angel, zależy co pies dostaje do jedzenia. Przy samych kurczakach całkiem sporo, przy mało wykrwawianej dziczyźnie śladowe ilości.
Mięsa dostaje różne, więc konieczne będzie skorzystanie z kalkulatora :)
Przypomnijcie mi proszę do kogo należy napisać w tej sprawie.
Wyszedł nam w badaniach potas w górnej granicy i koniecznie muszę z tym zrobić porządek, dlatego ważna jest dla mnie precyzyjna dawka.
Czy pies przyjmuje potas z bananów i pomidorów? To są chyba jedyne warzywo i owoc ktore młoda chce jeść...Może je jeść? Czy ich potas ma znaczenie tutaj?
Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90% Pomogła: 23 razy Dołączyła: 13 Wrz 2011 Posty: 4841
Wysłany: 2016-10-04, 11:27
Oczywiście, że pies przyjmuje (w sensie wchłania) potas z bananów i pomidorów. Na ile potas z nich będzie miał znaczenie w bilansie zależy od zjadanych ilości.
Nie uważam jednak, by jedzenie pomidorów i bananów przez psa było konieczne. Jeśli nie chce, to niech nie je; w diecie drapieżników węglowodany z roślin pełnią rolę „koła ratunkowego” w czasie głodu - zapewniają przetrwanie przez jakiś czas, ale w czasach obfitości pokarmu mięsnego nie są potrzebne.
_________________ Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
Widzę, że tu raczej martwo, ale nuż ktoś mi odpisze. Jak układacie jadłospis, żeby stosunek jodu do potasu wyszedł 1,2-1,5? Używam kalkulatora i mam wrażenie, że jakiekolwiek produkty wpiszę i jakiekolwiek ilości wybiorę, ciągle osiągam stosunek w okolicach 3. Przejrzałam zakładki z mięsem, kośćmi i podrobami i rzeczywiście wszystkie mają więcej potasu niż sodu. Co w takim razie zrobić, żeby to wyrównać? Myślałam o soli, ale wtedy wychodzi, że musiałabym podawać jej aż 20g tygodniowo! Przecież to nierealne.
Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 9 razy Dołączyła: 21 Wrz 2011 Posty: 1080 Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-01-03, 08:46
Drago, jodu do potasu czy potasu do sodu?
_________________ Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org
Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90% Pomogła: 23 razy Dołączyła: 13 Wrz 2011 Posty: 4841
Wysłany: 2024-01-04, 23:17
Drago, w BARFie wyliczamy stosunek potasu do sodu, nie odwrotnie.
Ilość potasu to wartość stała w konkretnej porcji wagowej mięsa i podrobów, tzn. nie zmieniamy jej żadnymi suplementami. Do niej dopasowujemy ilość dodawanej soli, tak aby stosunek K:Na wyszedł w zakresie normy. Norma kalkulatorowa przewiduje widełki od 1,2 do 2,1 i to opiekun psa decyduje, w zależności od wszystkich znanych mu okoliczności, ile konkretnie danemu psu dać soli (tzn. niekoniecznie musi być 1,2 - 1,5).
Z mojej wiedzy wynika, że im bardziej mięsna dieta (im mniej roślin w diecie), tym mniej soli potrzeba. Uważam, że w przypadku 100% BARFa, bez dodatków roślinnych (i o ile nie zachodzą jakieś szczególne okoliczności zdrowotne), stosunek K:Na powinien być utrzymywany bliżej górnej granicy widełek normy kalkulatorowej.
Drago napisał/a:
Myślałam o soli, ale wtedy wychodzi, że musiałabym podawać jej aż 20g tygodniowo! Przecież to nierealne.
Wiesz, że ludzie na tzw. diecie zachodniej spożywają średnio od ok. 8,5g (kobiety) do 10g (mężczyźni) soli dziennie? (więc ok. 60-70g tygodniowo)
Nie wiem ile waży twój pies, ale mając powyższe na uwadze i ustawiając stosunek K:Na w okolicach 2 (wyjdzie wtedy mniej soli do dodania), może ilość nie będzie już tak przerażająco duża.
_________________ Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum