BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF - jak to się robi
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-09-20, 12:09   BARF - jak to się robi

Przede wszystkim należy do tego podejść spokojnie i powoli. Nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę i robić mieszanek ze zmielonego całego królika wraz z najbardziej wymyślnymi podrobami czy korzystać z bardziej skomplikowanych gotowych przepisów, a następnie wmuszać to w kota. Bez odpowiedniego, powolnego przygotowania zwierzęcia możemy z takiej próby wyjść sfrustrowani, a nasz futrzak obrażony. Jeżeli kot nie jest uzależniony od suchej karmy i jadał dotychczas również surowe mięso różnych gatunków, lub przynajmniej mokrą karmę, to możemy spróbować przyrządzić mu pokarm według przepisów BARFowych i dorzucać mu trochę takiej mieszanki do dotychczasowego jedzenia. Jeśli kociak dotychczas nie widział surowego mięsa i w dodatku jadł wyłącznie suchy pokarm, to musimy zacząć najpierw przestawiać go na mokrą karmę, a następnie pomalutku dokładać mu niewielkie kawałeczki surowego mięsa do pożywienia. Potem dopiero możemy rozpocząć podawanie raz dziennie małego posiłku z samego surowego mięsa, a następnie przejść do "produkcji" barfowych kompletnych mieszanek. Chyba, że mamy szczęście oraz kota-eksperymentatora kulinarnego, który od razu rzuci się na mięsko oraz nasze mieszanki. Wtedy problem z głowy. To jednak rzadkość wśród uzależnionych od przemysłowych karm zwierząt.

Jeśli już mamy chętnego do współpracy kota oraz kupiliśmy wszystkie potrzebne składniki BARFowej mieszanki, a także niezbędne narzędzia, to zabieramy się do roboty.

Ważna uwaga: proszę pamiętać, aby nie mielić całego mięsa, tylko część niezbędną do wymieszania w nim suplementów. Przynajmniej połowa mięsa powinna być podawana kotu w kawałkach, aby mógł gryźć i oczyszczać w ten sposób zęby (najlepiej aby proporcje mięsa mielonego do niemielonego wynosiły około 1/3 do 2/3).

1. Wyciągamy maszynkę do mielenia mięsa:



2. Gromadzimy wszystkie niemięsne produkty, wyciągamy z lodówki składniki mięsne:



3. Jeśli używamy całego kurczaka lub królika, to bierzemy nożyce do drobiu i tniemy go na kawałki:



4. Następnie, za pomocą ostrego noża do mięsa, oddzielamy od kości tyle mięsa (mięśnia) ile zdołamy. Kości z resztkami mięsa gromadzimy w osobnej miseczce (na zdjęciu po prawej kości, po lewej samo mięso):



5. Kroimy na kawałeczki wycięte mięso, aby kot miał coś do gryzienia (w trosce o jego zęby):



6. Ważymy odpowiednie ilości podrobów (serc, wątroby, nerek i innych):



7. Wkładamy przygotowane wcześniej kości oraz zważone podroby do jednej miseczki, później będą razem mielone. Oddzielnie mięso i miseczkę z produktami do mielenia wkładamy do lodówki na czas przygotowania pozostałych składników:



8. Oddzielamy żółtka jajek od białek i wkładamy same żółtka do miseczki. Do żółtek dodajemy wodę oraz pozostałe niemięsne składniki (suplementy):



9. Mieszamy wszystko razem, aby uzyskać jednolitą, płynną konsystencję:



10. Wyciągamy z lodówki miskę z przygotowanymi kośćmi i podrobami i przepuszczamy wszystko przez maszynkę do mielenia mięsa (mięsne kości należy mielić dwa razy - pierwszy raz na grubszym sitku, drugi raz na drobniejszym):



11. Wyciągamy z lodówki pokrojone wcześniej mięso i dodajemy je do zmielonej masy, dobrze mieszamy:



12. Do otrzymanej mieszanki wlewamy przygotowany mix jajeczno-suplementowy, wszystko razem mieszamy bardzo dokładnie:



13. Tak przygotowaną BARFową karmę wkładamy do pojemniczków przeznaczonych do mrożenia żywności (najlepiej szklanych):



14. Szczelnie zamykamy i wkładamy do zamrażarki lub zamrażalnika:



Przez następne 2-3 tygodnie sięgamy po gotową mieszankę, pozwalamy jej się odmrozić i w temperaturze pokojowej podajemy kotu. Mamy dużo czasu wolnego dla siebie i na zabawę z kotem. Jak widać, wszystko jest łatwe, proste i przyjemne :-) .

Wszystkie fotografie pochodzą ze strony http://www.catnutrition.org prowadzonej przez Anne - autorki porad w zakresie naturalnego żywienia kotów.

Powyższy instruktaż to oczywiście tylko przykład, jak można to robić. Każdy może w praktyce dojść do różnych sposobów, używać różnych mięs i dodatków, z kośćmi lub bez. Wiadomo, że z czasem wypraktykuje się własne metody, które będą najwygodniejsze i najwydajniejsze. Ten obrazkowy instruktaż z pewnością będzie jednak pomocny dla początkujących i niepewnych jeszcze swych umiejętności Barferów.

Kolejne fotoinstruktaże znajdują się na stronie TCfeline:
Sporządzanie mieszanki mięsnej podstawowej
Sporządzanie mieszanki z całego kurczaka

.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-10-15, 09:16   

Nie wiem, czy fajny, ale mam nadzieję, że będzie pomocny :-D
Nie jest to film instruktażowy, jak robić barfa - bo ze względu na to, że moje koty są głównie na whole prey, mój barf odbiega trochę od wzorcowego. Jednak w związku z tym, że często spotykam się z obiekcjami, że robienie mieszanki jest trudne i zajmuje mnóstwo czasu, nakręciłam filmik pokazujący, jak sprawnie to idzie kiedy ma się już trochę praktyki: https://www.youtube.com/w...ktV8zDvHAs&t=3s
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-10-15, 10:56   

Ines, film rewelacyjny!
Mam tylko dwa pytanka:
- mielisz cale jajka przepiórki? A co z tym złym białkiem jaja?
- mielisz wit. E razem z kapsułkami?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-10-15, 11:17   

doradora, ph w żołądku kotów na barfie bez problemu rozprawia się z awidyną, więc białek się nie boję :-)
Tokovit mielę od prawie-zawsze, bo zwykle robię takie ilości mieszanki, że przy wyciskaniu tabletek bym się zastrzeliła ;-)
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-10-15, 13:03   

Uwzględniasz skorupki z jajeczek w bilansie wapnia? I ile dajesz jajek na kg mięsa? Gdzieś widziałam przelicznik jajko przepiórcze/jajko kurze, ale nie pamiętam :-(
W jakiej ilości osocze dajesz?
To mielenie kapsułek to niezły pomysł :-) . Tylko moje koty po niektórych kapsułkach mają lekkie biegunki, muszę spróbować jak będzie po tych.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-10-15, 13:59   

Ciekawe rozważania na temat białka i żółtka i awidyny :mrgreen:
http://www.barfnyswiat.or...ighlight=#44576

Ja słyszałam, że białko zjedzone najpierw jest strawione tak, że awidyna nie jest już groźna dla żółtka. Ale że nie powinno się tego mieszać.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-10-15, 14:13   

Saga, nie uwzględniam, bo traktuję je tak, jakby koty zjadały je do posiłków whole prey. Ale jeśli kogoś to interesuje, żeby uzyskać 1g skorupek potrzeba około 10-12 jajeczek ;-)
Daję cztery jajka na kg mięsa, ale uwzględniam też dawane poza mieszanką whole prey.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-10-15, 14:35   

shana55, wiem że zdania są różne - jedni mówią nie podawać, inni podawać ale bełtać, jeszcze inni podawać ale nie mieszać. Pewnie i czwarta opinia by się znalazła :-)
Moim zdaniem ph w żoładku kota jest tak niskie, że bez problemu rozprawia się z awidyną, więc podaję jajka kotom tak jak widać na filmie - ale nikogo do tego nie namawiam, ani nie przekonuję, że tak należy robić :kwiatek:
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-10-15, 18:45   

Ines, wiem, że już wielokrotnie pisałaś, ale jakie jest przeliczenie jajko kurze na jajka przepiórcze? 1 do 3?
wtedy na 10 kg barfa wychodzi 30 jajek przepiórki? to trzebaby uwzględnić w mieszance 3 g wapnia więcej? dobrze liczę?

a z tymi mielonymi kapsułkami wit.E to jesteś boska! to była zawsze "najtrudniejsza" część suplementów, a to się igłą ukułam, a to mi wpadła cała kapsułka do mieszanki, a to więcej zostało na rękach niż trafiło do barfa, a to takie proste jest! :kiss:
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-15, 21:19   

doradora napisał/a:
Inesa z tymi mielonymi kapsułkami wit.E to jesteś boska! to była zawsze "najtrudniejsza" część suplementów, a to się igłą ukułam, a to mi wpadła cała kapsułka do mieszanki, a to więcej zostało na rękach niż trafiło do barfa, a to takie proste jest! :kiss:

Szczerze, to zawsze się dziwiłam, że kapsułki Tokovitu to jakiś problem... od samego początku robiłam tak samo jak Ines czyli mieliłam w całości razem z mięsem.
_________________
Mieszkałem z kilkoma mistrzami Zen. Wszyscy byli kotami - Eckhart Tolle
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2017-10-16, 07:48   

Ines napisał/a:
Moim zdaniem ph w żoładku kota jest tak niskie, że bez problemu rozprawia się z awidyną, więc podaję jajka kotom tak jak widać na filmie

Tak, o ile kot zjada samo białko lub najpierw białko, a później żółtko. Zmieszanie białek z żółtkami w mieszance powoduje, że awidyna z białka związuje sie z biotyną z żółtka już w mieszance, zanim trafi do kociego żołądka, powodując jej nieprzyswajalność już na etapie robienia BARFa.
To oczywiście nie musi generować niedoborów u kotów, gdyż związywane jest tylko tyle biotyny w mieszance, na ile wystarcza awidyny z białek.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-10-16, 09:09   

doradora, Twoje obliczenia są słuszne, ale i tak mam wątpliwości, czy te skorupki należy doliczać. W wątku o skorupkach ktoś chyba kiedyś pisał, że muszą być zmielone na pył, żeby wapń z nich mógł się przyswoić? Maszynka rozdrabnia je niewiele bardziej niż zjadający je w całości kot.
dagnes, dzięki za zabranie głosu :kwiatek: u mnie biotyny często wychodzi blisko dwa razy więcej niż wskazuje kalkulator, więc tym bardziej nie mam obaw :-)
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Monika ŻuK 

Dołączyła: 05 Mar 2018
Posty: 13
Wysłany: 2018-03-06, 12:32   

dagnes Szczerze powiem, że nigdy nie mroziłam surowych żółtek. Zastanawiam się, czy rozmrożone surowe żółtko nie jest szkodliwe. I to samo w sprawie suplementów. Myślicie, że nie tracą swoich właściwości po zamrożeniu i rozmrożeniu?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-03-06, 13:44   

Monika ŻuK,
gdyby mrożenie żółtek i suplementów było szkodliwe, setki zwierzaków tutejszych Forumowiczów by się o tym przekonały. Przygotowywanie kilku kg gotowej mieszanki, dzielenie jej na porcje i mrożenie to standardowa procedura.
Mrożenie w minimalnym stopniu pozbawia mieszankę wartości odżywczych, jednocześnie jest to jedna z najbezpieczniejszych technik przechowywania żywności.

mrożenie supli
mrożenie mięsa
 
 
Monika ŻuK 

Dołączyła: 05 Mar 2018
Posty: 13
Wysłany: 2018-03-06, 14:24   

Zrozumiałam. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne