DAGNES: a czy mogłabyś odnieść się do następujących informacji (z ulotki citroactiv), ja tego nie będę podawać, bo uważam to za ryzykowne, chcę tylko ograniczyć się do cytrynianu potasu zawartego w karmach
"Zawarte w produkcie cytryniany potasu i magnezu pełnią rolę inhibitorów procesu krystalizacji i tworzenia się kamieni szczawianowych. Podawany doustnie cytrynian potasu wiąże wapń i tworzy rozpuszczalny w wodzie cytrynian wapnia. Dodatkowo dochodzi do łagodnej alkalizacji moczu, co wspomaga rozpuszczalność szczawianów wapnia. Kolejnym aktywnym składnikiem preparatu jest witamina B6 (pirydoksyna), której możliwy niedobór w organizmie prowadzi do zwiększonej endogennej produkcji kwasu szczawiowego. Zawarta w produkcie witamina B6 ma funkcje przeciwdziałania ewentualnemu niedoborowi tej witaminy i zapewnienia profilaktyki kamicy szczawianowej".
Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90% Pomogła: 23 razy Dołączyła: 13 Wrz 2011 Posty: 4841
Wysłany: 2023-09-07, 15:49
Mada89 napisał/a:
"Aby powstał szczawian wapnia potrzebne są 2 rzeczy: kwas szczawiowy i wapń"
Właśnie; dlatego teraz celuję w karmy, które będą mieć mało wapnia.
Nie rób tego typu eksperymentów bez zrobienia kotu jonogramu. Przyczyną nadmiaru szczawianów wapnia w moczu zwykle nie jest wapń w diecie. Jeśli kot dostanie za mało, lub wcale, wapnia w pokarmie, to aby utrzymać jego prawidłowy poziom we krwi, organizm weźmie go sobie z kości. W przypadku kota nerkowego ważnym aspektem jest także konieczność wiązania w jelitach fosforu solami wapnia (najlepiej węglanem wapnia), więc ograniczanie go w diecie może zaszkodzić. Tylko jeśli poziom wapnia we krwi jest podwyższony, należy ograniczać jego podaż na rzecz innych wyłapywaczy fosforu.
Jeszcze raz: dobierz dietę (skład i parametry analityczne karmy) do wyników badań kotki. Nie oczekuj polecenia ci konkretnej karmy bez dokładnej znajomości historii choroby i szczegółowej analizy badań krwi i moczu kota.
Mada89 napisał/a:
"Zawarte w produkcie cytryniany potasu i magnezu pełnią rolę inhibitorów procesu krystalizacji i tworzenia się kamieni szczawianowych. Podawany doustnie cytrynian potasu wiąże wapń i tworzy rozpuszczalny w wodzie cytrynian wapnia. Dodatkowo dochodzi do łagodnej alkalizacji moczu, co wspomaga rozpuszczalność szczawianów wapnia.(...)"
Sprawa jest bardziej skomplikowana, ale w uproszczeniu i w teorii tak to powinno działać. Znaczy na szkiełku w laboratorium wychodzi, że działa, lecz w żywym organizmie to już nie zawsze, miewa nieprzewidziane skutki uboczne, a czasem nawet działa odwrotnie od zamierzeń. Są badania, które pokazują, że może być z tym bardzo różnie, w zależności od tego jakie odchyły od "metabolicznego ideału" ma dany osobnik, jakie ma choroby, pH krwi i moczu, ile jakich minerałów wydala z moczem, jaką spożywa dietę, w jakim stanie są jelita i nerki i wiele innych.
W każdym razie aktualne zalecenia są takie, że przy kamieniach szczawianowych można próbować z cytrynianem potasu. U pacjentów nerkowych nie należy tego robić w ciemno, tylko pod stałą kontrolą jonogramu oraz parametrów moczu. Przed podaniem cytrynianu potasu kot nie może mieć podniesionego poziomu potasu we krwi, ani w górnym zakresie normy.
_________________ Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum