BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Próba ułożenia jadłospisu
Autor Wiadomość
Ala od Jazza 

Wiek: 34
Dołączyła: 19 Lut 2013
Posty: 9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-28, 10:03   Próba ułożenia jadłospisu

No i rozbiłam się na samym początku o brak w kalkulatorze tego, czym chcę zacząć karmić psy :lol:
Otóż zakupiłam żwacze z treścią, coby dobrze zacząć (bo mój Jazz już miał kiedyś przygodę z BARFem i chodził wzdęty, śmierdział zgniłym mięsem i puszczał więcej gazów, niż krowa po zjedzeniu sianokiszonki) oraz gotową mieszankę "mięso z chrząstką". Dokładnie takie:
http://www.sklep.miesodla...-2-5kg-5kg.html
http://www.sklep.miesodla...2-5kg-5-kg.html
No i żołądki:
http://www.sklep.miesodla...-5-kg-5-kg.html

Jak zatem skomponować za pomocą kalkulatora dawkę, mając takie właśnie składniki mięsno - kostne/chrzęstne?

Ktoś żywi w ten sposób? Jak obliczacie, ile pies tego powinien zjeść?
 
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-28, 10:47   

Hej, znalazłam kiedyś na forum takie proporcje (autorstwa chyba koniczynki) jeśli używa się gotowych mieszanek mięsno-chrzęstnych typu Primex czy Aspol:

20% mięsa z kością i chrząstką (Primex, Aspol)
10% mięsnych kości (szyje, skrzydła itd)
20% mięsa (samo mięso)
15% podrobów
20% żołądków
15% warzyw i owoców

Do kalka to raczej tych mieszanek nie wrzucisz, ale może niech ktoś bardziej doświadczony się wypowie :)
 
 
Ala od Jazza 

Wiek: 34
Dołączyła: 19 Lut 2013
Posty: 9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-14, 08:26   

Dziękuję za podpowiedź :)
Dzisiaj pierwszy dzień karmienia żwaczami z treścią - jak na razie psy pochłonęły je w trymiga! Zobaczymy, jak żwacze poradzą sobie w przewodach pokarmowych moich potworków ;)
Tylko nadal nie wiem, ile ich dokładnie dawać, ale to sobie już poszukam na forum.

Chcę kilka dni ich na tych żwaczach przetrzymać - ale mogą jeść tylko żwacze np. przez tydzień? Nie będzie to zbyt ubogie pożywienie?
 
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-14, 10:05   

Aniek napisał/a:
Hej, znalazłam kiedyś na forum takie proporcje (autorstwa chyba koniczynki) jeśli używa się gotowych mieszanek mięsno-chrzęstnych typu Primex czy Aspol:

20% mięsa z kością i chrząstką (Primex, Aspol)
10% mięsnych kości (szyje, skrzydła itd)
20% mięsa (samo mięso)
15% podrobów
20% żołądków
15% warzyw i owoców


Tak to są proporcje mojego autorstwa :)

Ala od Jazza napisał/a:
No i rozbiłam się na samym początku o brak w kalkulatorze tego, czym chcę zacząć karmić psy


Niestety w kalkulatorze nie ma co wpisać, bo producenci nie podają analizy. Żołądki natomiast są wpisane (znalazłam dane ogólne)

Stosując dietę, której podstawą są te mieszanki moim zdaniem powinnaś dorzucać dodatkowy tłuszcz i kości mięsne ze skórą i kontrolować wagę.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-03-14, 11:41   

Koniczynko, czy aż 30% elementów z kością to trochę nie za dużo? Te gotowe mielonki "z kością" to przecież w większości kości i chrząski z niedużym dodatkiem mięsa. To samo elementy takie jak skrzydła i szyje. I do tego jedynie 20%czystego mięsa? To niespecjalnie odwzorowuje skład zwierzęcia rzeźnego/ofiary. Moim zdaniem takich elementów "z kością i chrząstką" nie powinno być w psiej diecie więcej niż 15-20%. To bardziej odpowiada temu jak wygląda żywienie w naturze. Co prawda jeleń np kości ma około 25%, ale większość szkieletu przez wilki nie jest zjadana. Tylko drobne, miękkie kości
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-14, 11:53   

Ja kupuję produkty z linków, z AsPolu. Nie są podstawą, ale też je podaję. Faktycznie, niektóre produkty mają moim zdaniem o wiele za dużo kości - np indyk z kością to taki blok bardziej kostno-mięsny niż mięsno - kostny. Kupuję tego indyka i po prostu traktuję go jako "wkład kostny" do mielonek z samego mięsa (niekoniecznie AsPolowych), tzn rozmrażam jakieś mięso i tego indyka i mieszam w takich proporcjach, by mi to odpowiadało (na oko i pamiętając efekty tzn kupy po poprzednich takich miksach). Dolewam do tego olej rybny, dodaję troszkę tłuszczu (np z tłustych ścinków wołowych albo z łoju ze strusia z Primexu).
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-14, 12:20   

Te proporcje raczej odnoszą się do mieszanek gotowych z przeważającą ilością mięsa (myślałam, że te gotowce takie są). Ja nie wiem jak teraz wyglądają te As-Polowe, ale skoro mówicie, że tam same kości i chrząstki to ta proporcja rzeczywiście nie jest aktualna i powinna ulec zmianie. Oczywiście ciocia_mlotek się z Tobą zgadzam co do ilości kości w potencjalnych ofiarach psów i o ilości kości w ich diecie, co wielokrotnie powtarzałam.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-03-14, 12:54   

Koniczynko, ktoś niedawno na forum pisał, że dowiedział się proporcji mięsa do kości/chrząstek w owych mielonkach gotowych i to jest 60% kości/chrząstek do 40%mięsa (o ile dobrze pamiętam). W elementach typu szyja czy skrzydłą te proporcje też są sporo więcej kości niż mięsa.
Tak na szybko licząc, z tych wyżej podanych proporcji wyszłoby jedynie nieco ponad 30% czystego mięsa w jadłospisie. A to bardzo mało
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-14, 13:57   

ciocia_mlotek napisał/a:
Koniczynko, ktoś niedawno na forum pisał, że dowiedział się proporcji mięsa do kości/chrząstek w owych mielonkach gotowych i to jest 60% kości/chrząstek do 40%mięsa (o ile dobrze pamiętam).


No to rzeczywiście nie za dużo tego mięsa :-?

W jadłospisie powinno być moim zdaniem około 50% czystego mięsa i około 20% kości. Ciężko powiedzieć jak to w świetle takiej ilości kości przeliczyć, ale rzeczywiście wyjdzie tego mięsa za mało...

Właśnie z tego względu, moim zdaniem powinny być one używane jako dodatek/urozmaicenie. Moim zdaniem już lepiej kupować te wersje bez kości, a kości dawać osobno do gryzienia niż w formie mielonki.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-03-14, 14:51   

Ja zawsze jeśli kupuje mielonki to jedynie te bez kości. Bo w tych "z koscią" nidgy nie wiadomo co jest, często to raczej "kość z mięsem".
Ja stosuję 10-15% kości. Przy większej ilości mój pies się zatyka. POdobnie kilka psów okolicznych (które, się pochwalę, przestawine za moją namową). Mięsa daję 50-60%, żwaczy i podrobów po ok 15%
Z tym, ze ja z kolei nie wliczam roślinności w główną dietę. Dodaję jakieś warzywka osobno, dodatkowo
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-14, 15:06   

ciocia_mlotek napisał/a:
Ja stosuję 10-15% kości. Przy większej ilości mój pies się zatyka. POdobnie kilka psów okolicznych (które, się pochwalę, przestawine za moją namową). Mięsa daję 50-60%, żwaczy i podrobów po ok 15%
Z tym, ze ja z kolei nie wliczam roślinności w główną dietę.


Moim zdaniem takie proporcje są ok ;-) Wiele osób zaczynających przygodę z BARFem daje znacznie za dużo kości i wybiera takie części, które mają mało mięsa w stosunku do kości, a już zalecenia podawania 60-70% mięsnych kości są dla mnie jakąś pomyłką.

Reasumując: W świetle tych wiadomości, że gotowce mają tyle kości moje założenia nie aktualne.Ciężko mi je zaktualizować, bo ciężko powiedzieć ile należałoby dodać takiego mięsa, ale na pewno nie powinno być one podstawą, ani zajmować dużą część diety. Dziękuję cioci_mlotek za czujność i zwrócenie uwagi. :kwiatek:


Może przeniosę Naszą rozmowę o tych proporcjach i kościach do działu o kościach?
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-14, 16:04   

Problem w tym (w uporządkowaniu zaleceń), że nie wszystkie "gotowce" z kością są takie same. Jeśli chce się je stosować, to trzeba to robić na czuja, inaczej się nie da. Że tak powiem, organoleptycznie sprawdzać z czym się akurat ma do czynienia.
 
 
Ala od Jazza 

Wiek: 34
Dołączyła: 19 Lut 2013
Posty: 9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-14, 18:02   

Dzięki Wam za wypowiedzi!
Kurczę.. A ja myślałam, że taka mieszanka to będzie super, a się okazuje, że kicha trochę.
Ale jak na razie mam tego ok. 10kg, więc jak zużyję, to będę kombinować samodzielnie :) Tylko miałam wrażenie, że to mięso dla psów typowo (z mieszanek) może nie ma tych hormonów i innych, które są w mięsie ludzkim..? Ale pewnie się łudzę ;)
 
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-14, 19:56   

Myślę, że to mieso z tych samych zwierząt co dla ludzi, tylko części bardziej "odpadkowe".

Chyba że pytasz o co innego pisząc o "mięsie ludzkim" ;-)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-03-14, 20:08   

Koniczynko, widzisz ja jestem straszliwie wkręcona w temat i jeszcze mam skłonności wrodzone do czepiania się szczegółów a nawet czasem szukania dziury w całym :)

Co do aktualizacji: jezeli bierzemy pod uwagę gotowe mielonki "z kościa" to uważam, ze powinny być one wprowadzone pod pozycję "mięsne kości" i jako takie traktowane
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne