BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących - pytania, problemy
Autor Wiadomość
Anilina 

Barfuje od: 20.07.2017
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2018-08-16, 13:35   

MagJan92, cześć :kwiatek:
Zajrzyj do Powitalni, napisz więcej o swoim podopiecznym (podopiecznych?). Wiek, płeć, waga, historia itp.
Jeszcze krótko barfujesz, a początki są trudne, błędy się zdarzają. Koniecznie opisz jak wygląda dotychczasowe układanie menu, a do interpretacji wyników pod kątem modyfikacji diety będą potrzebne ich skany. Tu przeczytasz jak je wrzucić.

Artoo 

Barfuje od: lato 2017
Udział BARFa: 50-75%
Wysłany: 2018-08-17, 14:56   

Cześć,
jeśli nie korzystasz z kalkulatora to na forum wejdź na dział Kalkulator dla psów:
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=829

Przeczytaj warunki, napisz do Hebe i dokonaj symbolicznej wpłaty, a otrzymasz dostęp do kalkulatora forum.
Jest kilka pozycji książkowych, które wprowadzą Cię z grubsza systematyzując tema jednak kalkulator forum najdokładniej pozwala obliczyć odpowiednie składniki - kwestia doświadczenia barferów.

Książki dla psów:
"Pies na diecie Barf" autor Małgorzata Olejnik - dietetyk współpracujący z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, gdzie prowadzi prelekcje i nie tylko. - według doświadczonych barferów jakko wprowadzenie OK lecz w detalach są błędy.
"W zgodzie z naturą" autor Izabela Sekuła - barf dla psa
"Zdrowo, smacznie, naturalnie-prawidłowe żywienie psa" autor Agnieszka Królak - barf dla psa

Ważne, by produkty były dobrej jakości - niekoniecznie z przemysłowych hodowli w wielkich fermach.
Takie mięso zwłaszcza kurczaków to masa hormonów, sterydów i antybiotyków, bo bez tego w 3-4 tygodnie żaden kurczak nie nadawałby się na sprzedaż.

Zacznij, obserwój zwierzaki i ucz się na bieżąco.
Psu na wstępie można spokojnie dla łatwiejszego wprowadzenia barfa zaserwować mielony żwacz.
Zacznij od mniejszej ilości.

Powodzenia.

Aleksa 

Barfuje od: poczatek
Udział BARFa: do 25%
Wysłany: 2018-10-20, 10:12   Kosci

Hejka, proszę o poradę, bo na fb pojechali po mnie. Dałam szczeniakowi kość z której z grubsza sciełam mięso, najpierw obgryzała a później jadła ta kość i to wywołało oburzenie. Jak to jest z tymi kośćmi. Drugi temat to zaopatrzenie w mięso, teraz kupuje sklepowe, ale myslalam o kupowaniu w barfnych sklepach i znów mnie zjechali. Mieszkam poza miastem wiec dostęp do różnego rodzaju mies jest trudne. Chciałam kupić różne mięsa w kawałkach nie mielone, ale np sama kości nie zmiele wiec jak podawać wapń? :-?

scarletmara 

Barfuje od: 01.11.2012
Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2018-10-20, 11:38   

A za co dokładnie Cię zjechali ? Jakie argumenty padły na temat tych kości i mięsa z barfnych sklepów ?

Aleksa 

Barfuje od: poczatek
Udział BARFa: do 25%
Wysłany: 2018-10-20, 13:18   

Np. takie: to trzeba ją nauczyć ze to się je. Nie dawaj gołych kości do zabawy, jeżeli ni chcesz z psem wylądować u weta. Do tego przeżywalność psów, które najadły się takich kości i mają pocięte jelita jest niewielka, albo Aleksandra Lewandowska to się trzyma w ręce taką mięsną kość 😊 przez takie akce jak u Ciebie pies ląduje u weta na stole 😥 ten później pyta czym karmisz no barfem i później oczywiście barf jest zły 😐 a takie coś to nie barf to głupota i ludzka niewiedza i nieodpowiedzialność 😣. Dlatego,ze podajesz dokladnie takie kosci jakich sie nie powinno. Kosci nosne szkieletow duzych zwierzat sa niebezpieczne,poza tym nie podaje sie kosci bez miesa do nich przynaleznego.
Jest cala masa innych (MIĘSNYCH) kosci ktore mozna bezpiecznie podac psu wiec czemu akurat ryzykowac z takimi? Co do mies z barf sklepow: Rozmawiałyśmy o czymś innym ale ja nie jestem fanem mies, ktorych moja rodzina nie mogłaby zjesc.myslimy ze to totalny syf i nie ma nic wspólnego z dueta barf.

scarletmara 

Wysłany: 2018-10-20, 13:55   

Co do kości to przede wszystkim nie moga być gotowane bo to gotowane kości moga powodować uszkodzenia organów wewnętrznych szczególnie kości drobiowe. Ale surowe kości w BARFIE sie podaje bez mielenia jesli zwierz sobie z nimi radzi. Mieli się raczej wtedy kiedy zwierzę nie potrafi lub nie chce jeść kości. Argumentem ZA podawaniem kości w całości jest dbanie o stan zębów. Zwierza jedzące kości w całości mają zwykle mniej problemów z kamieniem. Argument co do podawania też przynależnego do kości mięsa owszem jak najbardziej słuszny :) ale generalnie chodzi o to żeby kości uwzględniać w bilansowaniu diety a nie dawać ich tak sobie zupełnie poza bilansem. Ale czy w danym momencie pies dostanie całe udo mięso+kość czy samą kośc a mięso potem to już nie jest jakies specjalne ważne. Ważne żeby ostateczny stosunek kości do miesa w diecie był prawidłowy.

Co do mięs z barfnych sklepów to o jakości tych mięs sie nie wypowiem bo nie kupue takowych, ale problemem w takich mieszankach jest głównie mięso mielone z koścmi bo zwykle proporcje mięs:kości sa tam nieprawidłowe bo kości jest za dużo. Ale jesli chcesz kupowac mięso w kawałkach a nie mielone to ten problem odpada. Pozostaje jedynie ewentualny problem z tłustością mięsa wtedy. Ale to już mozna ocenić "na oko" mniej więcej tłustość miesa w kawałkach, tylko trzeba pamiętać, żeby zwracać na to uwage przy bilansowaniu diety również.
To tyle na co ja wiem, ze wypada zwrócić uwagę w przypadku takiego mięska. Ale najlepiej żebyś znalazł wątek na forum o miesach z barfnych sklepów bo pamiętam, ze toczyła się kiedyś jakaś dyskusja na ten temat, ale to było chyba w kociej sekcji forum. Moze tam poruszane byly tez jakieś inne kwestie związane z takim mięsem jak np. kwestia czym się ono rózni i czy się czymś rózni od mięsa dopuszczonego do spożycia dla ludzi ? Bo na to pytanie ja nie znam odpowiedzi.

scarletmara 

Wysłany: 2018-10-20, 14:05   

a jak chcesz wiecej o kościach poczytać to tutaj: https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=2070 i tutaj: https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=435
acha i jeszcze zapomniała przy mięsie o zwracaniu uwagi na proporcje "czystego mięsa" z mięśni do podrobów. Tu też w mieszankach zwykle te proporcje sa zachwiane bo podrobów jest za duzo.

Odpowiedz do tematu