BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulatory wapń/fosfor dla psa
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-10-08, 22:23   Kalkulatory wapń/fosfor dla psa

Dla barfujących właścicieli psów podaję namiary na narzędzia on-line wyliczające ile wapnia należy dodać do mięsa aby zrównoważyć nadmiar fosforu. Ponieważ nie słyszałam o pełnym kalkulatorze barfowym dla psów, takim jak dla kotów, więc sądzę że te dwie "maszynki" mogą przydać się tym, którzy komponują własne przepisy. Pierwszy w języku angielskim, drugi w niemieckim.

El Sham's Calcium/Phosphor Calculator

Lunderland Kalzium Rechner
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
patisa 


Barfuje od: 2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Maj 2012
Posty: 23
Skąd: Raszyn
Wysłany: 2012-05-07, 11:25   

Kalkulator wylicza ile wapnia nalezy suplementować, a co powiecie na takie wyliczanie "na piechotkę" proporcji tego, co podajemy swoim psom?

Znalazłam to na ekozwierzaku i zastanawiam się właśnie nad poprawnością tych wyliczeń. :?:



Cytat:
PSY DOROSŁE

1. umiarkowanie aktywne

masa ciała x 0,02 = dzienna ilość pokarmu

2. Sterylizowane, umiarkowanie aktywne

masa ciała x 0,02 x 0,8 = dzienna ilość pokarmu

3. Aktywne

masa ciała x 0,02 x 1,25 = dzienna ilość pokarmu

4. Bardzo aktywne

masa ciała x 0,02 x 1,5 = dzienna ilość pokarmu



Wg nich, jest to sposób na wstępne wyliczenie ogólnie masy pokarmu jaki pies powinien zjadać względem swojej masy ciała. A potem dopiero dzielimy to na proporcje, które wg nich plasują się następująco:

Cytat:
Produkty pochodzenia zwierzęcego 80% :
50% mięso ( mięsień)
15% kości
15% podroby
20% żołądki

Produkty pochodzenia zwierzęcego 20% :
warzywa 75%
owoce 25%


Co o tym sądzicie?
 
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-07, 13:50   

Witaj!

patisa napisał/a:
Kalkulator wylicza ile wapnia nalezy suplementować, a co powiecie na takie wyliczanie "na piechotkę" proporcji tego, co podajemy swoim psom?


Generalnie jeśli chodzi o psy to jak na razie tylko taki sposób wchodzi w grę, ponieważ jak na razie nie ma pełnego kalkulatora dedykowanego psom (takiego jak dla kotów) pozwalającego skomponować bardziej dokładnie jadłospis dla psa, dlatego aktualnie przyjmuje się różne proporcje poszczególnych składników zwracając uwagę aby odzwierciedlały jak najbardziej naturalną dietę psa stąd te 80% produktów pochodzenia zwierzęcego itd. (przypominam tylko, że te proporcje tyczą się psów dorosłych.)

W internecie możesz znaleźć różne proporcje i sposoby wyliczania dawki żywieniowej, jednak te proporcje przedstawione przeze mnie wydawały mi się najbardziej rozsądne ze wszystkich które przejrzałam. Wiele sugerowanych proporcji zawiera np. zbyt dużo kości.

patisa napisał/a:
Wg nich, jest to sposób na wstępne wyliczenie ogólnie masy pokarmu jaki pies powinien zjadać względem swojej masy ciała.


Generalnie przyjmuje się właśnie taki sposób obliczania dawki pokarmu dla psów na BARFie (procent z masy ciała). Wzory przedstawione przeze mnie są najdokładniejsze jakie znalazłam, ponieważ biorą też pod uwagę aktywność psa, jednak pamiętaj, że te podane w krótkim poradniku są do obliczania dawki żywieniowej dla psów dorosłych, a nie dla szczeniąt.

Jak obliczać dawkę żywieniową dla szczeniąt jest w tym temacie: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=330
 
 
patisa 


Barfuje od: 2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Maj 2012
Posty: 23
Skąd: Raszyn
Wysłany: 2012-05-11, 00:12   

koniczynka napisał/a:


Generalnie przyjmuje się właśnie taki sposób obliczania dawki pokarmu dla psów na BARFie (procent z masy ciała). Wzory przedstawione przeze mnie są najdokładniejsze jakie znalazłam, ponieważ biorą też pod uwagę aktywność psa, jednak pamiętaj, że te podane w krótkim poradniku są do obliczania dawki żywieniowej dla psów dorosłych, a nie dla szczeniąt.


Jej, wielkie dzięki koniczynka! :-D
Ten artykuł jej Twojego autorstwa? Dobrze zrozumiałam? :-)
Jest naprawde fajny, to pierwszy tak porządny jadłospis BARFu jaki dotychczas znalazłam!

Dzieki jeszcze raz ;)

Na razie funkcjonowałam na diecie BARFowej napisanej przez znajoma. Ale teraz na podstawie informacji udzielanych przez Ciebie spróbuję sklepac to sama. Tym bardziej, ze suczka to szczeniak, ciagle rośnie i gubie sie w proporcjach.
Będę pytac jak coś :)
 
 
 
adamsipo 

Barfuje od: 2011
Dołączył: 06 Lip 2012
Posty: 2
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-07-06, 08:35   Kalkulstor na Androida

Witajcie

ja używam do przygotowania diety poniższego kalkulatora BARF na telefonie

KalkulatorBarfPies

jest ok bo liczy stosunek wapnia i fosforu oraz przygotowuje listę zakupów:)

pozdrawiam,
_________________
Adam
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-08-01, 21:57   

Musiałabym pojechać do domu i poszperać w notatkach ze studiów. Mieliśmy tam całe tabele zapotrzebowania na wszelakie składniki dla psów i ich zawartości w różnych produktach. Jeśli ktoś z Was studiuje lub wykłada na SGGW (lub innej uczelni w tym typie) to te dane na pewno są w jakimś skrypcie, w bibliotece uczelni. Pamiętam, ze były bardzo dokładne (jaka szkoda, że nie mam pamięci encyklopedycznej)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Ironiaaa 

Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Wrz 2012
Posty: 3
Wysłany: 2012-09-20, 15:36   

Temat odswieze, bo akurat jestem przed wizyta u weterynarza w sprawie kontrolnego badania poziomu wapnia i fosforu u moich chlopakow.


Kalkulator El'Sham'a jest super tylko skad mam wiedziec jaka ilosc fosforu i wapnia ma moj suplement - skorupki z jaj.
Inna sprawa to fakt, ze czesto moim chlopakom podaje na sniadanie szyjki z kurczaka i do tego mieso z kurczaka mielone. W kalkulatorze nie znalazlam opcji dodania dwoch typow miesa do podliczenia.
Moze ktos jest w stanie mi wytlumaczyc jak to ogarnac.

Dotychczas posilkowalam sie obliczaniem wedlug tabel ktore gdzies tam znalazlam, pomoca kolezanki no i nie ukrywam, ze karmilam troche "na oko".
Chlopaki wczesniejsze wyniki maja dobre, ale chcialabym opanowac to wyliczanie stosunku fosforu do wapnia tak w razie potrzeby.
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-20, 16:10   

Niestety podane tutaj kalkulatory liczą tylko dla posiłków jednoskładnikowych, co jest ich dużą wadą, bo jeśli dajemy kilka składników no to wiadomo, że wtedy ilość suplementu wapniowego będzie inna, bo sumuje się zawartość wapnia i fosforu w tych składnikach.

Jeśli chcesz liczyć dla kilku składników no to możesz korzystać z kalkulatora BARFowego dla psów i tam można dodawać różne składniki diety i liczy stosunek wapnia do fosforu w wieloskładnikowych posiłkach.

Co do skorupek z jaj to jeśli masz kupne no to na opakowaniu powinien być podany poziom wapnia i fosforu, a jeśli masz swoje no to trzeba skorzystać z ogólnych danych lub przyjąć, że jest tyle samo tego wapnia i fosforu, co w kupnych skorupkach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne