BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podstawowy kurs oswajacza zdjęć
Autor Wiadomość
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2014-02-27, 21:04   

Sojuz, dziękuję! :-D nie wiedziałam, że nie moze być html, z tego powodu nie mogłam umieścić zdjęcia.
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-03-02, 10:24   Instrukcja zmniejszania zdjęć

GIMP (dobry do ładnej korekty zdjęć jak się go już nieco ogarnie - pozwala kręcić nasyceniem i milionem innych rzeczy) - podstawowy instruktaż potrzebny do zamieszczania zdjęć:
1) pobieramy program GIMP - obecnie jest wersja 2.8.10 i instalujemy (podczas instalacji można wybrać język polski),
2) uruchamiamy program (za pierwszym razem długo to trwa, bo szuka czcionek w naszym systemie) i z górnego menu wybieramy "Plik->Otwórz" - po otwarciu zdjęcia wybieramy znowu z górnego menu "Obraz->Skaluj obraz" i wpisujemy żądane wymiary oraz rozdzielczość 72 pikseli/in (czyli dpi), klikamy "Przeskaluj", a następnie "Plik->Wyeksportuj jako" i wybieramy JPEG z jakością 86 i bez danych EXIF oraz bez miniatury w ustawieniach zaawansowanych (to pożeracz miejsca, który pokazuje np. info o aparacie użytym do zrobienia zdjęcia),
3) jeśli chcemy wiedzieć więcej, to:
a) czytamy podstawy tutaj,
b) oglądamy video tutorial tutaj


FastStone Photo Resizer (darmowy do użytku domowego, czyli np. do obróbki własnych zdjęć) - ma mniej efektów, ale też pozwala na korektę zdjęć, a ma jedną ogromną zaletę: potrafi hurtem przerobić nawet kilkaset zdjęć zmieniając rozmiar, nazwę itp.:
1) pobieramy program stąd - ten ostatni i instalujemy,
2) uruchamiamy program i mamy dwie zakładki: "Batch Convert" czyli hurtowa zmiana parametrów obrazków i "Batch Rename" czyli hurtowa zmiana nazw wg zadanego wzorca; klikamy zakładkę "Batch Convert",
3) w oknie po prawej zaznaczamy zdjęcia, które chcemy przekonwertować i klikamy "Add" (jeśli chcemy wszystkie z katalogu, to klikamy "Add All" bez konieczności zaznaczania; jeśli chcemy zaznaczyć kilka, to klikamy trzymając wciśnięty Ctrl; jeśli chcemy zaznaczyć kilka pod rząd, to trzymając Shift klikamy pierwsze i ostatnie z grupy - to zresztą standardowe zaznaczanie plików w Windows, ale nie wszyscy wiedzą),
4) przy opcjach klikamy "Settings" i ustawiamy "Quality" na 86 (to wystarczy) oraz odptaszkowujemy "Keep Exif/IPTC Data"; klikamy "Advancer Options" przy ptaszku "Use advanced options" i na pierwszej zakładce "Resize" zaznaczamy "Resize based on one side", a następnie "Predefined Side" ustawiamy na "Short side" i wpisujemy 600 (czyli krótszy brzeg ma mieć 600px - nieważne, czy to wysokość czy szerokość); klikamy zakładkę "DPI" i wpisujemy 72 w obydwu polach ("Use DPI Changer" też musi mieć ptaszka) - i klikamy OK,
5) wskazujemy Output folder (czyli katalog, gdzie ma wyrzucić przerobione zdjęcia, bo inaczej nadpisze oryginały, a szkoda) oraz jeśli chcemy zachować oryginalne nazwy, odptaszkowujemy "Rename" (inaczej nada im kolejne numery o ile nie zmienimy rodzaju numeracji)
6) klikamy start i czekamy - gotowe.

To drugie może się wydawać bardziej zakręcone, ale pozwala w krótkim czasie obrabiać setki zdjęć, a do tego ustawiamy tylko raz, a później już pamięta te ustawienia, więc tylko się wskazuje zdjęcia do obróbki i miejsce zapisu gotowych - cała robota. W "Advanced options" jest trochę narzędzi, które pozwalają np. hurtowo zmieniać barwienie (jeśli np. komuś aparat wszystko na zielono podbarwił) itd., ale to jak już ktoś chce, to niech pyta o coś konkretnie. Znowu GIMP pozwala dorabiać wiele fajnych rzeczy, ale tryb wsadowy (hurtowa obróbka) to w nim coś, czego do dzisiaj nie rozgryzłam :-P

[ Komentarz dodany przez: Sojuz: 2014-03-17, 22:37 ]
Wstawiam wersję multimedialną
LINK
Ostatnio zmieniony przez Sojuz 2014-03-18, 06:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Iowa 


Barfuje od: 6.12.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 21 Lis 2011
Posty: 372
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-03-02, 10:59   

W GIMPie są wtyczki do hurtowej obsługi zdjęć, np. BIMP.
_________________
...inexplicable catness...
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-03-02, 11:03   

Faststone jest szybki, prosty i mało pamięciożerny (co przy większej ilości zdjęć ma spore znaczenie). Pewnie dlatego mi brak motywacji do rozgryzania hurtowej obróbki w GIMPie :-) za to jak chodzi o dopieszczanie każdego zdjęcia z osobna, to tylko GIMP. Jak zawsze: zależnie od zadania trzeba dobrać narzędzie (do zupy też widelec nadaje się tak sobie :lol: ).
 
 
azar 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 20.09.2013r
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 68
Dołączyła: 26 Paź 2013
Posty: 108
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-12-26, 15:44   avatar

Bardzo proszę o pomoc przy wklejaniu avatara. Niby rozumiem i potrafię zrobić, ale mój avatar nie chce się pojawić. Mam zdjęcia na fotosiku o wymaganych parametrach , na pulpicie też. Prawdopodobnie wpisuję błędne kody.
_________________
Anita
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-12-29, 13:42   

Avatary są ładowane na serwer forumowy więc nie możesz załadować zdjęcia z fotosika. Wysyłasz plik, podając w profilu ścieżkę dostępu do zdjęcia na twoim komputerze. Zdjęcie nie może być większe niż 100x100 pikseli oraz cięższe niż 21 kB.
Jeśli nadal będziesz miała trudności ze wstawieniem avatarka, to wyślij mi go na maila, a ja wrzucę go do twojego profilu.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Grecia 

Dołączyła: 28 Lip 2017
Posty: 17
Skąd: ....
Wysłany: 2017-08-13, 09:52   

Drogie kolezanki I koledzy pomocy :banghead:
jak mam zmienic zdjecie na avatar ,który moge wkleic na forum?
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2017-08-13, 13:31   

Grecia, na gorze w zakladce Profil (nie podglad) mozesz wstawic zdjecie na awatar. Jezeli chodzi o wymiary obrazka:
Cytat:
Tylko jeden obrazek może być wyświetlany, jego szerokość nie może być większa niż 100 pikseli, wysokość większa niż 100 pikseli, a rozmiar większy niż 21kB.
 
 
Grecia 

Dołączyła: 28 Lip 2017
Posty: 17
Skąd: ....
Wysłany: 2017-08-13, 18:57   

Vesela dziękuję
Chodzi mi jak przerobić zdjęcie na awatar. Bo normalne zdjęcia mają za dużo pikseli.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-13, 19:32   

W jakimkolwiek programie do obróbki zdjęć :mrgreen:
FastStone Image Viewer, PhotoShop, Paint.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2019-05-30, 13:14   

Ja osobiście polecam tę stronkę do zamieszczania zdjęć. Korzystam z niej prawie 7 lat i nie przypominam sobie, żeby jakieś problemy kiedykolwiek były :kciuk:
Obsługa jest częściowo po polsku.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Madziara 

Dołączyła: 29 Paź 2019
Posty: 2
Wysłany: 2019-11-01, 08:37   

Witaj Skipper .
Uzyłam polecanej przez Ciebie stronki ,podpowiedz prosze co dalej? Nic nie ogarniam jestem nowa ...matko bosko chyba za wiekowa na te forumowe szaleństwo :lol: :-D
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2019-11-23, 18:57   

Sorry, że z dużym opóźnieniem, ale odpowiadam: zakładając, że założyłaś sobie konto na Postimage klikasz na Upload i wyświetla Ci się nowy ekran Post your images here. W zakładce Do note resize my image wybierasz rozmiar zdjęcia, zakładkę No expiration zostaw jak jest. Dalej masz Choose images - klikasz i wybierasz z dysku komputera zdjęcie, które chcesz wrzucić, klikasz na nie i zdjęcie wskakuje Ci do Postimage. Pod zdjęciem wyświetlają się linki i jeżeli chcesz wstawić fotkę na Barfny Świat robisz tak: klikasz na ikonkę IMG wyświetla Ci się okienko podaj adres do obrazka i tam kopiujesz adres podany w direct link w Postimage.
No i masz przykładowo coś takiego (na zdjęciu jeden z moich kotów podczas pokolacyjnej drzemki :mrgreen: - na moim łóżku oczywiście, bo kocim zdaniem jest to najbardziej odpowiednie miejsce do odpoczynku)

_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Mrowiszcze 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Paź 2016
Posty: 471
Skąd: Francja
Wysłany: 2019-12-28, 18:36   

Mam pytanie do moderatorów: czy jest możliwe podmienienie zdjeć, ktore były zamieszczone z tinypic na te same np. z fotosika? Troche szkoda,żeby tyle zdjeć na forum było nieczytelnych z powodu zaprzestania działalności tinypic...
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2019-12-29, 14:11   

Jest możliwe. Trzeba wysłać do mnie linka do posta, w którym znajdowały się usunięte zdjęcia oraz linka do ich nowego umiejscowienia.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne