BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie przy chorej wątrobie i nerkach
Autor Wiadomość
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-02-27, 20:19   

traganek napisał/a:

Ca : P - 0,9 - do aż ok.2,0 lub 1,3-1,5 : 1 - ale dużo zależy też od tego jaki jest poziom wapnia we krwi. Tu Margot opisała o Co chodzi z tym wapniem http://www.barfnyswiat.or...=asc&start=2010

Na razie nie mierzyłam poziomu wapnia, zrobię to przy następnych wynikach.

Jak najbezpieczniej określić ten stosunek?

W dzisiejszej mieszance wyszedł mi 1,34 (Ca - 584, a P - 434 na porcję dzienną - to chyba bezpieczna ilośc P na 11kg psa...)

W poprzednich mieszankach (jeszcze bez kalkulatora) miałam stosunek 0,37 (Ca było 150 na porcję, a P - 410). Czy to mogło spowodować znaczny wzrost mocznika i kreatyniny w ostatnich wynikach?



traganek napisał/a:
K:Na=ok. 1,9-2,0 :1 - do takich proporcji warto dochodzić stopniowo. Nie wiem ile teraz wychodzi Ci w mieszankach.


teraz mi wyszło 1,29 ale musiałam dodać sól i jako potas dodałam ziemniaki. Soli dodałam 1g na porcję dzienną, ziemnaki 20g. Czy tej soli nie jest za dużo?

Poprzednio nie dawałam ani soli, ani ziemniaków i miałam 5,4 więc raczej bardzo źle - czy to również mogło być przyczyną podwyższenia pogorszenia się wyników? :niewiem:



traganek napisał/a:

Białko : tłuszcz 1:1,6 - może być, czasami dochodzę do 1,3.


Naprawdę tyle tłuszczu? To więcej tłuszczu niz mięska na miseczce. Poprawnie rozumuję?


traganek napisał/a:

białko na 1 kg mc - kiedy skorzystasz z kociego kalka i uwzględnisz dawkowanie jedzenia w psim kalku może wyjść mniej. 5g w moim przypadku było za dużo. Podskoczył mocznik . Trzymam się granicy ok 4,2 -4,5 g k.mc


Chyba za mało dałam białka, bo wyszło mi 3,3g k.mc
Ale tak wyliczyłam procentowo ilość dziennej porcji i wpisałam do kalkulatora i takie małe białko mi wyszło.

Mika - 11kg
mało aktywa
porcja dzienne wychodzi 220g
11000g (Mika)*0,02=220g
* 140g mięso
* 30g podroby
* 50g warzywa (ważyć gotowane, czy surowe...?)

Co tu jest nie tak?
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-02-27, 23:06   

..Asia.. napisał/a:

Jak najbezpieczniej określić ten stosunek?
W dzisiejszej mieszance wyszedł mi 1,34 (Ca - 584, a P - 434 na porcję dzienną - to chyba bezpieczna ilośc P na 11kg psa...)

Stosunek wapnia do fosforu utrzymałabym narazie w normie kalkulator'owej bo nie znasz poziomu wapnia we krwi.
..Asia.. napisał/a:

Czy tej soli nie jest za dużo?
Poprzednio nie dawałam ani soli, ani ziemniaków i miałam 5,4 więc raczej bardzo źle

hmm, może jakaś mądra głowa się jeszcze odezwie ;) Myślę, że skok proporcji z 5,4 na 1,29 jest za szybki.Czy wiesz jaki jest poziom sodu we krwi?
..Asia.. napisał/a:

traganek napisał/a:

Białko : tłuszcz 1:1,6 - może być, czasami dochodzę do 1,3.

Naprawdę tyle tłuszczu? To więcej tłuszczu niz mięska na miseczce. Poprawnie rozumuję?

Nie, ta wartość to iloraz białka do tłuszczu. Jeśli mianownik jest mniejszy od licznika to wyjdzie iloraz >1
..Asia.. napisał/a:

* 50g warzywa (ważyć gotowane, czy surowe...?)
Ja gotuje.
..Asia.. napisał/a:

Co tu jest nie tak?

Sprawdź ile wyjdzie jeśli białko /tłuszcz >1 a nie odwrotnie.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-02-28, 11:22   

Traganek bardzo dziękuję za cierpliwość i pomoc.

Układam właśnie te jadłospisy i zauważyłam dziwną rzecz w kalkulatorze - są rozbieżności pomiędzy wartościami odżywczymi na 100g pomiędzy kalk. kot a pies.

np. ta sama pierś z indyka bez skóry na 100 g ma
* fosforu 150 u kota ,200 u psa
* Sodu 93 u kota, 46 u psa
* wit E 0,30 u kota, a 1,34 u psa
itd.

skąd te rozbieżności?

------------------------------------
edit:
czyżby chodziło o przyswajanie? W sensie, ze pies więcej\mniej przyswoi wartości niz kot z tego samego mięsa?
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-03-21, 14:27   

traganek, mogłabyś podpowiedzieć mi odnoście norm żelaza i jodu dla psa?

Robię jadłospis w kocim kalku, potem wprowadzam do psiego (dodałam sobie w psim warzywa i inne rzeczy, które były w kocim) = wychodzę na tą sama wagę mieszanki.

Porównuję normy (dałam: pies dorosły; sterylizowany, um. aktywny; waga psa 11kg) i wychodzi mi zapotrzebowanie na ogromną ilośc żelaza!

Czytam w necie ( http://www.zpazurem.pl/ar...w_zywieniu_psow ), ze pies dorosły powinien mieć 1,2-1,4 mg na 1 kg m.c, a z kalkulatora barfowego wychodzi mi, ze 2,78!!! To ogromna różnica!!

Takie same róznice sa w jodzie.

Jak u Ciebie wygląda zelazo i jod na 1 kg m.c?
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-03-22, 22:19   

..Asia.., Jak odkryjesz arkusze w obu kalkach z normami to zauważysz, że normy dla kota i psa sa zbliżone. Nawet jak się podzieli dane z kalka to wychodzi ok. Może te wysokie wartości wychodzą Ci dlatego, że uwzględniasz liczbę dni mieszanki z kociego kalka (w kocim kalku w zakładce wydruk przepisu).

Co do żelaza: Odnoszę sie do kalka kociego versja 1.7 i wynoszą odpowiednio 1,5 mg na kg.mc 1.4 mg na kg.mc. I nie zmieniam dawkowania - czyli podaje tyle ile koci kalk zaleca.

Co do jodu to w obu kalkach jest ta sama norma czyli 15 µg na kg m.c. W przypadku jodu to cały czas się waham co robić. Czasami w mieszance go zwiększam o ok 5% w kalku kocim ( bo mam psa z niedoczynnością tarczycy) a czasami pozostawiam ilość supli (alg) tak jak zaleca koci kalk.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-03-23, 12:33   

Traganek, dzięki za cierpliwość i chęć pomocy :kwiatek:

Odkryłam tą kartę i widzę, ze faktycznie podobne normy są.
Jedynie wit A na razie jest inna, ale to można sobie na piechote wyliczyć.

Tylko nie umiem zrobić, aby koci kalk pokazywał mi dobre normy.
Wpisałam waga kota: 11 kg i dodałam wszystkie produkty. Mieszankę mam na 20 dni (ale wg kalka na 10 dni).
Kalk koci pokazuje mi, że żelaza z mieszanki mam 331 mg.
Czyli na szybko wyliczam:
331mg Fe : 20 dni : 11kg psa = 1,5 mg Fe na 1 kg m.c. - czyli zgodnie z normą.

A czemu w kocim kalku w kolumnie "norma" pokazuje mi 171 żelaza?
Wydaje mi się, ze on przelicza tak:
171mg Fe : 10 dni : 11kg psa = 1,5 Fe na 1 kg m.c.
W zakładce "Wydruk przepisu" wychodzi, że ta moja mieszanka starczy dla kota na 10 dni. I chyba dlatego okresu są wyliczane normy.

Widzę, ze normy zmieniają się tylko wtedy, gdy modyfikuje wartość mięsa, albo podrobów.



Moja mieszanka starcza dla 11kg psa na 20 dni, Boże, ja na pewno coś źle robię i wykończę tego psa :-?
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-03-23, 17:29   

..Asia.., wejdź do arkusza -"analiza" w kocim kalkulatorze i zmień wartość w komórce B4 ilość mięsa na Twojego koto psa tak aby wartość mięsa na dzień w komórce b3 odpowiadała temu co założyłaś podawać.
Wtedy powinno być w miarę ok. Pisze w miarę bo ja nie podaję warzyw tyle co Ty i nie znam macra.
 
 
edit.mazur 

Dołączyła: 18 Wrz 2017
Posty: 1
Wysłany: 2017-09-18, 12:33   

Witam, zwracam się z gorącą prośbą. Mam jamnika 13 lat niestety wyniki fatalne. Jak moge pomóc psiakowi, jaki ułożyć jadłospis co podawać a czego nie?

Wyniki:

GLU 108 mg/dL
BUN 92mg/dL
TP 7,3g/dL
ALB 3,2 g/dL
GLOB 4,1 g/dL
ALB/GLOB 0,8
ALT 406U/L
ALKP 1330 U/L

czy ma piesek szanse na życie, wiem że wyniki fatalne
 
 
Sofia 

Dołączyła: 05 Lip 2016
Posty: 4
Wysłany: 2017-11-18, 21:31   

dobrze jest podawac ornitil plus na watrobe oraz renal vet na nerki.. to prpdukty od vetexpert.. sa rewelacyjne i niezastapione
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne