BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Magnez - cel i efekty suplementacji
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-08-24, 15:26   

saphirith1987 napisał/a:
cytrynian + mleczan (...) Nadal nie wiem, czy te dwa związki różnie się wchłaniają, szukałam w necie, ale bez skutku...

Te związki (sole magnezowe) nie wchłaniają się. Wchłaniają się jony magnezu po rozbiciu cząsteczki soli w układzie pokarmowym. Im łatwiej cząsteczka soli ulega w przewodzie pokarmowym rozbiciu, tym więcej jonów magnezu może się wchłonąć. Cytrynian i mleczan powinny być podobnie łatwo rozpuszczane w treści pokarmowej i rozbijane z wydzieleniem wolnych jonów magnezu, więc wchłanialność tego pierwiastka z obu związków będzie najprawdopodobniej porównywalna.

hysteria napisał/a:
kurcze, to nie jest możliwe żebym w ciągu kilku dni miała jakiś nadmiar magnezu albo co, prawda?

Nie jest możliwe przedawkowanie magnezu zażywanego w formie którejś z jego soli w ciągu kilku dni. Prawie niemożliwe jest w ogóle przedawkowanie soli magnezowej podawanej doustnie. Moim zdaniem jedyną możliwością by przedawkować magnez doustnie jest żażywanie go w formie tzw. chelatu czyli diglicynianu, który nie występuje w naturze. Wówczas wchłania się cała cząsteczka diglicynianu w sposób, który obchodzi wszelkie zabezpieczenia jelitowe i przechodzi przez nabłonek jelit w innym miejscu niż jony magnezu.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
hysteria 


Barfuje od: 12.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 36
Dołączyła: 11 Gru 2014
Posty: 203
Wysłany: 2015-09-09, 21:07   

dziękuję, faktycznie nie wina magnezu była :-)

natomiast znowu dumam :D suplementację zaczęłam od mleczanu, takiego z apteki, 50 mg mg (:D) w tabletce. mogę wziąć 4 na raz totalnie bez żadych problemów, brałąm początkowo około 400-500 mg dziennie, czasem mi się wzięło do 600. i nic. w międzyczasie zrobiłam zamówienie na swansona w postaci cytrynianu. 225 mg. i dwie tabletki dziennie już powodowały luzy. wiec zaczęłam dzielić tabletki na pół że może jednorazowo za dużo. ale wciąż te 450 mg powoduje u mnie lekkie luzy. u mojego chłopaka podobnie. czyli wychodziłoby że mleczanu mogę zjeść dużo więcej niż tego cytrynianu.

i się teraz zastanawiam, czy kwestia formy czy kwestia jakości czy czegoś innego jeszcze :-)
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-09-10, 07:16   

też tak mam, że cytrynian z apteki dużo bardziej mi "szkodził" niż mleczan z apteki
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-04-22, 20:44   

kurczę czytam i czytam ten watek i nie czuję sie wcale mądrzejsza :(

czy takie dwie formy magnezu będą OK:
cytrynian magnezu
mleczan magnezu

ten mleczan jest jakiś podejrzanie tani, ktoś go próbował ?
a w tym cytrynianie pisze: "Cytrynian magnezu zawiera chelatową formę magnezu." i tego właśnie trochę nie rozumiem bo czytając ten wątek zrozumiałam, że cytrynian to nie chelat a teraz już zgłupiałam całkiem.

HELP :banghead:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-05-10, 21:41   

Zarówno wskazany cytrynian jak i mleczan są całkowicie w porządku.
Jeśli ktoś napisał, że cytrynian jest chelatem, to znaczy, że nie miał pojęcia o czym pisał. Pewnie chciał "nobilitować" cytrynian, bo chelaty teraz w modzie są i "wszyscy wiedzą", że to "najlepsza forma suplementu" :roll: (co nie jest oczywiście prawdą).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-05-11, 07:44   

Dzięki Dagnes :kwiatek:
tak mi się własnie zdawało, że tak jak piszesz słówko chelat wpisano na doczepkę żeby "lepiej" brzmiało ale nie byłam pewna. W każdym razie wzór sumaryczny na opakowaniu się zgadza ze wzorem zwykłego cytrynianu magnezu, tyle, że kwaśny to on nie jest nic a nic, ale może ja mam zajechane kubki smakowe :-?

A jeszcze jedno pytanko mam bo w sieci nie znalazłam nic na ten temat a w książkach do chemii to nie wiem czy umiałabym szukać nawet. Czy cytrynian i mleczan można rozpuścić sobie razem w jednej butelce wody i tak popijać ? Jak to są sole oba te związki to chyba nie powinny reagować ze sobą i nic się nie stanie po zmieszaniu z wodą obu razem ?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-05-11, 10:46   

Z tego co wiem, to Młyn Oliwski sprzedaje dicytrynian trimagnezu, więc on nie będzie kwaśny.
Możesz rozpuścić cytrynian i mleczan w jednej butelce wody, nic im nie będzie ;-) .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Niebieski 


Barfuje od: 06.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 49
Dołączył: 25 Sty 2016
Posty: 150
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2016-05-12, 11:35   

Badań co prawda jeszcze nie zrobiłem ale mam sporo silnych objawów świadczących o możliwym niedoborze magnezu, więc postanowiłem suplementować. Przeczytałem cały ten temat i póki co wybór padł na opisany wcześniej Tri Mag B6. Zakładam dzienną dawkę na poziomie ok. 500 mg (4 tabletki po 130 mg). W ulotce tego preparatu napisano, że jedna tabletka ma 130 mg magnezu co się równa 35% - zalecanego dziennego spożycia.
_________________
Rrröööaaarrr !
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-05-12, 11:48   

Niebieski może jednak zrób te badania bo ja tez miałam dużo objawów niedoboru magnezu a po badaniach się okazało, że magnez mam tuż przy samej górnej granicy normy. I teraz szukam i szukam czego mi brakuje ale coś w wynikach wszystko mi wychodzi na tip top a skóra, paznokcie i włosy mi się sypią straaaaaaaaasznie i nie wiem od czego :( ?
 
 
Niebieski 


Barfuje od: 06.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 49
Dołączył: 25 Sty 2016
Posty: 150
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2016-05-12, 12:19   

scarletmara, badania zrobię najpewniej w poniedziałek. Do tego czasu krzywdy sobie chyba nie zrobię, z tego co zrozumiałem nie przedawkuję doustnie magnezu. Najwyżej "luzów" dostanę :mrgreen:
Tarczycę sprawdzałaś?
_________________
Rrröööaaarrr !
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2016-05-12, 12:35   

scarletmara, było w tym wątku pisane, że badanie poziomu magnezu nie jest zbyt wiarygodne.
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-05-12, 13:28   

saphirith1987 tak ale jak się ma praktycznie przy samej górnej granicy normy wynik to już o czymś świadczy. Nie jest wiarygodne jak masz w normie ale niżej szczególnie jak jest poniżej połowy normy bo to, że we krwi nie ma niedoborów nie znaczy, że nie ma niedoborów w komórkach.

Niebieski: tarczycę, wit. D, żelazo, potas, sód, wapń wszystko to sprawdzałam. Wszystko w normie w górnych granicach, nawet wit. D w normie chociaż tu możnaby coś poprawić. Jedyne co mi zostało do sprawdzenia to cynk/miedź - tu badanie krwi nie ma większego sensu i zatrucie jakimiś metalami ciężkimi, ewentualnie jakiś problem z przyswajaniem żelaza bo mi transferyna za niska trochę wyszła. Zbieram się do analizy pierwiastkowej włosa może to mi coś wyjaśni ?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-05-12, 20:14   

Niebieski napisał/a:
wybór padł na opisany wcześniej Tri Mag B6

A czemu akurat Tri-Mag B6? Jest tani, to fakt, ale zważywszy, że najwięcej w nim węglanu magnezu (jest na 1. miejscu listy składu; nie podano udziałów % poszczególnych związków magnezu, jednak podejrzewam, że mleczanu i jabłczanu musi być tam malutko), to nie warto. Magnez z węglanu wchłania się słabo.

Cytat:
I teraz szukam i szukam czego mi brakuje ale coś w wynikach wszystko mi wychodzi na tip top a skóra, paznokcie i włosy mi się sypią straaaaaaaaasznie i nie wiem od czego :( ?

Oprócz niedoboru żelaza (o tym dalej) i przyczyn hormonalnych, problemy z włosami, skórą i paznokciami mogą być spowodowane wieloma innymi niedoborami takich substancji jak: krzem, mangan, cynk, miedź, selen, witamina C, białko, w szczególności aminokwas lizyna, siarka.

scarletmara napisał/a:
ferrytyny nie miałam robionej bo mi lekarz nie wypisała na skierowaniu (tak jakoś wyszło). Ale wszystkie parametry krwi mi znakomite wyszły hemoglobina itd., więc lekarz stwierdziła, że na jakiekolwiek problemy z żelazem nic tu nie wskazuje

Jedynym parametrem, który wiarygodnie pokazuje, czy ma się niedobór żelaza jest ferrytyna. W dodatku, aby włosy nie wypadały trzeba mieć ferrytynę powyżej 70 µg/l (tak wynika z opublikowanych badań naukowych), a nie jedynie "w normie" (najlepiej by nie była poniżej 100 µg/l). Normy ferrytyny są poważnie zaniżone, gdyż są sporządzane metodami statystycznymi i odzwierciedlają stan powszechnego niedoboru żelaza we współczesnym społeczeństwie. Ale to nie ten wątek by rozwijać temat. W każdym razie proponuję zbadać ferrytynę i jeśli będzie poniżej 70 to suplementować żelazo.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Niebieski 


Barfuje od: 06.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 49
Dołączył: 25 Sty 2016
Posty: 150
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2016-05-12, 20:38   

dagnes, masz rację. Nie pomyślałem o tym. Faktycznie nie podają % udziału poszczególnych związków, i pewnie ten "najgorszy" czyli węglan dominuje w składzie. A ja myślałem, ze taki cwany jestem 😊. Dicytrynian zamówię w necie, a na razie zjem co zakupiłem
czyli TriMag. Ciekawe czy producent odpowiedziałby na pytanie ile czego tam jest. Napiszę jutro maila.
_________________
Rrröööaaarrr !
 
 
Niebieski 


Barfuje od: 06.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 49
Dołączył: 25 Sty 2016
Posty: 150
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2016-05-18, 12:11   

Dicytrynian "Ze Młyna" zakupiony. Zaś problem z dawkowaniem.
Na etykiecie napisano, że: 1,3 g cytrynianu = 1,5 łyżeczki herbacianej = 0,208mg czystego magnezu (???) chyba powinno być 208 mg? Skoro w 1 g (1000 mg) jest 16% magnezu czyli 160 mg to 1,3 g akurat wychodzi 208 mg. Ja?
Zalecają dawkę dzienną 2 x 1,3 g proszku = 416 mg magnezu. Chyba trochę mało.
Najlepiej chyba odważyć te gramy na wadze do supli bo co to za jednostka "łyżeczka herbaciana"? Ani nie wiadomo czy płaska czy jaka. :hmm:
_________________
Rrröööaaarrr !
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne