BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Forum - uwagi, propozycje zmian i ulepszeń
Autor Wiadomość
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2015-06-12, 14:01   

Metafora Sojuza do mnie przemawia.
Może dlatego, że czytałam od początku, wszystkie posty tych co ptrząsali bronią ;-)
Mam przekonanie, że TEN wątek jest również miejscem na tego typu wymianę poglądów, bo gdzieżby indziej ???
Nie znlazłam innego, może jest, ale ja go nie dostrzegłam.
Więc OT w tym wypadku nie staje się OT :kwiatek:
Nie dopuszczalne są natomiast wycieczki osobiste i z nimi wio !!! na PW...
Ale to trzeba od samego początku moderować, bo gdy sie rozleje, to często robią się z "igły widły"....
  Zaproszone osoby: 2
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2015-06-16, 11:11   

dzięki za odpowiedź. Wprawdzie od par dni mam dziwnie mało postów nieprzeczytanych i wszystkie tylko o żywieniu... ale to pewnie tylko wakacje ;-)
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-07-10, 16:13   

A ja mam taką małą uwagę do kociarzy aby patrzyli w jakim dziale zamieszczony jest temat, na który chcą odpowiedzieć. Tematy zamieszczane w dziale psim nie są tematami ogólnymi dla wszystkich gatunków, dotyczą psów.
 
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 20:42   

Mam propozycję, aby każdemu nowemu użytkownikowi, po rejestracji pokazywało się okienko z treścią mniej więcej

"Drogi Nowy Użytkowniku. Chętnie dzielimy się wiedzą ale oczekujemy również od Ciebie, że zadasz sobie trud zapoznania sięz wiedzą forum i doświadczeniami innych. Zatem - ZANIM zadasz pytanie, użyj proszę wyszukiwarki i przeczytaj, co na dany temat zostało już napisane. Każdy z nas musiał poświęcić czas i trud aby opanować potrzebną mu wiedzę. Szanuj czas innych a inni będą szanować Ciebie."

Czy coś w tym stylu.
Najlepiej aby okienko towarzyszyło do czasu wysłania pierwszego posta, tak dla utrwalenia.

Nie mam na myśli żadnej konkretnej sytuacji, po prostu myślę, że wiele osób idzie na łatwiznę zamiast zadać sobie trud czytania.
Dla niektórych może to być pierwsze w życiu forum więc błądzą we mgle.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-11-15, 20:59   

apple napisał/a:
Dla niektórych może to być pierwsze w życiu forum więc błądzą we mgle.

Jeśli dla kogoś jest to pierwsze w życiu forum to taki komunikat niewiele mu pomoże ;-) .
Pójście na łatwiznę (z tym się akurat zgadzam, ja poświęciłam i nadal poświęcam kupę czasu na przewertowanie forum) a braki w umiejętności poruszania się po forum to dwie różne sprawy :-) .
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 21:19   

Pisząc "błądzą we mgle" z powodu rejestracji na pierwszym forum nie miałam na myśli braku umiejętności technicznych.
Nie sądzę, aby użycie wyszukiwarki było zajęciem niezwykle skomplikowanym technicznie.
Jeżeli dla kogoś forum jest pierwszym, może nie znać "dobrych zwyczajów" forum, zwłaszcza merytorycznego jakim jest BŚ.
Albo może zwyczajnie nie pomyśleć, że wypada najpierw poczytać zanim się zaangażuje innych do pomocy.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-11-15, 21:52   

Ale rejestrując się trzeba przeczytać regulamin i kliknąć na zgodę. Jeśli ktoś tego nie czyta ani żadnych innych porad wstępnych, pomocy itp., które są na forum to myślisz, że przeczyta komunikat? Nie sądzę, z doświadczenia wiem, że tego nie zrobi. A jeśli nie przeczyta i nadal będzie głupio pytała to co zrobić? Karać? To jest problem na wszystkich forach, tyle że tutaj jest masa informacji, jest ogromna wiedza do przyswojenia i niejednokrotnie jednorazowe przeczytanie to za mało, wiem coś o tym. Czasem wracam do jakiegoś wątku po 3 razy. Poza tym nie oszukujmy się, odesłanie nowego użytkownika do wątku, który składa się z 200 stron żeby go w całości przeczytał mija się z celem. Bo raz, że od razu wytwarza się bariera w stylu "matko, kiedy ja się tego nauczę" a po drugie - czasem wątki zaczynają się w 2011 roku i ciągną do dziś, z czego jakieś 20% informacji może być (nie twierdzę, że jest) nieaktualnych. Tak więc to są dwie strony medalu. Prawdę mówiąc nie wiem jakie tu można znaleźć dobre rozwiązanie :-( . Każde duże forum boryka się z tym problemem :-(
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 22:18   

Wyjaśnię jeszcze parę rzeczy i na tym zakończę.

- akceptacja regulaminu nie oznacza że ktoś przeczytał.
- nigdzie nie napisałam, żeby karać za zadawanie pytań.
- jak wyświetla się komunikat, to trochę bardziej głupio jest pytać bez zaczerpnięcia wiedzy.
- owszem, niektórzy czytają, jeżeli im zależy aby dowiedzieć się jak prowadzić zwierzaka, to przeczytają, nawet 200 stron. Ja w ten sposób się nauczyłam.

Czytając Ciebie, mam wrażenie, że narzekasz że jest problem ale nic nie zrobisz, bo "nie da się".
Jeżeli nie podoba Ci się moja propozycja, nic nie stoi na przeszkodzie abyś podała inne, konstruktywne rozwiązanie.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-11-15, 22:23   

Dobra, kończę bo się kompletnie nie rozumiemy. Ty zaczęłaś temat, więc to raczej Ty narzekasz, ja tylko przedstawiam argumenty na to, że i 100 komunikatów niewiele pomoże na upartych i niereformowalnych. Ale nic to, już się nie odzywam.
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 22:35   

Nie musimy się rozumieć.

Nie, ja nie narzekam, polecam sprawdzić co znaczy „narzekać” a co znaczy „szukać rozwiązań”.

Ty lamentujesz, że jest źle, ale nie róbmy nic, bo i tak się nie uda.
M.in. dlatego jest tak dużo stron w wątkach, od pisania nic nie wnoszących postów.

To, co ja robię, nazywa się szukaniem rozwiązań.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-11-19, 15:42   

apple napisał/a:
Mam propozycję, aby każdemu nowemu użytkownikowi, po rejestracji pokazywało się okienko z treścią mniej więcej

"Drogi Nowy Użytkowniku. Chętnie dzielimy się wiedzą ale oczekujemy również od Ciebie, że zadasz sobie trud zapoznania się z wiedzą forum i doświadczeniami innych. Zatem - ZANIM zadasz pytanie, użyj proszę wyszukiwarki i przeczytaj, co na dany temat zostało już napisane. Każdy z nas musiał poświęcić czas i trud aby opanować potrzebną mu wiedzę. Szanuj czas innych a inni będą szanować Ciebie."

Czy coś w tym stylu.
Najlepiej aby okienko towarzyszyło do czasu wysłania pierwszego posta, tak dla utrwalenia.

Propozycja jest moim zdaniem bardzo dobra. Ja także uważam, że forumowi nowicjusze powinni zadawać sobie przynajmniej minimum trudu, by cokolwiek tu przeczytać zanim zadadzą pytanie. Wielu to robi i to od razu widać w pierwszym napisanym poście. Niektórzy nawet zanim zarejestrują się jako Użytkownicy czytają Forum dokładnie przez wiele dni albo i tygodni (co wynika z pisanych do Administracji e-maili potwierdzających/wyjaśniających rejestrację). Niestety jest też spora grupa utrudniająca nam zarówno pracę w utrzymaniu porządku na Forum, jak i sprawiająca problemy wszystkim, którzy chcą pomagać, poprzez wielokrotne powielanie pytań i tematów, które dogłębnie zostały już na Forum wyjaśnione.

To, co mogę w tej sprawie zrobić "na już", to dodanie tekstu proponowanego przez apple, ewentualnie jeszcze trochę uzupełnionego o podstawowe linki, do wiadomości informującej Użytkownika o aktywacji jego konta. Niestety zrobienie takiego "towarzyszącego okienka" to z technicznego punktu widzenia większy problem, nie wiem czy do przeskoczenia bez niebezpiecznej ingerencji w skrypt forum. Pomyślę jeszcze nad tym problemem, a jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe sugestie odnośnie rozwiązań, które mogłyby nam wszystkim ułatwić życie na Forum, to proszę o nie ukrywanie ich i dzielenie się nimi tutaj :kwiatek: .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-21, 19:31   

Może umieścić to jako "motto" forum, gdzieś w pasku na górze. W sumie może przypominać każdemu, żeby poszukać na interesujący go temat wpisów, zanim zada pytanie gdziekolwiek/w nowym wątku, gdy już coś podobnego istnieje?
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Fikulina 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 19 Lis 2016
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-11-21, 23:40   

Problem w tym, że ludzie (uogólniając) nie czytają, nawet gdyby podobny tekst był czerwonymi literami w miejscu nagłówka. Czasem faktycznie szukają dodatkowych informacji, może liczą na usłyszenie innej odpowiedzi?

Często spotykam się z tym w pracy - co drugi telefon/e-mail dotyczy zakresu usług, których nie oferuję (i jest to wyraźnie zaznaczone, by uniknąć nieporozumień)... I zdziwienie.

Tak samo ludzie pisząc na forach, zakładają tematy wałkowane od lat i są zdziwieni, że ktoś im napisze, że odpowiedź już jest, czeka w odpowiednim wątku ;-)
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-11-22, 09:26   

no dokładnie, przecież to, że należy szukać odpowiedzi zanim zada się pytanie jest wiedzą powszechną
a mimo to część osób po prostu ma to w nosie i pyta, bo chcą mieć "na już"

wg mnie dodatkowe informacje nic nie dadzą, podobnie motto, tylko więcej strony będzie zajęte przez elementy stałe
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-11-22, 12:31   

doradora napisał/a:
no dokładnie, przecież to, że należy szukać odpowiedzi zanim zada się pytanie jest wiedzą powszechną

No oczywiście, cały czas próbowałam to przekazać, ale zostałam skrytykowana, że tylko narzekam :-( .
Co do tych okienek/informacji/uwag na czerwono/motto itp. to jest prosty przykład, że to niewiele pomoże - powitalnia. Jak się tam wchodzi to jak byk na samej górze jest: "Powitanie na Forum. Wprowadzenie do działu z pomocnymi pytaniami i podpowiedziami". Jak wół jest tam instrukcja co trzeba zrobić, jak się przywitać i... JAK WSTAWIAĆ ZDJĘCIA. I co? 80% nowych użytkowników usilnie chce udowodnić wszystkim, że są tacy biedni i nieszczęśliwi i nie wiedzą jak te zdjęcia wstawić, i proszą o paradę. I na okrągło ludzie podpowiadają. Jeśli ktoś nie widzi, albo po prostu nie chce mu się zajrzeć do pierwszego wątku forum to przeczyta jakieś dodatkowe okienko czy informację? Wątpię.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne