BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
neris 


Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 23 Sty 2012
Posty: 67
Wysłany: 2012-05-06, 13:59   

Kontynuując temat, chcę spróbować przygotować wstępną mieszanką próbną dla mojej kici - na początek z absolutnym minimum suplementów.
Czy mogłaby ona wyglądać tak:
1 kg mięsa bez kości (kurczak+ indyk, bo najchętniej jedzone)
3 g mączki ze skorupek jaj (mniej z uwagi na wapń w górnej granicy normy)
2 g tauryny
100 IU wit.E
sól (ile?)
woda (ile?)

Będę wdzięczna za podpowiedzi :kwiatek:
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-05-06, 14:56   

Hej, spróbuj tak:

Udziec kurczaka 0,5 kg
Udziec Indyka 0,5 kg
Serca kurczaka 80 g
Wątroba kurczaka 34 g
Warzywa ok. 50 g (opcjonalnie)
Dodatkowy tłuszcz (najlepiej surowy) ok. 50 g
Żółtka 2 szt.
Skorupki jaj 5 g
Sól 2 g
Tauryna 2 g
Witamina E 200 IU – 1 kapsułka
Woda 290 g

neris napisał/a:
3 g mączki ze skorupek jaj (mniej z uwagi na wapń w górnej granicy normy)


Tym wapniem ja bym się bardzo nie przejmowała, bo właściwie czym się przejmować - jeśli utrzymuje się w górnej granicy normy (jest w normie); na stopień jego wchłaniania wiele czynników może mieć wpływ. Proponuję wykonać najpierw dokładne badanie pełnego jonogramu z możliwie szybko odwirowanej surowicy oraz poziom wapnia zjonizowanego (oprócz poziomu wapnia całkowitego) zanim zaczniesz kotu celowo ograniczać wapń w pożywieniu - w ogóle może nie być takiej potrzeby. No i jak tak bardzo ten wapń Cię niepokoi, oprócz tego możesz zebrać mocz od kota z całej doby i określić poziom wydalanego wapnia.
 
 
neris 


Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 23 Sty 2012
Posty: 67
Wysłany: 2012-05-10, 21:23   

Mieszanka zrobiona. Dziękuję Sihaya :kwiatek: Jak na moje oko wyszła dość tłustawa. Może dlatego, że skór nie policzyłam jako tłuszcz i osobno dodałam 50 g osełki? (jakie tłuszcze wchodzą w grę? smalec zwykły mógłby być? bo z gęsi u mnie nie do zdobycia...)
Jedna mała porcyjka dziennie jest dla kotki zjadliwa, choć z oporami i na kilka podejść. Ale druga jest absolutnie be, ignorowana, zagrzebywana i fuj :-/ Kombinuję różnie, i z tzw. "wisienką", i na małą głodóweczkę; jest ciężko, ale będę się starać.
Dzisiaj w akcie desperacji, nie chcąc wyrzucić kolejnej porcji do kosza- podgrzałam ją w mikrofali tak, że mięsko prawie się ugotowało. No i kicia zjadła bez oporów. Wiem, że temperatura wpływa na jakość takiej mieszanki- ale czy staje się ona prawie bezwartościowa?
I jeszcze jedno pytanie- odnośnie warzyw. Jakie wchodzą w grę? I jak je przygotować- ugotować i zetrzeć?
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-05-11, 08:12   

neris napisał/a:
Jak na moje oko wyszła dość tłustawa. Może dlatego, że skór nie policzyłam jako tłuszcz i osobno dodałam 50 g osełki?


Wszystko się zgadza, bo to miało być mięso z udźca z przynależną mu skórą i tłuszczem.

neris napisał/a:
smalec zwykły mógłby być?


Mógłby ale przedkładałabym nad smalec surowy tłuszcz, czy to drobiowy, czy wołowy.
neris napisał/a:
Dzisiaj w akcie desperacji, nie chcąc wyrzucić kolejnej porcji do kosza- podgrzałam ją w mikrofali tak, że mięsko prawie się ugotowało. No i kicia zjadła bez oporów. Wiem, że temperatura wpływa na jakość takiej mieszanki- ale czy staje się ona prawie bezwartościowa?


No proszę, ale numerantka z tej Twojej kici :lol: Wiem, że jest kilku kocich amatorów odgrzewanego w mikrofali BARFa. Jeżeli to zachęca kota do jedzenia, to ja myślę, że wielkiej tragedii nie ma; możesz co najwyżej sukcesywnie skracać czas podgrzewania mieszanek. Co do wpływu promieniowania mikrofalowego na wartość odżywczą surowego mięsa i suplementów - na pewno jakaś część witamin i aminokwasów ulega zniszczeniu niestety. Przynajmniej witaminę E dodawaj już po podgrzaniu.

Cytat:
odnośnie warzyw. Jakie wchodzą w grę? I jak je przygotować- ugotować i zetrzeć?


Większość warzyw można stosować, za wyjątkiem cebulowatych i selerowatych, nie wolno podawać cebuli, pora, czosnku, selera; ostrożnym trzeba być z kalafiorem i brokułem, które działają na kota wzdymająco. Za zdecydowanie bezpieczne można uznać: marchew, buraka, cukinię, dynię, bakłażana, karczocha, pomidora, ogórka. Ziemniaki i szpinak też można - byleby nie za dużo (i raczej lepiej podgotowane na parze)
Nie jestem pewna jak ze szparagami.
Warzywa zgodnie z koncepcją BARF podajemy na surowo - wówczas trzeba je zmielić przez maszynkę, zetrzeć na drobnej tarce albo w blenederze, ew. przepuścić przez sokowirówkę a miąższ połączyć razem z sokiem. Im drobniej roztarte warzywa, tym łatwiej przyswajalne dla kota. Można też używać lekko podgotowanych na parze warzyw a następnie zetrzeć, drobno posiekać lub zmiksować.
 
 
neris 


Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 23 Sty 2012
Posty: 67
Wysłany: 2012-05-28, 08:26   

Sihaya napisał/a:
Hej, spróbuj tak:

Udziec kurczaka 0,5 kg
Udziec Indyka 0,5 kg
Serca kurczaka 80 g
Wątroba kurczaka 34 g
Warzywa ok. 50 g (opcjonalnie)
Dodatkowy tłuszcz (najlepiej surowy) ok. 50 g
Żółtka 2 szt.
Skorupki jaj 5 g
Sól 2 g
Tauryna 2 g
Witamina E 200 IU – 1 kapsułka
Woda 290 g


Sihaya, znowu muszę Cię pomęczyć :-)
1.Kicia zjada mieszankę wg powyższego przepisu, niestety wciąż musi być podgotowana w mikrofali... Staram się nie robić tego do końca, ale zainteresowanie surowym ogranicza się do 2-3 kawałeczków i na tym koniec. Za to jak podgotuję to pasuje jak najbardziej :-/ Czy takim barfowaniem na dłuższą metę nie zaszkodzę?
2.Chcę do następnej mieszanki dodać kolejny suplement, może dwa, tak żeby nie zniechęcić kici. Które byłyby najlepsze?
3.Czy mogę zachować proporcje, które mi podałaś, ale urwać trochę z tych 0,5 kg indyka na rzecz np wołowiny lub cielęciny? (niestety na mojej prowincji o jagnięcinie, króliku itp. mogę co najwyżej pofantazjować)
:kwiatek:
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-05-31, 08:28   

1. Ja myślę, że w Waszym przypadku, to i tak sukces, że kicia zjada takie podgotowane w mikrofali mięsko. Przy odrobinie cierpliwości i zacięcia powinno Ci się udać przekonać ją do jedzenia 100% surowizny, każdego dnia postaraj się zwiększać udział tych surowych kawałeczków.
BARF z mikrofali ograniczy trochę podaż witamin i niektórych minerałów, bo te akurat najszybciej wytracają się pod wpływem promieniowania mikrofalowego. Zmieni się też struktura białka, nie będzie ono już nieprzetworzone, najłatwiej przyswajalne dla kota.
Mimo wszystko uważam, że BARF z mikrofali to dużo mniejsze zło niż byle jakie chrupki i puchy.

2. Jak będziesz robiła następną mieszankę, może spróbuj podzielić suplementy na porcje i dodawać je dopiero po przygotowaniu mięsa w mikrofali. W ten sposób kicia zyska więcej z suplementów, bo nie będą one poddane obróbce termicznej.

3. Możesz podmienić tego indyka na wołowinę, czy cielęcinę. Ilość dodawanych suplementów wtedy zmieni się nie znacznie, ale tragedii ogromnej nie będzie. Sypnij wówczas co najwyżej odrobinę skorupek więcej. Niestety nie wskoczę teraz do kalka aby precyzyjnie powyliczać ilości, bo jestem w pędzie.

4. Pomyśl o dodaniu krwi (świeżej albo suszonej) i oleju z łososia. Kici na pewno się przyda.
 
 
bernadeta 

Barfuje od: 06/2012
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 10
Wysłany: 2012-09-01, 17:10   

Chciałabym prosić o sprawdzenie mojego przepisu, to są ilości, które dzisiaj kupiłam:
Mieszanka na 34 dni dla 3,8 kg kota


329,0 g Wołowina – szponder wołowy
1 330,0 g Indyk udo (bez kości)
965,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
180,0 g Kurczak serce
258,0 g Kurczak żołądek
140,0 g Indyk serce
4,0 szt Żółtko jajka
90,0 g Wątroba kurczaka
6,5 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
5,0 g Mączka z alg morskich
6,5 g Drożdże piwne
38,0 g Fortain
3,0 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
17,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
6,5 g Sól himalajska
7,0 g Tauryna
1 500 ml Woda
150,0 g Warzywa ( surowa marchew )
34,0 g Olej z łososia
10,0 g Spirulina
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-09-01, 18:09   

Bernadeto,

Moje sugestie są następujące:
1)wątroby możesz dać 100gr. (90 to jest tak za bardzo na styk)

2)Tokovitu 4kapsułki x 100IE (w kalku wyszło mi 3,5, ale zawsze są straty przy wyciskaniu, a wit. E jest ważna)

3)Skorupek bym dała 21gr., aby otrzymać stosunek wapnia do fosforu ciut wyższy niż dla zdrowych kotów, czyli 1,3Ca:1P (jeśli w poprzednim badaniu nie miałaś wapnia podwyższonego, w ten sposób zawarty w skorupkach węglan wapnia będzie związywał w przewodzie pokarmowym fosfor, co odciąży nerki). Jeśli Ca był podwyższony w badaniach, to daj tylko 18gr skorupek. Jak podzieliłam ilość fosforu w całej mieszance na poszczególne dni i wagę twojej kotki 3,8kg), to wyszły mi ok.52mg/kg masy ciała zwierzaka. To, z tego co pisała Dagnes, jest OK.Warto pilnować, aby nie dawać fosforu więcej niż 60mg/kg m.c. kotki.

4) Soli himalajskiej daj max.3gr, to pozwoli Ci utrzymać stosunek Potasu do sodu na poziomie właściwym dla nerkowców, czyli ok.2,1K:1Na (tu wyszło konkretnie 2,24:1, ale miałaś ostatnio przekroczone i sód i chlorki, więc na pewno nie dawaj więcej, a może i nawet tylko 2gr.)

5) Tauryny minimum 8gr., a myślę, że możesz dać i 9gr.

6) Możesz dać ciut więcej warzyw, np 200gr. (może podgotuj tę marchew, wtedy chyba będzie "prawdziwszym węglowodanem", a nie tylko substancją balastową (odrobina węglowodanów jest potrzebna w diecie nerkowców)

7)Oleju z łososia możesz dać nawet ciut więcej, np. ze 40gr ( to będzie ok. 44ml na 34 dni, przy założeniu, że 1.ml. oleju to 0,9gr., czyli wyjdzie 1,3ml na 1 dzień). Z tymi przelicznikami gramów oleju na mililitry, to może ktoś to potwierdzi. Tak czy siak, te 40gr. to powinno być między 44-48 ml. Daj tyle ile uważasz.

8) Wody możesz dawać więcej, ale już na bieżąco dolewać (może wylicz sobie ile w ciągu 34 dni powinnaś jej dać w totalu, aby mieszanka miała np 80%wilgotności i podziel sobie na wszystkie porcje i tego się trzymaj, o ile kotka zaakceptuje zwiększoną ilość, bo jak nie, to lepiej ją oddzielnie dopoić).


Lecę do swoich obowiązków,
powodzenia.
Ostatnio zmieniony przez Margot 2012-09-01, 18:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bernadeta 

Barfuje od: 06/2012
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 10
Wysłany: 2012-09-01, 18:20   

Bałam się o Wit.A i dlatego zmniejszyłam wątrobę. W tym roku miala tylko badany fosfor u dr Neski a m.in. waoń to było w zeszłym roku.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-09-01, 18:31   

Do przedawkowania wit. A jeszcze bardzo daleko, możesz sprawdzić w kalku podwyższając ilość wątroby, aż do momentu aż zacznie się świecić. Ty nie powinnaś dawać jej jednak aż tak dużo, ze względu na fosfor, którego wątroba zawiera dużo. Jak masz dostęp, kupuj na zmianę z indyczą, ta jest bogatsza w wit. A, daje się jej mniej, a co zatym idzie dostarcza się mniej fosforu. Poza tym indycza pewnie ciut zdrowsza, biorąc pod uwagę sposób w jaki są hodowane i czym karmione kurczaki.
Nie umiem Ci doradzić z tym wapniem. To musi być twoja decyzja. Być może, jesli kotka dużo sika ( a na to wskazuje jej niski ciężar wł. moczu, poza tym ją dopajasz, to i wypłukuje się wapń, co zmniejsza ryzyko przedawkowania go, ale ja jasnowidzem nie jestem).
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-09-05, 12:59   

Ja osobiście robię przepisy na 1kg mięsa, gdzie 20% to podroby a 80% to mięso albo czyste, albo z odrobina np. skrzydełek z kurczaka ale niewiele. Wtedy w kalkulatorze bardzo ładnie widać wszystkie zależności i można sobie pokombinować w razie potrzeby co dołożyć a co odjąć :-)
 
 
Dyktatura 

Dołączyła: 09 Mar 2013
Posty: 74
Wysłany: 2013-04-15, 19:27   

Miałabym prośbę o przepis dla Lilka z samego indyka. Akurat dziś udało mi się kupić :)
Mamy gulaszowe z indyka więc jest tam też tłuszczyk i drobne skórki, żołądki i serduszka z indyka oraz smalec z gęsi.
Niestety wątróbki nie było. :( Obeszłam kilka sklepów
Prosiłabym o przepis na 1,5 kg mięska z indyka.

Próbowałam posłużyć się niemieckim kalkulatorem ale nie znam na tyle niemieckiego żeby sobie poradzić.
Napisałam już do Hebe w sprawie chatulowego kalkulatora, ale chciałabym zrobić mieszankę ze świeżego mięsiwa a nie zleżałego.
Oczywiście mieszanka dla kota z problemami nerkowymi.
Wyniki z Ideex'u jeszcze nie przyszły więc można się oprzeć tylko na tych poprzednich. Oto one:
Mocznik 17,7 mmol/l
Keratynina 195 umol/l
Potas 3,79 mval/l
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-04-15, 20:50   

Dyktaturo,
1)Napisz dokładniej ile masz mięsa gulaszowego, ile serc i ile żołądków.
2)Gulaszowe z indyka jest raczej chudym mięsem. Jak je oceniasz na oko? Dużo tego tłuszczyku i skórek, czy to może gulaszowe z udźca (podobny stopień tłustości?)
3)Czy bedziesz mogła dokupić wątrobę jutro, aby ją dodać w małych kosteczkach do tej mieszanki? (chodzi o uwzględnienie jej w skłądzie mieszanki)
4)Napisz dokładnie jakie masz suplementy (jakiej firmy) i o jakich parametrach (w przypadku tranu ważne ile ma wit. D i ile wit. A, spisz z etykiety). Zerknij na przepis od Dagnes

Moja uwaga ad tego ewentualnego przepisu: Uprzedzam, że z tych składników mięsnych nie da się stworzyć idealnego przepisu dla nerkowca, ze względu na dużą w nich ilość białka (dodanie dużej ilości dodatkowego tłuszczu tego nie zmieni)

Na przyszłość: Aby obniżać białko w mieszance trzeba wybierać mięsa z przynależnym im tłuszczykiem lub takie, które w kalku (którego jeszcze nie masz, ale jak rozumiem będziesz miała) w zakładce "MIĘSA" w rubryce "Białko" będą miały go jak najmniej (a zwykle sa to właśnie mięsa tłustsze).

Jak odpiszesz w ciągu 15 - 20 minut, to wrzucę do kalka.
 
 
Dyktatura 

Dołączyła: 09 Mar 2013
Posty: 74
Wysłany: 2013-04-16, 04:56   

Margot napisał/a:
Dyktaturo,
1)Napisz dokładniej ile masz mięsa gulaszowego, ile serc i ile żołądków.

Dokładnie 1,5 kg mięska gulaszowego, 0,32 kg tłuszczu z gęsi, 0,41 żołądki, 0,30 serduszka. Nadwyżka podrobów pójdzie do gulaszu dla nas.
Margot napisał/a:
2)Gulaszowe z indyka jest raczej chudym mięsem. Jak je oceniasz na oko? Dużo tego tłuszczyku i skórek, czy to może gulaszowe z udźca (podobny stopień tłustości?)
Jest sporo tego tłuszczyku. Skórek niewiele. Nie powstydziłabym się na tym rosołu gotować.
Margot napisał/a:
3)Czy bedziesz mogła dokupić wątrobę jutro, aby ją dodać w małych kosteczkach do tej mieszanki? (chodzi o uwzględnienie jej w skłądzie mieszanki)

Raczej nie, bo dostawa nowego będzie dopiero w środę.
Margot napisał/a:
4)Napisz dokładnie jakie masz suplementy (jakiej firmy) i o jakich parametrach (w przypadku tranu ważne ile ma wit. D i ile wit. A, spisz z etykiety). Zerknij na przepis od Dagnes

sól niejodowana
tauryna
Olej z dorsza mam z tranu firmy Gal
(Witamina A (ekwiwalent retinolu) 105 μg w jednej kapsułce
Witamina D 0,9 μg w jednej kapsułce)
Spirulina 596 mg Gal
Calperos 1000, kapsułki po 400 mg Ca (węglan wapnia) ale mam tez zmielone skorupki jajek własnej produkcji

Pozostałe suplementy maja przyjść pocztą.

Margot napisał/a:
Moja uwaga ad tego ewentualnego przepisu: Uprzedzam, że z tych składników mięsnych nie da się stworzyć idealnego przepisu dla nerkowca, ze względu na dużą w nich ilość białka (dodanie dużej ilości dodatkowego tłuszczu tego nie zmieni)


Mogłam kupić jeszcze mięsko z kaczki lub gęsi ale strasznie nie lubię filetować, a w tych drobiarskich akurat w poniedziałek nie dowieźli elementów z powyższych.

:kwiatek: Dziękuję za pomoc
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-04-16, 10:48   

Dyktaturo,

1)
Trochę musiałam pokombinować w kalku chatulowym. Przypisałam twoje gulaszowe do dwóch rodzajów mięsa z indyka, chudszego i ciut tłustszego (jakim jest udzieć ze skórą).
2)
Przepis wyszedł na 19 dni wg kalkulatora (bo on za kryterium bierze ilość mięsa 25 gr./kg masy ciała kota), ale Ty podziel mieszankę na równe 20 dni (ustawiłam mniej więcej ilość suplementów tak, aby na 20 dni wystarczyło, a dodałam trochę więcej smalczyku). Chodzi w tym zabiegu o to, aby zmniejszyć dzienną porcję białka, która i tak wyszła przy tych mięsach, które masz, taka, jak dla zdrowego kota, czyli 5gr/kg masy ciała Lilka/dzień (przy jego wadze 4,3), a przy 19 dniach wychodziło prawie 5,3gr. białka/kg m.c. Nie obawiaj się tej ilości smalcu gęsiego, przy 150gr. w przepisie wyszło 47kcal/kg m.c Lilka/dzień (zwykle domowy szczupły kot o normalnej aktywności dostaje ok. 50kcal/kg m.c). Jeżeli Lilek jest rzeczywiście mało aktywnym kotem i boisz się, aby się nie otłuścił możesz ciut zmniejszyć ilośc smalcu ( o 10-20gr, ale nie o więcej, wtedy wyjdzie 45kcal/kg.mc./dzień, możesz ilość smalcu też zwiększyć do ok. 180gr, sama musisz to wyczuć, na zdjęciu kot wygląda na szczupłego). Energetyczność mieszanki nie uwzględnia oleju z łososia.
3)
Uwzględniłam jednak wątrobę indyczą. Dokup ją jutro, czy pojutrze koniecznie, pokrój w małe kosteczki (i podorzucasz do porcji dziennych). To lepsze rozwiązanie niż sztuczna Wit. A.

Przepis (oczywiście bez uwzględnienia wyników jonogramu, nadal tymczasowy)
1500 gr. gulaszowe z indyka (w kalku jako 750gr. indyk chude mięso + 750 gr indyk udo b/k ze skórą)
250 gr. serca indycze
250 gr. żołądki indycze
50 gr. wątroba indycza
650 IE wit.D = 6,8 ml tranu Gal (bo 650 IE Wit. D = 16,25 µg wit.D, a 6 µg tranu Gal to 2,5 ml, więc 16,25 µg tranu Gal to 6,8ml)
Algi 3,4 gr. (1230 µg, nie wiem jakie będziesz miała)
Drożdże 4-5gr.
Fortain 27gr. lub hemoglobina forumowa 33gr
Tokovit 100 - 2,5 kapsułki, lub Tokovit 200 - 1,25 kapsułki (w sumie 250IE Wit. E), przy wyciskaniu są straty, więc weź to pod uwagę
Smalec gęsi 150gr.
9,5-10gr. węglanu wapnia (Fortan Calcium 40), generalnie 3800-4000 mg wapnia, czyli 9,5 -10 tych kapsułek, które masz po 400mg (10 nie zaszkodzi, bo mieszanka na 20, a nie 19 dni, więc nawet wskazane)
Sól 3 gr.
Tauryna 5,5gr.
Warzywa 160-180 gr.
Woda 800 - 900gr (lub więcej wedle tolerancji kota) najlepiej w ok. 100 ml. rozpuścić suple do mieszanki, resztę dodawać codziennie na bieżąco

Dodawaj też olej z łososia 1,5ml x 20 dni lub w takiej ilości prosto do pysia

Smacznego :-)

PS. Fosforu wyszło mało, bo ok. 42mg/kg m.c., także jak najbardziej OK 
I mam nadzieję, że się nigdzie nie pomyliłam, bo w strasznym pędzie jestem.
Ostatnio zmieniony przez Margot 2013-04-17, 22:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne