BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przepisy dla kociąt
Autor Wiadomość
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-09-10, 11:35   Przepisy dla kociąt

jestem właśnie w trakcie zmiany diety moich dwóch kociąt z mokrej na barfa..
koty nie protestują, wręcz przeciwnie ;-)
tylko że ja mam mały problem..
otóż mieszkam w Szwecji i nie mam tu takich warunków jakie miałam w pl.. w pl barfem żywiłam moje dwa bulteriery, teraz Duffy jest na suchym gdyż nie dałabym rady finansowo karmić go w ten sposób. tu nie dostane osobno porcji rosołowej czy luzem kosci.. mięso jest poporcjowane na tackach.. jest drogie i nie ma wielkiego wyboru..

do kalkulatora tez nie mam w tej chwili dostepu, gdyż nie posiadam konta tu w banku..

mięso jakim dysponuje to :
-mielone drobiowe, tłuste,
-drobiowe serca, żołądki, wątroba
-skrzydła drobiowe
-wieprzowina mielona tłusta , karczek, schab
-wołowina mielona tłusta, lub gulasz wołowy
-baranina mielona
-krewetki całe mrożone
-łosoś, tuńczyk w oleju -specjalny dla kotów.

tym dysponuje..

do tego szło by dodać dzikie zające i gołębie, bo to co chwila ginie pod kołami naszego samochodu.. :-|

co do suplementów to nie mom pojecia skąd je wytrzasne..
narazie wszystkie spisałam na kartce i może w sklepie zoologicznym cos sie znajdzie..

mam pytanie o algi morskie - bo u nas na plaży pełno tego leży.. czy moge to pozbierać ,wysuszyć i zmielić?
 
 
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-09-24, 12:39   

dziękuje bardzo za zainteresowanie.. :-?

pomimo wszytsko napisze kolejny post z nadzieją że tym razem ktoś mi odpisze..

moje kocie barfowanie jest niestety nieco nieprofesjonalne, jednak wolę i tak taki sposób niż suche

kalkulator barfowy wprawdzie juz mam , ale co z tego jak nie mam wagi. z suplementów posiadam jedynie skorupki jaj i takie coś
http://www.marketpupila.p...-dla-kota-.153/

koty dostają dziennie dwie porcje mielonego drobiowego tłustego, skrzydło drobiowe, po serduszku drobiowym, i porcje mielonego wołowo wieprzowego tłustego.
dwa razy w tygodniu całą wątróbke, żołądki drobiowe, i krewetki całe z ikrą.
dwa razy w tygodniu podaję im mus rybny Gourmet gold bo go kochają..
normalnej ryby nie chcą jeść, czasami sie skuszą na specjanego dla kotów tuńczyka z puszki, to jest cały tuńczyk pomielony .

do tego mam zamiar dołączyć mielone mieso jelenia, baranine i konine. bo to tez jest w sklepie..

mam nadzieje że taką improwizorką nie wyrządze kotom większej krzywdy niż gdybym je suchym karmiła.. ?

w Szwecji tez jest zooplus , wiec jak tylko uruchomimy konto w banku zakupie felini complet bo wiem że posiadają.. no i musze Duffiemu kupić karme TOTW, bo póki co zdaja friskisa :shock: . a na barfa dla niego nas nie stać.. tu za kości wieprzowe które u nas w pl miałam za free, życzą sobie 25zł za dwie sztuki.. a gdzie tam mieso.. a to jest 30kilogramowy bulterier...
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-09-24, 14:59   

Nino77, z twoich postów absolutnie nie wynika jakiego rodzaju pomocy oczekujesz od forumowiczów.
Piszesz, że nie masz konta, wagi do suplementów. Niestety forumowicze nie rozwiążą tego problemu.

Przede wszystkim, na początek, musisz przeczytać wiele wątków na tym forum wyjaśniającyhc zasady barfa i jak się do niego zabrać. Każdy powinien zacząć od uważnej lektury forum (zwłaszcza ABC Barfa) zanim zabierze się za samodzielne komponowanie jadłospisu dla kotów, bo rzeczywiście chcąc dobrze, można niechcący wyrządzić im krzywdę swoją niewiedzą.

Ustosunkowując się do informacji, które podałaś.
1. Absolutnie nie podawaj kotom (ani psu) mięsa wieprzowego, surowego, ze względu na śmiertelny wirus Auyeszkiego (poczytaj na forum wątek o wieprzowinie, w części Mięsa).
2. Zwierzętom podajemy tylko i wyłacznie mięso ze sprawdzonego źródła, badane, przeznaczone do spożycia także przez ludzi, a nie dzikie, wolnożyjące pozbierane ofiary wypadków drogowych (pisałaś o zającach i gołebiach, ginących pod kołami samochodów, do których mogłabyś mieć dostęp).
3. Algi pozbierane w sposób, o którym piszesz, tez niekoniecznie, mogą być zanieczyszczone, skażone jakimś syfem, etc.

Co do reszty, to podawanie mięsa bez suplementów na dłuższą metę zaszkodzi zwierzakom. Nie powiem, że bardziej niż chrupki, ale inaczej.

Może spróbuj zacząć od mieszanki z 1kg mięsa (tylko nie wieprzowego) częściowo zmielonego, częściowo w kawałkach + do tego 1-2 żółtka jaja (dobrze oddzielone od białka) i na początek przynajmniej 6-7 gr. mączki ze skorupek jaj (dla zbilansowania fosforu), którą możesz sama przygotować (zdejmij błonki). Może ilość 6gr. pomoże Ci odważyć ktoś miły w aptece.
I poczytaj forum. Wszystko co niezbędne, aby zacząć barfować zostało już napisane na tym forum. Wszyscy zaczynaliśmy od poznawania tej wiedzy. Tak, to wymaga chęci i czasu, ale skoro chcesz barfować, nie masz wyjścia.
 
 
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-09-24, 15:32   

czytam forum od 3 tygodni.. posty o barfie przeczytałam chyba juz wszystkie.
pomoc o jaką prosiłam to właśnie komentarze odnośnie sposobu jakim żywie koty. mączke dostają, dostaja też tabletki dla kotów z witaminami minerałaami i tauryną.. w poprzednim poście dałam link do strony z tymi tabletkami.. tak,wiem felini complet to to nie jest, ale myśle że lepsze to niż nic.
żółtka jaj tez daję..
najbardziej żałuję że indyka dostać nie mogę..
tyle dobrze że tu kury są hodowane w lepszych warunkach niż u nas.. tz tak mi sie wydaje.. ogólnie tu zwierzęta są wypuszczane na pastwiska a nie siedzą w boksach=mam na myśli wołowine i baranine. poza tym filety z kury są mniejsze niż u nas.. bo u nas to zdarzało mi sie juz kupić 1,5kg filet.. :hair:
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-09-24, 15:57   

To super jak masz dostęp do takiego fajnego mięska, ale tym bardziej nie rozumiem dlaczego pomyślałaś o padlinie, a także po co ryzykujesz z niebezpieczną wieprzowiną.
O tabletkach nie chcę się wypowiadać, nie znam się, sama stosuję wyłącznie naturalne suplementy.
A może zamiast Felini Complete moglabyś używać TC Premix (dziewczyny na forum chwalą sobie). Jest dostępny w sklepie ekozwierzaka. Tam też kupisz algi, olej z łososia i inne suplemety (Może mogłabyś zapłacić jakoś inaczej niż kartą czy przelewem, może przekazem pocztowym, napisz do koniczynki, ekozwierzak to m.in. jej przedsięwzięcie).
Suplementy możesz też taniej kupować jak są organizowane zamówienia zbiorowe (wątki Barfny kramik i Barfne zaopatrzenie).
 
 
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-09-24, 16:49   

wiesz tu upolowane zające trafiają bezpośrednio na talerze w niedzielny obiad.. myślałam że skoro ludzie je jedzą tz że są ok. wiem że wścieklizny w szwecji nie ma.
co do wieprzowiny to wklejam kawałek z internetu
Obecnie większość krajów Unii Europejskiej jest urzędowo wolna od choroby Aujeszky'ego u świń (w tym Niemcy, Czechy, Dania, Szwecja, Austria).
co do suplementów pisałam ze w szwecji mamy zooplusa dlatego chce felini complet. kiedy bede w pl nie wiem. jak bede to moge wczesniej zrobic zamowienie na naturalne suplementy. ale gdybym powiedziala mojemu facetowi że chce kupić kilka suplementów , do tego zapłata za zagraniczne paczki.. heheh raczej by się puknął w czoło. rzadko który facet rozumi takie rzeczy. staram sie na tyle na ile potrafie z tymi suplementami, ale przesadzać też nie moge. wydaje mi sie że jeżeli przez okolo 2 tygodnie beda na tych tabletkach a poznij przez jakis czas na fc to krzywdy im nie zrobie..
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-25, 07:44   

Nina77 napisał/a:
wiesz tu upolowane zające trafiają bezpośrednio na talerze w niedzielny obiad.. myślałam że skoro ludzie je jedzą tz że są ok.
No tak, ale przecież nie surowe.
Taka dziczyzna może być zasiedlona różnymi pasożytami (np bąblowiec), które przy odpowiedniej obróbce termicznej giną. A kot jadłby to surowe.
 
 
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-09-25, 09:35   

fakt.. tak czy siak póki co koty jeszcze nie dostały nic spoza sklepu wiec jest ok..
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-09-25, 10:18   

W UK, gdzie plagą okropną są króliki psy i koty są jak najbardziej karmione upolowanymi. Jak równiez zwierzętami z wypadków. Większość ludzi po prostu to mrozi przez kilka tygodni. Choc akurat króliki... cóż, pozwala się psom na polowanie. Ja osobiście złapac bym pozwoliła ale potem raczej w mrożonkę. Robie tak nawet z jeleniną i sarniną pochodzącą z badanego uboju
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-09-29, 22:34   

powiem szczerze że zaczynam mieć wątpliwości czy dobrze żywie moje koty..
lilu warzy 1kg , janek 2,5kg.
podam co je Janek w ciągu jednego tygodnia i miałabym proźbe by ktoś kto sie zna powiedział mi czy dobrze robię..

-mięso drobiowe mielone tłuste 150g
-mięso wieprzowe mielone tłuste 30g
-mięso wieprzowe schab 20g
-mięso wołowe 30g
-1 sztuka żołądek drobiowy
-2 sztuki wątroba drobiowa
-5 sztuk serca drobiowe
-3 skrzydła drobiowe =zjedzone bez kości
-łosoś 50g
-3 sztuki krewetki całe nieobrane
-1żóltko
do tego dodaje 1 krople wit D co drugi dzień. ta 1 kropla tj 400 jednostek. to wit dla niemowląt mojego syna.
plus mączka ze skorupek- ok 2g na tydzień
plus taki dziwny suplement, jedyny który póki co udało\ mi sie zdobyć na tym zadupiu
podaje skład jednej tabletki która kot bierze raz dziennie
Zawartość składników pokarmowych:

proteina surowa 37,3%

tłuszcz surowy 4,2%

włókna surowe 6,5%

popiół surowy 9,4%

woda 5,5%

wapń 1,69%

fosfor 1,17%. 


Skład:

drożdże, zboża (5% pyłu), cukier ( cukier z winogron), mięso i pochodne, substancje mineralne, ryby i rybne produkty uboczne.

Dodatki:

Wit. A 97,000IE, Wit. D3 10,000IE, Wit. E 272 mg, Wit. B1 54 mg, Wit. B2 55 mg, Wit. B6 15 mg, Wit.B12 118 ug, biotyna 895 ug, kwas nikotynowy 362 mg, kwas pantotenowy 135 mg, Wit. C 883 mg, miedź 25,5 mg, Żelazo 237,5 mg, cynk 105 mg, magnez 92 mg, jod 2,2 mg, kobalt 0,2 mg, tauryna 200 mg, cholina 3 mg



wiem że na dłuższą mete to nie jest odpowiednia dieta dla moich kotów. myśle że w ciągu kilku tyg powinnam stać sie posiadaczką FC.. jednak do tego czasu muszę karmić tym. nie wiem tylko czy powinnam dodawać dodatkowo tą wit D i skorupki, czy wystarczy to co jest w tej tabletce?
 
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-09-30, 10:01   

2 wątróbki tygodniowo na kota i jeszcze dodatek wit.A?
Wydaje mi sie, ze to jednak za duzo :roll: Ja na mieszankę z ok. 2 kg mięcha daję 90g wątroby z kurczaka lub 70 z indyka lub ok. 80 z woła...
Ale pewnie ktoś się zaraz wypowie...
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-10-02, 11:14   

wszyscy czytają ale nikt nie odpisze.. :-(

niech mi tylko ktoś powie co sądzi o tym suplemencie? czy kiedy podaję taką tabletke raz dziennie czy to wystarczy? czy dodawać dodatkowo wit D? i tą wątrobe? i ile żółtek tygodniowo? 1 czy 2?
 
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-10-02, 12:12   

Mi ten suplement się nie podoba...
po 1. w składzie zboża (!), po 2. cukier(!) - w dodatku czysta fruktoza, skoro z samych owoców, które u kotów nie powinny znaleźć się w diecie w ogóle. Na różnych kwasach dziwnych się nie znam, a wit.C kotom podawać nie trzeba... ja bym tego moim kotom nie dała...
Pomijając kwestię suplementu - skoro skrzydełka zjedzone są bez kości, to mączki ze skorupek wydaje mi się, że jest za mało. O żółtka sama kiedyś pytałam - kociakom można podać co drugi dzień żółtko na pół (w sensie na 2 sztuki kota:P). Witaminę D podajesz im w surowym łososiu, w tym dziwnym suplemencie i w dodatku jeszcze osobno(!)

Najłatwiej będzie, jak napiszesz w dziale Receptariusz do jakich mięs masz konkretnie dostęp i tam najłatwiej ktoś Ci stworzy jakiś przepis na chwilę, dopóki nie nabędziesz dobrych suplementów lub jakiegoś mixa typu FC czy TC Premix.
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
coztego 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 262
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-10-02, 19:41   

Nina77 napisał/a:
wszyscy czytają ale nikt nie odpisze.. :-(

Napisała Ci Margot:
Cytat:
Może spróbuj zacząć od mieszanki z 1kg mięsa (tylko nie wieprzowego) częściowo zmielonego, częściowo w kawałkach + do tego 1-2 żółtka jaja (dobrze oddzielone od białka) i na początek przynajmniej 6-7 gr. mączki ze skorupek jaj (dla zbilansowania fosforu), którą możesz sama przygotować (zdejmij błonki). Może ilość 6gr. pomoże Ci odważyć ktoś miły w aptece.


Nie dodawaj witaminy D, z samego łososia jest jej za dużo i koniecznie zmniejsz ilość wątróbki, bo jest dużo za dużo witaminy A, a ona jest toksyczna w nadmiarze...
Powinnaś też dorzucić z 1,5g soli.
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-10-07, 20:19   

Nina77 wracam z urlopu i powoli nadrabiam zaległości, czytam twoje posty - twój własny wątek i tak się zastanawiam, co mam ci napisać? Jak na dzisiaj radzicie sobie z barfowaniem?
Podobno masz kalkulator, szkoda, że go nie stosujesz. Po pierwsze, jeżeli chcesz, żeby ktoś ci to przeliczył w kalkulatorze to podawaj proszę składniki w jakiś spójnych jednostkach, mile widziane kg ;-) Raczej nikt nie będzie miał czasu robić eksperymentów i ważyć, ile to będzie 5 serduszek, a ile 1 żołądek... Wiem, że nie masz wagi, ale na tackach jest zawsze podana waga towaru i trzeba sobie jakoś radzić.
Podobnie z odmierzaniem suplementów, dostaniesz do nich miarkę 1ml a na naszym forum podane są przeliczniki z 1 ml na gramy, dozowanie jest bardzo proste.
Wszyscy piszą - za dużo witaminy A i D, to prawda. Ja dodam jeszcze, że bardzo trudno ustosunkować się do twojej wypowiedzi, bo skład tabletek dotyczy pewnie 100g, a nie 1 szt. Radzę odstawić te witaminki w tabletkach.
Ilość witaminy A z wątroby prawdopodobnie jest całkowicie wystarczająca lub jest jej trochę za dużo (nie wiem ile ważą te szwedzkie wątróbki), a witamina D jest dość znacznie przedawkowana - za dużo łososia, zmniejsz do 20g na 7dni na 2,5kg kota.

EDIT: gdzie jest sól? nie dodajesz, czy zapomniałaś napisać? Sól to ważny składnik kociej diety.

Dokup drożdże, krew lub fortain, algi, naturalną witaminę E i koniecznie taurynę. Można kupić w e-sklepach lub pokombinować i grupowo kupić na forum. Taką zwykłą wagę kuchenną do mięsa kupisz naprawdę niedrogo np... w ikei :)
I dobrze, żeby koty nauczyły się zjadać skrzydełka z kością. Skrzydła czy inne drobne kostki podawaj lekko przegłodzonym kotom ;-) Za indykiem nie wzdychaj, jak masz zdrowe kurczaki, to krzywda się kotom nie dzieje. Z czasem wypracujecie sobie własny model i będzie ok. Trzymam kciuki
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne