BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dyskusje o gotowych karmach dla psów
Autor Wiadomość
amme 

Dołączyła: 29 Lis 2018
Posty: 56
Wysłany: 2019-04-27, 10:46   

Anilina,dziękuję. :kwiatek:
Szczerze powiem,że już sama nie wiem czy to dobry pomysł z tą dokładką czystego mięsa...boję się żeby nie zepsuć tego co jest.
Cały czas nie ma pewności czy to ilość pokarmu na dzień jest kluczowa ,czy zawartość w nim białka. Czy Twoim zdaniem warto próbować takiej mieszanki?
Czy warto robić dalsze testy,mając z tyłu głowy,że eksperymentami można znów zepsuć psa?

Na bank białko w moczu jest związane z dietą.Przy tej samej karmie,przy zwiększaniu porcji kupy miały gorszą konsystencję i wzrastała ich ilość a jednocześnie wzrasta poziom białko w moczu.
Dostałam wreszcie ostatnie wyniki moczu psa na papierze (wcześniej dostałam tylko krótkie info o wyniku UPC).
Wygląda to tak:
poprzednie badanie- białko 199 mg,kreatynina 27847 μmol/l, UPC 0,632
ostatnie badanie (po obniżeniu porcji,ta sama mokra karma)- białko 126 mg, kreatynina 60585 μmol/l, UPC 0,184
Przy czym dodam,że w ostatnim badaniu mocz był oddany również do ludzkiego labu,które wykazało tylko 56 mg białka. :niewiem:
W ostatnim badaniu moczu widać wzrost kreatyniny. Wiesz o czym może świadczyć? Kreatynina powstaje w wyniku przemiany materii, głównie mięśni szkieletowych. Jak to powiązać z dobraniem diety? Czy w ogóle można? Z jednej strony,jako laik,gdybam,że wzrost kreatyniny w moczu świadczy o prawidłowej pracy nerek,zwłaszcza,że UPC wraca do normy.
Czy w takim obrazie widzisz zasadność dodawania czystego mięsa?

I jeszcze jedno pytanie...czy puszkę Herrmanns suplementować czymś? Mówię o pełnowartościowej wersji:
https://www.zooplus.pl/sh...ASABEgImMfD_BwE

Na razie podaję tylko omega 3 Lunderland,zastanawiam się czy wprowadzić drożdże browarnicze.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-04-27, 22:40   

amme,
co do białka i kreatyniny nie wypowiem się, nie wiem. Dla mnie te parametry to wyznacznik pracy nerek u kotów z PNN, u psów nie miałam z tym problemu i nigdy się nie zastanawiałam nad zależnością tego parametru u zwierzaka ze zdrowymi nerkami.

U mnie wszystkie zwierzęta są na BARFie, trochę z przymusu. Moja suczka Lola ma mnóstwo nietolerancji pokarmowych i żadna inna metoda żywienia nie była satysfakcjonująca. Więc zawsze będę stawiała żywienie naturalne nad puszkami czy suchą karmą, dlatego, że takie podejście u mnie się sprawdza.
Ale wiem też, że nie ma co za dużo kombinować na raz, bo można faktycznie stracić perspektywę i pogubić się, co jest dobre, co złe, jeśli za dużo i za szybko się eksperymentuje.
Jeśli Twojemu psu służą mniejsze porcje, to takie mu dawaj. Jeśli okażą się za małe, zobaczysz to po jego wadze. Nie ma uniwersalnego modelu psa i uniwersalnej dawki pokarmu dla niego, nawet jeśli producent tak twierdzi. Ty wiesz lepiej co służy Twojemu pupilowi ;-)


Co do Hermansa to niby zbilansowana karma, ale zastanawia mnie brak kości i innego źródła wapnia. Na stronie zooplusa nie ma stosunku Ca:P w karmie. Może uda Ci się znaleźć na stronie producenta? Jeśli faktycznie nie dodają żadnego suplementu wapnia, osobiście bym to uzupełniła skorupkami.
 
 
amme 

Dołączyła: 29 Lis 2018
Posty: 56
Wysłany: 2019-04-28, 15:14   

Anilina,
jeśli mogę jeszcze skorzystać z Twojej wiedzy... :macha:
tak,nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej rozpiski CA:P w Herrmannsie...jedyne co znalazłam na stronie
producenta:
"Minerały w diecie są bardzo ważnymi składnikami odżywczymi, zwłaszcza wapniem i fosforem. Ponieważ kości są naturalnym dostawcą wapnia, małe części i kości są również używane w mięsie drobiowym i kozim jako część zwykłych zaleceń żywieniowych (około 10%).
Jedzenie jest drobno posiekane i nic sztucznego nie zostało dodane.
W menu mięsnym linii do selekcji, gdzie nie ma możliwości mielenia kości, stosunek wapnia do fosforu jest kompensowany przez dodanie organicznego proszku skorupki i zidentyfikowany jako składnik."
Opis składu wygląda tak:
Bioindyk z bioryżem:
50% indyka* (w tym 80 % mięsa z piersi, 5% serc, 5% szyjek, 5% szkieletów, 5% wątróbek), marchew*, 6% ryżu*, seler*, koper włoski*, olej lniany.

Czy te 10% kości "gwarantowane" przez producenta będą w/g Ciebie wystarczające,czy jednak dodawałabyś skorupek?
I to samo pytanie dotyczące czystego mięsa...producent deklaruje dodatek skorupek...

Spróbuję napisać do producenta,jednak biorąc pod uwagę,że nawet na swojej stronie nie zamieszcza dokładnych zawartości,niewiele się spodziewam.
Najlepszym wyznacznikiem chyba pozostanie zrobienie badań krwi i kontrola poziomu wapnia i fosforu,co uczynię w najbliższym czasie.

Czy Omega 3 i drożdże piwne podawać jak zalecone na opakowaniach?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-04-29, 10:34   

Skoro producent deklaruje dodatek źródła wapnia, to założyłabym, że nie kłamie.
Niby w BARFie stosujemy 30% mięsnych kości, ale właśnie, MIĘSNYCH kości. Więc to 10% czystej kości raczej robi robotę.
Dobrze, gdyby jednak odpisali na wiadomość, dla spokojności sumienia, a tak czy inaczej co jakiś czas warto skontrolować jonogram.

Omegi i drożdże warto podać.
Tylko z rozwagą, bo niby takie nieszkodliwe suple, ale miałam kota, który nie tolerował nawet najmniejszych ilości olejów rybnych (biegunka) a znów moja psica ma tak potężną nietolerancję glutenu, że u niej nawet drożdże odpadają (bo standardowo są hodowane na słodzie jęczmiennym).
Podawaj najpierw w niewielkich ilościach i na podstawie obserwacji dobierz dawkę. Jeśli te wskazane przez producenta będą tolerowane, to ok. Niby w puszkach są oleje roślinne, które jaki mniemam mają być źródłem Omeg, ale roślinne są wykorzystywane przez psa tylko w 5%, więc równie dobrze mogłoby ich nie być.
Ale obserwuj, bo to jednak tłuszcz, żeby nie przesadzić z tłustością. Ewentualnie Omegi w kapsułce - takie skoncentrowane w niewielkiej ilości tłuszczu.
 
 
amme 

Dołączyła: 29 Lis 2018
Posty: 56
Wysłany: 2019-06-30, 15:01   

Anilina,
z dużym opóźnieniem wielkie podziękowania za wszystkie wskazówki. :kwiatek:
Zwłaszcza za tą dotyczącą drożdży...teraz nie podjęłam próby,ale wyjaśniło mi to najprawdopodobniej przyczynę brzydkich kup we wcześniejszych czasach suchej karmy.
Przyznam szczerze,że dziwiło mnie,że przyczyną kiepskich wypróżnień mogą być drożdże...tak bardzo wskazanego suplementu. A jednak...

Chciałam się jeszcze poradzić...bardzo nieśmiało,bo bardzo mi wstyd,że nie podziękowałam natychmiastowo...jednak próby z wprowadzaniem pokarmu i wiele niepowodzeń powodowały,że odkładałam to z dnia na dzień. Nie sprawdził się u nas Lukullus,ani wołowina z indykiem,ani dziki królik z indykiem, Brit Mono Protein również...w każdym przypadku próba zwiększenia porcji kończyła się problemem.

Jesteśmy w trakcie badań-profil trzustkowo-jelitowy w Idexx i profil na alergie pokarmową.
Wyniki pokarmówki będą pod koniec tygodnia,trzustkowe już są,ale wetka na wyjeździe i nie miała czasu rozmawiać. Wiem tylko tyle,że na pewno kwas foliowy poniżej normy i B12 chyba też,więc będzie tankowanie.

Moja wielka prośba...chciałabym się jakoś przygotować na rozmowę i zalecenia.
B12 zapewne będzie podawana w iniekcji, tu raczej nie mam pytań-wyczytałam na forum,że nie jest wskazana cyjanokobalamina tylko wyłącznie hydroxokobalamina.

Jeśli chodzi o kwas foliowy...wyłącznie metylofolian...i tu pytanie czy ten będzie odpowiedni.
https://aliness.pl/pl/p/Methylo-Folian-5-mthf-600-μg-x-100-caps-VEGE/80
Oczywistym dla mnie jest,że dawkę powinien ustalić lekarz,ale co do preparatu mam chyba możliwość wyboru,zwłaszcza,że mogę się spodziewać zaleceń suplementacji "zwykłego" kwasu foliowego.

I ostatnia kwestia...czy jeśli TLI wyjdzie w normie,ale niskiej jest sens rozmawiać z wetką o wprowadzeniu enzymów trawiennych? Jeśli wynik będzie poniżej to raczej nie ma o czym mówić tylko konieczne będą enzymy trawienne,ale co wówczas gdy norma będzie zaliczona,ale w dolnej granicy? Cały czas zastanawia mnie dlaczego ten pies trawi prawie każdą karmę podaną w mniejszej ilości,a każda próba zbliżenia się do zalecanej dawki przestaje być właściwa. Tak jakby miał obniżone siły przerobowe.

Na koniec chcę przeprosić...wiem,że ten temat nie dotyczy poruszanych przeze mnie problemów tylko karm...kiedy będę miała komplet badań w ręku zwrócę się o pomoc w odpowiednim wątku...jednak teraz chciałabym prosić o podstawę do rozmowy z lekarzem. Tak bardzo ostrzegacie na forum przed nieuzasadnionymi działaniami i zaleceniami wetów...
Jeśli pójdę "zielona" a zalecenia zostaną wdrożone to trochę będzie po "ptakach".
Ostatnio zmieniony przez amme 2019-06-30, 15:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-07-01, 12:42   

amme,
niestety (albo stety) nie mam doświadczenia w kwestiach trzustkowych, więc nie podpowiem. Może znajdziesz przydatne informacje w wątkach trzustkowych, psich i kocich.
 
 
amme 

Dołączyła: 29 Lis 2018
Posty: 56
Wysłany: 2019-07-02, 19:30   

Ok,Anilina. Dziękuję za wszystkie poprzednie rady.:)
U nas jednak nie trzustka jest problemem a alergia pokarmowa.
Patrząc na wyniki testów na wszystko.:( Tylko usiąść i płakać.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-07-03, 13:38   

amme,
ale dlaczego? Nie siadać, nie płakać, tylko zakasać rękawy i zacząć dietę eliminacyjną :-D
Masz wyniki testów? Na co wyszło uczulenie?
Edit: znalazłam Twój post w wątku o alergiach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne