BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Cytowanie wypowiedzi innych Użytkowników
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-10-04, 22:36   Cytowanie wypowiedzi innych Użytkowników

Poniższe zasady są wskazówkami dla Użytkowników i Moderatorów odnośnie zamieszczania w postach cytatów z innych postów.

W celu zachowania wysokiego poziomu merytorycznego Forum oraz przejrzystości i łatwości czytania wątków, Użytkownicy proszeni są o nie nadużywanie cytatów. Cytat ma za zadanie poinformować czytelników o tym, do której wypowiedzi lub jej fragmentu odnosi się wypowiedź Użytkownika wtedy, gdy bez użycia cytatu trudno byłoby się zorientować.

W szczególności cytatu nie powinno się używać w poście następującym bezpośrednio pod komentowanym postem, chyba że post jest długi, a komentarz odnosi się tylko do jego niewielkiej części. Wówczas należy zacytować tylko tą część wypowiedzi, do której chcemy się odnieść. Cytowanie całego długiego postu nie powinno mieć miejsca, gdyż tylko zajmuje przestrzeń w wątku, nie wprowadzając żadnych treści oraz irytuje czytelników, którzy muszą wielokrotnie czytać to samo pod rząd.

Aby odpowiedzieć na post należy użyć przycisku "odpowiedz" umieszczonego pod wątkiem po lewej stronie, a nie przycisku "cytuj", znajdującego się w prawym górnym rogu postu.

W celu zacytowania fragmentu czyjejś długiej wypowiedzi należy użyć przycisku "cytuj", a następnie kasując część cytatu, pozostawić tylko ten fragment, do którego chcemy się odnieść lub użyć opcji cytowania selektywnego.

Cytowanie całej długiej wypowiedzi, zwłaszcza pod nią, tylko w celu napisania np. "zgadzam się", "masz rację", "nie zgadzam się" itp. lub zamieszczenia emotikonki jest bardzo bliskie spamowaniu.

Powyższe zasady nie mają na celu utrudniania Użytkownikom Forum życia, lecz ułatwianie :-) .
Każdy Użytkownik powinien mieć na względzie to, że jego posty czyta wielu innych Użytkowników, których komfort czytania jest bardzo ważny z punktu widzenia dobra i rozwoju Forum.

W związku z tym, posty rażąco naruszające niniejsze zasady cytowania mogą być przez Moderatorów moderowane.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ola 


Barfuje od: 02/2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 44
Skąd: Jasło/Wrocław
Wysłany: 2011-10-04, 23:32   

A ja bym mimo wszystko postulowała cytowanie selektywne. Czasem skasuje się kawałek klamerki więcej i wychodzą jakieś dyrdymały, a ludzie nie orientujący się w tych kodach (jak ja na przykład :oops: ) tracą rachubę. I wtedy o komforcie czytania nie ma mowy. A tak, możnaby zaznaczyć szybko teks,t kliknąć "cytuj selektywnie" i już. To naprawdę łatwiejsze niż przytrzymywanie backspace albo delete do odpowiedniego momentu.
Plis, plis :roll:

Aaaa swoją prośbę motywuję tym, że zauważyłam, że użytkownicy forum dosyć często klikają cytuj i wcale nie przejmują się tym, że pasowałoby pół posta usunąć, bo odnoszą się tylko do 1-2 zdań. I powstaje to o czym piszesz, ze o przejrzystości wątku mozna zapomnieć :-/
 
 
Agnieszka7714 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-05, 09:13   

Ja tez lubię cytować. I tak tez robię. Przepraszam. Ale jezeli moja odpowiedź jest na kilka zadawanych pytań to łatwiej mi wtedy odpowiadać, mogę wtedy cofnąć się do cytatu i odpowiadać "na temat".
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-10-05, 09:34   

ola napisał/a:
A ja bym mimo wszystko postulowała cytowanie selektywne.

Olu, cytowanie selektywne już działa :-D

Wiem, że było już postulowane w sąsiednim wątku ale sprawa mi czasowo umknęła z pamięci :oops: .


Agnieszka7714 napisał/a:
Ja tez lubię cytować. I tak tez robię.

Agnieszko, przecież nikt nie zabrania cytowania ;-) . Wręcz przeciwnie!
Cytowanie jest potrzebne, tylko nie powinno być nadużywane i jedynie o nadużywaniu jest ten wątek.
Cytat ma pomóc czytającemu w zorientowaniu się w temacie, a nie przeszkadzać i dezorientować.
Nadużywanie cytatów prowadzi niestety do takiego efektu :-( .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Agnieszka7714 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-05, 09:41   

A już kliknęłam "cytuj" :roll: . Wszytko rozumiem, z umiarem i nie nadużywać ;-)
 
 
 
ola 


Barfuje od: 02/2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 44
Skąd: Jasło/Wrocław
Wysłany: 2011-10-05, 10:20   

Och, bardzo bardzo dziękuję za cytowanie selektywne!
To cudownie ułatwia życie.
Agnieszko, ja nie chciałam w Ciebie uderzyć pisząc mój post. Ja też lubię czytać i lubię jak jest przejrzyście:) chodziło mi właśnie o nie nadużywanie całych pełnych cytatów, tylko się chyba koślawo wyraziłam :oops:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-12-22, 14:47   

Bardzo proszę wszystkich Forumowiczów o zapoznanie się z ustaleniami w niniejszym wątku oraz o zaprzestanie nadmiernego cytowania wypowiedzi, do których post się odnosi.

Zauważam, że od jakiegoś czasu problem stale się nasila i notorycznie używana jest funkcja "cytuj" zamiast "odpowiedz", przez co Forum staje się nieczytelne.

Przypominam, że jeśli odpowiedź pojawia się bezpośrednio pod postem, którego ona dotyczy, cytowanie go w całości uważane jest za spam i może być przez Moderatorów moderowane lub w ostateczności usuwane.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-01-09, 22:09   



Ja mam małą uwagę techniczną, która poniekąd dotyczy cytowania. Otóż zauważyłem, że większość użytkowników wskazując link do tematu na forum dodaje też, gdzie mniej więcej szukać konkretnego zawartego w nim postu.
Ja z kolei stosuję odnośniki do konkretnego postu, bez potrzeby szukania. Przy każdym stemplu daty wysłania postu jest taka biała karteczka, po lewej (nad strzałką przy początku tej wypowiedzi).
Aby się odwołać, są dwa sposoby:
1. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i skopiować odnośnik.
2. Kliknąć tą karteczkę jak link i skopiować tekst z paska adresu strony.

W ten sposób można odwoływać się do tego konkretnego posta, żeby zainteresowani nie musieli szukać w całym temacie czy na wskazanej stronie. ;-)
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2013-01-09, 22:46   

Sojuz, znów mnie czegoś nowego nauczyłeś, buźka za to :kwiatek:
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-09-01, 08:33   

Sezon ogórkowy i wakacje za nami, pora więc na odświeżenie tematów ważnych, choć nielubianych ;-) .

Bardzo proszę wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z zasadami cytowania o przeczytanie niniejszego bardzo króciutkiego wąteczku i używanie funkcji "odpowiedz" zamiast "cytuj" oraz korzystanie z cytowania selektywnego :kwiatek: .

Zaprzestanie ciągłego cytowania bezpośrednio pod cytowanymi postami zachęci innych do częstszego odwiedzania waszych wątków, bo ich czytanie będzie łatwiejsze.

W celu użycia funkcji cytowania selektywnego należy:
• zaznaczyć tekst, który chce się zacytować poprzez przejechanie po nim kursorem myszki z wciśniętym lewym przyciskiem
• zwolnić przycisk myszki (zaznaczony tekst będzie podświetlony na niebiesko)
• najechać kursorem na ikonkę cytowania selektywnego ("chmurka" ze znakiem cytatu) znajdującą się po lewej stronie ikonki "cytuj" u góry danego posta
• wybrany do cytowania fragment pojawi się jako cytat w oknie tzw. szybkiej odpowiedzi na dole strony wątku
• pod tym tekstem należy wpisać odpowiedź i wcisnąć przycisk "Wyślij".
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne