BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-10-08, 08:22   

Może kiedyś się niejasno wyraziłem i pora to sprostować.

Założenie jest takie, że osoby mające wątpliwości co do BARFa i swoich umiejętności układania przepisów mogą korzystać z gotowców, czyli premiksów i surowego mięsa/podrobów (zależnie od konkretnego przepisu). W tym stadium nauki BARFa nie zaleca się stosowania tylko do jednego przepisu, ale do wszystkich dostępnych. Takie działanie jest wystarczające, aby zapobiec niedoborom, zachowując różnorodność. W międzyczasie osoba ucząca się barfa może na spokojnie przyswajać zgromadzoną tu wiedzę oraz próbować sił z kalkulatorem, jeżeli go nabyła. Nikogo tu nie zmuszamy do posiadania kalkulatorów - jest to dobrowolny wybór, lecz nie ukrywam, że są to narzędzia bardzo przydatne. Zakładam także możliwość, że nie wszyscy posiadają te narzędzie, dlatego powstały gotowe przepisy. Ponadto, nowicjusze i osoby bardziej doświadczone mogą jak najbardziej korzystać z ułożonych przepisów z wątków o receptariuszach (odpowiednio dla psów, kotów i fretek) pochodzące często właśnie z obliczeń na kalkulatorze, jeżeli uznają, że te przepisy są odpowiednie do ich warunków zaopatrzeniowych i ich zwierząt. Tak zwane "gotowce" nie pochodzą jedynie z BARFnego Świata, ale także z innych miejsc, poświęconych BARFowi dla zwierząt. Autorom zależało na tym, aby użytkownik miał wybór.

To, że nie można wsadzać gotowych przepisów do kalkulatora jest w pewnym sensie prawdą i kłamstwem. Jeżeli jest ktoś na tyle doświadczony i pewny siebie, to bez najmniejszego problemu może owy przepis wrzucić do kalkulatora i go zmodyfikować na własne potrzeby. Z drugiej strony, oferowane tu narzędzia nie są uniwersalne, a autorzy dokładają wszelkich starań, aby były to kalkulatory elastyczne i poręczne, lecz nigdy nie będą niezastąpione. Nie uważam tych rzeczy za jedyne słuszne, bowiem jest jeszcze kilka innych narzędzi (wymienionych w wątkach o kalkulatorach), które są dostępne i gotowe do wypróbowania. Reszta to kwestia przekonania i "gustu".

Cała ta sprawa kręci się wokół jednej istotnej rzeczy: kalkulator to narzędzie. Od użytkownika będzie zależało, czy będzie one przydatne czy szkodliwe. Dlatego usilnie promuję o nieprzerwane zdobywanie doświadczenia i wiedzy, aby barfowanie "wyczuć" i dopiero na pewnym etapie wdrażania się zacząć bez większych problemów korzystania z dobrodziejstw techniki :-)
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-10-13, 22:47   

jak to jest z tą ilością białka na kg mc, bo się pogubiłam musi być poniżej 5 g/kg mc czy nie? mam wrażenie, że tylko tłuściutkie mieszanki mają szansę takie kryterium spełnić
chciałabym kota odchudzić i mieć B:T w okolicach 2:1, ale jak to zrobić nie przekraczając 5 g/kg mc?
pogubiłam się kompletnie

i drugie pytanie: ważny jest stosunek wapń:fosfor 1,15:1 ale też ważne są ilości tych pierwiastków w mieszance, o ile jestem w stanie uzyskać proporcję 1,15 odpowiednio manipulując skorupkami jajek, to zupełnie nie wiem jak mam zwiększyć ilość pierwiastków w mieszance, za każdym razem mam mniej niż przewiduje norma kalkulatora, co prawda na czerwono nie świeci, ale pisaliście, że liczby powinny być zbliżone do normy, a u mnie są mniejsze i to nawet o 20% (np. wapń 4840 mg zamiast 6077 mg).
Co począć?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-10-15, 21:27   

Jeśli Twój kot nie ma chorych nerek to białko może być w granicach 5,2 :-) niby niewielka różnica, ale mieszankę ułożyć już łatwiej.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-10-15, 21:49   

doradora, białko nie musi być koniecznie poniżej 5g/kg kota. Te 5g to taki punkt odniesienia oraz szacowane przez naukowców zapotrzebowanie na białko w przypadku kotów domowych (koty dzikie, wolnożyjące mają wyższe zapotrzebowanie i spożywają tego białka więcej, a nawet dużo więcej). Oczywiście kot domowy nie zawsze musi potrzebować tych 5g białka na 1 kg wagi ciała, to zależy od jego aktywności, trybu życia, pogody, pory roku, temperatury w domu, ilości kotów oraz indywidualnego metabolizmu.

Jeśli chcesz kota odchudzić, to przede wszystkim zmniejsz mu porcje i wtedy problem nie przekraczania 5g białka powinien zniknąć.

Co do wapnia i fosforu - nadrzędnym parametrem jest stosunek Ca:P a nie bezwzględne ilości tych pierwiastków w mieszance (o ile nie przekraczają one znacznie normy, ale wtedy świecą się na czerwono). Wapń ma zrównoważyć fosfor z mięsa i nie ma potrzeby, a nawet jest to szkodliwe, gdy podaje się go dużo więcej (aczkolwiek pokarm może maksymalnie zawierać stosunek 2:1, tak przynajmniej sądzą naukowcy, którzy badali koty pod tym względem, jednak badania te zawsze prowadzone są w jakimś zamkniętym przedziale czasowym i moim zdaniem stałe, wieloletnie karmienie tak dużą ilością wapnia w stosunku do fosforu nie pozostanie bez odbicia się na zdrowiu).
Chodzi więc o to, że wapń i fosfor, podany w mg mogą być niższe niż tzw. norma (przy właściwym stosunku Ca:P) i to nie zaszkodzi, ale lepiej by nie były wyższe. Jeśli chciałabyś podnieść w mieszance ilość bezwzgldną wapnia i fosforu, przy zachowaniu wlaściwego stosunku Ca:P, to możesz dodać do niej kości w takiej ilości by nie przekroczyć znacząco ilości fosforu.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-10-15, 22:12   

dziękuję za wyjaśnienie, to się nie będę przejmować na razie ilością tych pierwiastków, skoro nie świecą na czerwono, będę tylko stosunku pilnować,
kocica dostaje ograniczone porcje, obecnie 135 g mieszanki, a waży jakieś 6,6 kg (chociaż dziś rano mnie zaniepokoiła wagą 6,8, a po południu ważyła 6,5)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-10-15, 22:20   

doradora :kwiatek:
Kota najlepiej ważyć o tej samej porze dnia, przed jedzeniem a najlepiej jeszcze po wypróżnieniu. Wtedy to co waga pokaże to będzie właściwa waga kota. :mrgreen:
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-15, 22:22   

doradora, da się zrobić mieszankę o stosunku B:T=2:1 i 5g białka na kg kota :mrgreen: A jak ważysz kota to rób to zawsze w tych samych warunkach, czyli np. przed jedzeniem, po siusianiu i kupkaniu ;-)
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-10-15, 22:52   

no ja wiem, wiem, jak ludzia, też trzeba na czczo o tej samej porze
no to ją zważyłam rano 6,8 i mała panika, po południu, przed kocim obiadem waga spadła do 6,5, ale pewności nie mam, bo kot nie chciał współpracować, jutro powtórka z ważenia :)
situnia jak zrobić taką mieszankę, tylko bez warzyw chciałabym?
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-16, 08:33   

Podeślę Ci jakiś przykład wieczorkiem ;-)
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
Kropkowana Licz 

Dołączyła: 15 Paź 2014
Posty: 6
Wysłany: 2014-10-16, 11:19   

Mam ogromną prośbę, szukam ale nie mogę znaleźć, podstawa barfu dla kotów. Doczytałam, że 25g mięsa na kg wagi dorosłego kota ale jaki ma być procentowy stosunek mięsa, podrobów i kości? Czy można dawać mieszankę z mielonymi kośćmi z aspola?
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-10-16, 11:30   

Kropkowana Licz, musisz się wykazać większą cierpliwością i dalej szukać, tych informacji jest na forum dużo, w różnych miejscach :)
tak w skrócie (cytat z kalkulatora):
Cytat:
Serca i żołądki powinny stanowić w sumie około 15% mieszanki.
Części z kością nie powinny stanowić więcej niż 30% diety
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-16, 12:20   

Kropkowana Licz napisał/a:
Czy można dawać mieszankę z mielonymi kośćmi z aspola?
raczej nie bardzo, bo nie wiesz ile jest mięsa a ile kości w takiej mieszance.
Jak masz dostęp do forumowego kalka (jak nie to tutaj zobacz co i jak - pomaga komponować mieszanki http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=16 ) to łatwiej będzie komponować mieszanki. Może zmienić skrzydełko kurze (jest w kalku uwzględnione) i wliczyć do mieszanki. Jak zmienić? Porąbać tasakiem/siekierką następnie na grubszym sitku zmielić raz, drugi raz na mniejszym sitku i dodać do mieszanki.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
Ostatnio zmieniony przez Tufitka 2014-10-16, 12:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-16, 12:27   

Kropkowana Licz napisał/a:
Mam ogromną prośbę, szukam ale nie mogę znaleźć, podstawa barfu dla kotów.
Ogólne zasady komponowania przepisów
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=102
Gotowe przepisy
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
i czytać pozostałe wątki, nie tylko z tego działu
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=14
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
natja 


Dołączyła: 16 Maj 2014
Posty: 39
Wysłany: 2014-10-30, 20:07   

A moje pytanie jest takie: w kalkulatorze mam do wyboru mączkę kostną 30/14, 35/15 , 35/25 itp... nie mogę nigdzie znaleźć na moim opakowaniu jaką ja mam dokładnie. O co chodzi z tymi 30/14? Mam dokładnie to:
http://www.zooplus.pl/sho...iety_grau/60925

I nie wiem, co wybrać w kalkulatorze?

I jeszcze pytanie odnośnie "świecenia na czerwono" - czytałam ten wątek, ale chciałabym się upewnić co do jednej wartości, która jest u mnie z kosmosu: kwas arachidonowy. Kalk pokazuje, że norma to 158 - u mnie jest aż 4030 i mimo to nie świeci na czerwono :shock:

Dodam, że mieszanka jest dla 2 kotów, a nie 1 - ważą tyle samo mniej więcej, a to dopiero mój drugi przepis na kalkulatorze i robię mieszankę na góra tydzień, więc mam nadzieję, że wszystko, co tu się nie zgadza nie wpłynie na ich zdrowie przez tak krótki czas...

A co do chloru, to w kalkulatorze dodaję sól himalajską, a on mi pokazuje, że mam dodać 0,0g ...
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-10-31, 16:14   

natja napisał/a:
O co chodzi z tymi 30/14?


Chodzi o ilość wapnia i fosforu. Ta mączka to mączka 35/25.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne