BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wymiona
Autor Wiadomość
rufina 

Dołączyła: 08 Sie 2015
Posty: 46
Wysłany: 2015-08-14, 07:39   Wymiona

Właśnie dzwoniłam do rzeźni w sprawie żołądków wołowych. Wygląda na to, że mogę je tam kupić. Przy okazji więc pytanie, gdyby była możliwość, czy brać:
- wymię? - przeczytałąm że ma dużo wapnia i że dobre dla szczeniaków, ale ja mam psa z PNN, czy ktoś ma resztę składu? Fosfor, białko?
- krew świeżą
- inne części?
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-14, 09:14   

http://naldc.nal.usda.gov...910&content=PDF
Według tych badań przeprowadzonych na szczurach laboratoryjnych, wymiona mają najniższą wartość biologiczną jeżeli chodzi o białko (wymiona to prawie całkowicie tkanka łączna) w porównaniu do płuc, mięsa i śledziony wieprzowej (użytych w badaniu). Według mnie wymiona mogą stanowić funkcję gryzaka dla psów (lekko wysuszone), ale nie jako część pełnowartościowego pokarmu. Jeżeli zdecydujesz się podawać wymiona (odradzam dla psa z PNN), to znalazłem tylko tyle:

wymiona wołowe, gotowane
(dane dla 100 g produktu, wartości procentowe obliczono na podstawie danych FDA):
  • energia 102 kcal
  • tłuszcz:
    • całkowity 4,1 g
    • kwasy tłuszczowe nasycone 2,1 g
    • kwasy tłuszczowe jednonienasycone 1,4 g
    • kwasy tłuszczowe wielonienasycone 73 mg

  • białko całkowite 15,2 g
  • węglowodany 0,0 g
  • sód 387,9 mg
  • potas 281,9 mg
  • wapń 1% (10 mg)
  • fosfor 8% (80 mg)
  • żelazo 11% (1,98 mg)
  • selen 68% (47,6 µg)
  • mangan 0%
  • miedź 5% (0,1 mg)
  • magnez 2% (8 mg)
  • cynk 17% (2,55 mg)
  • witamina A 0%
  • witamina C 5% (3 mg)
  • witamina D 0%
  • witamina E 0%
  • witamina B1 0%
  • witamina B2 10% (0,17 mg)
  • witamina B3 0%
  • witamina B6 1% (0,02 mg)
  • witamina B12 20% (1,2 µg)


W przypadku suchej obróbki termicznej (pieczenie, smażenie) stężenie pierwiastków ulega podwyższeniu (obniżenie zawartości wody), a w przypadku gotowania - obniżeniu (w wyniku zjawiska osmozy oraz destrukcji tkanek minerały znajdują się w wodzie, a ich zawartość w komórkach maleje ze względu na ich pęcznienie - nabieranie wody). Powyższe dane więc w przypadku surowych wymion będą nieprecyzyjne, a sam produkt surowy będzie zawierał więcej minerałów i niektórych witamin z grupy B, jeżeli w ogóle one występują. Trochę jak gdybanie i nie można sobie pozwolić na zgadywanie w przypadku przewlekłych chorób typu PNN.

Odpowiadając na resztę możliwości:
- krew świeżą możesz brać, jednak musisz wziąć pod uwagę skład konkretnego gatunku (w tym przypadku krowy) i wprowadzić jako osobną pozycję do kalkulatora oraz to, że taką krew możesz trzymać w lodówce góra dwa dni; jeżeli rzeźnia dysponuje analizą krwi to będzie super
- śledziona, płuca czy wątroba świetnie uzupełnią psią dietę
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
rufina 

Dołączyła: 08 Sie 2015
Posty: 46
Wysłany: 2015-08-14, 10:31   

Aha, dzięki
z tym że jest chyba jakiś błąd w jednostkach przy składnikach mineralnych. Powinno być mikrogramy a nie miligramy? Czyli wapnia więcej niż fosforu?
Niskobiałkowość akurat bardzo nam pasuje. Sunia ma wysoki mocznik pomimo kroplówek. Kalkulatora wciąż nie umiem wykorzystać tak, by liczył dla chorego psa :( Robię trochę na piechotę, zastępując białko tłuszczem i eliminując fosfor.
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-14, 10:40   

Jednostki się zgadzają, ale w kalkulatorze mogą być inne. Należy zamienić miligramy na mikrogramy i odwrotnie, jeżeli trzeba.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-08-14, 10:47   

Rufina, może dla psa z PNN łatwiej Ci będzie ułożyć dietę posługując się kalkulatorem kocim?
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
rufina 

Dołączyła: 08 Sie 2015
Posty: 46
Wysłany: 2015-08-14, 11:21   

dalej nie rozumiem proporcji... czy wymię skłąda się w 68% z selenu?? :( przepraszam ale chyba zmęczona jestem oraz zdezorientowana....

napiszę do centrali w sprawie kalkulatora kociego, dziękuję za podpowiedź.
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-14, 11:58   

Wartości procentowe odnoszą się do dziennego zapotrzebowania dla osoby dorosłej (DV - ang. Daily Value). Skorzystałem z tabeli DV na rządowej stronie USA Ministerstwa Żywności i Leków. Nie jestem do końca pewien czy to są te dane, czy wprowadzający informacje o składzie wymion opierał się na innej tabeli DV. Stąd zamiast podawać już docelowe wartości podałem także % DV.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne