BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyszukiwarka na Forum
Autor Wiadomość
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-09-12, 09:55   Wyszukiwarka na Forum

Obsługa wyszukiwarki forum

Wyszukiwarka to najważniejsze narzędzie na każdym forum internetowym. Tak naprawdę to od niej powinno się zacząć poszukiwania odpowiedzi na problemy które nas trapią. Wiele osób stara się przestrzegać tej zasady, jednak czasami nie potrafią dobrze obsługiwać tego narzędzia, co skutkuje albo brakiem wyników wyszukiwania, albo są to setki, jak nie tysiące postów. Wtedy pozostaje im tylko "rozłożyć ręce" i założyć nowy temat, zaśmiecając forum w poszukiwaniu odpowiedzi na problem który został już omówiony.
Dostępna jest wersja tekstowa i multimedialna (warto włączyć jakość 720p HD) poradnika obsługi wyszukiwarki. Przed obejrzeniem wideo-poradnika proszę zapoznać się z podrozdziałem "Definicje".

Definicje
Wyszukiwarka forumowa jest w obsłudze względnie prosta. Występują tam pojęcia czysto informatyczne jak zapytanie, operatory logiczne, jakieś dziwne znaczki, itd. Postaram się wyjaśnić ich znaczenie i pełnione funkcje.
Zapytanie to czynność poszukiwania informacji w bazie danych na podstawie warunków wyszukiwania sformułowanych przez użytkownika. Polecenie to zostaje wysłane do serwera które jest przetwarzane, a następnie zwracana jest odpowiedź. Jeżeli maszyna takiego polecenia nie zrozumie, odrzuca je i wyświetla "brak wyników". Jeżeli natomiast zapytanie będzie nieprecyzyjne to maszyna odpowie wyświetlając na stronie bardzo dużo postów.
Operatory logiczne to polecenia warunkowe wydawane maszynom do porównywania, sprawdzania i mierzenia wartości. Taka operacja nazywa się sprawdzaniem warunków. Funkcja zawierająca operatory logiczne może zwrócić tylko dwie wartości: PRAWDA (TAK) lub FAŁSZ (NIE). Zapytanie wykonuje wiele takich funkcji, więc może zawierać operatory logiczne. Są trzy podstawowe: AND (z ang. spójnik "i"), OR (z ang. spójnik "lub") oraz NOT (z ang. negacja, "nie"), których będziemy używać w zapytaniu. Należy jeszcze zaznaczyć, że nie można tworzyć warunków zagnieżdżonych, czyli takich które będą sprawdzane jako składowe części, a następnie porównywane do reszty. Przykład warunku zagnieżdżonego: "Słowo1 AND (Słowo2 OR Słowo3)". Oznacza ono, że w treści postu musi wystąpić Słowo1 oraz jeden z wyrazów: Słowo2 lub Słowo3. Można to obejść, ale o tym w dalszej części opracowania.
Znaki specjalne to znaki często niebędące alfanumerycznymi, mające szczególne przeznaczenie i pełnią określone funkcje w zapytaniu. W wyszukiwarce forumowej są 2 znaki specjalne: * (gwiazdka, asterysk), oznaczająca dowolny ciąg znaków (dowolne słowo, zdanie i ich kombinacje) oraz " (cudzysłów), oznaczający wyrażenie odpowiadające (identyczne). W przypadku wyrażenia odpowiadającego, zawarta w nim gwiazdka nie jest już interpretowana przez skrypt jako dowolny ciąg, ale jako zwykły znak.

Funkcje wyszukiwarki forumowej
Szukaj Słów Kluczowych to miejsce do wpisywania słów mogących opisywać to czego szukamy. Na przykład do znalezienia postu o tym, ile gram tauryny zawiera się w 1ml miarki można wpisać słowa-klucze: "tauryna", "przelicznik", "g", "ml". W tej funkcji są dwie opcje szukania:
  - Szukaj któregokolwiek słowa lub wyrażenia, czyli wszystkie wpisane wyrazy oddzielone spacją będą domyślnie traktowane operatorami logicznymi OR; w tym trybie wyszukiwarka uwzględnia którekolwiek pasujące słowo
  - Szukaj wszystkich słów, czyli wszystkie wpisane wyrazy oddzielone spacją będą domyślnie traktowane operatorami logicznymi AND; w tym trybie wszystkie słowa muszą znaleźć się w jednym poście aby wyszukiwarka uznała go za szukany

Szukaj autora to wyselekcjonowanie postów pod względem tego kto je napisał. Jeżeli znany jest autor postu z odpowiedzią na zapytanie, nawet wskazane jest podanie nicku autora w typ polu. Można też zastąpić część nicku gwiazdką, w razie niepewności pisowni.
Opcje wyszukiwania to inaczej filtry wyszukiwania. Do ustawienia są następujące parametry:
  - Forum, czyli dział w którym chcemy szukać postów
  - Przeszukaj ostatnie, czyli szukanie postów napisanych w przedziale czasowym do teraz do jednego roku wstecz
  - Pokaż wyniki jako, czyli sposób reprezentacji danych: posty - ukazywanie treści postów, tematy - ukazywanie tylko tytułów tematów, w których znaleziono poszukiwane słowa kluczowe
  - Pokaż pierwsze ... znaków z postu, czyli liczbę znaków do wyświetlenia licząc od początku postu do wskazanej liczby lub całych postów (przydatne w przypadku "wyrzucenia" przez wyszukiwarkę bardzo długich postów, zawierających np. opis karm)
  - Sortuj według, czyli sortowanie wyników według ustalonych kryteriów; ustawienia te nie wpływają na treść wyniku, jest to jedynie sortowanie treści (postów/tematów)
  - Przeszukaj ostatnie, będące odrębną częścią wyszukiwarki od pozostałych parametrów, alternatywne wyszukiwanie to pokazanie ostatnich, wszystkich napisanych postów w przedziale czasowym od teraz do roku wstecz


Budowanie zapytań
Postaram się wyjaśnić zasady budowania zapytań na podstawie poniższych przykładów.

Co to jest ostropest?
Szukaj Słów Kluczowych: Ostropest
Pozostałe parametry bez zmian
Temat nr 8 od góry, o tytule "Ostropest" powinien rozwiać wszelkie wątpliwości (oraz jest odpowiedni do dyskusji)
Wyjaśnienie: po prostu wpisuję słowo ostropest do wyszukiwarki i sprawdzam pasujące tytuły tematów.

Jaki jest przelicznik alg morskich z gramów na mililitry?
Szukaj Słów Kluczowych: przelicz* AND alg*
Forum: Suplementy & Co
Pokaż wyniki jako: posty
Pierwszy post zawiera przelicznik z objaśnieniami
Wyjaśnienie: najpierw spróbowałem szukać w całym forum, jednak było zbyt dużo postów. Następnie zawęziłem obszar poszukiwań do subforum o suplementach, co okazało się skuteczne. W przypadku wyrazów czasem warto końcówkę zastąpić gwiazdką (przez wzgląd na deklinację), a nuż się uda.

Chcę odszukać proporcje wapń:fosfor dla kota nerkowego.
Szukaj Słów Kluczowych: stosunek wapń fosfor "Ca:P" "P:Ca" kot*
Pokaż wyniki jako: posty
Już pierwszy, dosyć obszerny, post daje wyczerpujące rozwiązanie tego problemu i jemu pokrewnych
Wyjaśnienie: oznaczenia chemiczne wapnia i fosforu muszą być w cudzysłowie, ponieważ znak dwukropka jest pomijany przy wyszukiwaniu, więc serwer zamiast szukać "Ca:P" będzie szukał osobnych słów: Ca oraz literki P. Gwiazdka za słowem kot odnosi się do jego deklinacji w połączeniu z epitetem (w tym przypadku "nerkowy").

Ogólne porady budowania zapytań:
  - staraj się używać rdzeni wyrazów, a zrostki i przedrostki zastępować gwiazdkami - język polski jest pełen neologizmów i odmian
  - nie bój się używać operatorów logicznych, czasem znacząco ułatwiają wyszukiwanie
  - jeżeli szukasz konkretnego fragmentu postu, weź go w cudzysłów
  - jeżeli dane zapytanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, zawęź obszar poszukiwań, zmień słowa kluczowe (dodaj, odejmij, zawęź, poszerz, itd.), odwróć sortowanie, innymi słowy korzystaj ze wszystkich dostępnych narzędzi
  - praktykuj, jedynie wyczucie pozwoli lepiej i sprawniej posługiwać się wyszukiwarką


Narzędzia pomocnicze
Wyszukiwarka forumumowa to niewątpliwie dobrze zbudowane narzędzie, jednak istnieją sztuczki które jeszcze bardziej upraszczają proces szukania.

Wyszukiwarka Google
W porównaniu do forumowej wyszukiwarki jest to potwór. Wyszukiwarka ta opiera swe działanie na najbardziej skomplikowanych algorytmach jakich widział ten świat. Zasady tworzenia zapytań są identyczne (wyjątek stanowią operator NOT, zamiast niego używa się znaku minus przed niechcianym słowem, oraz znaki specjalne) jak w wyszukiwarce forumowej, trzeba jedynie za każdym razem dodać atrybut site, który zawęża obszar poszukiwań do konkretnej witryny internetowej. Dla tego forum jest to www.barfnyswiat.org. Tak więc przykładowe zapytanie wyglądają następująco: wołowina kalkulator antrykot site:www.barfnyswiat.org.
Uwaga: www.barfnyswiat.org to nie to samo co barfnyswiat.org! Tak samo jest z innymi witrynami internetowymi, przedrostek www ma znaczenie.
Po więcej informacji o wyszukiwarce Google odsyłam do jej dokumentacji.

Szukanie z przeglądarką internetową
Każda przeglądarka internetowa umożliwia przeszukanie aktualnie załadowanej strony internetowej. Zwykle pole szukania można wywołać za pomocą skrótu klawiaturowego [Ctrl]+[F], co spowoduje zakreślenie wpisanych wyrażeń (efekt optyczny). Często możliwe jest przeskakiwanie między szukanymi słowami.

Warunki zagnieżdżone - dla zaawansowanych
Wyszukiwarka forumowa nie umożliwia korzystania z warunków zagnieżdżonych. Ale czy na pewno? Ustawiając opcję Szukaj któregokolwiek słowa lub wyrażenia domyślny operator logiczny to OR, a ustawiając Szukaj wszystkich słów - operator AND. Wykorzystując tą właściwość można stworzyć zapytanie oparte na warunkach częściowo zagnieżdżonych.
Przykład: szukanie skrzydeł lub piersi z kurczaka - post musi (AND) mieć słowo kurczak (kurczaka, kurczaków, itp.) oraz jedno z ciągów: skrzyd (skrzydełka, skrzydła, itp.) lub (OR) pier (pierś, piersi). Wyrażenie zagnieżdżone to (skrzyd* OR pier*) AND kurczak*, a w polu Szukaj Słów Kluczowych należy wpisać:
- dla opcji "Szukaj któregokolwiek słowa lub wyrażenia": skrzyd* pier* AND kurczak*
- dla opcji "Szukaj wszystkich słów": skrzyd* OR pier* kurczak*
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
Ostatnio zmieniony przez Sojuz 2014-02-07, 14:54, w całości zmieniany 8 razy  
 
 
ren 

Dołączyła: 02 Wrz 2012
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-09-13, 12:20   

Wyszukiwarka jest i z niej korzystam, ale nie do końca się sprawdza - jak znajdzie szukane słowo w temacie, który np ma 15 stron to nie pokazuje na której stronie jest wyszukane słowo i muszę przeglądać cały wątek po stronie :(
 
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2012-09-13, 12:50   

Wyszukiwanie danego słowa na stronie przyspieszyć da się klikając ctrl+f otwiera się małe okienko gdzie wpisujecie szukane słowo i dajcie enter jeśli jest ono na danej stronie to się podświetli , jeśli nie to można iść do nast. Błyskawicznie można przeszukać nawet wiecej stron.
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
martaj 

Barfuje od: 09.2012
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-14, 16:01   

Może ja dodam coś na temat wyszukiwarki: wystarczy zaznaczyć, żeby wyszukiwały się konretne posty zamiast tematów i nie trzeba wtedy przeszukiwac stron wątku.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4827
Wysłany: 2012-09-18, 09:34   

Aby było już całkiem jasno - zwłaszcza dla nowych Użytkowników Forum - wyszukiwarka forumowwa dostępna jest na stronie głównej Forum oraz z każdej dowolnej strony na podforach i wątkach:
Aby wyszukać konkretny post (lub posty), w którym pojawiło się szukane słowo należy podczas wpisywania parametrów wyszukiwania zaznaczyć opcję "Pokaż wyniki jako: Posty":Domyślnym ustawieniem wyszukiwarki jest pokazywanie wyników jako tematy, dlatego za każdym razem należy zmienić ustawienia.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-09-18, 10:07   

A mi to nie działa. Próbowałam wyszukiwać różne hasła, zarówno w postaci wątków jak i postów. I lipa. Wyskakuje mi np 323 wyniki (postów) i żaden (przynajmniej na pierwszej stronie wyników, dalej już mi się nie chciało sprawdzać) nie zawierał wyszukiwanego hasła.
Dla przykładu, przed chwilą wpisałam hasło "witamina c" w formie postów. Wyskoczyło mi ponad 1000 wyników, ale to były po prostu wszystkie ostatnio napisane posty i żaden nie zawierał szukanego wyrażenia
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Iowa 


Barfuje od: 6.12.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 21 Lis 2011
Posty: 372
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-09-24, 07:19   

W wyszukiwarce są dwa przyciski szukaj: jeden do haseł, a drugi, niżej, pokazujący ostatnio napisane posty. Może klikasz ten dolny, też tak czasem mam;)
_________________
...inexplicable catness...
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-09-24, 09:58   

BINGO !!!
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1066
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-09, 13:11   

Przyznam się, że szczerze nie znoszę tej funkcji. Nie tylko na naszym forum, ale na innych również. Dużo szybciej znajduję interesujące mnie sprawy przeglądając tytuły wątków, a i tak muszę przewertowac każdy z nich, zeby dotrzeć do sedna sprawy...
 
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-04-10, 09:41   

Bianko 4 masz rację :kwiatek: , trochę czasu zabiera przeszukiwanie, ale dla tych którzy pierwszy raz jest to dobra szkoła bo można przy okazji nauczyć się topografii tematów i wątków oraz tego, że BARFny Świat jest skarbnicą wiedzy.
Nie ważne jaką drogę wybierzemy, istotnym jest by dotrzeć do celu...
  Zaproszone osoby: 2
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2013-12-08, 18:21   

Czy jest jakaś szybka metoda znalezienia osoby w powitalni - gdy chcę sprawdzić jakie ma koty bo zapomniałam ?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-12-08, 18:34   

Jasne, ze tak;

Klikasz na szarym pasku Uzytkownicy
http://www.barfnyswiat.org/memberlist.php
Wybierasz na aka literke jest ten uzytkownik.
Np "S" ...może byc Sandra ?
Klikasz na Sandra
Klikasz na
Znajdź wszystkie posty Sandra
http://www.barfnyswiat.or...h_author=Sandra
Przechodzisz na ostatnia ..najstarsza stronę... i juz jesteś w Powitalni...jesli ktos zechciała sie przywitać :)
W moim wypadku to na razie strona 107 gdzie sa wątki z Powitalni.. :)
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2013-12-09, 10:47, w całości zmieniany 3 razy  
  Zaproszone osoby: 2
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-12-08, 18:39   

Ale np. gerda nie witała się od razu :mrgreen: Trzeba użyć opcji szukaj. :kwiatek:

Co należy zrobić.
Wejść na stronę szukania.

W sekcji Poszukiwane Zapytanie:
Szukaj Słów Kluczowych: pozostawić puste
Szukaj Autora: wpisać nick użytkownika

W sekcji Opcje Wyszukiwania
Forum: Powitalnia
Pokaż wyniki jako: tematy
Sortuj według: Autor

Kliknąć przycisk Szukaj.

Tematy będą ułożone alfabetycznie wg Autorów. Należy odszukać autora jako osoby poszukiwanej i kliknąć łącze do tematu. ;-)
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2013-12-08, 19:21   

Sandra - doszłam do Twoich wszystkich postów, na dole jest temat "powitalnia", ale nie Twoja. Czy to znaczy, że nie przedstawiałaś się w powitalni ? (jak tak wyjdzie, to znaczy, że szukana prze ze mnie osoba w powitakni nie była ?) :niewiem:
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-12-08, 20:31   

Może jest, ale nie musiała zaczynać swojej przygody z tym forum od powitania się.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne