BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 2)
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-09-14, 19:56   

Rene :kwiatek:
Witam na Forum, zapraszam do Powitalni przedstawić kota? koty? napisać o nich parę słów, czy dorosłe, czy młode, czy zdrowe, czy może im coś dolega.
Zdjęcia również bardzo mile widziane.
Przepis ma racje bytu, niewielka korekta jednak się przyda.
Białko ok 5g na kg.m.c. kota na dzień, ale za wysoki tłuszcz 3,55g lepiej by było do 3g, za dużo tauryny, (chyba że leczniczo) trochę za mało soli i wit.A, biotyny i kwasu foliowego...
Łatwo to poprawić.
Więc brawo, jak na pierwszy raz to jest extra :twisted:
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-09-18, 15:35   

Shano,wybacz mi,ale potrzebuję twojej pomocy.Lisek od dwóch tygodni jest tylko na kroplówkach.Dzisiaj kupiłam dwa skrzydełka z gęsi,obrałam trochę mięska i zaczął jeść.Dlatego znowu proszę cię o przepis :oops: .Mięso jakie mam to;150,0g skrzydło gęś,500,0g wołowina gulasz,150,0g udżiec indyk,150,0g podudzie indyk,200,0g udżiec kurczak,150,0g skrzydło indyk,wątroba kacza,wątroba kurza,serduszka z kury.Skrzydła z gęsi są bardzo tłuste.Suplementy te same co wcześniej.Oby zaczął znowu jeść! :cry:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-09-18, 19:45   

Pieszczoch :kwiatek:
Przepis:

Mieszanka na 15 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 147 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

150,0g Gęś mięso ze skórą
500,0g Wołowina gulasz
150,0g Indyk udziec bez skóry
200,0g Indyk podudzie ze skórą
300,0g Kurczak udziec ze skórą
190,0g Kurczak serce
2,0 szt Żółtko jajka
80,0 g Wątroba kacza
1,6 g Mączka z alg morskich Lunderland
7,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
13,0 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
1,7 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
0,8 tab Wit.D3
9,8 g Mączka ze skorupek Lunderland
6,0 g Sól himalajska
4,0 g Tauryna
550,0g Woda

Smacznego Liskowi :mrgreen: :kiss:
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-09-18, 20:47   

Dziękuję shano :kiss:
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-23, 13:33   

Witam prosze o ocenę diety dla kota.

Kot obecnie na suchym - TROVET RRD - mokrego nie jada więc przechodzimy z dnia na dzień na samo mięso.
Kot stwierdzone IBD + ostatnio mial probolemy z zatykaniem pęcherza przez kryształy i mozliwa alergia pokarmowa - dlatego może jeść tylko królika.

Mieszanka wprowadzająca na 8 dni

1000g Królik tuszka ( jak rozumiem w kalkulatorze to oznacza mięso z całego królika bez podrobów i kości) - mięso w kawałkach, bo tak lubi, a część drobno posiekam - aby przyzwyczajać do papki

50g Tłuszcz gęsi
10g Cytrynian wapnia
3g Tauryna
5g Fortiflora - zalecony probiotyk przez weta
2 łyżeczki psyllum
Woda


Suplementy będą dodawane do mięsa po rozmrożeniu - gdyz partie mięsa mam pomrożone i podzielone. Gdy wszystko będzie ładnie zjadane - dołożę kolejne suplementy.


Mieszanka nr 2 - bedę miał 2 świeże króliki z podrobami ( mózg, śledziona, nerki, serce, wątroba) - zmielę część mięsa aby kota przyzwyczaić do papki

Kopiuję po prostu przepis: "Przepis podstawowy z suplementami naturalnymi nr 1 (z forum Dubarfst) "

Kilka zmian:

1. Dodam w gratisie móżdżek, śledzione i nerki.

2. Zamieniam Fortein na krew króliczą - przez tą zmianę dam 15% więcej cytrynianu wapnia i 15% mniej soli, bo krew ma fosfor i sód.

3. Olej z łososia Omega 3 zamiast łososia + odpowiednia ilość tranu - aby uzupelnic wit D

4. Jako wypełniacz dam szparagi

5. Nadal dodaję psyllum i probiotyk fortiflora


Mieszanka nr 3

Przepis podstawowy z suplementami naturalnymi i kośćmi nr 2 (z forum Dubarfst)

Zmiany takie same jak w mieszance nr 2



Mieszanka nr 1 i nr 2 będą podawane na przemian -
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-09-23, 17:17   

bobson :kwiatek:
Napiszę to tak:
Przepisy gotowe sa przeliczone w/g starego kalkulatora i na danych dostępnych w latach 2005 - 2010. Taki przepis jest traktowany jako całość i przykład i ma być mieszanka zrobiona dokładnie tak jak tam pisze. Wszelkie zmiany w takim przepisie powinny już być przeliczone w nowym kalkulatorze, bo niestety ale są różnice w zawartości pierwiastków i minerałów w obecnych mięsach i preparatach, w stosunku do tego co było dawniej.
To co Ty napisałeś nie jest przepisem tylko luźnymi rozważaniami na temat przepisu.
Przepis się robi cały, dokładny z uwzględnieniem wszystkich parametrów, a to że suplementy wprowadza się pomału i po trochę, to już inna sprawa.
Nie możesz sobie wziąć przepisu z kośćmi (kot ma IBD nie wiem czy może jeść kości)
i dodawać cokolwiek w gratisie bo, podroby są nieodłącznym składnikiem mieszanek, a wątroba to suplement wit.A.
Jeśli dajesz szparagi jako balast, nie należy podawać psyllium, bo oba składniki mają to samo zadanie czyli sprawić żeby kot się łatwiej wypróżnił.
1/3 mieszanki powinna byc przemielona, łatwiej sie suplementy miesza.
I nie sądzę żeby kociak miał alergie pokarmową, prędzej złe karmienie spowodowało IBD.
Struwity są normą w kocim pęcherzu, rozpuszczają sie samoistnie przy dobrej diecie, ruchu i odpowiedniej podaży wody. Ale warunek jest jeden..Przepis musi byc prawidłowo zbilansowany.
Tak więc.... weź kalkulator zrób prawidłowy przepis, wrzuć na Forum, omówimy wszystkie za przeciw. I pamiętaj białko w mieszance ma nie przekraczać 5g na kg.m.c. kota na dzien , tłuszcz max 2,7g na kg.m.c. kota na dzień, reszta parametrów w normach, a wprowadzanie suplementów pomalutku.
 
 
Chandni 

Wiek: 31
Dołączyła: 12 Sty 2018
Posty: 152
Wysłany: 2018-09-23, 19:00   

Mogę prosić o rzucenie okiem? Przepis dla Kiziuni uwzględnia jej podwyższony fosfor. Wg zaleceń Shanna obniżyłam go do 50mg na kg.m.c. kota na dzień i dodałam trochę gotowanej dyni, bo Kizia cierpi na zaparcia :-( a akurat mam własną dynię.



Dziewczyny normalny przepis bez udziwnień ;-)


Jeżeli okaże się, że przepisy są dobre, to będzie mój pierwszy raz kiedy usiadłam do kalkulatora i praktycznie od razu udało mi się zrobić przepis :hura: bez godzin prób i błędów :hura:

Kiziunia białko 5,0





Dziewczyny białko 4,96


 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-09-23, 19:27   

Chandni :kwiatek:
Pierwszy przepis jest ok :mrgreen:
A w drugim już nie potrzebujesz ograniczać fosforu i dodawać czegoś na zaparcia ??
Jak nie trzeba to jest dobry.
 
 
Chandni 

Wiek: 31
Dołączyła: 12 Sty 2018
Posty: 152
Wysłany: 2018-09-23, 19:44   

Shanaa dzięki :) ten drugi przepis jest dla tymczasów. One są zdrowe, wypróżniają się regularnie. Dlatego robię dwie mieszanki. Małe dostają jeszcze od czasu do czasu puszki, żeby nie zapominały smaku ;-)
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-25, 14:33   

Dzięki Shana za wskazówki. Co do IBD to nie znalazłem nic o przeciwskazaniach co do kości. Jeśli chodzi o możliwość alergii - to wolę dmuchać na zimne i trzymać Bobo na tym króliku przez jakieś 6 tygodni. Wstawiam przepis wprowadzający bez podrobów,kości i żółtek na 8 dni.
W kolejnym zacznę dodawać podroby i żółtka jaj gęsich lub kaczych. Jako błonnik dodam psylium.






Głowny problem mam z wyborem mięsa. Jak widac wyjdą spore różnice w momencie gdy zamienię tuszkę lub mięso. Zarowno i tuszka i mięso nie biorą pod uwage podrobów i kości. Co wybrać? Czy może to jakoś wypośrodkować?
Kolejna sprawa to białko - w przepisie z tuszką, gdzie białka jest mniej, wychodzi mi aż 6g na kg m.c. kota, a tłuszcz mam w górnej granicy 2,8g na kg m.c. kota.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-09-25, 16:50   

bobson :kwiatek:
No i taki jest problem z mięsem z królika, jest za chude i ma za wysokie białko.
Dane do królik tuszka są uśrednione, do królik mięso z niemieckiego kalkulatora dubarfst.
Gdyby to było mięso z domowego tłustego królika było by łatwiej to wszystko ogarnąć.
No nie uwzględniają takich danych, bo podroby dodajesz sam w kalkulatorze w ilości wyznaczonej czyli 15% - 20% a do kości nie ma szczegółowych danych, są tylko porównywalne z drobiowymi, a drobiowe te dozwolone są w kalku.
Nie możesz mieć tak wysokiego białka na kg.m.c. kota na dzień. Nie podałeś ani wagi kota, ani wieku, ani na ile dni jest mieszanka. Nie mogę tego przeliczyć. Fortiflory nie musisz uwzględniać w przepisie i nie możesz za długo jej podawać. Tylko tyle ile leczenie przewiduje.
Przy tak chudym mięsie można zwiększyć ilość tłuszczu do 3g i przeliczyć mieszankę na więcej dni. Kot naje sie do syta mniejszą ilością tłuściejszej mieszanki i mniej białka przyswoi.
Ale nic więcej nie wymyślę tylko na takim mięsie.
 
 
Mrowiszcze 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Paź 2016
Posty: 471
Skąd: Francja
Wysłany: 2018-09-29, 18:24   

Proszę o pomoc. Mam kurczaka z wolnego wybiegu - cala tuszkę, oskubana, bez głowy.
Próbuję stworzyć przepis na jej podstawie. Kiedy wpisze w kalkulator w rubryce 'mięso' cala tuszkę ( 1450 g ) plus dodatkowe serca i wątrobę kurczaka + żołądki kacze i resztę supli to mi wychodzi 5,6 gram białka na 7,6kg kota.
Jeśli wpisze podzielone części tuszki ( udka ze skora 347g, skrzydełka 200g, piersi ze skora 370g , tłuszcz z okolic kupra 54g i grzbiet 480g) to mi wychodzi nadmiar wapnia i 4,6g białka.. W tuszce były tez wnętrzności, które (oprócz wątroby , serca i płuc 10g) dałam Nikicie.
Jak to potraktować?
Oczywiście mogę dokupić jakiekolwiek potrzebne miso , żeby białko było w okolicy 4,9-5g.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-09-29, 19:48   

Mrowiszcze :kwiatek:
Ja też bym to "rozebrała" na czynniki pierwsze :mrgreen: i dołożyła innego mięsa, tyle żeby w kalku wszystko było ok. Gdzieś na Forum była o tym dyskusja ale za chiny nie mogę znaleźć... :-/
Dagnes w Gotowych Przepisach podaje przepis na barf naturalny z całego kurczaka
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16

Tez możesz się na tym oprzeć.
 
 
Mrowiszcze 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Paź 2016
Posty: 471
Skąd: Francja
Wysłany: 2018-09-29, 20:28   

shana55, :kwiatek: chyba tak zrobię. I tak podcięłam juz tą tuszkę :-D może skrzydełka zatrzymam na następna mieszankę, a grzbiet użyje teraz jako mięsne kości i zródło wapnia.. Dokupić np. Konine, kaczkę , indyka czy jagnięcinę to żaden problem- Auchan mam 3 min drogi :->
A te gotowe przepisy sprawdziłam na samym początku mojej berfnej przygody , ten z całego kurczaka zrobiłam , jako moją pierwszą 100% mieszankę :king:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-09-29, 20:35   

Mrowiszcze :kwiatek:
Super !! Zrób sobie symulacje w kalku z różnymi mięsami, wybierz to co będzie najlepsze.
I do dzieła :twisted: :kciuk: :macha:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne