BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator - problemy techniczne, pytania, uwagi
Autor Wiadomość
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2011-12-09, 21:31   Kalkulator - problemy techniczne, pytania, uwagi

Mam nowego excela, jest cholernie mało intuicyjny. Czy ktoś może mi powiedzieć, jak włączyć w nim makra ? Nie pyta mnie o nic przy wejściu a jak chcę kliknąć w START to nic się nie dzieje :(.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-12-12, 11:28   

Przecież nowy Excel jest taki super kolorowy i okrągły ;)
Pierwsze miejsce, to zaraz po otwarciu powinien się pojawić komunikat taki pod paskiem formuł (chyba żółte tło). ale to czy się pojawi czy nie, to zalezy od ustawień Excela.
Opcje wszystkie w nowym Offisie są pod przyciskiem File (E2010) lub pod znaczkiem Offica w lewym górnym rogu w E2007. Tam jak rozwinie się menu to masz Opcje.
W Opcjach masz Trust Center, dalej Trust Center Settings, później Macro Settings i tam już masz ustawienie poziomu ufności.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
eskavrede 

Barfuje od: 11 miesięcy
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 36
Dołączył: 15 Lut 2012
Posty: 2
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2012-03-01, 13:45   Kalkulator vs liczydło

Witam wszystkich, widzę, że tematyka BARFa przeniosła się z Chatula tutaj :) Byłęm tam pod tym samym nickiem chociaż dużo czytałęm to mało pisałem :)
Startuję z pytaniem o przepis - ułożyłem sobie mieszankę z mięsem z jelenia (bez kości) i próbuję wypracować jakiś kompromis kalkulatora z liczydłem. Wiem dobrze o co chodzi w liczydle ale jedna rzecz mnie trochę wkurza :-| .

Przepis (w odniesieniu dla kota 6,6 kg, mejnkuna 14 miesięcy:)


Dane z kalkulatora:

Białko: 57%
Tłuszcz: 33%
Woda: 84%
Węglowodany: 0%

Dane z liczydła:

Ene/dzień: 346,1 kcal
Ene/kg mc/dzień: 52,4 kcal
Woda/kg mc/dzień: 52,4 g
Białko/kg mc/dzień: 5,7 g

BTW:
Wagowo: 1,7 : 1 : 0
Energetycznie: 1 : 1,3 : 0

Wygląda na to, że się wszystko mieści w normie chociaż woda i energie blisko dolnej granicy o ile energia chyba ok bo koty niewychodzące to woda wg zaleceń lepiej blisko 60g..no ale generalnie ok. Białka niby norma 5 ale koty rosnące, sporo dzikują po domu - myślę, że też niema tragedii.

Dwa pytania: kalkulator pokazuje, że mam dać dziennie 412g :| Mi się wydaje dużo, wiem, że to dawka wynikająca z dużej ilości wody, dzieliłbym to na 4 albo 5 porcji dziennie ale mimo wszystko... Można to zagęścić żelatyną? Gdzieś w przepisach na chatulu widziałem, że się stosuje żelatynę - ile jej dać na całą mieszankę?

Drugie pytanie - serca i żołądki - kalkulator pokazuje, że powinny stanowić w sumie DO 15% ogólnej masy mieszanki. Tutaj w tym przepisie stanowią 15% masy jelenia (3kg). 15% masy całej mieszanki (prócz tych 300g serc i 150g żołądków) to 1230g.

Kurcze pytam bo cały czas z mieszanki na mieszankę chcę udoskonalać żeby jak najlepiej robić, moje początkowe mieszanki bywały dość wybrakowane.

Jak ktoś będzie miał chwilę cierpliwości to będę wdzięczny za pomoc :-)
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-03-06, 19:43   

Witaj eskavrede, widzę że dążysz do skonstruowania mieszanki idealnej ;-) .

eskavrede napisał/a:
Wygląda na to, że się wszystko mieści w normie chociaż woda i energie blisko dolnej granicy o ile energia chyba ok bo koty niewychodzące to woda wg zaleceń lepiej blisko 60g

Oczywiście lepiej żeby koty pochłaniały więcej wody, ale też - nic na siłę. Ponieważ ilość potrzebnej kotu wody zależy m.in. od ilości spożytego pokarmu, który musi zostać strawiony, wchłonięty i przetworzony (woda jest potrzebna do procesów metabolicznych), wraz ze zwiększaniem zjadanych ilości, kotom potrzeba więcej wody. Stąd w Liczydle nie tylko podano bezwzględne zapotrzebowanie na wodę, ale i odniesiono te ilości do ilości spozywanych kalorii. W zakładce BTW jest na niebiesko podana następująca informacja:
"Kot powinien wypijać tyle wody (w gramach) ile wynosi liczba spożytych przez niego kilokalorii (kcal):
Dzienne zapotrzebowanie na wodę w gramach = dzienne spożycie energii w kcal
".
Dlatego wynik, jaki daje twoja mieszanka jest jak najbardziej OK. Bo dzienne spozycie wody równa się dokładnie dziennemu spożyciu kcal (w obydwu przypadkach 52,4 g/kcal na 1 kg wagi ciała).

eskavrede napisał/a:
kalkulator pokazuje, że mam dać dziennie 412g :| Mi się wydaje dużo, wiem, że to dawka wynikająca z dużej ilości wody

Tak, wody dałeś naprawdę bardzo dużo, rzadko kto osiąga taki wynik, bo koty zwykle nie tolerują aż takich "zupek".

eskavrede napisał/a:
Można to zagęścić żelatyną? (...) - ile jej dać na całą mieszankę?

Możesz oczywiście zagęścić żelatyną. Żelatyna jest składnikiem, który ani nie szkodzi, ani nie pomaga. Tylko musisz wodę najpierw, przed dodaniem do mieszanki "potraktować" żelatyną, gdyż to wymaga jej podgrzania, a dopiero potem, już ścietą galaretkę dodać do mieszanki. Możesz też do tego celu wykorzystać ugotowany rosołek (z mięsa lub mięsnych kości), z którego robisz aromatyczną galaretkę. Ile konkretnie żelatyny - to zależy od ilości wody. Daj tyle ile przewiduje producent żelatyny.

eskavrede napisał/a:
Drugie pytanie - serca i żołądki - kalkulator pokazuje, że powinny stanowić w sumie DO 15% ogólnej masy mieszanki. Tutaj w tym przepisie stanowią 15% masy jelenia (3kg). 15% masy całej mieszanki (prócz tych 300g serc i 150g żołądków) to 1230g.

Raczej powinno się odnosić wagę podrobów do wagi mięsa, a nie mieszanki, zwłaszcza w sytuacji, jak twoja, w której dodaje się bardzo dużo wody. Proporcje składników wynikają bezpośrednio z proporcji, jakie dane podroby stanowią w wadze całego zwierza, a w nim woda zwykle oscyluje w granicach ok. 70-73%.
Te 15% wagi jelenia jest zatem całkiem w porządku, choć w przypadku takich podrobów jak serca i żołądki odchylenia w górę czy w dół o kilka, a nawet kilkanaście % nie stanowią problemu. Gorzej byłoby w przypadku wątroby, móżdżku, kości, płuc, nerek itp.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
eskavrede 

Barfuje od: 11 miesięcy
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 36
Dołączył: 15 Lut 2012
Posty: 2
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2012-03-10, 03:46   

Dzięki wielkie za odpowiedź :) No faktycznie chcę skonstruować sobie kilka przepisów z różnych gatunków mięsa, takich żeby były dość łatwe do zrobienia i od razu do podania po rozmrożeniu bo dotychczas zawsze jak rozmroziłem porcję to musiałem albo dodać osobno tłuszczu albo wody. Teraz zrobiłem na razie jeszcze z mniejszą ilością wody i znów osobno rozrabiam im tą mieszankę z dodatkową wodą ale to już ostatnia taka :) Mam to szczęście, że moje koty zjadają dosłownie każdą postać surowego mięsa, nie pogardziły jeszcze niczym włącznie z wodnistymi zupkami. A z sercami i żołądkami jestem już też uświadomiony... zawsze się właśnie zastanawiałem czy te 15% się odnosi do samego mięcha czy całości z wodą itp. A mieszanka wyszła chyba smakowita bo wcinają aż miło, teraz działam też z BARFem dla psa. Pozdrawiam serdecznie:)
 
 
ola 


Barfuje od: 02/2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 44
Skąd: Jasło/Wrocław
Wysłany: 2012-05-14, 16:11   

Ja już mam to cudeńko :) superaśny jest, najfajniejsze są kocie finanse :mrgreen:
Hebe, wielgaśne dzięki Ci za ten wynalazek :kwiatek:
 
 
iceangel 

Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 43
Dołączyła: 02 Paź 2011
Posty: 49
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-30, 09:34   

pytanie z gatunku technicznych, mam dwa razy podaną aktywność normalną, czy któraś z nich ukrywa inną aktywność, czy po prostu doszło do zdublowania?
_________________
Zapraszamy na bloga!
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-30, 11:57   

Dziwne - czy możesz zrobić PrintScrn i mi podesłac?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-11-30, 14:43   

Jest mały, kosmetyczny błąd. Nie wpływa na rzeczywiste obliczenia, ale jest widoczny tylko na liście elementów w makrze. Mianowicie zbyt długa nazwa składnika powoduje przeskoczenie jej części w drugi wiersz. W efekcie składniki znajdujące się poniżej tego o zbyt długiej nazwie mają źle przypisane wartości.

_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
edmundo 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Cze 2012
Posty: 247
Skąd: UK
Wysłany: 2012-12-18, 06:31   

Czy jest opcja urozmaicenia kalkulatora? Coraz wiecej roznorakiego miesa przewija sie przez tematy forum, ktorego nie ma w kalku i "na oko” podczepiamy to pod inne. Czy jest mozliwosc, zeby zebrac dodatkowe informacje i zrobic ‚update’ istniejacego kalkulatora?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-18, 09:59   

Sprawa wygląda tak - jak ktoś zrobi taka baze i mi podeśle, to nie ma problemu. Problem jest dla mnie w tej chwili taki, że nie mam za bardzo czasu szukać. A wiem jak wygląda takie szukanie danych, bo przerabiałyśmy to z Dagnes chyba ze 3 razy na większą skalę. Dobrze jest nawet jak się znajdzie jakieś dane, to potwierdzić je w innym źródle. Więc jak ktoś by biał czas i chęci, to ja chętnie dodam do kalkulkatorka :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-14, 15:06   

Mam problem

zgodnie z instrukcją zamieszczoną w kalkulatorze mam włączone makra

Chcąc go wypróbować wpisałam gotowy przepis:
wersja 3 - z preparatem Felini Complete
700g tłustej wołowiny
300g serca wołowego
1 całe skrzydełko kurze (ok. 120g)
30g wątroby indyczej
1 żółtko
12,5g Felini Complete
2 łyżeczki oleju z łososia
2g Fortain
0,5g mączki z alg morskich
1g tauryny
50g warzyw
300ml wody

pojawiło się pytanie

w kalkulatorze trzeba podać:
- olej rybny w gramach (g) a w przepisach podane są ilości w łyżeczkach
- wodę w g (gramach) a w przepisach podawane są ilości w ml. Jak to przeliczyć? Ile waży 300 ml wody?
Nie wiem jak to przeliczyć? czy się da?

Poza tym jak już wpisałam umowną ilość oleju i wody w g. i zakończyłam to w zakładce BARF pojawiły się w 4 linijce składniki (nic się na czerwono nie świeciło), jednak w następnej zakładce arkusza Wydruk_przepisu nic nie ma. Nie wiem co się dzieje?

POMOCY, może coś źle robię :oops:
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-14, 15:16   

Tufitka, gęstość wody w 0st Celsjusza wynosi 0,9998g/cm3, czyli 1 litr ma masę ciut mniej niż 1kg (999,8g). Wniosek z tego taki, że można liczyć jeden do jeden ;-) (300ml = 300g)
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-14, 21:15   

Dzięki za objaśnienie Sojuz :kwiatek:

a co z olejem?
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-15, 00:05   

Tutaj innej osobie dałem szczegółowe wskazówki odnośnie przeliczania pewnych substancji, a oleje... ręki nie dam sobie uciąć, ale kiedyś robiłem proste pomiary i wyszło 1ml = 0,8g
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne