BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
Laira 


Wiek: 30
Dołączyła: 03 Sty 2022
Posty: 9
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2022-01-08, 13:26   

Hebe :kwiatek:

Nie dodałam badań moczu, bo mam jedynie nieaktualne. Kotka robi cyrki przy próbach pobrania z kuwety, a weterynarz nie chce się podjąć pobierania bezpośrednio z pęcherza, bo jest straszną dzikuską i mógłby jej zrobić krzywdę. Wiem, że trzeba się za to wziąć.

W przyszłym miesiącu będę pobierała krew - poproszę o sprawdzenie dodatkowo poziomu witaminy D.

Już poczyniłam nowy przepis :-D . Dodałam omega 3, zmniejszyłam węglowodany, a stosunek potasu do sodu wyszedł 1,44. Nie umiałam za bardzo zbić potasu, wykorzystując w mieszance sam drób (na inne mięso koty się nie zgadzają). Wyszło mi 3981 mg potasu przy normie 4160 mg, czyli odrobinę poniżej.

Mieszanka na 8 dni dla 6,5 kg kota

- 700 g Indyk udo bez skory
- 400 g Kaczka udo
- 200 g Indyk serce
- 1 szt. Żółtko jajka
- 35 g Wątroba indycza
- 2 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
- 1,5 g Mączka z alg morskich Lunderland
- 3,9 g Drożdże browarnicze Lunderland
- 19,5 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
- 1,5 kap. Tokovit E 100
- 8 g Olej Omega 3 Lunderland
- 7 g Mączka ze skorupek Lunderland
- 4 g Sól morska naturalna Symbio
- 3,1 g Tauryna
- 90 g burak gotowany, bez soli
- 327 g Woda
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-11, 10:55   

Laira, wrzuciłam i lekko poprawiłam. Ja osobiście nie dałabym w ogóle tego buraka albo jeszcze mniej (a wtedy w zależności jak będzie w kuwecie, to ewentualnie zwiększyć trochę ilość podrobów, ale też bez szaleństw). Taki coś mi wyszło i ja bym to podała moim kotom (które też niestety mają trochę problem z nerkami):

_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-11, 18:16   

Laira, i jeszcze mnie naszło - Ty faktycznie masz Sól morską Symbio? Myslałam, że tylko ja wieki temu ją używałam ;)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Laira 


Wiek: 30
Dołączyła: 03 Sty 2022
Posty: 9
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2022-01-11, 20:15   

Hebe, mam sól morską niejodowaną Cuor di Mare, o tą. Teraz dopiero widzę, że są pomiędzy nimi różnice w zawartości magnezu i potasu :hair: .

Dziękuję za poprawki, ale niestety nijak nie potrafię otworzyć tych screenów, aby były czytelne. Czy mogłabyś wrzucić troszkę większe? :-)
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-12, 07:30   

Laira, zobacz teraz

_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
sorella04 

Dołączyła: 10 Lis 2021
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-13, 00:39   

Cześć,

Potrzebuję pomocy przy sprawdzeniu przepisu dla kotki nerkowej, brytyjki 11 lat. Została zdiagnozowana w listopadzie. Wyniki ma już trochę lepsze, ale nadal kreatyna i mocznik ma wysoko. Trzustka, serce, pęcherz jest w porządku. Nerki są pod opieką nefrologa. Przez wiele lat była na suchej karmie, została przestawiona na puszki wysokomięsne z niższym fosforem, ale je je niechętnie. Kotka mocno schudła, waży teraz około 4,8 kg. Chcemy aby nabrała masy więc barfa liczyłam na kota 5kg.

Zastosowałam następujące parametry:
- białko 5g,
- fosfor poniżej 50
- wapń:fosfor - 1:20
- Potas:sód - 1,59 (chcę powoli dążyć do stosunku 2,1:1 w szczególności, że kotka ma sód blisko granicy normy)
- nie udało mi się zbić tłuszczu poniżej 3,2g aby nie zwiększyć białka

Kotka przyjmuje Nefrokrill więc nie zwiększałam podaży witaminy D (nie wiem czy dobrze zrobiłam)

Z góry dziękuję za pomoc oraz wszelkie uwagi!

Poniżej najnowsze wyniki, przepis oraz liczydło.




 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-01-13, 19:25   

sorella04, jeśli chcesz zmniejszyć tłuszcz w tej mieszance, nie zmieniając rodzaju mięsa, to daj więcej udźca z indyka, np. 1700g. Nie zwiększając przy tym ilości żółtek, bo fosfor za bardzo podskoczy, może nawet trzeba będzie zejść do 2 jajek. Tłuszcz powinien wyjść wtedy poniżej 3. Oczywiście suple trzeba będzie przeliczyć na nowo

Wiadomo, dlaczego fibrynogen lekko podwyższony wyszedł?
 
 
Laira 


Wiek: 30
Dołączyła: 03 Sty 2022
Posty: 9
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2022-01-15, 13:15   

Hebe, dzięki. Przygotowałam mieszankę zgodnie z Twoimi wskazówkami - buraka dodałam minimalną ilość, tylko na "przeczyszczenie" maszynki z mięsa pod sam koniec.

Dumna z siebie nałożyłam do misek mojego pierwszego barfa, koty przybiegły ochoczo, powąchały i... poszły sobie. Pajace ani myślą jeść (choć oddzielnie indyka i kaczkę surową lubią). Wpycham im to, mieszając z mokrą karmą, ale widocznie będę musiała eksperymentować z kolejnymi gatunkami mięs. Czyli wracam do klecenia przepisów :roll: .
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-15, 13:25   

Laira, czasami przemrożona lepiej wjeżdża w brzuszki :D Może też muszą się przyzwyczaić do smaku supli. Jak moje marudzą, to wrzucam im na samą górę trochę mokrej albo ze 2 chrupki i wtedy najczęściej wchodzi ;)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
j23 

Dołączył: 23 Lis 2021
Posty: 6
Wysłany: 2022-01-15, 22:36   Prośbą o przepis dla kota ze struwitamii bez kurczaka

Bardzo proszę o przepis na mieszankę dla kotki ze skłonnością do kamieni struwitowych bez kurczaka ( alergia).
_________________
pbarfianka
 
 
sorella04 

Dołączyła: 10 Lis 2021
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-16, 00:44   

IzabelaW, dziękuję za odpowiedź. Dodałam sugerowaną ilość udźca z indyka, zmniejszyłam ilość żółtek do dwóch i wyszło 2,9 tłuszczu :)

Co do podwyższonego fibrynogenu to kotka ma zakrzep w żyle powstały wskutek urazu (reszta żył oraz tętnic jest czysta). Jesteśmy umówieni na kontrolę pod koniec stycznia.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-16, 19:24   

Laira, napisałam Ci PW, ale tutaj też napiszę, bo się innym może przydać. Rozmawiałam z Dagnes odnośnie mojej kotki nerkowej. Dagnes zasugerowała, żebym w swoich mieszankach dążyła ze stosunkiem sodu do potasu, żeby był 2:1 (moją kotka ma podwyższoną kreatyninę ostatnio). Więc myślę sobie dla Twoich kota też by było dobrze ten stosunek powoli z mieszanki na mieszankę zwiększać i dążyć do 2:1.

A i jeszcze doradzała, żeby skorupki zastąpić węglanem wapna. Najlepszy czysty syntetyczny bardzo drobny. Ja na ten moment nie znalazłam takiego odpowiedniego w PL (w Niemczech jest z Fortan calcium 40). Ja swoim chyba w najbliższym czasie podmienię na węglan wapnia z Meatlove.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-01-16, 19:48   

Hebe, jestem przekonana, że miało być: 2:1 stosunek potasu do sodu lub 1:2 sodu do potasu. To naprawdę czyni różnicę ;-)
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-17, 07:21   

IzabelaW, zdecydowanie masz rację :D
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Laira 


Wiek: 30
Dołączyła: 03 Sty 2022
Posty: 9
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2022-01-19, 20:03   

Hebe napisał/a:
Laira, czasami przemrożona lepiej wjeżdża w brzuszki :D Może też muszą się przyzwyczaić do smaku supli. Jak moje marudzą, to wrzucam im na samą górę trochę mokrej albo ze 2 chrupki i wtedy najczęściej wchodzi ;)


O matko, święta racja. Przemrożenie mieszanki to był nasz "game changer", bo zapach drożdży złagodniał. Łyżeczka mokrej karmy na domieszkę i wsuwają już 80% barfa.

Przeczytałam PW, dzięki Hebe!


A teraz pytania laika:

- Przepisy dla nerkowców z założenia są dość tłuste. Czy podawanie na stałe mieszanek z zawartością tłuszczu na poziomie ~37% nie obciąży czasem trzustki?
- Czy podawanie wyłącznie mieszanek z wapniem poniżej normy nie spowoduje niedoborów? (W kalkulatorze nie świeci się na czerwono).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne