BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Procentowy podział składników mieszanki
Autor Wiadomość
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-12-31, 09:31   

Mozesz pod warunkiem, ze podroby nie przekroczą 15% miesa, i cała reszta przepisu bedzie sie zgadzać :-) Zoladki sa chudsze od serc i czesto podnoszą białko (w przeciwieństwie do serc).

Jak podrobów bedzie mniej to tragedii tez nie bedzie. Mozesz doliczyć serca i kupić je w innym terminie. Ja podroby zamrażam pojedynczo i wyciągam w razie potrzeby. Na dzień z reguły przypadają mi 2 serca, ale zdarza sie, ze jednego dnia nie dam wcale a innego dam 4. Koty żyją ;-)

Pomijam juz fakt, ze głównym sercozerca jest Fena. Hymen za podrobami jakoś nie przepada, a mam dostęp tylko do kurczakowych :-(
 
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-31, 09:48   

Dziękuję, zmodyfikowałam przepis (lekko skorygowałam wapń i fosfor, sód i potas), na szczęście białko nie urosło mi znacznie bo tylko o 2g na całą mieszankę. Kropek więc zakończy rok Festiwalem Mięs ;-) I za wczorajszego e-maila też dziękuję ;-) Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę WSZYSTKIM ;-)
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-19, 22:58   

Dragana napisał/a:
A co do podrobów. To 15% ma być liczone od mięsa + podrobów, czy od mięsa + podrobów + wątróbki + łososia?

mięso+podroby=100% czyli proporcje są 85% mięsa do 15% podrobów. Wątróbke i łososia w tym wypadku traktuje się jak suplementy i sie ich nie wlicza chociaż to i tak niewielka różnica by była w ilości podrobów jakbyś wliczała.
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-02-20, 12:55   

Nie jest to może jakoś dużo, ale mi czasem wychodziło ponad dwieście gramów wątroby i łososia w sumie, gdzie mięso i podroby ważyły około dwóch kilogramów. Wolę dopytać i wiedzieć, jak jest na pewno :-)
scarletmara, dziękuję :kwiatek:
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-20, 16:24   

No i dobrze Ci wychodziło :) bo wątroba+łosoś to tak ok. 10% wagi mięsa zwykle wychodzi (watroba to + (5-7)% wagi miesa a łosoś standardowo+ 4%). I jak z tych 10% byś policzyła 15% to wyjdzie Ci 1,5%. o tyle więcej podrobów byś musiała raptem dać jakbyś wliczała wątróbkę i łososia do mięsa co się mieści w zakresie bo podroby w zależności o źródeł powinny stanowić 15-20%.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-02-21, 01:41   

Scarletmara :kwiatek: Dragana :kwiatek:

W kalkulatorze jest informacja, że serca i żołądki powinny stanowić około 15% mieszanki.
Mieszanka to mięso, podroby, suplementy i woda. Czyli licząc na piechotę :mrgreen: podrobów w mieszance ma być około 20% ilości mięsa. Z czego serc jako mięśnia może być troszkę więcej, ale żołądków już nie.
Ja liczę około 200g serduszek na 1000g mięsa plus do tego suplementy i wodę.
Podrobów nie trzeba dawać w maksymalnej ilości, nie powinno się też dawać za dużo, ale nie należy też z nich całkiem rezygnować, bo są cennym dodatkiem w kociej diecie.
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-21, 02:53   

Shana dzięki za sprostowanie. Nie wiem czemu mi się wbiło do głowy, że w kalku jest 15% wagi mięsa a nie całej mieszanki podane. I nawet się zawsze temu trochę dziwiłam bo większość źródeł i gotowych przepisów podaje właśnie 20% wagi mięsa.
Dragana sorki za wprowadzenie w błąd niechcący :oops:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-02-21, 14:34   

scarletmara :kwiatek:
To nie jest straszny błąd, ani poważne naruszenie, nie mniej jednak przydałoby się dokładne czytanie Forum. :mrgreen: Wszystkie te sprawy były omawiane po wielokroć, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki aby znaleźć potrzebne informacje. Jeszcze raz podkreślę, że barf to nie apteka a różnorodność wskazana. :twisted:
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-21, 19:17   

No ja sobie już przypomniałam, że w sumie to ja przeczytałam dobrze kiedyś, że tam jest 15% mieszanki w kalku napisane tylko od razu pomyślałam, ze to przejęzyczenie bo dziwnie nielogiczne mi się wydało podawanie % udziału podrobów w całej mieszance a nie w samym mięsie szczególnie w tym miejscu czyli na samym początku komponowania przepisu kiedy właściwie wagi całej mieszanki jeszcze nie znamy a znamy już wagę użytego mięsa.

Zresztą nadal dziwne jest dla mnie podawanie udziału % mięsa czy podrobów czy kości w mieszance bo przecież to nie powinno nijak zależeć od ilości użytej wody czy wagowej ilości supli. W kalku tak samo dziwnie sformułowane jest zdanko o mięsnych kościach:
"części z kością nie powinny stanowić więcej niż 30% diety" - trochę nie wiadomo jak to rozumieć. Po pierwsze te części z kością są bardzo nieprecyzyjne po drugie to 30% diety też trochę nie bardzo precyzyjne (nie wiem czy to też chodzi o 30% mieszanki?) A jak ktoś karmi nie 100% BARFem tylko też puszkami to może to już w ogóle koślawo zrozumieć.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-02-21, 19:28   

scarletmara :kwiatek:
Te procentowe wartości odnoszą się do hipotetycznej "myszy", którą kot jadłby w naturze i zawartości w niej podrobów i kości ze skórą. Jak to kiedyś wyliczyła Ines w ramach eksperymentu. :mrgreen:
http://www.barfnyswiat.or...ighlight=#96858
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-21, 19:58   

Shana ale z Waszych wyliczeń w tamtym wątku wychodzi, że jednak 15% mięsa a nie całej mieszanki to podroby. Przynajmniej u Ines tak wychodzi zdecydowanie. U Ciebie też chyba, ze ty liczysz wątróbkę jako podroby też a nie tak jak większość gotowców traktujesz jako suplement tylko.

shana55 napisał/a:
missy_88
Ja to liczę tak:
700g mięsa
300g mięsa z kością (np. szyjka z karczkiem, skrzydełka całe)
150g podrobów (serca, żołądki lub inne)
+ wątróbka


Ines napisał/a:
Testowa mysz ważyła około 75g.

14,7g - 19,59% całości - to skóra z sierścią
30g - 40% całości - to mięso
(czyli mięso ze skórą to około 60% całości)
13g - 17,33% to kości z odrobiną mięsa, którego nie udało się zeskrobać
10g - 13,33% to podroby
A reszta to żołądek z zawartością i kupa.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-02-21, 21:34   

Skarletmara :kwiatek:
Podawałam kości i liczyłam tak jak pisałam, dokąd nie wyszła u jednego kota we wynikach podniesiona kreatynina.
Teraz kości nie podaję wcale, więc liczę przepis w/g wskazań kalkulatora i daję na 1kg mięsa 200g podrobów plus do tego suplementy wraz z wątróbką i wodą. Nie liczę wątróbki jako podrobów tylko suplement wit.A. Wychodzi na to, że jakby się nie policzyło to i tak tych podrobów jest 15-20% mieszanki. Napisałam też, że Barf to nie apteka i nie trzeba się tak kurczowo trzymać wszystkich wyliczeń, procent w tą czy w tamtą wielkiej różnicy nie robi. Bywają koty co podrobów nie jadają wcale i co wtedy?? Dla nich nie ma żadnego znaczenia 15 czy 20%. Są w mieszance ważniejsze składniki, które muszą być w normach i tego należy się trzymać. :mrgreen:


Ines napisała:
Kod:
10g - 13,33% to podroby

To jest ilość i procent z całej myszy czyli po naszemu mówiąc w całej mieszance. Biorąc mieszankę jako odzwierciedlenie hipotetycznej "myszy".
Przynajmniej ja to tak rozumiem....
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-21, 22:26   

Tylko, że cała mieszanka to też woda. Duuuużo wody. Duuużo więcej niż jest w myszy. Bo w kalkulatorze uwzględnione jest chyba całkowite zapotrzebowanie na wodę u kota, wiec mieszanka jest na pewno bardziej wilgotna niż mysz czy wróbel, które maja w sobie bardzo mało krwi o dziwo, więc nie są specjalnie wilgotne. Taka mysz albo wróbel to w sumie są równie mokre co mięso ze sklepu przyniesione. Zresztą Inesowa mysz to zdaje się i tak mrożona odkrwawiona była (?)

shana55 napisał/a:
Napisałam też, że Barf to nie apteka i nie trzeba się tak kurczowo trzymać wszystkich wyliczeń, procent w tą czy w tamtą wielkiej różnicy nie robi.

Shana ja tylko tak pytam skoro już temat wypłynął żeby sobie pouściślać pewne rzeczy przy okazji. Kto jak kto ale ja się w aptekę nie bawię tym bardziej, ze moje koty odpukać zdrowe i nadmiernego chuchania nie potrzebują :-D No i dowiedziałam sie przy okazji jaki jest skład przykładowej myszy . Bo gdzieś mi ten wątek umknął wcześniej i nie wiedziałam, że Ines robiła taka analizę.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-02-21, 23:03   

scarletmara :kwiatek:
Woda.... Kalk jej podaje 75% w gramach odpowiednio na ilość mięsa, więc można śmiało powiedzieć, że w mieszance jest 75% wody...tylko ?? czy aż?? Kot powinien wypijać 50ml wody na każdy kilogram wagi ciała na dzień i to jest takie niezbędne minimum. To przy 75% całej wody (razem z tą co jest w mięsie i reszcie) w mieszance, ani połowy wody należnej nie otrzyma i jak nie pije sam to mamy problem. No chyba, że mu dolewasz dziennie jeszcze 100ml do jedzenia to wtedy jest jak trzeba. :mrgreen: Nie wiem powiem szczerze ile wody zawiera w sobie mysz czy ptak jako cała ofiara i nie zastanawiałam się nad ilością zjedzonych dziennie takich ofiar ale myślę, że kotu taka dieta dostarcza wystarczającą ilość wody do życia.
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-22, 03:57   

Tylko ja się właśnie tak od początku zastanawiałam skąd te wyliczenia, ze kot aż tyle wody potrzebuje ?
Mysz ma procentowo tyle samo krwi co człowiek czyli 70-80ml/kg masy ciała. Czyli z grubsza trzebaby by liczyć, że do mieszanki powinniśmy dolewać góra te 70-80ml wody/1kg mięsa żeby jej wilgotność była zbliżona do myszy. (i to przy założeniu, że mysie mięsko ma wilgotność zbliżoną do mięsa sklepowego chociaż mi się zdaje, że mięso sklepowe jest jednak bardziej wilgotne i żadnej wody już do mieszanki nie powinniśmy dolewać żeby uzyskać wilgotność myszy).

Więc jeśli kot w naturze nie dopija wodą z kałuży czy strumyka (i to w dużych ilościach) to nie wiem skąd miałby tej wody brać więcej wagowo niż zjada mięsa (miesa 25-35g/kg a wody 50g./kg :shock: ) ? Druga rzecz, że same koty "protestują" przeciw takim ilościom wody. Ja w moje futra za żadne skarby nie byłabym w stanie tyle wody wlać ile piszesz. Jak mi się kiedyś udało namówić futra na takie mieszanki-zupki o wilgotności 75% przez 3 dni to potem miały wodowstręt przez kolejny tydzień i na widok wody fukały i parskały. A Ty piszesz o jeszcze większych ilościach :shock: . mi się z ta wodą trochę coś nie zgadza.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne