BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Problemy z tarczycą - koty
Autor Wiadomość
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-11, 18:48   

Sylwuszka Tak młode koty nie powinny mieć nadczynności tarczycy. Wahania dobowe T4 sa duże i pojedyńczy wynik, szczególnie niewiele podwyzszony, należy potwierdzić po kilku tygodniach. Jeśli dajesz do barfa podgardle, to może być ono zanieczyszczone resztkami tarczycy. Wtedy oba koty mogą mieć podwyższone T4. Innaczej trudno wytłumaczyć .Obstawiałabym błąd labu właśnie dlatego. Też mam dwa koty i gdy u obu te same wyniki były poza normą , w wiekszości przypadkow okazywał się błędem labu.
Podwyższony fosfor może wynikać ze zbyt dużej ilości kosci w diecie. Zmniejsz ilość szyjek i skrzydełek a najlepiej chwilowo zrezygnuj i staraj się jednak kontrolować fosfor w diecie ( kalkulator)
Taką lipazą bym się nie przejmowala.
Metacam w wielu krajach wycofaną, może być smiertelny dla kotow.
 
 
Sylwuszka 

Barfuje od: 2021
Dołączyła: 26 Kwi 2021
Posty: 12
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-06-11, 19:19   

kryska dziękuję za odpowiedź. Mnie też to dziwi, że jest jakiś problem z tarczycą, zwłaszcza że we wszystkich opracowaniach jakie znalazłam w internecie (czy to opisy leczenia czy po prostu choroby) to nadczynność tarczycy mają dużo starsze koty i jeszcze występuje jej powiększenie wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, a u nich tego nie stwierdzono. Zamierzamy powtórzyć morfologię i skontrolować tę tarczycę za jakiś miesiąc.
Jeśli chodzi o kości to zdecydowanie tak, na jakiś czas je odpuszczamy i zastąpimy mielonymi skorupkami jajek. Zamierzam jutro robić mieszankę i staram się ułożyć przepis z użyciem mięsa z jak najmniejszą ilością fosforu, no i oczywiście bez kości.
Jeśli chodzi o lipazę to też będziemy to kontrolować za miesiąc.
A jeśli chodzi o Metacam to nie miałam pojęcia o tych negatywnych skutkach. U nas w lecznicy z jakiegoś powodu bardzo często go przepisują :-|
 
 
Sylwuszka 

Barfuje od: 2021
Dołączyła: 26 Kwi 2021
Posty: 12
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-06-11, 19:22   

Czy zatem mogę uznać, że nie zaszkodzę obu kotkom jeśli przygotuję dla nich mieszankę mniej więcej jak dla kotów nerkowych?
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-12, 00:50   

Patrząc na kreatyninę to koty nie maja problemów nerkowych, więc mieszanka nie musi być jak dla nerkowcow. Dobrze jest nie przekraczać fosforu w mieszance a przejściowo trzymać go w dolnej granicy. Jako suplement wapnia stosować węglan wapnia lub skorupki z jaj.
 
 
suerte 

Dołączyła: 09 Gru 2014
Posty: 57
Wysłany: 2024-02-23, 10:48   

gpolomska napisał/a:
Susu po kolejnych badaniach: schudła z 5,3 na 4,8 kg (to ogromny kot i wyjątkowo umięśniony), więc T4 spadło z 3,25 na 2,49. Przy wzroście wagi T4 też wzrosło.

Z tego wnioski są dla mnie dwa:
1) poziom T4 przy braku objawów nadczynności (czyli przy sporej szansie, że nadczynności jako takiej nie ma) zależy w sporym stopniu od ostatnich zmian wagi a szczególnie od ich kierunku,
2) nadwagą dla kota jest zabójcza skoro organizm ma tak sprawny mechanizm podnoszenia T4, które przyspiesza metabolizm.

Malutkiej spadło jeszcze mocniej T4 a nie schudła zbytnio. Ale... dostaje ekstrakt z żywicy boswellia serrata o mocnym działaniu przeciwzapalnym; pytanie więc czy stany zapalne szczególnie jelit też nie mogą podnosić T4. Jakby nie patrzeć samo T4 trochę podniesione o czymś świadczy, ale niekoniecznie o nadczynności tarczycy.


Szukam, czytam i co znalazłam 🙂
Wczoraj na innym dziale, napisałam o tym, co przeczytałam na stronach internetowych.
Mój kotek ma nadczynność. Kupiłam boswelie, z myślą o kotce, ale jednocześnie chciałam podawać i kotkowi. Choćby profilaktycznie (jelita).
Ale była wzmianka, ze boswelii nie stosować przy tarczycy, leczonej.
A my leczymy lekiem.,

A dzisiaj trafiłam na ten post.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne