BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wapń i fosfor
Autor Wiadomość
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-15, 09:57   Wapń i fosfor

Poniżej przedstawiam zawartość wapnia i fosforu w niektórych rodzajach mięsa i kości, a także zamienniki w postaci niektórych suplementów.

Wymagania co do ilości spożywanego wapnia przez psy dorosłe: 50 mg-80 mg na kg masy ciała / dzień

DRÓB

Kurczak

Kurczak szyje (z mięsem, bez skóry): 100 g = 1542 mg Ca + 1415mg P
Kurczak szyje (z mięsa i skóry): 100 g = 841 mg Ca + 870 mg P
Kości z kurczaka (bez mięsa i chrząstki): 100 g = 7000 mg Ca
Cały kurczak (ze skórą): 100 g = 650 mg Ca + 470 mg P
Podroby z kurczaka (z kością): 100 g = 950 mg Ca + 570 mg P
Skrzydełka z kurczaka (z kośćmi): 100 g = 1070 mg Ca + 660 mg P
Jednodniowe pisklęta: 100g = 433 mg Ca + 312 mg P

Indyk

Szyja (bez mięsa): 100 g = 6900 mg Ca
Szyja (mięso, bez skóry): 100 g = 1750 mg Ca + 730 mg P

Przepiórka

Cała: 100 g = 1187 mg Ca

ZWIERZĘTA KOPYTNE

Wołowina

Kości wołowe (bez mięsa): ok. 100g = 14,0 g Ca
Wołowina - mostek: 100g = 2900mg 750 mg Ca + P
Gardło / tchawica / krtań: 100g = 40 mg Ca + 70 mg P

Cielęcina

Kości (bez mięsa): 100 gramów= 13,8 g Ca + 6200 mg P

GRYZONIE

Królik

Króliki domowe (wypatroszone, bez głowy, nóg i skóry): 100 g = 1554 mg Ca + 899 mg P

ZAMIENNIKI (NIEKTÓRE SUPLEMENTY WAPNIOWE)

Mączka ze skorupek jajek (firmy Lunderland, ze strony producenta)

100g = 38600 mg Ca + 960 mg P
5g (1 łyżeczka) = 1930 mg Ca + 48 mg P

Węglan wapnia (40%):

10g = 4 g Ca

Cytrynian wapnia (21%):

10 g = 2,1 g Ca
1 łyżeczka = 5 g = około 1,05 g Ca

Sezam

10g = 78,5 mg Ca + 60,5 mg P
100 g = 785 mg Ca + 605 mg P

Więcej o właściwościach suplementów wapniowych można poczytać:

1. O węglanie wapnia: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=163
2. O cytrynianie wapnia: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=191
3. O mączce ze skorupek jaj: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=162

Źródło:

www.dubarfst.eu

Na podstawie źródeł:

* Natural Dogfood
° US Analyse: http://www.felineconserva...urk.asp?key=151
“Meyer/ Zentek
# http://www.nal.usda.gov/a...inal02May29.pdf
² Eric Aldington: (Von der Gesundheit des Hundes)
³ Souci/Fachmann/Kraut
^ Swanie Simon: BARF - Biologisch Artgerechtes Rohes Futter für Hunde
verschiedene Hersteller (Ca-Ersatz): nach Angaben des Herstellers/ Anbieters
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-06-22, 08:56   

Mogę zadać pytanie. Może się wyda głupie, ale ...
BARFuję, różnorodne jedzenie daję, ale nie stosuję żadnego kalkulatora

I tak, pies ma dostać 50-80 mg CA z 1 kg masy ciała. Tak więc dajmy na to średnią 65 mg dla 30 kilowego psa to jest 1950 mg wapnia na dzień.

A teraz szyja indycza: cała z mięsem bez skóry 100 g = 1750 mg Ca + 730 mg P

a taka szyja waży pół kilo czyli 5x100 = 8750 mg CA + 3650

No i co teraz?
 
 
anna187
[Usunięty]

Wysłany: 2012-07-13, 15:35   analiza

Znalazłam taki fajny link, gdzie mamy analizę składników :

http://www.ile-kalorii.pl/produkty-wolowe

może się komuś przyda
 
 
m0tyleqq 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 66
Skąd: Łuków
Wysłany: 2012-09-10, 21:10   

Carmella napisał/a:
Mogę zadać pytanie. Może się wyda głupie, ale ...
BARFuję, różnorodne jedzenie daję, ale nie stosuję żadnego kalkulatora

I tak, pies ma dostać 50-80 mg CA z 1 kg masy ciała. Tak więc dajmy na to średnią 65 mg dla 30 kilowego psa to jest 1950 mg wapnia na dzień.

A teraz szyja indycza: cała z mięsem bez skóry 100 g = 1750 mg Ca + 730 mg P

a taka szyja waży pół kilo czyli 5x100 = 8750 mg CA + 3650

No i co teraz?


też się nad tym zastanawiam, czy ktoś mógłby odpowiedzieć?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-11, 08:21   

Moim zdaniem najważniejszy w diecie jest stosunek wapnia do fosforu w posiłkach, ponieważ kości jak i mięsa oraz inne składniki zawierają oprócz wapnia także fosfor. W dużej części źródeł spotkałam się, że prawidłowy stosunek wapnia do fosforu dla psa to 1,2:1-1,4:1 i powinno się starać utrzymywać taki stosunek wapnia do fosforu w posiłkach psa.

Co do samego zapotrzebowania na wapń i tego jak to można rozwiązać to na forum dubarfst ludzie pisali w temacie owych kości iż liczą zapotrzebowanie psa na wapń w skali tygodnia i ile w tygodniu jakich kości powinien zjeść, aczkolwiek to nie rozwiąże problemu z kontrolą stosunku wapnia do fosforu w diecie.

Co do wagi szyi indyczej bez skóry to zależy, ale waga waha się od ok. 300-500g.
 
 
m0tyleqq 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 66
Skąd: Łuków
Wysłany: 2012-09-11, 10:40   

zbyt skomplikowane jest dla mnie to co piszesz. podając wczoraj psu szyję indyczą o wadze ponad 400g wg tego co jest w pierwszym poście dostarczyłam dużo za dużo wapnia(pies waży 21kg). nie będę już pisać o fosforze bo rozboli mnie głowa od myślenia ;)
wynika z tego, że nie mogę podać psu całej szyi indyczej. a to z kolei jest bez sensu
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-09-11, 10:55   

Mi się wydaję, że danych kalkulatorowych nie należy odczytywać aż tak dokładnie ani traktować jak wyrocznię. I tak nie jesteśmy w stanie z dużą dokładnością określić zawartości różnych składników w danym pokarmie. Kalkulator bazuje na danych książkowych, uśrednionych czyli najlepszych jaki może mieć. Jednak przywiązywanie się do tych wyników ścisłe wg mnie mija się z celem bo aby podawać tak dokładnie wyliczone różne składniki diety, każdy z nas musiałby mieć laboratorium w domu bo tak naprawdę jakość mięsa itd będzie zależała od szeregu czynników. Nie jesteśmy w stanie tego kontrolować dokładnie. Nasze dane są mniej więcej. I tak je wg mnie należy traktować.
Ja sama z kalkulatora nie korzystam właśnie z tego powodu. Doceniam pracę włożoną w przygotowanie takiego narzędzia ale wydaje mi się, że jest to skórka niewarta wyprawki. Tak, jak bardzo mi się nie podoba brytyjski model karmienia surowizną "róbta co chceta jakoś to będzie" tak dokładne wyliczanie i trzymanie się bardzo ściśle kalkulatora mija się dla mnie z celem. Większość z nas samemu sobie tak nie wylicza a przecież też mamy zapotrzebowania na konkretne składniki. Jeśli chcemy jeść zdrowo to trzymamy się pewnych ogólnych wytycznych i żyjemy zdrowiej. Moim skromniutkim zdaniem w żywieniu psów stosowanie tej zasady jest absolutnie wystarczające.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
m0tyleqq 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 66
Skąd: Łuków
Wysłany: 2012-09-11, 11:00   

ale ja nie piszę o ścisłym trzymaniu się wyliczeń. mówię, że różnica jest OGROMNA, to nie jest podanie kilku, ani nawet kilkudziesięciu mg więcej, tylko kilkaset więcej. może to nie ma znaczenia. dlatego pytam, bo nie rozumiem :) byłyśmy już wcześniej na BARfie i mój pies nie dostawał czystego mięsa bez kości. było to dodatkowo w okresie szczenięcym. ma się dobrze, ale teraz chciałam to zrobić z głową. i zgłupiałam. wszyscy znani mi barfiarze podają praktycznie tylko mięsne kości, nie samo mięso.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-09-11, 11:10   

MNie zastanowiło jeszcze coś innego. Weszłam w wątek kalkulatora fosfor/wapń. Tam jest link do narzędzia online. Z tego co tam jest napisane wynika właściwie, że nie ma takiego pokarmu, którego nie trzeba by (i to dość znacznie) wspomagać suplementem wapniowym!!! Nawet zwierzęta karmowe podawane w całości (specjalnie szukałam tych pozycji) , uwzględnione w tym kalkulatorze mają bardzo niedobry stosunek wapń/fosfor i wg niego należy dodawać do każdego posiłki po kilka gram suplementu wapniowego. W tym momencie też się pogubiłam. Poprawianie natury?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-11, 13:25   

Cytat:
Mi się wydaję, że danych kalkulatorowych nie należy odczytywać aż tak dokładnie ani traktować jak wyrocznię. I tak nie jesteśmy w stanie z dużą dokładnością określić zawartości różnych składników w danym pokarmie. Kalkulator bazuje na danych książkowych, uśrednionych czyli najlepszych jaki może mieć. Jednak przywiązywanie się do tych wyników ścisłe wg mnie mija się z celem bo aby podawać tak dokładnie wyliczone różne składniki diety, każdy z nas musiałby mieć laboratorium w domu bo tak naprawdę jakość mięsa itd będzie zależała od szeregu czynników. Nie jesteśmy w stanie tego kontrolować dokładnie. Nasze dane są mniej więcej. I tak je wg mnie należy traktować.


Tylko, że tutaj nikt nie mówi o BARFnym kalkulatorze dla psów ani o danych kalkulatorowych;-) Twój post odnośnie kalkulatora pozwolę sobie skopiować do tematu kalkulatora, jeśli nie masz nic przeciwko? ;-) Poza tym nikt tych danych nie traktuje jak wyrocznię.Szanuję Twoje podejście do sprawy, ale wiem iż są też osoby, które chcą choć mniej więcej kontrolować parametry diety psa z takich czy innych powodów.

Co do tych danych to zostały one opracowane przez użytkownika forum dubarfst.de po to aby Ci właściciele psów, którzy chcą mogli sobie mniej więcej skontrolować dodatek kości do diety i tym samym ilość wapnia i fosforu z tego względu uznałam, że i naszym BARFerom może się przydać i przepisałam owe opracowanie :) Z tego, co czytałam w ich wątku oni liczą sobie wszystko w skali tygodnia, czyli np. zapotrzebowanie psa na tydzień i ile dajmy na to w tygodniu szyjek z indyka.

Cytat:
zbyt skomplikowane jest dla mnie to co piszesz. podając wczoraj psu szyję indyczą o wadze ponad 400g wg tego co jest w pierwszym poście dostarczyłam dużo za dużo wapnia(pies waży 21kg). nie będę już pisać o fosforze bo rozboli mnie głowa od myślenia ;)


Jeśli mamy wdawać się w szczegóły to na forum dubarfst zasugerowali liczenie w skali tygodnia. Czyli przyjmując iż Twój pies ma tygodniowe zapotrzebowanie na wapń 11760 mg (80mg/kg masy ciała), a dostał jednego dnia w tygodniu 400g szyję z indyka no to wraz z nią otrzymał ok 7000 mg wapnia, czyli w skali tygodnia wcale nie za dużo. Oczywiście są to obliczenia mniej więcej. Jednak jeśli ktoś zdecyduje się liczyć na własną rękę to w diecie psa, tak jak już wspomniałam, najważniejszy jest stosunek wapnia do fosforu- suma zawartości wapnia w składnikach diety podzielona przez sumę zawartości fosforu w składnikach diety. Oczywiście nie oznacza to iż odpowiedni podaż wapnia i fosforu nie jest ważny, bo jest to ważne szczególnie dla szczeniąt.

Przykład liczenia ręcznego na kartce stosunku wapnia do fosforu jeśli ktoś chciałby liczyć:

Dajemy psu na przykład 200g indyka zawierającego 60mg wapnia i 120mg fosforu w 100g i 300g szyi z indyka, która zawiera np. 200mg wapnia i 100mg fosforu w 100g. Musimy więc policzyć ile dajemy wapnia i fosforu z tymi produktami.

Skoro 100g indyka zawiera 60mg wapnia i 120mg fosforu to 200g zawiera 2x więcej- 120mg Ca i 240mg P i tak samo z szyją tylko 3x więcej bo 300g: 600mg Ca i 300mg P. Teraz musimy zsumować łączną zawartość wapnia i fosforu w obu produktach: 120mg+600mg=720mg wapnia i 240mg+300mg=540mg fosforu. Liczymy stosunek wapnia do fosforu dzieląc sumę wapnia przez sumę fosforu 720/540= 1,33 (czyli 1,33:1) Jeśli przyjmiemy iż prawidłowy stosunek wapnia do fosforu mieści się w granicach ok. 1,2:1-1,4:1 no to w tym przykładzie wychodzi iż posiłek zawiera odpowiedni stosunek wapnia do fosforu.

Jeśli dieta składa się z 5 składników o różnej masie to dla każdego osobno liczymy zawartość wapnia i fosforu i sumujemy, a następnie dzielimy Ca:P

Cytat:
MNie zastanowiło jeszcze coś innego. Weszłam w wątek kalkulatora fosfor/wapń. Tam jest link do narzędzia online. Z tego co tam jest napisane wynika właściwie, że nie ma takiego pokarmu, którego nie trzeba by (i to dość znacznie) wspomagać suplementem wapniowym!!!


Te kalkulatory liczą tylko wszystko dla posiłków jednoskładnikowych, dlatego tak wychodzi, że trzeba zawsze dodać suplementu wapniowego. Jeśli mamy posiłek wieloskładikowy, czyli mięso plus kości itd. wtedy zmienia to znacznie postać rzeczy, bo wtedy należy zsumować ilość wapnia i fosforu we wszystkich składnikach diety tak jak pokazałam powyżej.

Cytat:
Nawet zwierzęta karmowe podawane w całości (specjalnie szukałam tych pozycji) , uwzględnione w tym kalkulatorze mają bardzo niedobry stosunek wapń/fosfor i wg niego należy dodawać do każdego posiłki po kilka gram suplementu wapniowego. W tym momencie też się pogubiłam. Poprawianie natury?


Nie widzę w żadnym z tych kalkulatorów zwierząt karmowych w całości (?)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-09-11, 13:58   

Absolutnie nie mam nic przeciwko przenoszeniu postu - skoro gdzie indziej bardziej pasuje.
Co do narzędzia liczącego wapń/fosfor: specjalnie patrzyłam na pozycje już zawierające kości (skrzydła, nogi, korpusy, cały indyk) i nadal było po kilka gram na każde 100g danego posiłku. Wydaje mi się, że to narzędzie może wprowadzić ludzi w błąd i zasiać więcej zamętu niż pomóc. Bo po poczytaniu sobie tam można właśnie odnieść mylne wrażenie, że do każdego posiłku należy dodać tych suplementów i w efekcie przedobrzyć z ilością.
O kalkulatorze jako takim napiszę jeszcze ale to już we właściwym wątku :)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-11, 14:13   

ciocia_mlotek napisał/a:
Co do narzędzia liczącego wapń/fosfor: specjalnie patrzyłam na pozycje już zawierające kości (skrzydła, nogi, korpusy, cały indyk) i nadal było po kilka gram na każde 100g danego posiłku.

ciocia_mlotek napisał/a:
Nawet zwierzęta karmowe podawane w całości (specjalnie szukałam tych pozycji) , uwzględnione w tym kalkulatorze mają bardzo niedobry stosunek wapń/fosfor i wg niego należy dodawać do każdego posiłki po kilka gram suplementu wapniowego. W tym momencie też się pogubiłam. Poprawianie natury?


Co do tych całości to bym tutaj nie była taką optymistką. Wydaje mi się, że cały indyk nie dotyczy całego indyka z piórami, wnętrznościami i ze wszystkim, a po prostu indyka ze sklepu wypatroszonego itd. Poza tym korpusów, czy pojedynczych nóg i zawartości w nich wapnia i fosforu nie można porównać do naturalnego stosunku wapnia do fosforu w całym zwierzęciu z wnętrznościami, które teoretycznie mógłby upolować i zjeść pies itd.

ciocia_mlotek napisał/a:
ydaje mi się, że to narzędzie może wprowadzić ludzi w błąd i zasiać więcej zamętu niż pomóc.


Moim zdaniem należy zdawać sobie sprawę, że takie narzędzia nie zastąpią wiedzy i rozsądku właściciela i mogą być tylko pomocą o ile ktoś posiada podstawową wiedzę o tym jak je prawidłowo wykorzystać.
Ostatnio zmieniony przez koniczynka 2012-09-11, 14:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
m0tyleqq 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 66
Skąd: Łuków
Wysłany: 2012-09-11, 14:14   

właśnie jak sama próbowałam dojść co i jak to nic z tego nie wyszło, ale wpisałam w kalkulator dużą ilość kości(wprawdzie kurzych, nie indyczych) i wszystko się zbilansowało(rozpis tygodniowy), nie było za dużo wapnia. więc mimo że dla mnie to czarna magia :-D to ważne że wszystko się zgadza
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-09-11, 14:18   

koniczynka napisał/a:


Co do tych całości to bym tutaj nie była taką optymistką. Wydaje mi się, że cały indyk nie dotyczy całego indyka z piórami, wnętrznościami i ze wszystkim, a po prostu indyka ze sklepu wypatroszonego itd. Poza tym korpusów, czy pojedynczych nóg i zawartości w nich wapnia i fosforu nie można porównać do naturalnego stosunku wapnia do fosforu w całym zwierzęciu (tak jakby pies zjadł całego upolowanego indyka), więc ja bym nie powiedziała, że kalkulator chce poprawiać naturę.

ciocia_mlotek napisał/a:
ydaje mi się, że to narzędzie może wprowadzić ludzi w błąd i zasiać więcej zamętu niż pomóc.


Moim zdaniem należy zdawać sobie sprawę, że takie narzędzia nie zastąpią wiedzy i rozsądku właściciela i mogą być tylko pomocą o ile ktoś posiada podstawową wiedzę o tym jak je prawidłowo wykorzystać.


Tym bardziej więc uważam, że to narzędzie może wprowadzać w błąd, będąc dodatkowo nieprecyzyjne (jak widzę cały to czytam cały). Tak, należy zdawać sobie sprawę, że to są narzędzia pomocnicze, ale jednak wydaje mi się, ze sporo osób nie do konca to widzi. Trochę wygodnictwo, trochę strach przed własnym brakiem wiedzy i kończy się na dość dużym uzależnianiu się od takich pomocy. A w tym momencie to już albo kompletne albo wcale. Takie moje zdanie. Nie podoba mi się to liczydło wapń/fosfor i już :lol:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-11, 14:25   

ciocia_mlotek napisał/a:
Tym bardziej więc uważam, że to narzędzie może wprowadzać w błąd, będąc dodatkowo nieprecyzyjne (jak widzę cały to czytam cały). Tak, należy zdawać sobie sprawę, że to są narzędzia pomocnicze, ale jednak wydaje mi się, ze sporo osób nie do konca to widzi. Trochę wygodnictwo, trochę strach przed własnym brakiem wiedzy i kończy się na dość dużym uzależnianiu się od takich pomocy. A w tym momencie to już albo kompletne albo wcale. Takie moje zdanie. Nie podoba mi się to liczydło wapń/fosfor i już :lol:


Rozumiem Twój punkt widzenia. Te kalkulatory były dodane jeszcze w czasie kiedy nie było kalkulatora BARFowego, aby ułatwić sprawę osobom, które pytały się na forum właśnie o liczenie stosunku wapnia do fosforu, aczkolwiek zawsze podkreślałam w tematach iż one tyczą się posiłków jednoskładnikowych.

Możemy dopisać przy tych kalkulatorach, że dotyczą one tylko posiłków jednoskładnikowych, co Wy na to? Ewentualnie mogę spytać Dagnes, czy nie usunie tematu z tymi kalkulatorami skoro już mamy psi kalkulator barfowy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne