BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Felini Complete
Autor Wiadomość
TooDoe 

Dołączyła: 03 Cze 2021
Posty: 1
Skąd: Borówiec
Wysłany: 2021-07-17, 20:04   

Cześć :)

Zrobiłam wczoraj pierwszego barfa z FC, i masakra, kot nie chce tego ruszyć. Wcześniej jak jej podawałam barfa bez suplementów (jeden tydzień, tylko żeby sprawdzić czy w ogóle będzie chciała jeść surowe mięso) to bardzo chętnie jadła. Kotka w ogóle jest mega wybredna i to głównie stąd pomysł na wdrożenie barfa. Odrzuca wszystkie dobre karmy, jedyne co lubi to jakieś sheby czy inne śmieci.

Co mogę zrobić, żeby stało się to dla niej zjadliwe? Zrobiłam mieszankę na prawie miesiąc i nie chciałabym żeby się zmarnowało. Kolejny problem to to że robiłam barfa wczoraj w nocy i miałam już zaćmienie mózgu, przez co nie rozrobiłam proszku w wodzie, tylko wsypałam suche🤦‍♀️ teraz podając kotu mięso dolewam wody i macham łyżką, żeby chociaż trochę się porozpuszczało. Czy to jej nie zaszkodzi?
 
 
Rafał-Kociarz 


Barfuje od: 2020
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 02 Paź 2020
Posty: 108
Wysłany: 2021-07-18, 22:18   

Sądzę, że jeśli kot jest uzależniony od Sheby to z początku można by mu tej Sheby dodawać do BARFa. Karmy korporacyjne zawierają bardzo silnie działające dodatki smakowe i zapachowe i to powinno wystarczyć, żeby przykryć smak i zapach FC. Jak już zaczną jeść, to stopniowo będzie można zmniejszać dodatek świństwa. Od siebie dodam, że sam wygląd mieszanki też ma znaczenie. Moje same z siebie uwielbiały szarpać całe surowe mięso ale mielonka z tego samego mięsa o dziwo niezbyt im się z początku spodobała. W ich przypadku sprawę ułatwiał fakt, że gotowymi karmami raczej gardziły. Cały proces proces przestawiania na mieszankę z FC trwał kilka dni.
 
 
BeltarBibi 

Dołączyła: 17 Paź 2022
Posty: 7
Wysłany: 2022-10-18, 12:13   

Cześć. Jestem nowa na forum, mam pytanie czy jeśli korzystając z gotowych przepisów barfnyswiat pominę felini (mam wszystkie inne suplementy) to będzie ok? Czy powinnam jakiś suplement zwiększyć by zastąpić felini?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-10-18, 17:47   

BeltarBibi, w sensie masz felini czy nie masz? bo się w końcu pogubiłam. Gotowe przepisy - może jak masz kalkulator, to wrzuć je w niego i pokaż na forum. Generalnie ja nie jestem purystą i uważam, że jedna mieszanka trochę odstępująca od normy, to nie dramat. Byle by nie było strasznych baboli.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
BeltarBibi 

Dołączyła: 17 Paź 2022
Posty: 7
Wysłany: 2022-10-18, 21:25   

Hebe napisał/a:
BeltarBibi, w sensie masz felini czy nie masz? bo się w końcu pogubiłam. Gotowe przepisy - może jak masz kalkulator, to wrzuć je w niego i pokaż na forum. Generalnie ja nie jestem purystą i uważam, że jedna mieszanka trochę odstępująca od normy, to nie dramat. Byle by nie było strasznych baboli.




Nie mam felini. Chciałabym je pominąć . Zakupiłam wszystkie inne potrzebne suplementy oprócz felini.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-10-19, 07:26   

BeltarBibi napisał/a:
Nie mam felini. Chciałabym je pominąć . Zakupiłam wszystkie inne potrzebne suplementy oprócz felini.


To zacznij może od tego wątku: LINK

i tego LINK

A przepis zawsze możesz spróbować stworzyć sama w kalkulatorze np podejrzeć jakie są mięsa w innych przepisach, ale dodać swoje suplementy i wstawić w tym pierwszym wątku do weryfikacji albo w wątku Receptariusz
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
małeblue 

Dołączyła: 19 Mar 2023
Posty: 8
Wysłany: 2023-04-03, 21:14   

Dziewczyny, czy ktoś miał przypadek alergii kota na FC? Zastanawiam się jak dojść do tego, co uczula kota. Sytuacja wygląda następująco:

Od 3 tygodni oba koty mam na indyku - dotychczas była to komercyjna karma Catz Finefood Purrrr - jeden z kotów miał ciągle brudne uszy i koci trądzik (maluch). Drugi kot dostał w międzyczasie diagnozę IBD (kupa z krwią od kilku tygodni i rozwolnienie). Z Panią wetką gastrolog doszłyśmy do wniosku, że próbuję barf, ale nie zmieniamy białka, bo dopiero od 3 tyg są na indyku. Także przygotowałam im barf na bazie indyka. Skorzystałam z przepisu na forum z FC, bo na ten moment mam blade pojęcie o Barf, a chciałam szybciutko zrezygnować z komercyjnych karm. Słyszałam, że Catz ma dużo zagęstników, które mogą uczulać. Oczywiście z czasem przestawię koty na suple naturalne (uczę się właśnie kalkulatora).

Na ten moment maluch ma czyste uszy (od 3 dni na barf), kociego trądziku już też prawie nie ma. Jednak z kolei zaczął się częściej drapać, trzepać uszami, lekko mu się włosy na uszkach przerzedziły i dużo więcej się myje. Wszystko jakby wskazuje na alergię.. Nie wiem co mam teraz zrobić, bo z kolei drugiemu kotu (z IBD) się poprawiło - kupa zwarta, zadowolony.

Co myślicie, że powinnam teraz zrobić? Trzymać ich dalej na indyku + FC przez kolejne kilka tygodni? Zastanawiam się co jest tu winowajcą - indyk czy FC. A jeśli FC, to jak dojść do tego, który składnik uczula? :cry:
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-04, 11:32   

małeblue, nie jestem wyznacznikiem, ale napiszę Ci co ja bym zrobiła - osobiście sprobowałabym tylko samego mięsa z jednego zwierzaka - w tym wypadku indyka, bez FC. Mięso, podroby, wątróbka i nic więcej. Na krótką metę nie zaszkodzi, a da Ci odpowiedź. Jeżeli taki sam indyk będzie ok, to potem powoli zaczęłabym wprowadzać pojedynczo suplementy, ale naturalne. Tutaj chyba gdzieś widziałam informację, które najmniej powinny uczulać i od tych zacząć. Część jest taka, że możesz je łatwo pozyskać (np skorupki możesz sama zmielić) albo np sól niejodowaną sama zużyć.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
małeblue 

Dołączyła: 19 Mar 2023
Posty: 8
Wysłany: 2023-04-05, 12:10   

Hebe napisał/a:
małeblue, nie jestem wyznacznikiem, ale napiszę Ci co ja bym zrobiła - osobiście sprobowałabym tylko samego mięsa z jednego zwierzaka - w tym wypadku indyka, bez FC. Mięso, podroby, wątróbka i nic więcej. Na krótką metę nie zaszkodzi, a da Ci odpowiedź. Jeżeli taki sam indyk będzie ok, to potem powoli zaczęłabym wprowadzać pojedynczo suplementy, ale naturalne. Tutaj chyba gdzieś widziałam informację, które najmniej powinny uczulać i od tych zacząć. Część jest taka, że możesz je łatwo pozyskać (np skorupki możesz sama zmielić) albo np sól niejodowaną sama zużyć.


Hebe, bardzo dziękuję za odzew :kwiatek: Chyba spróbuję tak jak radzisz - sam indyk chociaż na 3 dni (na dłużej boję się zaburzyć wapń/fosfor i taurynę - to 5-miesięczny kociak). Ale myślę, że już to coś mi pokaże.

Czy kojarzysz może gdzie znajdę taki wątek odnośnie suplementów, które najmniej uczulają? Przeglądam forum, narazie nie znalazłam, ale może źle szukam :)
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-05, 12:18   

małeblue, popatrz może w ten wątek, może coś tam będzie na ten temat :)
https://www.barfnyswiat.o...light=#12584618
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
małeblue 

Dołączyła: 19 Mar 2023
Posty: 8
Wysłany: 2023-04-05, 19:30   

Hebe napisał/a:
małeblue, popatrz może w ten wątek, może coś tam będzie na ten temat :)
https://www.barfnyswiat.o...light=#12584618


Dziękuję :kwiatek:
 
 
małeblue 

Dołączyła: 19 Mar 2023
Posty: 8
Wysłany: 2023-04-08, 19:24   

Zmieniłam przepis na sam indyk (mięso + podroby) z dodatkiem tauryny, wit E, węglanu wapnia i soli himalajskiej (również z dynią, ale tym razem bez żółtek jaj). Jest strajk. Tzn ostatecznie jedzą, ale w porównaniu do poprzedniej mieszanki, o wiele mniej chętnie. Od 3 dni jeden z kotów ma też wyciek z oka - to się jeszcze zaczęło na mieszance z FC (może być alergiczny zapewne?) - dostał krople w antybiotyku od weta, narazie bez poprawy.

Pierwotnie tworząc mieszankę tą z FC opierałam się na tym przepisie z forum (z pominięciem skorupek):

Kurczak / indyk i FC
200 g indyk, tzw gulasz z indyka
150 g serca z indyka
650 g mięso bez kości, ze skórą, wykrojone z ćwiartki lub uda z indyka
50 g wątróbka z indyka
2 żółtka
12,5 g Felini Complete
1 g tauryny
1 g zmielonych skorupek
50 g gotowanych warzyw
ok.200 g wody

Dziś wpisałam go w kalkulator (w końcu ogarnęłam jego działanie :-D ) i wyszło mi, że wit. A (za dużo wątróbki) było grubo ponad 2x za dużo - czy coś robiłam źle? Czy może przepis jest bardzo uogólniony? Czy przez te 7 dni z taką dawką wit. A mogło coś się kotom stać? Naczytałam się o przedawkowaniu wit. A i się przeraziłam. Może ten wyciek z oka/drapanie być z tym związane?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne