BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o sporządzenie przepisu. PILNE
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-15, 17:05   

Zeuskk :kwiatek:
Witamy po przerwie :mrgreen:
Przepis jest ok. Ja bym dała soli 43g tak żeby proporcja była 1,35.
Białka jest 5,1g na kg kota ale tłuszczu 3,1g na kg kota.
Białka pilnuj, żeby 5g nie przekraczało. Omeg 3, to wiesz 1-2ml na 4kg kota.
Nie ma sie więcej do czego przyczepić :twisted:

Działaj!! :kciuk: :kciuk:
 
 
Zeuskk 

Barfuje od: 02.2018
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 01 Lis 2017
Posty: 19
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-11-15, 20:37   

Hej shana55 :)
Dziękuję za sprawdzenie i rady. Jutro będę korygował mieszankę tak by wszystko się zgadzało, razem z olejem :) Dziwnie mnie tylko te kilka gram tranu na tak dużą mieszankę, ale rozumiem że tak ma być.
Co ja bym tylko dał za wytrybowane udka z kurczaka, pamiętam że trybowanie zajmowało mi niemiłosiernie dużo czasu :-/
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-15, 23:25   

Zeuskk :kwiatek:
Tran to suplement wit D. W kurczaku w/g kalka tej witaminy też jest sporo.
Tran tylko wyrównuje ewentualny brak w mięsie.
Ważne jest że ilość w mieszance się zgadza :kciuk: :mrgreen:
 
 
Zeuskk 

Barfuje od: 02.2018
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 01 Lis 2017
Posty: 19
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-11-17, 11:38   

shana55 :love:
Powiedz mi proszę jeszcze tylko jedno, jak mogę zmniejszyć ilość białka na kg kota? Inne proporcje mięsa dać, inne mięso? Z tego co pamiętam zawsze mi wychodziło koło 5-5,1g na kg, ale nie sądziłem że może to stanowić kłopot. Z drugiej strony jednak teraz myślę, że zawsze to dzieliłem przez 5kg kota (bo do takiej wagi kotów dążyłem wcześniej), a moje 2letnie kociaki mają po 4,3 i 4,8kg no i teraz tego białka wychodzi więcej na ich wagę... ;/ Co byś tutaj radziła?
Kotka Jaga mimo, że lżejsza bo 4,3kg optycznie jest bardziej okrąglejsza z lekkim zwiskiem sadełka :mrgreen: od Salema 4,8kg, tylko że on jest zdecydowanie aktywniejszy przez co jest mega "wysportowany" :mrgreen: No i musimy ją pilnować bo lubi podjadać, jeśli temu akurat się nie chce jeść w porze karmienia :-P Nie wiem czy jest to jej żarłoczność czy potrzebuje więcej jedzenia, bo tylko ona mega miałczy przy każdym karmieniu, tak jakby przez cały dzień nie jadła, wcześniej jej się to nie zdarzało. Zaczęło się tak dziać po przerwie w BARFie (przeprowadzka) i przejściu na puszki MAC's z Zooplusa. Tak jakby się 'rozepchała' tym jedzeniem, a dostawały odpowiednią ilość dziennie.
Sorry za offtopic, jeśli trzeba to przeniosę treść do odpowiedniego tematu :)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-17, 18:52   

Zeuskk :kwiatek:
Ja w takiej sytuacji zmniejszam porcję dzienną o 5%, lub przeliczam przepis na 24g mięsa na kg kota. Warunek jest tylko taki, że koty są grubsze niż powinny albo zjadają więcej niż powinny. Jeśli nie zjadają dziennych porcji do końca lub nie upominają się o jeszcze, ja nie robiłabym problemu. Koty masz młode, idzie zima, a tłuszczu masz wystarczającą ilość w mieszance. Obserwuj koty będziesz wiedział czy najadły się tym co dostają do syta. Sprawdzaj co miesiąc wagę, czy nie schudły albo przytyły.
Same sobie unormują ilości. :mrgreen:
 
 
anikaka 

Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 64
Wysłany: 2019-11-19, 19:37   

Bardzo proszę o sporządzenie przepisu z tych składników.Kalkulator posiadam dopiero od czterech dni i się go cały czas uczę. Próbowałam coś stworzyć z tych składników ale nic nie trzyma się kupy.Chyba za szybko wzięłam się za tak trudne mięska . Mięso leży w lodówce i boje się ,że jak poleży do jutra to Felek go już nie tknie. Jest głuchy i chyba nadrabia węchem.Mrożę malutkie porcje i rozmrażam na bieżąco ,bo jak za długo poleży to muszę wyrzucić.
Kotek waży 1500g i ma 12/13 tygodni

A to składniki do mieszanki
Perliczka (doczytałam ,ze można podstawić pod bażanta)rozebrałam ją na części
160 g skrzydełek po 80g szt
szyja 50 g
tłuszcz 220 g
czyste mięso 310 g
kości z mostka z resztka mięsa 170 g

Kaczka też rozebrana na części (część poszła na obiad)
tłuszcz 330 g
kości takie które mogę zmielić żeberka 80 g z małą ilością mięsa
czyste mięso 125 g

podroby które które posiadam
serce wieprzowe 350 g
wątroba indycza 220 g
nie muszą być wszystkie wykorzystane

suplementy
drożdże browarnicze
tokovit 200
krew wieprzową suszoną
tauryna
skorupki jaj(mączka)
sól himalajska
Algi i oleje już zamówione tylko jeszcze nie doszły, ale kicia je chętnie dwa razy w tygodniu rybki
Rozumiem ,że wszystkiego nie da się wykorzystać ,ale ile się da to też dobrze. :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-19, 21:04   

anikaka :kwiatek:
Nie mam pojęcia jak zrobić przepis z podanych przez ciebie danych.... :-(
W kalkulatorze nie ma skrzydełek z perliczki, ani kości z kaczki...z bażanta również nie...
Nie podałaś z której części ptaków masz mięso i czy jest ze skórą czy bez...
Tak licze :
Perliczka czyste mięso 310g (chudy bażant)
Kaczka czyste mięso 125g (pierś bez skóry)
Razem 435g.. do takiej ilości mięsa trzeba ze 100g (około 30%) mięsnych kości (myśle jedno skrzydełko liczone jako z kurczaka) i mniej więcej 90g podrobów i na pewno nie serce wieprzowe.
I co dalej.. dołożyłam resztę suplementów i dodatkowy tłuszcz z tej kaczki... Bo nic więcej do tak małej ilości mięsa sie nie nadaje.
I wyszło mi coś takiego:
Mieszanka na 7 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 155 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
310,0g Bażant bez skóry
125,0g Kaczka pierś bez skóry
100,0g Kurczak skrzydełka całe
90,0 g Wieprzowina serce
1,0 szt Żółtko jajka
15,0 g Wątroba indycza
1,2 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
0,7 g Mączka z alg morskich Lunderland
2,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
8,4 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
0,4 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
50,0 g Tłuszcz kaczy
3,2 g Mączka ze skorupek Lunderland
2,4 g Sól himalajska
3,0 g Tauryna
320,0g Woda
Przepis nie jest doskonały i liczony tylko orientacyjnie...
Białko i tłuszcz ma w normie resztę parametrów również.
Małemu kotu nie wylicza sie ilości jedzenia, je tyle ile chce. Jak chcesz szczegóły to poczytaj wątek o żywieniu maluchów.
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547
Ilość mieszanki na dzien wylicza się z jej kaloryczności.
Na drugi raz weź bardziej znane i dostępne mięsa. Poanalizuj kalkulator pod tym względem tam jest wszystko napisane.
 
 
anikaka 

Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 64
Wysłany: 2019-11-19, 22:24   

Rozebrałam wszystko na części.Kaczka to raczej chude części z grzbietu i reszty ,skóra i tłuszcz prawie z całości +kuper ,podciągnęłam wszystko jako tłuszcz. Uda i cycki poszły na obiad.
Perliczka oprócz udek (będą na następny obiadek)cała rozebrana na części.Chude mięso z pierś i resztę z pozostałej całości,skóra i tłuszcz z całości(skórę określiłam jako tłuszcz).

A ja popełniłam błąd i obliczałam na ilość dni jaka mi wyszła z kalkulatora i wychodziło mi za mało białka.Jak zaczynałam kombinować to wszystko mi się nie zgadzało i zaczynałam od nowa.Właśnie miałam zapytać, czy mogę to przeliczyć na mniejszą ilość dni aby białko się zgadzało. Kombinowałam podobnie jak Ty, tylko nie wiem jak obliczyć aby te kalorie z białkiem się zgadzały na wiek i kg kota .To chyba trzeba w liczydle a tego jeszcze nie rozpracowałam.
shana55 napisał/a:
Małemu kotu nie wylicza sie ilości jedzenia, je tyle ile chce. Jak chcesz szczegóły to poczytaj wątek o żywieniu maluchów.

Czytałm ten wątek i mały je ile chce i na pewno przekracza te 25g i to dużo.
shana55 napisał/a:
Na drugi raz weź bardziej znane i dostępne mięsa.

Tak myślała ,że przedobrzyłam ale dużo czytałam o perliczkach,ze takie zdrowe a w Biedronce była okazja.Kaczka tak przy okazji wynikła :oops:
Bardzo,bardzo dziękuję :kwiatek: jeszcze dużo nauki przede mną .
A czy te tłuszczyki które zostały to zamrozić,bo w kalku można je dodawać osobno.Tylko nie wiem pod co podciągnąć ten tłuszcz z perliczki,możne ktoś ma pomysł?
A czy resztą parametrów sie nie przejmować ,bo np.wychodziło mi za dużo selenu i witaminy B3. Czy tak jak jest w instrukcji następna mieszankę zrobić tak, aby te parametry sie pokryły.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2019-11-19, 22:45   

Mam wrażenie, że troszkę za dużo kombinujesz :-) . Siadasz do kalka, wrzucasz mięso i dopiero na tej podstawie sprawdzasz ilość białka i wychodzi na ile dni. Kociakowi absolutnie nie możesz zmniejszać porcji, wyliczasz na 25 g na kg kota, on musi jeść dużo bo rośnie. Oczywiście kaloryczność musi być większa. Maluchy potrafią pochłonąć naprawdę spore ilości ;-) . To chodzące beczułki :-)
Tłuszczyk możesz zamrażać i dodawać potem do mieszanek. Nie wiem jak Shana zakwalifikowała ten z perliczki, ja bym to wzięła może jako tłuszcz z kurczaka :-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-19, 23:12   

Saga :kwiatek: anikaka :kwiatek:

Do mieszanki poszedł tylko tłuszcz kaczy. Tego z perliczki nie mam pojęcia jak liczyć.
Jeżeli to tylko sam surowy tłuszcz, bez mięsa i skóry, to można tak myśle to liczyć jak każdy surowy tłuszcz.
 
 
anikaka 

Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 64
Wysłany: 2019-11-19, 23:23   

Saga napisał/a:
Kociakowi absolutnie nie możesz zmniejszać porcji, wyliczasz na 25 g na kg kota, on musi jeść dużo bo rośnie.

Ależ ja mu wcale nie wyliczam .Napisała ,że on je dużo więcej a 30 g na porcje to norma,jak się rozpędzi i coś mu posmakuje to i więcej wejdzie :-)
Saga napisał/a:
Tłuszczyk możesz zamrażać i dodawać potem do mieszanek. Nie wiem jak Shana zakwalifikowała ten z perliczki, ja bym to wzięła może jako tłuszcz z kurczaka

Shana w ogóle nie wzięła tłuszczu z perliczki do przepisy.Ja zmiele, zamrożę w małych porcjach. Będę dodawać do mieszanek i najwyżej kupować na razie chude mięsa.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-19, 23:47   

anikaka :kwiatek:
Dodałam tłuszczu tyle ile było konieczne, żeby nie było za chudo ani za tłusto.
To nie znaczy, że nie możesz dołożyć tłuszczu do dziennej porcji jak zobaczysz, że kociak głodny albo ilość jest nie wystarczająca.
Chyba sie z Sagą nie zrozumiałyście... :mrgreen:
Saga pisała o 25g mięsa na kilo kota na dzień a nie o ilości mieszanki. Ty o porcjach 30 g. Takich porcji mieszanki kociak może zjesc nawet 8szt. Zależy to od kaloryczności mieszanki i szybkości wzrostu kociaka.
To są dwa różne przeliczenia. :twisted:
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2019-11-19, 23:49   

Ok. No a w tym konkretnym zdaniu:
anikaka napisał/a:
Właśnie miałam zapytać, czy mogę to przeliczyć na mniejszą ilość dni aby białko się zgadzało.

to o co Ci chodziło? Wychodzi Ci za mało białka czy za dużo?

Przede wszystkim naucz kociaka jeść mięsko poprzerastane, może być i żylaste jak jakieś części wołowiny. Żeby dobrze gryzł. I żołądki. Jak się nauczy gryźć twarde to dobrze na ząbki. Kombinuj z różnymi mięsami, żeby poznał smaki, maluchy uczą się smaków, to na przyszłość jak znalazł. Bo jak będzie dorosły to różnie bywa z kotami, czasem bywa tak, że jak kot czegoś nie zna to nie ruszy :-( . Coś wiem na ten temat ;-)
 
 
anikaka 

Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 64
Wysłany: 2019-11-20, 14:19   

shana55 napisał/a:
Dodałam tłuszczu tyle ile było konieczne, żeby nie było za chudo ani za tłusto.

Wiem i jest wszystko bardzo dobrze. Odpowiedziałam tylko na pytanie Sagi
shana55 napisał/a:
Saga pisała o 25g mięsa na kilo kota na dzień a nie o ilości mieszanki.

To chodzi o czyste mięso bez tłuszczy ,podrobów ,kości i suplementów ?To jeżeli kot warzy te 4 kg to powinien jeść czystego mięsa 100 g dziennie(ja chyba nie rozumiem :shock: )
Saga napisał/a:
to o co Ci chodziło? Wychodzi Ci za mało białka czy za dużo?

Przykładowo mieszanki wychodziło mi z kalkulatora na 24 dni podzieliłam przez sumę 1367 i podzieliłam przez wagę kota i wyszło 37,9 białka ,to stanowczo za mało.Ale jeżeli sumę podzieliłam na 18 dni to już białka wyszło 50,6 tylko sie pogubiłam ile wyjdzie w końcu tej mieszanki na dzień.Felek ma raczej spory apetyt i jeszcze za bardzo nie wybrzydza ale wiadomo co za dużo to niezdrowo,choć mu nie wydzielam.A i jak wyliczyć wtedy te kalorie. :niewiem:
Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość :kwiatek:
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2019-11-20, 15:56   

anikaka napisał/a:
To chodzi o czyste mięso bez tłuszczy ,podrobów ,kości i suplementów ?To jeżeli kot warzy te 4 kg to powinien jeść czystego mięsa 100 g dziennie(ja chyba nie rozumiem )

Nie. 25 g mięsa na kg kota to jest mięso + podroby + ewentualne mięsne kości + tłuszcz. Bez wątroby, bo w kalku wątroba jest naturalnym suplementem wit. A.
anikaka napisał/a:
Przykładowo mieszanki wychodziło mi z kalkulatora na 24 dni podzieliłam przez sumę 1367 i podzieliłam przez wagę kota i wyszło 37,9 białka ,to stanowczo za mało.Ale jeżeli sumę podzieliłam na 18 dni to już białka wyszło 50,6 tylko sie pogubiłam ile wyjdzie w końcu tej mieszanki na dzień.Felek ma raczej spory apetyt i jeszcze za bardzo nie wybrzydza ale wiadomo co za dużo to niezdrowo,choć mu nie wydzielam.A i jak wyliczyć wtedy te kalorie.

Nie łapię :niewiem: 24 dni dzielisz przez 1367 (co to za suma? pełna mieszanka?) i to dzielisz jeszcze przez wagę kota? I jaki wynik chcesz uzyskać? Co to jest za białko 37,9 które uważasz, ze jest za niskie?
Od początku: wychodzi Ci z kalka mieszanka na 24 dni. Bierzesz więc sumę całkowitego białka z kalka i to dzielisz przez liczbę dni, czyli 24 i to dopiero dzielisz przez wagę kota. Wtedy uzyskasz ile białka przypada na kg kota na dzień. I na podstawie tego oceniasz czy masz białka za dużo czy za mało w mieszance.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne