BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-10-08, 13:52   

Jak nie masz dostępu do świeżej krwi (jak większość), to postaraj się o suszoną hemoglobinę, bo macie w diecie niedobory żelaza. Poczytaj sobie w necie o skutkach.
Goath... czy ja kiedyś doczekam takiej chwili, że napiszesz - "dodaję wszystkie zalecane suplementy" ?
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
martaj 

Barfuje od: 09.2012
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-08, 16:11   

Byłabym wdzięczna za sprawdzenie tego przepisu. Dla dwóch kotów z problemami nerkowymi. Kocurek ma I stopien przewlekłej niewydolności nerek, u kotki nie znaleziono cech niewydolności, ale ma lekko podwyżoną kreatyninę, fosfor, sód i chlorki.
Tutaj można zobaczyc ich wyniki: http://www.barfnyswiat.or...p?p=12598#12598

Przepis starałam się obliczyć na 22g mięsa na kg, bo koty są mało ruchliwe i mają nadwagę.

1 130,0 g Kurczak pierś ze skórą
865,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
300,0 g Kaczka pierś bez skóry
440,0 g Kaczka mięso ze skórą
20,0 g Kurczak serce
70,0 g Indyk żołądek
3,0 szt Żółtko jajka
98,0 g Wątroba kurczaka
8,0 g Tran z wątroby dorsza cdVet
3,8 g Mączka z alg morskich Lunderland
6,4 g Drożdże piwne
51,5 g Krew wołowa suszona (w proszku)
1,8 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
30,0 g Olej z łososia SALMOPET
36,5 g Cytrynian wapnia 21%
10,9 g Sól himalajska
6,8 g Tauryna
1 150,0 g Woda
123,0 g Warzywa

Ach, jest mało podrobów, ale tyle mam, wiec mam nadzieję, że tak może zostać w tej mieszance.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-11-08, 19:25   

Martaj :-)
Jeśli mogę coś zasugerować to żywienie kotów z problemami nerkowymi jest omówione przez Dagnes tutaj:

http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=67

poczytaj dokładnie, tam są wskazówki szczegółowe. A co do Twojego przepisu, jeśli nie uwzględni się warzyw w kalkulatorze (ja nie podaję warzyw wogóle bo nie są konieczne) to białko jest 60% a tłuszczu na 31% a to stanowczo za dużo białka !! Cytrynianu wystarczy 32g wtedy stosunek wapna do fosforu jest w normie a hemoglobiny tez wystarczy 48g
Ja korzystam z wersji 1,2 kalkulatora i mnie to tak wychodzi :-)
 
 
arachnea2012 

Udział BARFa: 25-50%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 05 Wrz 2012
Posty: 64
Skąd: Drezno/Poznan
Wysłany: 2012-11-08, 19:36   

Ja chyba wprowadzilabym kilka zmian, ale uprzedzam, ze powinna to zobaczyc jeszcze osoba :) oto jak bym zmienila:

70,0 g Indyk żołądek
7,6 g Tran z wątroby dorsza cdVet
3,6 g Mączka z alg morskich Lunderland
6,0 g Drożdże piwne
46,8 g Krew wołowa suszona (w proszku)
2,0 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
33,7 g Cytrynian wapnia 21%
10,0 g Sól himalajska
7,0 g Tauryna
1 300,0 g Woda
100,0 g Smalec gęsi
177,0 g Warzywa

W mieszance jest troche za malo bialka ale warzywa je sztucznie zanizaja (bez warzyw 55%), tluszcz - 37%, witaminy E jest na wyrost, bo dokladnie sie nie wycisnie.
 
 
martaj 

Barfuje od: 09.2012
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-08, 20:22   

shana55, arachnea2012 - dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Wątek nerkowy przeczytałam.

Mieszankę już zrobiłam, zmniejszyłam ilość cytrynianu i krwi. Niepotrzebnie je zwiększyłam, bo miałam problem z policzeniem suplementów na mniejszą ilość mięsa :shock: .

Jeśli chodzi o białko i tłuszcz to nie miałam pojęcia, że powinnam bez warzyw liczyć. Z warzywami wyszło mi 54% białka i 28% tłuszczu i myślałam, że tak jest ok. Faktycznie bez warzyw wychodzi 60% i 31%. Czy powinnam w związku z tym dodać im do mieszanki tłuszczu (np 100 g smalcu tak jak w powyższym przepisie)? Mam jeszcze skory i surowy tłuszcz ze ptactwa, które rozbierałam.

Arachnea - licząc 22 g miesa na kg?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-11-08, 20:42   

Dagnes mówi, że nerkowcom trzeba ograniczać białko a dodawać tłuszczyku ale bez przesady jeżeli kotki są mniej ruchliwe :-) ja zastąpiłabym pierś z kurczaka np. tłustą wołowiną albo jakimś innym ale tłustym mięskiem, wogóle piersi maja dużo białka a mało tłuszczu. Ja dokładam smalec gęsi albo tłuszcz z kurczaka, żeby go było 33%. Ty musisz sobie wszystko jeszcze raz przeliczyć w kalku gdy dodasz tłuszcz. Zrób sobie symulacje różnych układów składników i szukaj takich co by miały mało białka.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez shana55 2012-11-08, 21:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
arachnea2012 

Udział BARFa: 25-50%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 05 Wrz 2012
Posty: 64
Skąd: Drezno/Poznan
Wysłany: 2012-11-08, 21:11   

ja liczylam 25g/ kg, bo tak zawsze przelicza kalkulator. Jak to sie ma do podawania 22g / kg ? podejzewam ze wtedy adekwatnie wiecej powinno byc roznych suplementow, ale Dagnes najlepiej poradzi :)
 
 
martaj 

Barfuje od: 09.2012
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-08, 21:58   

Ok, to do tej mieszanki dorzucę tłuszczu poprostu, ona jest tylko na 2 tyg, a przy 23g mięska z tłuszczem na kg kota suplementów powinno byc wtedy mniej więcej ok, a przy kolejnej bedę znowu kombinować nie uwzgledniając tym razem warzyw.

Miałam w zamrażarce całe kurczaki i kaczkę, stąd pierś kurczaka. Teraz będę tak jak radzisz najpierw dobierać mięsa pod względem białka, potem na zakupy się wybierać.

Arachnea - chatulowy kalkulator nie ma takiej opcji, judys barf ma, ale mi z nim nie szlo, więc porzemnożyłam poprostu suplementy tak, żeby suplementy byly dostosowane do obecnej wagi kotów, a ilość mięsa do niższej.

Dopiero zaczynam barfować i mam wrażenie, ze ukladanie przepisow jeszce mnie trochę przerasta mnie przerasta.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2012-11-08, 23:30   

Nic się nie martw, pomalutku a mistrzostwo osiągniesz !! :-D Poradzisz sobie, ja nie umiem liczydłem się posługiwać i tez się bałam, ale mnie dobre duchy z Bafnego forum wspierały :-) i chwała im za to!!!!
 
 
arachnea2012 

Udział BARFa: 25-50%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 05 Wrz 2012
Posty: 64
Skąd: Drezno/Poznan
Wysłany: 2012-11-09, 09:04   

Apropos liczydla to zastanawialam sie, czy stosujac sucha karme i BARF mozna kota przewitamizowac ? oba pokarmy sa zbilansowane generalnie... ale co dalej ? liczydlo uzglednia kalorie... a reszta ?
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-11-09, 11:33   

martaj napisał/a:
Teraz będę tak jak radzisz najpierw dobierać mięsa pod względem białka, potem na zakupy się wybierać.



martoj,
mięsa musisz dobierać nie tylko pod względem białka, ale również i przede wszystkim fosforu
Koszi ma co prawda niski fosfor, ale dobrze byłoby aby ten parametr nie rósł. Im bliżej dolnej granicy, czyli 2,5,g/dl we krwi tym lepiej dla nerek kota, absolutnie nie powinien przekroczyć we krwi poziomu 4,5mg/dl.
U Cziki mógłby ten fosfor być ciut niższy (ma ciut powyżej 5mg/dl, dobrze aby spadł ).

Komponując mieszanki zwracaj uwagę przede wszystkim na 2 rubryki. Wcale nie na wartość białka i tłuszczu w suchej masie (to jest moim zdaniem bardzo mylący parametr i przeceniany przez forumowiczów, mięsa zawierają różną ilość wody, która wpływa na przeliczenia suchej masy mieszanki ), tylko na ogólną ilość białka w mieszance podanej w gramach. Potem przelicz sobie na porcje dzienne, na sztukę kota i kilogram masy ciała kota. To Ci pokaże ile gram białka na 1 kg masy ciała dostają twoje zwierzaki. Nie powinnaś przekraczać 5gr. /kg masy ciała, a poniżej 5gr. byłoby idealnie. Takie wyliczenia rzeczywiście robi też kalkulator Judy's Barf.

Tak samo postępuj z fosforem, tzn. patrz na rubrykę, gdzie podliczony jest fosfor w całej mieszance, podziel na porcje dzienne i przelicz na 1kg masy ciała kota. Dobrze, aby dawka dzienna nie przekraczała 60mg fosforu/1 kg masy ciała kota.
Musisz tez ograniczać sól, tak, aby stosunek potasu do sodu wynosił w mieszance 2,1:1 (będzie się świeciło na czerwono, ale Twoich kotów to nie dotyczy, bo takie proporcje się daje nerkowcom).

A w ogóle, następnym razem sugeruję zadawać pytania w wątku żywieniowym dla nerkowych kotów.

[ Komentarz dodany przez: dagnes: 2012-11-09, 21:49 ]
Dalszą dyskusję o szczegółach parametryzowania kocich mieszanek przeniosłam do nowego wątku:
Kalkulator i Liczydło dla zaawansowanych
 
 
mapi_ 

Barfuje od: I 2013 r.
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 59
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2013-01-18, 14:20   

Witam!
Zaczynam dopiero zabawę z BARFem, dlatego bardzo proszę o ocenę poniższego przepisu. Przepis celowo jest prosty, żeby się (i kotów) nie zniechęcić przy pierwszym razie.

612,0 g Indyk pierś bez skóry
1700,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
368,0 g Kurczak serce
324,0 g Indyk żołądek
110,0 g Wątroba kurczaka
150,0 g Łosoś
2,0 g Tran z wątroby dorsza (Lunderland)
3,7 g Mączka z alg morskich (Lunderland, jod 426 ppm)
6,0 g Drożdże browarnicze (Lunderland)
37,5 g Fortain
65,0 g Smalec gęsi
17,0 g Mączka ze skorupek jaj (Lunderland)
7,0 g Sól jodowana (kłodawska)
7,0 g Tauryna
75,0 g Warzywa
750,0 g Woda
4 kaps. TOKOVIT E 100

Czy coś jeszcze jest bezwzględnie konieczne? Wiem, że powinien być olej z łososia, ale tym razem jeszcze nie będzie, bo o nim zapomniałem.
Czy mogę dać mniej wody (i tak jest mniej niż dobowa dawka) i resztę dolać do rozmrożonej porcji?
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-01-18, 20:56   

Na początek proponuję zrobić 0,5kg mieszanki, ponieważ szkoda wyrzucać cały gar, gdyby koty nie chciały tego tknąć...

Co do samej mieszanki, która zaproponowałeś: wyszło mi 62% białko, 31% tłuszcz, 74% woda. Dodanie warzyw do kalkulatora powoduje zafałszowanie tych wartości, więc mogą odbiegać od tego, co wyliczyłeś sobie sam (to ma zostać naprawione w wersji 2.0, jak zapewniają autorzy). Generalnie mieszanka dobrze zbilansowana, aczkolwiek staramy się nie podchodzić zbyt blisko górnej granicy białka. Z tłuszczem odwrotnie - staramy się nie zbliżać do dolnej granicy (tu jest ok). Olej z łososia, z tego co czytałem tu na forum, ma kluczowe znaczenie dla kociego gustu, ale też dobrego bilansu kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. Wody bym użył tylko tyle, żeby wymieszać suplementy (ja zwykle wlewam ok. połowę mniej niż proponuje kalkulator). Niestety nie doradzę w sprawie dolewania wody do miski z jedzeniem.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
mapi_ 

Barfuje od: I 2013 r.
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 59
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2013-01-19, 00:06   

Sojuz - dziękuję za odpowiedź.

Rzeczywiście gdzieś czytałem na forum, że warzywka zakłócają pracę kalkulatora, ale później o tym zapomniałem. Zrobiłem mieszankę z podanego przepisu, z bardzo drobnymi modyfikacjami, wynikłymi z trochę większej ilości mięsa z ud. Wody wlałem tyle, ile podałem - ładnie się zmieszała z mieszanką. Wszystko podzieliłem na dzienne porcje i pomroziłem w woreczkach.

I oczywiście nastąpiła próba - czyli kotki dostały po ok. 25 gramów do miseczek, chociaż były już po kolacji.
Jedna zjadła z prędkością światła, drugiej zajęło to mniej więcej minutę. Wygląda na to, że póki co, jest pełna akceptacja dla BARFu :-D
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-19, 11:08   

mapi_, tak na oko, bez wklepywania do kalkulatora widać, ze mięsko za chude. Tak, jak napisał Sojuz jest tu dużo białka, które w nadmiarze obciąża nerki kotków. A nerki to dla kotów newralgiczny punkt.
Moim zdaniem, jak na początki poszło ci świetnie :-D Poradziłeś sobie od razu z mieszanką z naturalnymi suplementami, gratulacje :kwiatek:
Na przyszłość wybieraj tłustsze mięso, rodzaje bardzo chude, takie jak pierś z kurczaka, z indyka, chudy królik czy chuda wołowina dodajemy tylko w niewielkich ilościach. Tutaj posiłkowałeś się smalcem gęsim, jednak dużo zdrowszy od wytopionego smalcu będzie tłuszcz surowy.
O oleju z łososia jest oddzielny wątek w dziale suplementowym, gdzie Dagnes pokrótce opisała jego rolę. Nie polega ona jednak na zaspakajania "kociego gustu", ponieważ ten olej jest źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i w zasadzie nie można go niczym innym zastąpić. Koty go lubią lub nie, ale nie ma to wielkiego znaczenia, ponieważ jest on zbyt ważny dla ich zdrowia, by z niego rezygnować. Podajemy ok. 1ml na przeciętnego kota dziennie. Przeciętny kot ma ok. 4kg. Zapraszam do poczytania wątku olejowego.
Wodę możesz dolewać na raty - część od razu do mieszanki, resztę do porcji przy rozmrażaniu, tylko uważaj żeby nie było jej za mało ani za dużo, trudno będzie to wymierzyć.
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne