BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 2)
Autor Wiadomość
Mrowiszcze 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Paź 2016
Posty: 471
Skąd: Francja
Wysłany: 2021-04-22, 19:25   

Dzien dobry,
Nikita ma lupiez- raz mniejszy raz wiekszy. Bylam u veta, ale nie potrafil podac przyczyny. W moich mieszankach zawsze mam cos z kurczaka (albo mieso, albo skrzydelka, albo podroby:serca, zoladki czy watrobe, albo wszystko na raz :-) ).
A ze drob uczula najbardziej, wiec chcialabym przez miesiac czasu karmic mieszankami bez kurczaka, zeby sprawdzic , czy lupierz zniknie.
Jedna mieszanke ulozylam:

Mieszanka na 19 dni dla 8,3 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 311 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
1 600,0 g Wołowina średniotłuste mięso
400,0 g Konina mięso bez kości
1 200,0 g Kaczka mięso ze skórą
400,0 g Jagnięcina serce
200,0 g Wołowina nerki
10,0 g Catfortan
4,0 szt ¯ó³tko jajka
126,0 g Wątroba wołowa
5,6 g Tran z wątroby dorsza Lilly's Bar
5,2 g 8,0 Mączka z alg morskich Lilly's Bar
20,0 g Spirulina
29,0 g Hemoglobina wołowa suszona
4,2 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
80,0 g Tłuszcz wołowy
30,0 g Olej z łososia SALMOPET
43,0 g Cytrynian wapnia 21%
14,8 g 12,3 Sól himalajska
9,0 g 18,0 Tauryna
1 586,0 g Woda


mangan uzupelniam kapsulkami Pure & Faire.

Nie mam pomyslu na drugi przepis. U mnie miesa sa raczej w kategorii "sredniotluste" niz konkretne czesci (wyjatek: jagniecina to tylko lopatka lub udo)

Bardzo prosilbym o sprawdzenie pierwszego przepisu i ewentualnie propozycje na druga mieszanka
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-04-23, 17:45   

Może być ta mieszanka, choć dosyć tłusta wyszła, tak chciałaś? Białko do tłuszczu ilościowo 1,5;1
Magnezu troszkę mało i kwasu foliowego, starałabym się też zwiększyć podaż biotyny i cynku, mają wpływ na sierść. I dużo kwasów omega3

Łupież może być wynikiem nie tylko alergii pokarmowej, ale np. zbyt suchego powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. Albo zbyt niskiej podaży wody. Albo braków dietetycznych (przenalizuj sobie wcześniejsze przepisy, czy często miałaś duże niedobory witamin i minerałów wpływających na sierść). Jakby chcieć na siłę szukać przyczyn chorobowych (tfu, tfu, tfu) to łupież bywa czasem objawem nadczynności tarczycy

A drugą mieszankę możesz zrobić z indyka, królika i jagnięciny np.
 
 
Mrowiszcze 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Paź 2016
Posty: 471
Skąd: Francja
Wysłany: 2021-05-01, 09:17   

IzabelaW, dziękuję :kwiatek:
Od zawsze mam tłuste mieszanki , bo mam koty wychodzące ( a to co wyprawia Ballantines to po prostu cyrkowe akrobacje :mrgreen: ).
Nie grzeję- kaloryfery służą u mnie do zbierania kurzu :lol:
Biotynę normalnie mam w normie , lub nawet przekroczoną dzięki podrobom z kurczaka- w tej mieszance starałam się ich uniknąć. Cynku nigdy nie mam w normie, miedź - blisko normy. Selen czasami delikatnie przekroczony, czasami nie. Olej dodaję, tak jak , zalecała Inez w swoim filmiku instruktażowym - pierwsze dwie cyfry wagi całkowitej mieszanki lub troszeczkę mniej.
Oprócz cynku, miedzi, biotyny i oleju co ma jeszcze wpływ na sierść ?
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-05-01, 17:30   

Witaminy z grupy B, wit. rozpuszczalne w tłuszczach (szczególnie A, E), omegi, dobrej jakości białko i tłuszcze - jednym słowem dorze zbilansowany barf :-)
 
 
Mrowiszcze 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Paź 2016
Posty: 471
Skąd: Francja
Wysłany: 2021-05-01, 22:15   

No to dobrze - wit z grupy b mam zawsze przekroczone, wir A, D i E trzymam w ryzach. Najczęściej mam niedobory magnezu i cynku ( ale zamówiłam Algenkalk z Lily’s bar dla wyrównania magnezu i cynk z Pure & Faire). Nikicie i Ballantines widocznie zmniejszył się łupież 🥳 wiec jednak będę ograniczać kurczaka do zbędnego minimum ( dla wyrównania biotyny)
 
 
czekal87 

Dołączył: 06 Maj 2021
Posty: 2
Wysłany: 2021-05-11, 19:24   

Pierwszy przepis, proszę o uwagi: co zmienić, dodać, ująć. Kot Rosyjski 4 lata. Kalkulator 1.9d

Mieszanka na 19 dni dla 4,8 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 169 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

Waga Ilość miarek
1 000,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
1 000,0 g Indyk podudzie ze skórą
150,0 g Kurczak serce
150,0 g Kurczak żołądek
3,0 szt Żółtko jajka
122,0 g Wątroba kurczaka
0,3 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,5 g 3,8 Mączka z alg morskich Lunderland
6,9 g Drożdże browarnicze Lunderland
53,2 g Pokusa Hemoglobina i osocze
2,6 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
23,0 g Lunderland - Olej Omega3
14,0 g 14,0 Mączka ze skorupek Lunderland
7,2 g 6,0 Sól himalajska
5,5 g 11,0 Tauryna
648,0 g Woda
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-05-13, 19:53   

czekal87, wklej ten kawałek tabeli, gdzie widać kolumny norma i suma oraz to, co pokazuje Ci liczydło, to popatrzę, czy jest wszystko ok. Ja w sowim kalku nie mam hemoglobiny z osoczem i oleju Omega3, więc u mnie Twój przepis będzie przekłamany a nie chce mi się kombinowac, co mogło Ci wyjść :-P
 
 
PrimeBengal 

Wiek: 31
Dołączył: 10 Maj 2021
Posty: 1
Wysłany: 2021-05-19, 22:07   przepis z feline-nutrition.org

Witajcie,

Co sądzicie o przepisie z https://feline-nutrition.org/html_pages/Recipe_Calculator_Metric.html

Używałem go do tej pory przez prawie rok, jednak gdy bardziej zagłębiałem się w tematykę barfa oraz znalazłem to forum zauważyłem że ten przepis bardzo różni się o tych które są w kalkulatorze lub w dziale gotowych przepisów.

Czy ktoś może pomóc mi opracować przepis na bazie udek z kurczaka z kośćmi i skórą ?
Mieszkam w Uk i dostęp do jakich kolwiek świeżych podrobów w nie kosmicznej cenie jest trudny. Jedyne co mogę zdobyć to wątróbka z kurczaka i serca, oraz jakieś mięso wołowe.

W domu mam 5 dorosłych bengali i obecnie 7 kociąt.

W zamian za pomoc mogę dokonać darowizny na kociaki we Wrocławiu :)
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-05-19, 22:27   

Jak nie zapomnę to podeśle ci link do sklepu, gdzie zamawiam mięso dla dziewczyn. W większości zwierzaki mielone w całości, traktuje to jako whole pray.

Jak zapomnę to krzycz w sobotę (żebym przeczytała to na komputerze), bo sklerozę mam ostatnio olbrzymią :oops:
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-05-20, 07:20   

PrimeBengal, a masz już kalkulator, to może wrzuć coś przykładowego do czego wiesz, że masz dostęp i z suplementami, które masz. Jak nie ma ich w kalkulatorze, to możesz dopisać (jak będziesz mieć problemy to pisz na PW). I wrzuć tutaj przepis. Spokojnie jak poćwiczysz na sucho, to zobaczysz, że to nie jest takie trudne :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
contek 

Dołączył: 07 Kwi 2021
Posty: 1
Wysłany: 2021-05-28, 01:26   BARF rybny przepis

Cześć, siedziałem ostatnio nad przepisem barfra zawierającym dużą ilość ryby gdyż mój kot bardzo je lubi. Doszedłem do takiego przepisu tylko martwi mnie trochę spora ilość jodu i potasu.

    Mieszanka na 12 dni dla 4 kg kota
    Orientacyjna dzienna porcja: 185 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
    Waga Ilość miarek
    1 000,0 g Wołowina średniotłuste mięso
    150,0 g Kurczak serce
    2,0 szt Żółtko jajka
    31,0 g Wątroba indycza
    374,0 g Dorsz hodowlany
    3,5 g Drożdże browarnicze Lunderland
    14,3 g Hemoglobina wołowa suszona
    1,2 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
    5,0 g Olej z łososia SALMOPET
    4,0 g 3,3 Sól himalajska
    2,5 g 5,0 Tauryna
    450,0 g Woda
    10,0 g 10,0 Mączka ze skorupek Lilly's Bar


Myślicie, że taka kombinacja może być ok? Może powinienem jakoś inaczej skomponować barfa skupionego na rybach? Wydaje mi się, że duże ilości potasu i jodu są raczej nieuniknione w przypadku takiego przepisu.

Pozdrawiam.
 
 
martamm 

Dołączyła: 19 Maj 2021
Posty: 3
Wysłany: 2021-05-31, 09:56   pierwszy przepis - prośba o weryfikację

Hej!
Właśnie przygotowałam swój pierwszy przepis dla kotki ok. 4,2kg - wychodzi na 23 dni:
Kaczka mięso ze skórą 108g
Kurczak udo bez kości bez skóry 620g
Wołowina karczek chudy 724g
Kurczak skrzydełka całe 484g
Indyk żołądek 284g
Wołowina ozór 200g
Żółtko jajka 2 szt.
Wątroba kurczaka 133,6 g
Łosoś hodowlany 157,3g
Mączka z alg morskich 3g
Drożdże browarnicze Pokusa 7,3g
Hemoglobina wieprzowa Pokusa 34,4g
Tokovit E 200 (kapsulka) 1,3 kapsułki
Mączka ze skorupek 12g (??? - dałam, żeby stosunek wapń-fosfor się zgadzał, chociaż teoretycznie dałam kości i myślałam, że będzie ok???)
Sól morska jodowana - 12g (?? dla stosunku sód-potas)
Tauryna 5,6g
brokuły gotowane, bez soli 242g

Wychodzi mi za dużo białka i nie wiem jak to 'zbić', poza tym z tego co widzę (oraz z literatury wiem, że suplementy wapnia daje się wtedy, gdy nie stosuje się w diecie kości) nikt nie daje skorupek jeżeli w diecie są kości i odwrotnie. Przygotowując jadłospis dla psa w kalkulatorze dla psów wychodził mi nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu i dałam skorupki, żeby to zmienić i wtedy było ok (przepis dla psa pewnie też wrzucę w części psiej).

Łososia dodałam, żeby podbić witaminę D. Co prawda mam tran z dorsza, ale:
- zauważyłam, że podbija mocno wartość wit. A, a przecież mam wątróbkę
- mój tran jest marki PREMIERE RAWKITCHEN z MaxiZoo i nie ma podanych wartości na opakowaniu (ani nie znalazłam w internetach), a jedynie jest info, że to "100% oleju rybnego (50% oleju z wątroby dorsza)"...

Podsyłam screen do kalkulatora:

 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-05-31, 19:07   

martamm, nie widzę screenu i nie wrzucałam przepisu do kalka, ale spróbuj zbić białko w ten sposób:
- daj kurczak udo bez kości ze skórą a nie bez skóry
- daj tłustszą wołowinę np. szponder a nie karczek chudy
- zamień żołądki indycze na serca
- daj kaczkę udo (bez kości, ze skórą) i być może w trochę większej ilości

Białko powinno wtedy wyjść niższe. Mimo, że kości zawierają również wapń, tak naprawdę dodając je suplementujesz głównie fosfor (skrzydełek daj tyle, by nie została przekroczona norma fosforu, to ważne). Ca jest wtedy za mało i trzeba podać go dodatkowo, by stosunek Ca:P w mieszance wyniósł 1,15
W przepisie nie ma wody
Ten tran jest do kosza, jeśli nie ma składu
 
 
martamm 

Dołączyła: 19 Maj 2021
Posty: 3
Wysłany: 2021-06-01, 04:13   

IzabelaW dziękuję za podpowiedź :kwiatek: będę poprawiała :)
BTW, wczoraj zauważyłam, że jest temat "BARF dla początkujących", gdzie powinnam ten wczorajszy post napisać :oops:
 
 
xwrnkx 

Dołączyła: 06 Wrz 2021
Posty: 12
Wysłany: 2021-09-22, 16:51   

Cześć! Bardzo proszę o ocenę mojego przepisu. W domu już 8 letni rezydent na BARFie - alergik, na indyku dlatego przepis który stworzyłam też bazuje na indyku, bo chciałabym, żeby docelowo jedli to samo. Nowego kociaka dopiero będę odbierać, nie wiem ile będzie ważył, ale obstawiam koło 1 kg - mała kicia, europejska, w tym momencie ma 8 tygodni.
Wyszło mi 5g białka/kg i 2,8g tłuszczu/kg.


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne