BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-05, 16:03   

m19j58, Niestety przepis jest zły.

Czy czytałaś wątki na forum jak układać przepisy, na co zwracać uwagę? Jakie są normy przy układaniu przepisu.
Jak źywić kociaka?

Masz za dużo białka, za mało tłuszczu, złe są proporcje wapń:fosfor i potas sód. Do mieszanek dobrze użyć kilku rodzaju mięs. Brakuje oleju omega3. Przy felini complete trudno jest dobrze idealnie zbilansować mieszankę. To uwagi na szybko

Poczytaj trochę forum, przyjrzyj się przepisom w tym wątku i spróbuj jeszcze raz ułożyć przepis.
Powodzenia.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-11-06, 08:40   

Niestety przy Fellini przepisy nigdy nie będą bliskie ideału. Jednorazowo taki przepis przejdzie, pod warunkiem dodania jednak czegoś tłustego. Tak jak Tiamina napisała - spróbuj z 2-3 rodzajami mięs trochę bardziej tłustymi.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
anna.kieliszek 

Wiek: 35
Dołączyła: 19 Paź 2021
Posty: 1
Skąd: Stargard
Wysłany: 2022-11-17, 21:16   

Hej 😀 Proszę o sprawdzenie przepisu dla dwóch kotek przeciętnie aktywnych,kastrowanych jedna 3 lat 5.7kg alergia, najlepiej jest jej na puszkach z indyka i druga 1,5 lat 4.6kg. Jest to mój pierwszy przepis, także wszelkie sugestie mile widziane😀
Pozdrawiam.

https://zapodaj.net/73a6a6deb2c7b.png.html>Przechwytywanie1.PNG</a

https://zapodaj.net/556461bb74223.png.html>Przechwytywanie.PNG</a>

https://zapodaj.net/38b544c87c2cb.png.html
 
 
kredka3322 

Dołączyła: 23 Lis 2022
Posty: 1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-12-23, 20:48   

Proszę o pomoc z moim przepisem i kalkulatorem. To mój pierwszy Barf i chyba będzie ostatni jak wykituję psychicznie :D Mam w domu do oporządzenia następujące mięso: 1100 g podudzia z indyka bez skóry oraz 270 g wątróbki z kurczaka. Z suplementów mam: drożdże browarnicze i algi morskie z Lunderland, hemoglobina i olej z wątroby dorsza z Pokusy, mączka ze skorupek jaj z Pokusy, sól kłodawska niejodowana, tokovit 200, taurynę z Pokusy, świeże żółtko. Wiem że nie mam jeszcze omega 3. Jak to wszystko wkleiłam do kalkulatora Barfny świat (zamiast wątróbki wpisałam serca, bo wątróbki nie ma w tym kalkulatorze), to wyszło mi że mój kot, który waży 4kg ma dostawać dziennie 109g tej mieszanki - to coś tu chyba nie tak xD. Proszę o pomoc nim zdąży mi się zepsuć mięso w lodówce i zanim stracę cierpliwość.
_________________
Kredka3322
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-12-24, 09:09   

kredka3322, na spokojnie :) trochę wiedzy teoretycznej Ci brakuje widać. Polecam poczytać jakieś wątki wprowadzające. (zaraz wkleję tu linki)
edit:
- filmik z instrukcją obsługi kalkulatora: https://www.youtube.com/w...-FGGVsxJw&t=12s
- barf dla początkujących: https://www.barfnyswiat.o...p?t=269&start=0
- poszperaj też w wątku, w którym napisałaś, strona wcześniej jest na przykład przepis Marduk'a

Wątróbka jest suplementem witaminy A i wybieramy ją jako suplement witaminy A, a nie jako podroby. Podrobów do barfa dajemy około 15% całej wagi mięsa (jeżeli nie ma wskazań inaczej, ale to już przypadki szczególne). Co do ilości wyliczonej porcji - jest to porcja "około" bazowa czy tam wyjściowa. Koty rosnące na przykład mogą jeść w opór. Jak nabierzesz trochę doświadczenia i zrobisz parę mieszanek, to będziesz widziała czy te około 110 g to dla Twojego kota za mało czy za dużo.

Jak ułożysz przepis, to wstaw może tutaj. Postaram się zerknąć między sałatką a barszczem. Możesz też mnie pingnąć na Messanger Barfnego Świata
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
malvarossa13 

Barfuje od: Zaczynam
Dołączyła: 09 Sty 2023
Posty: 1
Wysłany: 2023-01-12, 09:57   Sprawdzenie przepisu

Witam, jestem nowa i zaczynam się dokształcać w temacie Barf. Mam dwie kotki, jedna 5 letnia (3,5 kg) i druga roczna (2,9 kg), obie wysterylizowane. Chcę póki co zmienić dietę młodej bo z nią ławtwo pójdzie, ta druga ma swój świat i bardzo nie lubi zmian więc z nią muszę wszystko powoli wprowadzać. Są na karmie Feringa ale wolałabym karmić je lepiej. Próbuje swoich sił z kalkulatorem ale chciałabym się upewnić, że wszystko jest ok, jestem też w stałym kontakcie z wetem (jego pies też jest na Barf) więc pomoc i porady też mam zapewnione :) Jeśli, ktoś by mógł zerknąć czy przepis jest dobrze przygotowany czy nie i doradzić co ewentualnie zmienić będę wdzięczna. Dziękuję i pozdrawiam :)
Przepis tylko orientacyjnie zrobiony, żeby zobaczyć jak to ma wyglądać
Mieszanka na około 19,3 dni dla 2,9 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 109 g mieszanki
Waga Ilość miarek
8 500,0 g Wołowina gulasz
9 500,0 g Kurczak udziec ze skórą
10 100,0 g Kurczak serce
11 50,0 g Kurczak żołądek
12 250,0 g Kurczak skrzydełka całe
13 1,0 szt Żółtko jajka
14 67,0 g Wątroba kurczaka
15 2,7 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
16 1,2 g 1,8 Mączka z alg morskich Lunderland
17 4,2 g Drożdże browarnicze Lunderland
18 30,5 g Hemoglobina i Osocze krwi Pokusa w tab (wart dla 100 g)
19 1,5 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
20 14,0 g Olej Omega 3 Lunderland
21 7,6 g Wapno z alg (Algenkalk Lunderland)
22 4,3 g 3,6 Sól himalajska
23 3,5 g 7,0 Tauryna
24 559,0 g Woda
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-01-13, 13:20   

Edit:
Jest ok jak na pierwszy przepis. Zmniejsz troszkę ilość wątróbki żeby wyrównać do normy.
możesz też mieszać wątróbki, żeby troszkę miedź podbić.
Dodać wątróbki z kaczki, gęsi, indyka lub kurczaka.

PODSUMOWANIE:

Energia / dzień: 140,2 kcal

Energia / kg mc / dzień: 48,4 kcal

Woda / kg mc / dzień: 27,7 gram

Białko / kg mc / dzień: 5,3 gram

Tłuszcz / kg mc / dzień: 3,2 gram

Fosfor / kg mc / dzień: 65,4 mg

Wapń / kg mc / dzień: 75,3 mg
 
 
Konopia_92 

Barfuje od: Chce zacząć
Wiek: 31
Dołączyła: 12 Sty 2023
Posty: 2
Skąd: NGI
Wysłany: 2023-01-18, 13:27   

Witam serdecznie. Jestem nowa w BARFowym Świecie. Póki co, jestem na etapie zabawy kalkulatorem.

Poczyniłam taki przepis. Czy to tak ma wyglądać?

Na Surowych kotkach przeczytałam, żeby na początek kupić wapń i taurynę+ mączka kostna dla dzieciaczków- mój ma 5msc.


Mieszanka na około 75 dni dla 2 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 78 g mieszanki
Waga Ilość miarek
450,0 g Wołowina gulasz
1 000,0 g Indyk mięso ze skórą
1 000,0 g Kurczak mięso ze skórą
1 000,0 g Wieprzowina karkówka
150,0 g Indyk serce
150,0 g Indyk żołądek
4,0 szt Żółtko jajka
210,0 g Wątroba kurczaka
2,0 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
13,0 g Mączka kostna GRAU z kości wołowych
22,0 g Węglan wapnia 40% Holista
18,0 g Sól morska jodowana
400,0 g brokuły gotowane, bez soli
9,0 g Tauryna
1 400,0 g Woda


Z góry dziękuję za pomoc! pozdrawiam Dorota
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-01-18, 15:52   

Konopia_92, brakuje mi suplementu jodu, witaminy D i żelaza. Jednorazowo jak zrobisz mieszankę bez nich to się nic nie stanie, ale pamiętaj, że to może być tylko jednorazowo sytuacja.

Mam pytanie - po co brokuły gotowane? Jest jakieś specjalne wskazanie?

Ja bym chyba jedno z mięs - kurczaka albo indyka dała bez skóry, bo trochę tłusta wychodzi ta mieszanka - tłuszcz ciut ponad normę.

No i mało podrobów, bo pokazuje tylko około 8%. Zwiększyłabym ich ilość, żeby było ich koło 15% czyli około w sumie 600 g.

Co do soli - to taki pro tip - lepiej kupować jodowaną albo taką gdzie mamy napisane na opakowaniu dokładnie ile mamy jodu i porównać z tym co jest w kalkulatorze. Jeżeli są inne wartości, to albo dodać nową sól, albo skorygować jej wartość w zakładce Suplementy
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Konopia_92 

Barfuje od: Chce zacząć
Wiek: 31
Dołączyła: 12 Sty 2023
Posty: 2
Skąd: NGI
Wysłany: 2023-01-18, 17:21   

Rozumiem, czyli bez innych suplementów się nie obejdzie. Widziałam na allegro różne specyfiki, nie były ujęte w kalkulatorze. Skąd mogę wiedzieć, że dany produkt jest warty uwagi?
Nie będę ukrywać, oleje z ryb tych znanych firm są dość drogie i mają małą pojemność w najtańszej opcji. Gdzie np. są oleje za 40zl i 1000ml pojemności.

Brokuł dodałam, jako suplement jodu, żelaza i innych witamin 🙂 jeżeli to jakiś problem, to mogę usunąć.

Podrobów w tym mniej, bo właśnie ten tłuszcz wyskoczył dość wysoko, jak je odjęłam to spadł do 41% 😅
 
 
magdalenab 


Barfuje od: teraz
Udział BARFa: 25-50%
Wiek: 45
Dołączyła: 14 Sty 2023
Posty: 2
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2023-01-18, 20:01   

Proszę o pomoc!!!!!!!!!!
Przygotowałam w kalkulatorze pierwszego barfa z f.c. i mam bardzo dużą ilość wit D- jak ją zmniejszyć?
skład:
-130g skrzydełka z indyka ze skórą
-180 kaczka ze skórą (dałam pałkę)
-100 pierś kurczaka bez skóry (kot uwielbia)
-160 szponder wołowy
-180 uda kurczaka ze skórą
-140 serc z kurczaka
-22g wątroby z kurczaka
-1 żółtko
-11g felini
-300g wody
Na czerwono mam:
-żelazo 45 (norma 53)
-jod 499 (n.534)
-wit E 97 (n.107)
-WIT.D 418 (N.267)
Jak mam do tego jeszcze dodać olej, tran to chyba wit D jeszcze się podniesie.
Mam takie:
*olej Pokusa z dzikich ryb morskich (już otwarty)
* olej Pokusa z łososia (zamknięty i na razie wolałabym go nie otwierać)
* Tran z wątroby dorsza, rówież Pokusa
czy do mieszanki dodaje się jeden z w/w olei Plus tran?
Czy wówczas należy wyliczyć EPA z obu?

Proszę o szybką odp, gdyż mięso czeka na doprawienie. Z góry bardzo dziękuję.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-01-19, 08:57   

Konopia_92, brokuł nie jest suplementem jodu ani innych witamin. Suplementem jodu jest mączka z alg. Suplementem żelaza jest krew. Myślę, że warto, żebyś trochę poczytała o podstawach.

Takiego oleju nie polecę, bo nie używam. Chyba też trochę nie miałabym zaufania do takich. Druga sprawa jest taka, że czy tranu z wątroby dorsza czy oleju omega używa się dość mało i taki litrowy olej ja przy swoich 3 kotach używałabym pewnie parę lat, więc pewnie by zdążył się popsuć. Więc warto to też wziąć pod uwagę. Ja czasami niektóre suplementy kupuję w dużych opakowaniach wspólnie ze swoimi innymi barfującymi znajomymi. Mączkę ze skorupek możesz zrobić sama.

Podrobów dajesz około 15% - przynajmniej takie są zalecenia bazowe. Jeżeli chcesz obniżyć tłuszcz, to lepiej jedno z mięs, które masz podmienić na mniej tłuste na przykład na indyka albo kurczaka bez skóry.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-01-19, 09:03   

magdalenab, co oznacza kaczka ze skórą (dałam pałkę)? że jest z kością?

Z Felini niestety tak bywa, że te przepisy są nieidealne. Proponowałabym zmniejszyć jego ilość. Może spróbuj i zobacz jak to będzie wyglądało jak dasz go 8 g. Przepis i tak nie będzie idealny, ale chociaż dopasuj tak, żeby ta witamina D nie była taka wystrzelona. Jak te 8 g będzie dalej za dużo, to zmniejszaj i patrz co się dzieje.

Tran z wątroby dorsza jest suplementem witaminy D. Jeżeli masz już ją tak podniesioną to tego tranu nie dawaj. EPA wyliczyłabym z jednego (bierz ten, który masz otwarty), ale zwróć uwagę czy tam też nie ma witaminy A i D, bo jak jest, to trzeba je uwzględnić
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Rafał-Kociarz 


Barfuje od: 2020
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 02 Paź 2020
Posty: 107
Wysłany: 2023-01-20, 21:29   

Konopia_92 napisał/a:
Nie będę ukrywać, oleje z ryb tych znanych firm są dość drogie i mają małą pojemność w najtańszej opcji.

Ja jeszcze dodam, że tanie oleje mają zupełnie inną barwę i zapach od tych drogich, mimo że jakoby otrzymano je z tego samego gatunku ryby. To i na dodatek tak niską cenę można tłumaczyć tylko tym, że są ekstrahowane z jakichś z lekka nadpsutych odpadków poprodukcyjnych a nie z pełnowartościowego surowca. Szkoda kociego zdrowia.
 
 
Sese73 

Dołączył: 30 Gru 2022
Posty: 2
Wysłany: 2023-01-22, 20:00   

Cześć,

To moje pierwsze przepisy, więc proszę o wyrozumiałość.
Poczytałem troszeczkę forum i starałem się uwzględnić w przepisach wszystko co zapamiętałem. Nie ukrywam, że informacji na forum jest bardzo dużo i zapewne niektórych z nich nie uwzględniłem w swoich przepisach. Mam nadzieję, że z każdym kolejnym przepisem będzie tylko lepiej.

Mięso i suplementy już kupione. Mięso przeważone a uda i udźce wytrybowane z kości.
BARF-a chcę zrobić jeszcze dzisiaj gdyż obawiam się, że w tygodniu będzie krucho z czasem a boję się, że mięso się popsuje. Wiem, że ryzykuję i jeśli same receptury są źle skomponowane to powstałe na ich podstawie karmy zostaną niestety wyrzucone lub podawane naprzemiennie z lepiej skomponowaną mieszanką. Kotu powstałą karmę podam dopiero wtedy gdy się upewnię, że nie zrobię mu krzywdy. Do tego czasu poleży sobie poporcjowana w zamrażarce.

Niestety same przepisy publikuję dość późno ale troszeczkę czasu zabrało mi szukanie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Nie chciałem dopytywać was, gdyż lektura forum to czysta przyjemność i duża kopalnia wiedzy.

Przepisy układane pod zdrowego, wykastrowanego 5-cio miesięcznego kocurka o wadze 3,8 kg rasy ragdoll o średniej aktywności.

Przepis I:






Przepis II:





Bardzo proszę o opinie i uwagi na co powinienem zwrócić większą uwagę przy komponowaniu kolejnych przepisów, oraz odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy mogę takie karmy podawać swojemu kociakowi?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne