BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Komponowanie jadłospisu dziennego i tygodniowego
Autor Wiadomość
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2016-07-19, 22:46   

Kiedyś w jakimś wątku (za nic nie potrafię sobie przypomnieć w jakim dokładnie) czytałam, że gotowane suplementujemy tak samo, jak surowe - wg ilości w kalku, więc raczej dotyczy to również wapnia i fosforu. Wykorzystujemy też wodę w której się mięsko gotowało.
 
 
ewa_agape 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 112
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-07-20, 07:57   

Ok. Dzięki wszystkim za rady :)
mam ostatnie pytanie. Zaopatrzyłam się już w psi kalkulator i widzę, że różni się od tego kociego. I teraz moje pytanie czy dobrze go obsługuję, bo na 6,2 kilo psa wychodzi mi tylko 100g mięsa( na dzień)! czy to oby nie za mało?
_________________
https://www.facebook.com/DomTymczasowyNaPoddaszu
kotynapoddaszu.blogspot.com
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2016-07-20, 18:19   

Niekoniecznie mało, ale tak naprawdę wszystko zależy od psa.
Niech da te 100g (z tym że to nie samo mięso, bo jeszcze podroby, kości). Pies całym sobą będzie pokazywał, że za mało - niech da więcej, np. 150, a później obserwuje czy pies się nie zaokrągla. Nie? Niech ma te więcej żarcia. Tak - wtedy schodzimy z porcji.
Ja miałam szczęście, że mój jadł dokładnie tyle, ile wyliczył mu kalk, ale sporo osób musi kombinować. Wynik w kalku ma być jedynie pewnym wyznacznikiem.
 
 
piwcuk 

Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 1
Wysłany: 2016-11-03, 00:52   

Witam,

dopiero zaczynam komponować jadłospis dla mojej suczki (na razie jest na żwaczach), ale już na starcie napotykam na kłopoty zarówno w zrozumieniu ogólnych zasad żywienia jak i w korzystaniu z kalkulatora, dlatego byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś pomógł mi w następujących kwestiach:

1. Wiem, że generalnie powinienem się trzymać następujących zasad:

Cytat:
Produkty pochodzenia zwierzęcego 80%:
50% mięso (mięsień)
15% kości
15% podroby
20% żołądki

Produkty pochodzenia roślinnego 20%:

warzywa 75%
owoce 25%


Jednak chciałbym zrezygnować ze żwaczy (bo strasznie śmierdzą), ewentualnie kupować je okazjonalnie, ale na pewno nie chcę układać z nimi standardowego jadłospisu. Z tego co czytałem to sporo osób tak robi i nie jest to jakiś duży problem. Jak w takim razie zmienić proporcje procentowe, tzn. gdzie przekazać te 20% przeznaczone na żołądki? Dołożyć po 10% do mięsa i do podrobów?

2. Czy jeżeli wśród produktów pochodzenia zwierzęcego ma być 15% kości to chodzi dokładnie o samą czystą kość? Wiem, że daje się kości mięsne, ale mam na myśli, czy 15% ma stanowić sama waga kości, czy może 15% ma stanowić waga produktów o dużej zawartości kości np. skrzydełek?

3. To samo pytanie co nr 2. ale w kalkulatorze barf. Załóżmy, że mam 500 gram skrzydełek z kurczaka. Czy powinienem szacować ile z tego to mięso a ile kości? Wprowadzić w kolumnie kości w pozycji "kurczak skrzydełka (skóra i kości) wagę np. 125 g, a pozostałe 375 g w pozycji mięso "kurczak, skrzydełka ze skórą, bez kości"?

4. Jak szacować ile jest mięsa, a ile kości w danym kawałku, np. w szyi z indyka? Może są gdzieś podane na forum jakieś % na ten temat (nie mogłem nic znaleźć oprócz informacji, że w skrzydełkach jest 20 - 25% kości).

5. Czy jeżeli w kalkulatorze BARF pozycja nie świeci się na czerwono to na pewno jest ok? Jeśli np. wyświetla mi się, że norma biotyny to 260 a suma to 114 to nie ma problemu?

6. Czy może ktoś mógłby podzielić się swoim excelem z przykładowym jadłospisem, w którym żadna wartość nie świeciłaby się na czerwono? Byłby to bardzo dobry dla mnie punkt wyjścia do pracy nad własnym jadłospisem. Jeśli ktoś byłby chętny to proszę o wiadomość prywatną i podałbym swój adres e-mail.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi ;)
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2016-11-04, 21:12   

Wstawione przez Ciebie zasady to nie konkretna wytyczna a punkt wyjściowy, od którego można zacząć. Ale jest w nim drobny błąd. A mianowicie te 20% żołądków. Zwierzęta, na które mógłby polować pies, gdyby polował sam nie mają aż tak wielkich żołądków, aby stanowiły one aż 20%. Rozdziel te 20% żołądków po równo na pozostałe składniki.
 
 
 
Nessai 


Barfuje od: 13.11.2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 34
Dołączyła: 04 Lis 2016
Posty: 28
Skąd: okolice Legnicy
Wysłany: 2016-11-12, 21:16   

Nie mam jeszcze dostępu do kalkulatora,ponieważ nie ma osoby,która może go "przyznać " :-) Dlatego proszę speców o pomoc. Mniej więcej wyliczyłam,że Fado powinien zjeść dziennie 640 g i to podzieliłam na poszczególne części typu żwacze,podroby itp. Czytając posty innych mam wrażenie ,że nie każdy daje codziennie taki schemat. Jestem kiepska w liczeniu i się już pogubiłam :mrgreen: Przykładowo mam dać w jednym dniu serca (traktuję jako mięsień) 256g, żwacze 100g i 76g wątróbki jako podrobów? a co z kośćmi skoro nie powinno się ich dawać często . .. :roll:Czy inaczej to dzielić? Spędza mi to sen z powiek... Czy amstaffowi podawać szyje indycze i skrzydła? Słyszę różne opinie i się boję ,bo u poprzedniego właściciela prawie umarł od tego. Nie wiem tylko jak to się stało dokładnie. Może coś podpowiecie laikowi. ;-)
_________________
"If you're going through hell, keep going."
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2016-11-20, 20:51   

Nessai, :kwiatek: Za dużo wątróbki podajesz (jeśli planujesz takie proporcje codziennie uwzględniać). Ten organ jest traktowany jako suplement wit A.
To samo z sercem. Ten organ jest mięso-podrobem. I do mieszanki wlicza się go jako dodatek
Tu jest o sercu: http://www.barfnyswiat.or...der=asc&start=0
A tu o wątrobie http://www.barfnyswiat.or...der=asc&start=0
 
 
Nessai 


Barfuje od: 13.11.2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 34
Dołączyła: 04 Lis 2016
Posty: 28
Skąd: okolice Legnicy
Wysłany: 2016-11-20, 21:43   

traganek, :kwiatek: dziękuję ;) ale to było już nieaktualne pytanie ,jeśli o wątrobę chodzi to wiem,że trzeba odrobinkę ;) jeszcze jej nie dawałam :kiss: Raczej miałam na myśli czy ten schemat musi być dzienny czy może być w ciągu tygodnia i zrozumiałam wszystko;) przekopałam całe te wątki ;) włącznie z tym o alergiach i właśnie jestem w trakcie opisywania Fadka doświadczeń z Barfem i potencjalną alergią :cry: w dziale odpowiednim . Dziękuję za odpowiedź tak czy inaczej :-D
_________________
"If you're going through hell, keep going."
 
 
zarka 

Dołączyła: 10 Lis 2017
Posty: 20
Wysłany: 2017-11-18, 10:06   

Witajcie :)
Jesteśmy na surowym 4 dzień. Pies je z apetytem nawet mix warzywno-owocowy (byłam przygotowana na dosmaczenie olejem, ale nie było potrzeba). Jutro wprowadzam podroby no i za chwilę kości. Jako, że ten okres wstępny różni się od standardowego tygodnia, w kalkulatorze wpisałam wartości i rodzaje mięs, które zamówiłam na "normalny" miesiąc jedzenia. Wyskoczyły mi ilości i rodzaj suplementów. Mam w związku z tym pytania:
1. czy suszona krew to hemoglobina zmieszana z osoczem wg. wskazań producenta (4:1), czy tylko hemo? (zamówiłam mięsa, jak się okazuje bezkrwawe, bo wychodzą mi dość spore braki żelaza...)
2. czasami ilość supli podawana na kg mięsa różni się od tej zalecanej przez producenta...przepraszam, za pytanie, ale mogę spokojnie zaufać kalkulatorowi? :oops:
3. no i pytanie dla posiadaczy psów pow. 30kg - od czego zacząć podając kości? Szyja? skrzydło kacze? Korpus? Boję się tych kości...

Dzięki :-)
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-11-19, 12:52   

zarka, :kwiatek:
Ad1. Zapytaj może tutaj na wątku : http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=490
Ad 2. Duże są różnice?. Zazwyczaj ufam kalkulatorowi.
Ad3 . Niestety mam małego psa waga 9-10 kg :( ale zaczynałam od skrzydełek.Mój pies na szczęście nie połyka lecz najpierw rozgryza kości tak jakby je "rozmiękczał". Nie wiem jak to opisać.
_________________
Dokąd idą psy, gdy odchodzą?
No bo jeśli nie idą do nieba,
to mnie tam także iść nie potrzeba.
 
 
zarka 

Dołączyła: 10 Lis 2017
Posty: 20
Wysłany: 2017-11-19, 13:08   

Dzięki :)
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-11-19, 22:44   

zarka, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś - poczytaj tutaj o kościach :kwiatek: Może w tym wątku znajdziesz coś ciekawego.
isabelle30 napisał/a:
Jeżeli kupimy tuszkę królika dla psa o wadze 30kg to możemy ja spokojnie podzielić na kawałki i podawać bez obaw, że kości tam jest za dużo. Natomiast jeżeli kupimy końce żeber wieprzowych, kark wieprzowy czy korpus indyka dokładnie obrany z mięsa to mamy tej kości nadmiar. W takim układzie do kawałka korpusu dokładamy nieco mięsa i mamy porcję idealną.
isabelle30 napisał/a:
A co stanie się gdy dogowi rzucimy przepiórkę? Spróbujmy pogryźć i połknąć wykałaczkę… Bo albo pies połknie owego ptaszka w całości – a zrobi to bez najmniejszego trudu – i tu jeszcze mamy sytuacje całkiem bezpieczną pod warunkiem, że nie jest to pierwszy w życiu doga posiłek barfowy. Gorzej gdy będzie kombinował jak to „wziąć na ząb”… Wtedy może rzeczywiście pokaleczyć sobie podniebienie bo wielkimi zębiskami nie zmiażdży kosteczek, które relatywnie do wielkości jego „ząbków” są małymi igiełkami.
 
 
zarka 

Dołączyła: 10 Lis 2017
Posty: 20
Wysłany: 2017-11-20, 08:35   

Dziękuję, przeczytałam :) Jakoś się przemogłam i wczoraj pies dostał szyję kaczą. Na początku z ręki, potem sam pod moim nadzorem ładnie pochrupal i chyba mu smakowalo ;) Uff...pierwsza szyjka za nami...
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-11-20, 11:17   

zarka,
pierwsze kości to mnóstwo emocji. Gratulacje! Choć ja do tej pory mam lekkie drżenie, gdy moja sucz chrupie ;-)
Co do ilości supli wynikających z kalka - też zwróciłam uwagę na rozbieżności, a szczególnie, jeśli chodzi o hemoglobinę. Kalkulator psi wskazuje prawie dwa razy większą ilość niż dawkowanie na opakowaniu i sporo większą niż kalkulator koci dla tej samej mieszanki. W kwestii hemo kieruję się więc wskazaniami producenta. Przy czym BARFujemy z psicą dopiero od dwóch miesięcy, za krótko by stwierdzić na podstawie wyników, czy postępowanie jest prawidłowe.
 
 
chillooout 

Barfuje od: lipiec 2021
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 19 Lip 2021
Posty: 1
Wysłany: 2022-04-09, 23:27   

Cześć,

czy ktoś zechciałby może pomóc w zakresie pytania 2, 3 oraz 4. Mam dokładnie ten sam problem a nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi.

piwcuk napisał/a:
Witam,

dopiero zaczynam komponować jadłospis dla mojej suczki (na razie jest na żwaczach), ale już na starcie napotykam na kłopoty zarówno w zrozumieniu ogólnych zasad żywienia jak i w korzystaniu z kalkulatora, dlatego byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś pomógł mi w następujących kwestiach:

1. Wiem, że generalnie powinienem się trzymać następujących zasad:

Cytat:
Produkty pochodzenia zwierzęcego 80%:
50% mięso (mięsień)
15% kości
15% podroby
20% żołądki

Produkty pochodzenia roślinnego 20%:

warzywa 75%
owoce 25%


Jednak chciałbym zrezygnować ze żwaczy (bo strasznie śmierdzą), ewentualnie kupować je okazjonalnie, ale na pewno nie chcę układać z nimi standardowego jadłospisu. Z tego co czytałem to sporo osób tak robi i nie jest to jakiś duży problem. Jak w takim razie zmienić proporcje procentowe, tzn. gdzie przekazać te 20% przeznaczone na żołądki? Dołożyć po 10% do mięsa i do podrobów?

2. Czy jeżeli wśród produktów pochodzenia zwierzęcego ma być 15% kości to chodzi dokładnie o samą czystą kość? Wiem, że daje się kości mięsne, ale mam na myśli, czy 15% ma stanowić sama waga kości, czy może 15% ma stanowić waga produktów o dużej zawartości kości np. skrzydełek?

3. To samo pytanie co nr 2. ale w kalkulatorze barf. Załóżmy, że mam 500 gram skrzydełek z kurczaka. Czy powinienem szacować ile z tego to mięso a ile kości? Wprowadzić w kolumnie kości w pozycji "kurczak skrzydełka (skóra i kości) wagę np. 125 g, a pozostałe 375 g w pozycji mięso "kurczak, skrzydełka ze skórą, bez kości"?

4. Jak szacować ile jest mięsa, a ile kości w danym kawałku, np. w szyi z indyka? Może są gdzieś podane na forum jakieś % na ten temat (nie mogłem nic znaleźć oprócz informacji, że w skrzydełkach jest 20 - 25% kości).

5. Czy jeżeli w kalkulatorze BARF pozycja nie świeci się na czerwono to na pewno jest ok? Jeśli np. wyświetla mi się, że norma biotyny to 260 a suma to 114 to nie ma problemu?

6. Czy może ktoś mógłby podzielić się swoim excelem z przykładowym jadłospisem, w którym żadna wartość nie świeciłaby się na czerwono? Byłby to bardzo dobry dla mnie punkt wyjścia do pracy nad własnym jadłospisem. Jeśli ktoś byłby chętny to proszę o wiadomość prywatną i podałbym swój adres e-mail.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne