta złożona wyłącznie z mięsa jest potencjalnie niebezpieczna, chociaż od czasu do czasu samo mięso nie zaszkodzi. Surowe ryby także powinny stanowić niewielką część zbilansowanej psiej diety.

Jeżeli pies będzie żywiony wyłącznie rybami , musząone być podawane w całości i z dodatkiem witaminy E. Sardynki (surowe) są bardzo zdrowe i mogą być dodawane regularnie do diety. Zawierają one cenne kwasy tłuszczowe omega 3.

- wnętrzności (podroby)

Surowa, świeża wątróbka, nerki, serca, móżdżki, żołądki, śledziona stanowią niewielką część BARF. Jest to niezwykle ważna część. Zawiera pierwszej klasy białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy.

- jarzyny

Warzywa i owoce – tu zasada jest taka, że podajemy głównie to, co jest ponad ziemią i zielone. Czasem wymagają zmielenia na papkę (sokowirówka), by poprawić ich strawność. W naturze psy pozyskują część jedzonych roślin zjadając żołądek roślinożercy, a tam są one już nadtrawione.

Jarzyny są bardzo ważną częścią BARF. Są one niezbędne dla zdrowia psów.
W diecie naszego psa może się znaleźć: szpinak, burak cukrowy, seler, kapusta, marchewka, pietruszka, pomidor itd.

A z owoców: jabłka, pomarańcze, gruszki, banany itp. Im większa rozmaitość, tym lepiej. Owoce powinny być dojrzale a najlepiej trochę przejrzałe (ale nie zgnile) Przejrzałe owoce są źródłem prostych cukrów dostarczających energii krótko po spożyciu, w odróżnieniu od złożonych węglowodanów uwalniających energię stopniowo przez dłuższy czas.

- oleje

Omega 3 i Omega 6 (nienasycone kwasy tłuszczowe) są niezbędną częścią BARF. Najlepsze są: olej z łososia lub innych tłustych ryb;

- nabiał

Jogurt zawiera bakterie potrzebne do prawidłowego trawienia, trzeba pamiętać aby był to naturalny jogurt bez cukru i odtłuszczony. Alternatywą jogurtu jest kefir (również naturalny bez dodatków). Zarówno jogurt jak i kefir są idealnym probiotykiem bogatym w witaminę A, witaminę C, selen, potas oraz zawierają zbalansowane proporcje wapna i potasu. Jajka są uważane za najdoskonalsze źródło protein, wit. A, minerałów a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można podawać cale jajko ze skorupką. Nie zapominajmy aby do diety czasami dodać naturalny twaróg.

Należy odnieść sie do tego akapitu;
Pragnę zaznaczyć, że wspomniane wyżej zalecenia dotyczą innego modelu barfa niż ten aktualnie promowany na forum. Psu nie podajemy nabiału. W drodze wyjątku może to być rarytas. Pamiętajmy też, że nabiał ostatnio "zmienił" skład: pojawiła się mączka kukurydziana, gluten i inne produkty pochodzenia zbożowego, które z racji swoich właściwości zagęszczających (błonnik, wielocukry) umożliwiają producentom rozwadnianie produktów mlecznych, kosztem jakości produktu. Ponadto, żaden produkt mleczarski nie jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Obecny system przemysłowy wyjałowił prawie doszczętnie i tak słabo strawne produkty (mleko, jogurty, sery), że nie warto zawracać sobie nimi głowy. Zwłaszcza jeżeli chodzi o psa.

Jeżeli chodzi o florę bakteryjną zawartą w jogurtach i kefirach. Nie jest ona naturalna dla psa, ani nawet dla człowieka. Nabiał z żywymi kulturami bakterii ma bardzo krótką datę trwałości (maksymalnie 3 tygodnie), ponadto każdy produkt przed zapakowaniem musi zostać homogenizowany, aby pożądane kultury bakterii nie zostały zabite przez inne drobnoustroje, a sam produkt nie uległ wczesnemu zepsuciu.

Jesteśmy tylko ludźmi i stale uczymy się czegoś nowego o otaczającym nas świecie. Nie pozwólmy zamykać sobie umysłów na wiedzę którą już posiedliśmy, ale weryfikujmy ją w każdym miejscu i czasie :-)

- ziarna

Ziarna nie są niezbędnym składnikiem BARF. Są dwie metody przygotowania ziaren aby umożliwić psu ich trawienie. Jednym sposobem jest przepuszczenie przez sokowirówkę razem z jarzynami ziaren, które zaczęły wypuszczać kiełki. Druga metoda polega na namoczeniu ziaren w mleku lub wodzie przez noc i później przepuszczeniu przez sokowirówkę.

- witaminy

Dodatki witaminowe są niezbędne dla pełnego zdrowia psów. Wśród witamin które należy dodać do BARF znajdują się: E, B i C. Dodatkowo mączka z roślin morskich, która jest bogatym źródłem minerałów takich jak jod i selen.


Ile pies powinien zjeść?

Wymagane ilości zależą od wieku, metabolizmu i aktywności psa.

Psy powinny otrzymywać pokarm 1-2 razy dziennie. Dodatkowo, należy robić psom 1-dniową głodówkę w odstępach około 7-dniowych.

Ponieważ poglądy na temat częstotliwości karmienia psów oraz głodówek nie są jednolite, w tym temacie można uzyskać bardziej szczegółowe informacje oraz podyskutować o tym:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=383

Szczenię powinno jeść 2-3 razy dziennie do 6 miesiąca życia.

Dawka dzienna to 10% wagi ciała psa na (przy wadze 10 kg – 1 kg posiłku dziennie, przy wadze 25 kg - 2,5 kg posiłku dziennie).

Od 6 do 12 miesiąca (duże rasy do 18 m-ca) proporcja wynosi 5% wagi ciała na dobę.

Po 1 (1,5 rasy duże) roku pokarm powinien stanowić 2% wagi ciała w 1-2 posiłkach dziennie.


WIELE PSÓW PO ROZPOCZĘCIU BARF Z WIELKIM ENTUZJAZMEM, NAGLE PRZESTAJE JEŚĆ!

Gdy Twój pies zacznie jeść BARF, po pewnym czasie może nagle stracić zainteresowanie nową dietą. Przypuszczalnie powodem jest to, że po raz pierwszy w życiu Twój pies jest autentycznie syty. Krótka, jednodniowa głodówka zwykle przywraca apetyt. Pod żadnym pozorem nie należy powracać do starej diety.


PAMIĘTAJMY: Podstawą diety BARF nie jest zbilansowana karma każdorazowo, lecz przez dłuższy okres czasu, np. tydzień czy 10 dni, tak jak to jest w naturze.


MITY

Dr. Billinghurst w swojej książce pisze, że są one zasadniczą przeszkodą w prawidłowym żywieniu naszych czworonogów.

MIT # 1 : system trawienny i sposób wykorzystania pokarmu do wzrostu, naprawy , utrzymania i reprodukcji psa domowego różni się od dzikich psich przodków.

MIT # 2 : psy nie powinny jeść kości

MIT # 3 : psie jedzenie powinno być gotowane

MIT # 4 : właściciele psów bez wykształcenia wyższego w dziedzinie żywienia czworonogów nie są w stanie przygotować zdrowego posiłku , a tym bardziej długoplanowej zbilansowanej diety. Mit ten jest podbudowywany przez reklamy firm produkujących psie karmy.

MIT # 5 : najlepszą i najzdrowszą metodą karmienia psów jest gotowa karma.

MIT # 6 :KAŻDY !!! posiłek MUSI!!! być zbilansowany i zawierać komplet niezbędnych składników. (Przecież gotując obiad dla rodziny nie staramy się codziennie uwzględnić wszystkich witamin , minerałów, białek i węglowodanów co do miligrama, liczy się długoterminowa, różnorodna, urozmaicona dieta, która bilansuje się w przeciągu miesięcy ).


My na tym Forum mitom się nie dajemy i nasze psy barfujemy !



Wszystko co powyżej wyszperałam na stronach: www.dziech.pnet.pl, Gazeta forum, AS-POL
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-06-06, 16:11, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne