BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pies zjada rzeczy niejadalne lub dziwne
Autor Wiadomość
Komanka 


Barfuje od: 03.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Sie 2012
Posty: 663
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-23, 20:23   Pies zjada rzeczy niejadalne lub dziwne

Czy ktoś zna wytłumaczenie, dla którego pies je ziemię? Ostatnio 14-letnia jamniczka wyjada ziemię z doniczek. Zdarzyło się, że wyjadła prawie całą ziemię z doniczki z trawą dla kotów, ostatnio dorwala się do kolejnej donicy, a nawet przy przesadzaniu kwiatów wyjada, co spadnie.
To jest jedzenie zachłanne, ile wlezie, a przy odciąganiu jej od doniczki próbuje jeszcze chapsnąć na zapas pełną paszczą.
Co to może być? Niedobór minerałów, zła flora w przewodzie pokarmowym, objaw chorobowy?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-05-25, 14:32   

Zrób jej porządną diagnostykę - pełne badanie krwi z profilem nerkowym i wątrobowym.
To może być objaw przytucia organizmu (albo czymś co zjadła, albo metabolitami przy niewydolnych nerkach lub wątrobie). Np. koty z mocznicą w późnych stadiach niewydolności nerek zjadają żwirek bentonitowy (instynktownie wiedzą, że bentonit ma właściwości detoksyfikujące i chcą w ten sposób pozbyć się trucizn mocznicowych).
Zwierzęta w naturze szukają i instynktownie zjadają różne rośliny bądź minerały, które mają im pomóc zwalczyć choroby. W domu mogą próbować obiektów zastępczych, jak np. ziemia. Choć ziemia - ta naturalna, czyli gleba, nie ta z worka do kwiatów - także zawiera drobinki różnych skał, glinek i minerałów, i za jej pomocą być może także zwierzę chce się oczyścić.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2016-05-26, 09:38   

Diesel tak ma co jakiś czas. Zwykle to się pokrywało z większym spożyciem trawy

I właśnie nie tak, że ziemię z ogrodu. On wyjadał ziemię z yuki albo z kaktusa. żeby tak... piaskowo było. Na dworze wylizywał "kurz" z zakamarków schodów czy ganku. Ziemi na ogrodzie czy na spacerze nigdy nie ruszył
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Komanka 


Barfuje od: 03.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Sie 2012
Posty: 663
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-06-02, 19:36   

Dzięki, dziewczyny. Akurat na czerwiec przypada Malcie okresowe badanie krwi, łącznie z biochemią, więc sprawdzimy.

Ciekawą rzecz zauważyłam, pies ostatnio dojada po kotach podstawowego barfa, przepis z FC, bo czasu na normalnego nie było. Kotom nie smakuje za bardzo, pies po nich kończy i mam wrażenie, że nieco mniej się czai na doniczkę. Oby to tylko jakieś niedobory, a nie choroba.
 
 
boru 

Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 10
Wysłany: 2022-05-14, 16:02   wyjadanie korzonków trawy przez psa

Od 3 lat kundel owczarka niemieckiego (suka) coraz częściej wydrapuje dziury w trawniku i wygryza korzonki. Nie wiem czy tam coś innego jeszcze mieszka, nie zauważyłem żadnych larw czy innych łakoci. Jak więc może być przyczyna tego podjadania korzonek? Czego może brakować w diecie?
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2022-05-15, 13:49   

Najprawdopodobniej jest to związane z niedostosowaną lub żle zbilansowaną dietą.
Ale może byćb też objawem poważnej choroby.
Problem niekiedy znika po suplementacji błonnika.
Wdrożeniu ,,karmy wysokobiałkowej''.
Warto przeanalizować skład diety psa.
 
 
boru 

Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 10
Wysłany: 2022-05-17, 20:12   

hm... w zasadzie jestem pewien, że to jest związane z dietą ;)
Myślałem, że jest to jakiś objaw czegoś bardziej oczywistego (np. za mało kości, czy za mało marchewki;)
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2022-05-18, 07:36   

Nie wiem czym karmisz swojego psa,ale może coś ci to pomoże.

W diecie psa powinno być,obok 70% mięsa do 25% warzyw i owoców oraz ok.5% zbóż.
Seler,marchew,cukinia,dynia jest znakomita zarówno dla psów jak i kotów.
Moje dwa futra ją uwielbiają!
Mogą być rodzime owoce takie jak np;jabłko,gruszka czy jagody.Starte lub ugotowane,podawać
psu z karmą lub surowym mięsem.

Wartościowym żródłem białka dla psa mogą być min;jajka,mięso wieprzowe,jagnięce lub z kurczaka.Cennym składnikiem białka są też ryby.
.
 
 
RoksanaKubatnic 

Wiek: 33
Dołączyła: 05 Sty 2023
Posty: 2
Skąd: Katowice
Wysłany: 2023-01-11, 21:58   

Jedzenie ziemi przez psy, zwane również geofagią, może mieć kilka różnych przyczyn. Niektóre z możliwych powodów obejmują niedobór niektórych minerałów lub składników odżywczych w diecie psa, nierównowagę bakterii jelitowych lub schorzenie podstawowe. W niektórych przypadkach psy po prostu lubią smak lub teksturę ziemi.
https://www.audytpsychologiczny.pl/
W przypadku 14-letniego małego psa, bardziej prawdopodobne jest, że zachowanie to jest spowodowane schorzeniem podstawowym, takim jak problemy z układem pokarmowym, lepiej jest zabrać psa do weterynarza na kontrolę. Mogą wykluczyć jakiekolwiek schorzenia podstawowe i zalecić odpowiednie leczenie lub zmiany diety. Dodatkowo, zapewnij psu zbilansowaną i odżywczą dietę, aby upewnić się, że otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i minerały.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne