BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
MSM
Autor Wiadomość
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-06-06, 06:58   

bura4, ja przy wadze 68 kg biorę ok 1 gram dziennie. Pomaga na zepsute kolano.
 
 
 
bura4 

Barfuje od: 1998
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 18 Lip 2012
Posty: 327
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-06-06, 18:37   

A jak to bierzesz? Rozpuszczasz w wodzie/soku??
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-06-06, 20:17   

Ja biorę jakieś 1,2g, ale generalnie MSM działa jak magnez. Zjesz za dużo to masz natychmiastową wizytę w kibelku, dlatego ciężko go przedawkować. Ja rozpuszczam z kwasem L-askorbinowym. Jak masz chore kolano to witamina C wspomoże działanie MSM.
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-06-06, 20:19   

Na łyżeczkę i do paszczy. Ja się z takimi rzeczami nie szczypię.
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-11-20, 11:57   

W związku z tym, że MSM cieszy się na Forum rosnącym zainteresowaniem i coraz więcej osób go stosuje, chciałabym uczulić wszystkich na kwestie, które nie są powszechnie poruszane w dostępnych w internecie opracowaniach.

Znam badania potwierdzające pozytywny skutek zażywania suplementów MSM na układ kostno-stawowy i jego regenerację. Sama używam MSM wspomagająco dla rehabilitacji stawu po poważnej kontuzji, jednak nie ulegam zaleceniom z wielu portali, na których propaguje się ogromne dawki tej substancji. Zdaję sobie sprawę z faktu zubożenia naszej diety o wiele związków, w tym siarkowych, poprzez intensywną uprawę rolną i przemysłową hodowlę zwierząt, jednak mam również świadomość tego, że nie było nigdy w przeszłości możliwe spożywanie przez ludzi i zwierzęta aż takiej ilości pozabiałkowych związków siarkowych. Gdyby założyć tak wysokie spożycie, jak chciałoby wielu autorów dziwnych norm, to rośliny przed erą przemysłową musiałyby zawierać wyłącznie siarkę zamiast wszystkich innych minerałów.
W związku z tym proponuję ostrożność także w przypadku tego suplementu, tym bardziej, że wbrew pozorom jest on tak naprawdę bardzo słabo poznany i zbadany. Znamy wprawdzie jego wpływ na poprawę stanu chorych/uszkodzonych stawów lecz nie wiemy dokładnie jaki jest metabolizm tego związku w naszych organizmach, jakie są jego możliwe drogi po wchłonięciu i jakie inne, niezbadane działania może wykazywać.

Dotychczas zaobserwowano jedynie, że MSM łatwo przekracza barierę krew-mózg i akumuluje się w mózgu. W badaniu pacjentów (ludzi), którzy spożywali wcale nie tak wysokie dawki MSM, bo raptem 1-3 gramy dziennie (a wiadomo, że wiele źródeł zaleca więcej) wykryto znaczne ilości MSM zdeponowane w mózgu. Niestety nie wiadomo dotąd jakie może mieć to konsekwencje dla organizmu:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11641045

U 5-letniego chłopca ze zdiagnozowanym autyzmem wykryto znaczną ilość MSM zakumulowaną w mózgu. Chłopiec otrzymywał suplementy z MSM:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12439321

U 4-letniej dziewczynki, której podawano standardowe suplementy MSM dostępne bez recepty wykryto nieprawidłowości w rezonansie fal mózgowych oraz znaczącą ilość MSM zakumulowaną w mózgu. Badacze zauważają, że podawanie egzogennych substancji, w tym uważanych za "niewinne" suplementy, prowadzi do zaburzeń fal mózgowych, których znaczenie jest trudne do określenia:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17236113
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-11-20, 12:15   

dagnes napisał/a:
raptem 1-3 gramy dziennie (a wiadomo, że wiele źródeł zaleca więcej) wykryto znaczne ilości MSM zdeponowane w mózgu.
Toś mnie teraz mocno zaskoczyła, bo ja mam na opakowaniu zalecane dawkowanie: leczniczo: 5g na 100kg; profilaktycznie: 2-3 g na 100 kg. Co za tym idzie na psa 45 profilaktycznie jest niecały gram. Skąd zatem zalecenia większych dawek niż 1g dziennie?
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-11-20, 12:21   

Znacznie większe dawki niż 1g zaleca się dla ludzi.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-11-20, 12:38   

To mnie to dziwi bardzo? Jest jakieś uzasadnienie tak dużych dawek dla człowieka? Bo ja bym po chłopsku przeliczała jak dla psa czy konia. Bo niby czemu by inaczej, skoro stawy konia wydają mi się być bardziej narażone niż człowieka.
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-11-20, 12:44   

I mnie to dziwi, ale faktem jest, że różne źródła zalecają 4-6g dziennie dla ludzi. A spotkałam się z dawką 8g i więcej dziennie.
Oczywiście nie są to żadne naukowe czy medyczne portale, lecz takie sobie opracowania różnej maści "znawców". Dlatego zalecałam ostrożność i nie popadanie w przesadę.

Np. źródło podane na poprzedniej stronie wątku przez Lenę06:

Lena06 napisał/a:
Tu po angielsku:

http://www.msm-info.com/

Oprócz tego, że z linku dowiadujemy się, iż MSM jest panaceum na wszystko, to podane jest tam takie dawkowanie:

Cytat:
In most cases, it is sufficient to take an initial dose of three 1-gram tablets twice daily. (...)
People with serious ailments have been shown to benefit from higher dosages, up to four 1-gram tablets three times daily. Such a high dosage may be advised to fight parasital infections. Case studies have been reported in which patients did not show noticeable improvement until they received a daily dosage of 30 grams

Wg. powyższego "normalna" dawka dla człowieka to 6g dziennie (2 razy dziennie po 3g). W poważnych chorobach zaleca się 12g dziennie (3 razy dziennie po 4g), a u niektórych nawet 30g dziennie.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-13, 22:35   

dagnes napisał/a:
up to four 1-gram tablets three times daily. Such a high dosage may be advised to fight parasital infections

Takie luźne rozważania. Skoro dawka dwunastu gramów ma wystarczyć do ubicia pasożyta, to co z tymi ludźmi, którzy jedzą trzydzieści gramów na dzień? Ciekawa jestem, w jaki sposób ta substancja działa na pasożyty, w sensie - co im robi.
Niby wszędzie piszą o tym, że się nie mogą przyczepić do ściany jelita. Że się śliskie robi, czy coś. Nie wiem, jak się do tego ustosunkować, zwłaszcza że te źródła, to takie dziwne są. Ciągle tylko peany na cześć MSM. Hm.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-12-22, 22:33   

Fakt, znaczna część opracowań na temat MSN, które można znaleźć w necie, to takie opowiastki znachorów (w najlepszym razie) i powielanie legend. Badania naukowe dotąd opublikowane dotyczyły głównie działania MSM na układ ruchu i w zasadzie niewiele wiadomo poza tym. Nie spotkałam dotąd żadnego wiarygodnego źródła opisującego mechanizm, skuteczność i bezpieczeństwo odrobaczania przy użyciu bardzo dużych dawek MSM.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2016-04-22, 22:04   

Chciałabym regularnie podawać psu MSM, ale żeby tak było musiałabym go mrozić w mieszankach (pies przebywa częściej z moim ojcem, a dla niego samo nakarmienie zwierzaka to już wyzwanie, więc gdzie tu jeszcze dodatki... :mrgreen: ). Czy jest taka możliwość? Można w ogóle mrozić MSM, albo np. glukozaminę?
Coś mi podpowiada, że nie, ale dla swojego świętego spokoju postanowiłam zapytać :kwiatek:
 
 
KociŁapka 


Dołączyła: 18 Wrz 2019
Posty: 3
Wysłany: 2020-09-04, 07:54   

A jak sie ma stosowanie MSM u kotów? Moja 20-latka cierpi ma stawy, chciałam jej wdrożyć MSM + dzika róża + czarci pazur - oczywiście w małych dawkach na początku 1/3 zalecanej i co drugi dzień lub rzadziej + badania okresowe, czy wszystko gra.
Jak tu rozwiązać sprawe z wit C która wspomaga działanie/wchłanianie siarki (MSM) ? Koty zdrowe przecież nie potrzebują tej witaminy? Czy nie zaszkodze staruszce dodając jej niewielką ilość tej witaminy z różą, by wspomóc inne suple?
Staruszka na puchach mięsnych + surowe/barf raz w tygodniu - za późno na drastyczne zmiany w diecie ale wyniki ma dobre :lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne