BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dane w Kalkulatorze
Autor Wiadomość
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-10-08, 19:32   

Przedawkowanie lub niedobór pewnych rzeczy może być bardziej groźne od przedawkowania lub niedoboru innych, stąd ostrzeżenia w kalkulatorze. Najlepiej stosować różnorodne mięsa i podroby i tak je dobierać, by wraz z suplami suma w kalku była najbliżej normy. Czasami trzeba się też posiłkować dodatkowymi preparatami, jeśli dieta z jakiegoś powodu przez dłuższy czas jest monotonna a kalk wskazuje duże niedobory jakiegoś pierwiastka czy witaminy (mimo, że nie świeci się na czerwono). Kalkulator to tylko narzędzie, samemu trzeba też myśleć i kombinować – np. jeśli długo wykazuje niedobór miedzi w mieszance, bo stosowana jest wątroba kurczaka czy indyka, a nie np. kacza, to warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji miedzi. Albo Mg jak jest za niski, bo ktoś (np. ja) nie stosuje spiruliny, to warto dodać suplement Mg. Itd.

Jeśli chcesz edytować przepis możesz to zrobić na 2 sposoby (w każdym musisz być w zakładce BARF:
Pierwszy - zmieniasz ręcznie ilość mięsa stając w wierszu „waga” na konkretnym polu, które chcesz zmienić. Wówczas automatycznie kalk przelicza ci kolumny „norma” i „suma”, więc musisz - też ręcznie – dostosować na nowo ilość poszczególnych suplementów, by naprawić rozbieżności.
Drugi sposób jest taki, że klikasz „start”, na pytanie „czy wyczyścić poprzedni przepis” klikasz „nie”, po czym jeszcze raz wybierasz mięsa, które chcesz zmienić (lub dodajesz całkiem nowe), wpisujesz nową wagę i postępujesz zgodnie z propozycjami (albo możesz wagę zmienić ze starej na nową, albo dodać nowo wpisaną do istniejącej, albo anulować). Wtedy trzeba też na nowo przeliczyć wszystkie suplementy (analogicznie, jak z mięsami).

Ogólnie to chyba często jest problem z interpretacją, co kości zawiera, a co nie – ja przyjęłam założenie (nie wiem, czy słusznie), że jak nie napisano, że coś jest z kośćmi, tzn. że nie jest.

Masz młodego, rosnącego 1,5 kg. kota? Takiemu się nie wylicza jedzenia.
Czy dorosłego jakiejś drobnej rasy i większy już nie będzie? – tak, wtedy porcja barfa może być tak mała.
Czy dorosłego tak wychudzonego? – wtedy na pewno trzeba mu dać więcej.
W kalku wpisujesz wagę nie rzeczywistą, tylko należną kota, by wyliczyć ilość mieszanki na dzień
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-10-12, 08:55   

Podpisuję się pod tym wszystkim co napisała IzabelaW :)

Uzupełniając - podane ilości dobowe jedzenia, są sugerowane. Maluchy, to są strzały, które jedzenie spalają w moment, więc im potrzeba zdecydowanie więcej, ciężko jest określić ile dokładnie, ale przyjmuje się, że dzieciakom do czasu aż rosną nie ograniczamy jedzenia. Ze starszymi kotami, to też nie jest tak na tip top, bo znowu każdy kot jest inny. Niektóre są bardziej statyczne, niektóre nie. Na przykład - ja mam 3 koty (12, 11 i 8 lat), więc mrożąc porcje raczej się staram trzymać tego co mi kalkulator podaje dla sumy ich wagi (u nas to około 3*4,5 kg kota), ale czasami bywa tak, że zjedzą taką porcję faktycznie w dobę, a czasami zostaje na następny dzień. Też to zależy od kaloryczności. Kotka, która jest najstarsza je najwięcej, ale i też ona najwięcej biega, do szczupłych nie należy, ale też nie jest gruba (raczej mięsista). Teraz się zbliża zima tysiąclecia to też jedzą więcej ;) Ale dalej - kontroluję, żeby nie zrobiły się kluchami. To Ty jako opiekun swojego zwierza znasz go najlepiej i będziesz umiał najlepiej dobrać ilość po jego obserwacji.

Co do cen i kosztów mieszanki - pewnie, że samemu możesz uzupełniać i zmieniać ceny. Ja tam wpisywałam jakieś tam przykłady i to było ze 100 lat temu, więc pewnie się zmieniło to już z parę razy.

Co do norm - też wszystko jak napisała Iza. Pamiętaj też, że mięsa wpisane w kalkulator mogą się różnić od rzeczywistości. Obstawiam, że jakby wziąć dwie polędwice ale z dwóch różnych źródeł i je zbadać, to wartości byłyby dla nich różne - nie jakoś mocno, ale jednak. Dlatego tak ważna jest różnorodność przy układaniu mieszanek - jak wspomniała Izabela. Te zakresy norm (kiedy się świeci na czerwono, a kiedy nie) też trzeba było jakieś przyjąć, bo nie było sensu (i byłoby to ciężkie do zrealizowania), żeby na sztywno się trzymać jednej wyznaczonej liczby bez marginesu błędu. No i kolejne - co do niektórych np witamin nie mamy norm, bo ich nie znalazłyśmy, dlatego tam się nic nie świeci. Jeżeli takowe ktoś znajdzie (a temat ciągle się rozwija i czegoś nowego się dowiadujemy w kwestii żywienia ), to dawajcie znać, to uzupełnię w kalkulatorze :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2020-10-13, 23:34   

Chyba można uzupełniać sobie dane z jedzdobrze.pl skoro powołuje się na ten portal Dagnes ( 2011 r. ) i Shana ( 2016 ) i figuruje on w kalku przy łacie wołowej ?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-10-14, 07:00   

aina, a nie ma w kalkulatorze?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Klaudia_Ewa 

Barfuje od: 15.07.2018
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Lip 2018
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-10-21, 12:05   Szukanie wartości poszczególnych produktów

Cześć, nie mogę się nigdzie w internetach dokopać do wartości (m.in. witaminy A) dla żołądków kaczych. Coraz łatwiej dostać je w sklepie i żal nie skorzystać, a boję się ich użyć ze względu na np. wspomnianą witaminę A. W kalkulatorze jej wartość jest na poziomie 2 561 I.E., a np. kurczak ma jej (według kalkulatora) 217 I.E. a indyk wcale.
Czy macie może wartości dla tego podrobu, lub wiecie, gdzie mogę je znaleźć?
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-10-21, 14:22   

Ta wartość wydaje mi się podejrzana na tle innych żołądków. Obstawałabym pomyłkę o rząd wielkości. Niestety nie ma w kalku źródła tej danej. W znanych mi bazach danych żywności nie ma żołądków kaczych.
Indyka żołądek wg bazy USDA ma A 154 IE. Jeśli w kalku jest 0, to znaczy, że nie wiadomo ile jest.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-10-22, 09:42   

Poprosiłam dagnes, żeby rzuciła okiem. Bo jak jest źle w kalku to trzeba szybciorem poprawić. Ja jak dotrę do siebie do domu, to przeszperam materiały, które mam
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-10-27, 08:13   

Klaudia_Ewa, kryska dzięki za czujność! Idzie do poprawy. Ja byłam u siebie, ale mam remont teraz w domu jak jak tam wchodzę, to zapominam o wszystkim i jeszcze nie rzuciłam w źródła, żeby podać konkrety.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
majki 

Dołączył: 04 Maj 2019
Posty: 4
Wysłany: 2020-11-23, 18:18   

Witam, Mam pytanie co do danych dotyczących soli himalajskiej w kalkulatorze.

W 100 gramach soli himalajskiej tj. 100 000mg mamy 38 500mg sodu, 3 500mg potasu, 59 900mg chloru. Daje nam to łącznie 102 250 mg czyli łącznie ponad 102gramy tych minerałów w 100gramach soli nie uwzględniając magnezu, wapnia i jodu. Czy wszystkie dane dotyczące soli himalajskiej są poprawne ?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-24, 08:33   

Patrze na pierwsza lepsza strone z wartosciami soli himalajskiej (np. https://www.poradnikzdrow...SXZH-ZXEk.html) i widze, ze Sod i Potas sa dokladnie takie same. Skad ten chlor sie wzial to nie wiem/nie pamietam juz, a nie widze tam zrodla. Ale tez nie ma on znaczenia z punktu widzenia obliczen w kalkulatorze i spokojnie mozna go wykasowac. Przy kolejnej aktualizacji poprawie reszte informacji przy niej :)

Dzieki za czujnosc!
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2020-11-25, 02:01   

Hebe przepraszam , bo ponad miesiąc temu zawracałam głowę . Chodziło mi o podudzie z kurczaka tzw. pałkę ale umknęło mi , że w jedzdobrze.pl dane odnoszą się do pieczonego
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-25, 09:00   

aina, kurcze, to musisz mi przypomniec o co chodzilo dokladniej
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2020-11-25, 21:52   

Hebe , to błaha sprawa . Chodziło o to , że w kalku nie ma tej pałki , myślałam że jest w Jedzdobrze.pl , więc dane stamtąd wpisałam do kalka ale zobaczyłam , że dotyczą pałki pieczonej . Więc gdy używam samego podudzia wpisuję jako całą nogę . ( upewniałam się na forum czy Jedzdobrze jest wiarygodnym żródłem ) ;-)
 
 
nikkotyze 

Dołączyła: 17 Sty 2021
Posty: 3
Wysłany: 2021-01-30, 20:41   

Cześć!

Mam pytanie odnośnie danych w kalkulatorze. Czy puste miejsca mam traktować jako wartość "0", czy wartość nieznaną?

 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-01-30, 22:03   

Zdecydowanie jako wartość nieznaną (btw. jeżeli znajdziesz gdzieś te dane to dziewczyny na pewno się ucieszą ;-) ).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne