BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otyłość u kotów - jak z nią walczyć i zapobiegać
Autor Wiadomość
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-11, 19:13   

kiteł Tak jak pisze Sierra popełniasz jakiś gruby błąd. Czy używasz kalkulatora ? Albo twoja mieszanka zawiera bardzo, bardzo tłuste mięso albo koty czym się dokarmiają, np. są wychodzące i polują. Ja z mięsem wprowadzam do mieszanki ok. 10 % tłuszczu. Forumowy barf zakłada 25g mięsa na kg kota, więc 60g mieszanki to totalna głodówka jeśli chodzi o białko. Koty powinny być na permanentnym głodzie.
 
 
kiteł 


Barfuje od: 2020-12
Wiek: 50
Dołączył: 31 Sty 2021
Posty: 4
Wysłany: 2021-09-11, 19:53   

Dzięki kryska!

Nie używałem kalkulatora, opierałem się na gotowych przepisach tu z forum, ale posprawdzam, jak go zdołam uruchomić, bo na razie mi się makra wywalają.

Jeśli już, mieszanka może być raczej za chuda niż za tłusta. Ciężko mi dostać tłuste mięso i raczej do chudej wołowiny czy indyka dodaję dodatkowo np. smalec gęsi.

Koty z całą pewnością nie jedzą nic więcej – mieszkanie wysoko w bloku, w pełni zabezpieczone.
_________________
Andrzej
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-11, 20:39   

kitełWygląda na to, że za dużo dawałeś smalcu, to 100% tłuszczu, bez wody. Moja rada jest taka, trzeba nauczyć się samemu oceniać tłustość mięsa i w kalku wybierać te pozycje, które pod wzgledem tłusczu sa najbardziej adekwatne do naszego mięsa. To jest znacznie ważniejsze niż to czy to łopatka czy inna część. Zawartość wiekszości składników jest zwiazana z tkanką miesniową a nie z tłuszczem. Na początku mojej kariery z barfem wycinałam tłuszcz z mięsa i go ważyłam, żeby ocenić jego zawartość w miesie. Teraz już oceniam na oko. Moje koty trzymają wagę od 9 lat w granicach plus minus 100g, Bibi 3.7kg, Fuks 4.7kg a sa średnio aktywne.
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-09-11, 21:23   

Podpowiem jeszcze, że na forum jest dziewczyna robiąca mieszanki lub przepisy na zamówienie 8-) .

Szukaj tematu "barf na zamówienie?" w kocich przepisach ;-) .
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2021-12-04, 18:03   

Dzień dobry
Jest 90 letnia samotna pani , intelektualnie ok , niechodząca , siedząca i leżąca . Pani mieszka z niestarą , sterylizowaną kotką ze schroniska , niewychodzącą na dwór . Pani karmi kotkę suchym felixem dostępnym w miseczce doba w dobę . Podobno kotka nie chce mokrego . Gdy parę lat temu opuściła schronisko , wychudzona , jadła nawet cebulę . To wiem od terapeutki medycznej pani .
Obecnie kotka jest za gruba ( widziałam ) . Ponieważ tylko suche wchodzi w rachubę , bo pani sama może wtedy sypać kotce z saszetki przy łóżku , czy ktoś może polecić mniejsze suche zło niż felix ? Z pewnością bez zboża , ile tłuszczu przy grubości kotki ?
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 646
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2021-12-04, 20:19   

Znajoma karmi koty Purizonem-bez zbóż(mówi,że kotom te suchary smakują).Cena nie jest wygórowana i widać,że futra straciły trochę oponki.Wcześniej był Orijen i Canagan.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-12-05, 09:46   

Plus pewni jednak trochę trzeba by było kici trochę ograniczać jedzenie - albo inaczej dawać tyle ile powinna dostawać na wagę docelową, a nie tyle ile waży teraz. Trzymam kciuki za kicię!
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Carmaniola 


Barfuje od: 11.05.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Maj 2017
Posty: 59
Wysłany: 2021-12-06, 13:57   

Kiteł, skorzystaj z kalka i sprawdź ile kalorii mają te mieszanki, które podajesz kotom. Pewnie, że ilość ważna, ale najistotniejsze jednak te kalorie, które można obniżyć stosując chudsze mięsa. Najlepiej wyliczyć to sobie ze wzoru i pilnować przy sporządzaniu mieszanki.

Dla otyłych kotów wzór to: waga kota podniesiona do potęgi 0,64 pomnożone przez 70 i to wszystko pomnożone przez współczynnik dla redukcji masy ciała, czyli 0,8, czyli u ciebie

[(5,4^0,64)*70]*0,8

Jak kot trochę schudnie, to robisz nowe przeliczenie do osiągniętej wagi i tak do skutku.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2021-12-08, 00:48   

Pieszczoch , Hebe
dzięki , rozejrzę się po gotowcach
Po prostu często nie da rady wprowadzić w życie korekty nawet tylko tego co najistotniejsze w poszczególnych przypadkach zwierząt znajomych . Nawet jeśli przeznaczy się jakiś czas na te " nie swoje " psy i koty .
 
 
Natkmi 

Dołączyła: 24 Paź 2021
Posty: 10
Wysłany: 2021-12-16, 23:58   

Cześć! Mam pytanie, jeżeli odchudzam kota i zmniejszam mu kaloryczność mieszanki to co z omega-3? Powinnam też zmniejszyć ilość, czy liczyć jak dla obecnej wagi kota?(używam kapsułek naturell). Z góry dziękuję za odpowiedź :) :beer:
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2021-12-17, 11:03   

Omega-3 służy do zrównoważenia nadmiaru innych kwasów zawartych w mięsie, które nie jest grass-fed, więc jeśli zmniejszasz ilość mięsa, to omega-3 też, tak mi się wydaje :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne