BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze dla kota
Autor Wiadomość
Paulabarfuje 


Barfuje od: 10.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 04 Wrz 2017
Posty: 6
Wysłany: 2018-02-06, 18:06   

Mimo, że barfujemy z Muffinkiem od 4msc i mamy już sporo poukładane w głowie w tym temacie, to jednak zdecydowałam się napisać swoje rozterki w tym temacie, bo w sumie nie wiem, gdzie indziej bym mogła, a nie chciałam tworzyć nowego tematu, bo nie wiem czy jest sens. Otóż.

Muffinek ma póki co 7msc, także je ile chce. Jednak nadejdzie ten moment, kiedy będę musiała zacząć kontrolować ilość spożywanego przez niego barfa. I teraz pytanie, czy rzeczywiście pilnować porcji wyliczanych przez kalkutator? Jak czytam, wiele osób podaje większe porcje, pozwala się najadać kotom w pełni, oczywiście obserwują koty i kontrolują to czy nie tyją. A co z białkiem w takiej sytuacji ? Jedną z zasad komponowania prawidłowych mieszanek jest wyliczenie 5g białka na kg m.c.kota. Skoro kot zje więcej niż zaleca kalkulator, to jednak docelowo tego białka w rozrachunku wyjdzie więcej niż 5g na kg m.c. kota. Kalkulator zakłada kota zdrowego o przeciętnej aktywności, ale tak na prawdę nasz kot może być bardziej aktywny, zapotrzebowanie energetyczne zależy też często od pory roku, w zimę koty jedzą więcej, w lato raczej mniej. Różne czynniki wpływają na to zapotrzebowanie, także według mnie nie ma co się trzymać stricte porcji wyliczonych przez kalkulator, bo każdy kot jest indywidualny i może jeść mniej lub więcej. No ale nadal nie wiadomo co z tym nieszczęsnym białkiem.

Zasadniczą kwestią byłoby ustalenie, czy norma 5g białka na kg m.c. odnosi się do parametrów mieszanki czy do realnego dziennego spożycia białka. Co mam na myśli:

Kalkulator zakłada 25g mięsa na kg m.c. kota. Białka mamy mieć 5g na kg m.c. Wniosek ? Mięso które dostarczamy ma mieć 5g białka w 25g, a zatem 20g białka na 100g mięsa. Oczywiście jest to wartość średnia. Możemy dać do mieszanki 1kg mięsa z białkiem 22g białka na 100g i 1kg mięsa z białkiem 18g. Relatywnie wychodzi nam 2 kg mieszanki mięs z białkiem 20g na 100g. Jeśli mam przykładowego kota o wadze 4kg, to kalkulator wyliczy mu mięso 100g z 20g białka. Jeśli przeliczymy to wyjdzie 5g białka na kg.m.c. kota. O ile kot zje porcję wyliczoną przez kalkulator. Jeśli zje półtorej porcji (a są takie przypadki) wówczas nie dostanie 20g białka na dzień tak jak wyliczył kalkulator tylko 30g. Czyli jak przeliczymy na wagę kota, wyjdzie białko 7,5g. I teraz czy to jest źle ? Czy ten limit odnosi się do spożycia realnego białka czy jest tylko parametrem do skomponowania dobrej mieszanki, czyli takiej co ma 20g białka na 100g. Bo jeśli miałby określać limit dzienny, a kot je półtorej porcji barfa, to niemal niemożliwe jest przygotowanie mieszanki z tak niskim białkiem, żeby docelowo wyszło 5g na kg m.c. przy akceptowalnym poziomie tłustości. Bo jeśli kot zje 150g mięsa, w którym nadal miałoby być te 20g białka (żeby w przeliczeniu na kg m.c. kota na dzień wyszło 5g) to by trzeba było szukać mięsa z białkiem 13g na 100g, i robiąc mieszankę na realną wagę swojego kota wyliczyć białko rzędu 3,25g/kg m.c. kota.

Według mnie te 5g nie odnosi się do maksymalnego dziennego spożycia białka, a jedynie determinuje nam skład mieszanki, czyli te 20g białka na 100g. Barf ma odwzorować skład ofiary, którą upolowałby kot w naturze i te proporcje odzwierciedlają ten skład. W naturze każda mysz jest dobrze zbilansowana i tak samo nasza mieszanka. Nie ważne czy kot zje 5 myszy czy 10, w każdej sytuacji je dobrze zbilansowany pokarm. Zatem nie ważne czy kot zje jedną porcję barfa czy dwie, ponieważ obie są dobrze zbilansowane, a zwiększona porcja może wynikać z większego zapotrzebowania energetycznego. W naturze kotu nikt nie ogranicza ilości myszy, tak aby nie przekroczył dziennie 5g białka na kg m.c. Więc robienie tego w domu przy barfie nie miałoby też racjonalnego sensu. Według mnie na dzienna realną podaż białka możemy wpływać tylko poprzez zwiększenie bądź zwiększenie dziennej porcji barfa. Ingerowanie w ilość białka na kg m.c. przy tworzeniu mieszanki, a zatem zmienianie parametrów mieszanki na 15 czy 25g białka na 100g mięsa można porównać do zmiany składu odżywczego myszy. A w końcu kot nie definiuje sobie ofiar na zasadzie jem więcej to będę polował na niskobiałkowe myszy. Takich myszy nie ma. Oczywiście myszy są różne, raz chudsze raz tłuściejsze, ale zakładamy pewną średnią. W naturze kot je po prostu albo więcej albo mniej myszy, a nie myszy o innym dostosowanym do swoich potrzeb składzie.

Przepraszam, że tak się rozpisałam, ale chciałam jak najdokładniej oddać sens mojego sposobu myślenia. Proszę Was doświadczonych o odniesienie się, które z tych podejść jest słuszne. Oczywiście moje założenia zakładają przeciętnego zdrowego kota, bez żadnych anomalii zdrowotnych.
 
 
Paulabarfuje 


Barfuje od: 10.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 04 Wrz 2017
Posty: 6
Wysłany: 2018-02-15, 07:06   

Nikt w tym temacie nie doradzi ?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2018-02-15, 11:49   

Paulabarfuje, uzbrój się w cierpliwość. Ja na pewno napiszę coś w tym temacie tylko nie wiem kiedy. Nie mam w tej chwili niestety czasu.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Paulabarfuje 


Barfuje od: 10.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 04 Wrz 2017
Posty: 6
Wysłany: 2018-02-15, 16:49   

dagnes, ok, będę czekać :-)
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2018-02-19, 00:22   

Na podstawie swoich spostrzeżeń a jestem na 100 % barfie już jakieś pół roku.
Mam 4 koty.
Jeden kot chudnie.
Dwa trzymają tuszę jak wcześniej na chrupkach.
Czwarty zaczął tyć i wygląda jak ta betoniarka "gruszka" co wozi cement tylko zamiast kół ma nogi ( już nawet FIPA podejrzewałem). Normy podaży żarła ustalane przez kalkulator u czterech kotów.

Także z uwagi na to po pół rocznych obserwacjach wprowadziłem swoje drobne modyfikację co do gramatury posiłku za pomocą oka a nie wagi.
Szyszka "Betoniarka" dostaje mniej, Suki więcej - pozostała dwójka według kalka.
Wszystkiego nie da się zamienić na cyferki.

Kotu w naturze nikt nie ogranicza ilości białka, nikt nie liczy myszy ani ilości białka w myszy ,racja. Kot w naturze też nie dostaje myszy w misce. Kot w naturze nie mieszka w domu, leniwie przechadzając się z jednego miejsca spania na drapak tylko poluje na te myszy. Pewno się sporo nabiega przy tym. Żeby przeżyć musi być zajęty i znależć jeszcze miejsce i czas na długi sen.
Dlatego choćby z tej przyczyny kot liczy na nas. Liczy na to że My mu przeliczymy lub drobne modyfikacje wprowadzimy co do wagi mieszanki. W dodatku każdy kot jest inny.
Bo jak nie - to taka moja kotka Szyszka będzie jeść by jeść ..z nudów...pomimo towarzystwa trzech kotów bo tak ona robi, a kot Suki schudnie jeszcze bardziej.
Szyszka i Suki w warunkach naturalnych pewno by same sobie poradziły z chudnięciem i "betoniarką".

Limit 5 gram na kilo kota pewno jest uśredniony. Jakieś wartości trzeba przyjąć, więc te najbardziej prawidłowe - jako wstęp ( kierunek) barfa.
 
 
Paulabarfuje 


Barfuje od: 10.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 04 Wrz 2017
Posty: 6
Wysłany: 2018-03-09, 10:37   

Dagnes, subtelnie przypominam sie z tematem 😊
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-03-24, 10:28   

Dzień dobry ;-)
U trzech moich kotów waga na barfie po paru miesiącach jest taka jak przed barfem . Jedna kotka waży mniej ale to nie musi mieć związku z barfem . Kota i kotkę po 3kg karmię jakby ważyły po 4kg , a i tak jadłyby więcej . Czy nie przedawkuję im składników odżywczych , witamin , makro/mikroelementów ? no nie mam serca zmniejszać im porcji . Suplementy które stosuję są wszystkie naturalne .
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-03-30, 19:00   

aina, nie przedawkujesz niczego, bo suplementujesz mięso żeby uzupełnić w nich "braki", a nie koty ;-) w jakim wieku są koty? Jeśli są młode, poniżej roku, to tym bardziej nie ograniczaj im jedzenia.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-04-04, 05:27   

I N E S

koty są dorosłe : 5 i ponad 3 lata .
Wariują za barfem . Kulturalnie je , niekiedy zostawi odrobinę kotka 9letnia .
Co by im popodawać między 2ma głównymi posiłkami nie obciążając nerek np.fosforem ? boję się niewydolności po tylu chorobach . Na razie , odpukać , bez niedobrej diagnozy . :->
Robi się cieplej , dwojgu kociemu najbardziej świrniętemu rodzeństwu udostępnię ogród ( muszę jedną stronę zabezpieczyć żeby nie przechodziły przez ogrodzenie ) , może trochę spasują mając więcej urozmaicenia i nie słysząc stuku garów :->
 
 
wera33 


Dołączyła: 03 Cze 2019
Posty: 22
Wysłany: 2019-06-10, 05:23   

shana55, dlaczego 5g białka i nie więcej? nigdzie w źródłach nie pisze ze białko ma być 5 i punkt. Zdrowe koty radzą sobie bardzo dobrze nawrt z 5,3g i to tą wartość można znaleść w opracowaniach naukowych, generalnie nie da się zdrowego kota "przebialkować" Koty tez maja bardzo duze zapotrzebowanie na bialko wieksze niz np. psy a wedlug Mayer i Zentek to psy maja zapotrzebowanie 5 g bialka /kg KM 0,75/dzien

Tak samo jest z wapń /fosfor normy są od 1,1 do nawrt 1,5. Bardziej dla kota jest stosunek 1,2:1 dobry weug źródeł . Rozumiem że to jakaś średnia ale jak będzie punkt wyżej czy niż kotu się nic nie stanie no to jeszcze w granicach. Tak na logikę kot nie biega i szuka aaa ta mysz, nie może ta, ta ma 1,15:1 😉 Każda ofiara kota ma inny
stosunek wapń /fosfor. Już nie wspomnę o stosunek potas /sód o który pytałam i dobiero Dagnes była w stanie mi pomóc.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-06-12, 15:54   

wera33,
jak nazwa wątku wskazuje "Pierwszy BARF", piszą tu osoby, które zaczynają. A zaczynać warto od wartości bezpiecznych. Gdy początkujący nabiorą biegłości, sami zaczną się dokształcać i dostosowywać wartości do potrzeb swoich kotów.
Dlaczego już na początku podkładać im nogę? Komponowanie pierwszych mieszanek to nie lada wyczyn. Proste wytyczne znacznie ułatwiają start.
 
 
wera33 


Dołączyła: 03 Cze 2019
Posty: 22
Wysłany: 2019-06-13, 09:01   

Anilina, ja rozumie ja tez stoje na pocztku barfa :-) ale takie mowienie "musi byc 5g popraw" to nie nauka, koty zdrowe radza sobie bardzo dobrze z bialkiem zwierzecym, wiec jak dostanie 5,1 czy 5,3 g tez mu sie nic nie stanie a te magiczne 5g bialka juz nawet na fb-wskich grupach zostalo obalone ;-) nie dajmy sie zwarjowac kot to nie apteka.
Tak nawiasem te wartosci tak naprawde maja wiekszy zakres ale to faktycznie temat na pozniej ;)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-06-13, 16:40   

wera33 :kwiatek:
My nie jesteśmy Forum Facebookowym i nie mamy z FB nic wspólnego. To oni przychodzą do nas po kalkulator a nie odwrotnie. Nie wiem co i gdzie zostało obalone, my trzymamy się założeń z Barfnego Świata, a nie Facebookowych. Gdyby założenia z forum na FB były lepsze od naszych nie posługiwali by się naszym kalkulatorem tylko zrobili swój. Proste nie??
Jeszcze raz przypomnę wątek z Normami w/g 4-rech naukowców gdzie ilość białka na kg kota wynosi 5g. Mówimy oczywiście o zdrowym, dorosłym i normalnie aktywnym kocie.
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=7207

A tak na marginesie ...
Za zmiany w kalkulatorze na własną rękę nie odpowiadamy, każdy to robi na własną odpowiedzialność.
 
 
wera33 


Dołączyła: 03 Cze 2019
Posty: 22
Wysłany: 2019-06-14, 09:45   

shana55, ja mam dostep do tych danych ze zrodel mozna je w necie znalesc, a juz tak nawiasem to w podanym przez ciebie linku tylko dwa zrodla podaj ilosc bialka wiec z jedego mozna wywnioskowac ze jest 5g a z drugiego ze nie cale 4,8g to czemu nie to 4,8 np?
aaa przy sodzie wg Prof Strobmeck machlas sie o zero on zaleca 8 mg na kg kota to jak juz na 4 kg kota przeliczasz to jest 32 mg a nie 320 mg ;) i jakby komus sie chcialo to przeliczac to wlasnie srednia matematyczna potas/sod wychodzi 1,33 czyli w zaokragleniu 1,35:1 gdzie rozbieznosc miedzy zrodlami jest ogroma wiekszosc podaje 80mg a tylko wlasnie Strombeck podaje 8 mg. Wogole amerykanskie zrodla jak by to przeliczyl to maja dziwny stosunek pots/sod bo 7:1, 8:1, Niemcy 1:1 do 2:1, Teraz jest pytanie czy srednia matematyczna jest ok czy moze jednak nie hmmm tu moga sie rodzic watpliowsci. A co do grup fb to sama adminka cie przedstawila ............... ;)


Skasowałam imię shany55, podane tu niezgodnie z Regulaminem Forum
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2019-06-18, 12:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-06-14, 10:57   

wera33, jak już przechodzimy na imiona, to może i Ty się przedstawisz. Chętnie sobie przeanalizuję i porównam Twoje wypowiedzi na grupach fejsbukowych, popytam ludzi o co chodzi, bo zastanawiam się po co robisz tę burzę w szklance wody. Dlaczego jesteś taka nieprzyjemna? Piszesz "nie chcę nikogo urazić" a mam wrażenie, że dokładnie o to Ci chodzi.
Nie szukasz sama odpowiedzi w postach na Forum, tylko oczekujesz od adminów obszernych wyjaśnień.
Forum Barfny Świat istnieje od czasów, gdy jeszcze nikt o FB nie słyszał. Nasze zwierzęta od lat są na BARFie zgodnie z wytycznymi z tego Forum, regularnie badane, zdrowe. Możesz powiedzieć to samo o swoich? Nie o jakichś tam w Niemczech czy na biegunie północnym, ale o swoich?

Nie podoba Ci się? Nie zgadzasz się z wytycznymi? Nikt Cię nie zmusza. Możesz założyć własne forum, grupę i inne uj wie co i tam brać odpowiedzialność za to co mówisz przed osobami, które będą postępować zgodnie z Twoimi wytycznymi.
Każdy z tu obecnych Forumowiczów ma własny mózg, z którego może korzystać. Jak chce zmodyfikować przepisy, przecież może to zrobić. Ale na własną odpowiedzialność. Chyba że weźmiesz tę odpowiedzialność na siebie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne